Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
χα κλείσει και adventure trip με G adventures, στα 1200€. Από αυτά θα πάρω πίσω κάτι ανάμεσα σε 350 και 600€ σε πιστωτικό για μελλοντικό ταξίδι με G adventures. Μετρητά από εκεί δε θα πάρω τίποτα.
ποιο είχες κλείσει? Λες να παίζει τρΜπα
Αναχώρηση Αθήνα Ντόχα Ανόι 15 Φεβ. Επιστροφή Σαϊγκόν Ντόχα Αθήνα 1 Μαρ.

Είχα πληρώσει 755€ σε Qatar για αεροπορικό. Από αυτά θα χάσω 421€ λόγω ότι ήταν το χαμηλότερο economy class χωρίς πολλά δικαιώματα. Μου είπαν ότι για να γίνει ανοιχτό για ένα χρόνο θέλει 240€ συν πιθανή διάφορα τιμής όταν με το καλό κλείσω προορισμό και ημερομηνία. Δηλαδή θα είχα δώσει σχεδόν 1000€ και θα έπρεπε πιθανότατα να δώσω κι άλλα, για ένα ταξίδι προς Ασία μέσα στους επόμενους 12 μήνες. Δε το λες και ευκαιρία.

Είχα κλείσει και adventure trip με G adventures, στα 1200€. Από αυτά θα πάρω πίσω κάτι ανάμεσα σε 350 και 600€ σε πιστωτικό για μελλοντικό ταξίδι με G adventures. Μετρητά από εκεί δε θα πάρω τίποτα.

Κυνήγησα πολύ ενεργά κάτι καλύτερο τόσο με Qatar όσο και με γραφείο αλλά κανείς δε δέχεται ότι η πιθανότητα να μου χαλάει το ταξίδι ο ιός είναι σοβαρό επιχείρημα. Οπότε όλοι με αντιμετωπίζουν σαν "change of mind".
ποιο tour είχες κλείσει στα 1200€? δεν παίζει ούτε εκεί αλλαγή ημερομηνιών για να μην χάσεις τα χρήματα? ή ίσως αλλαγή ονόματος αν βρεις κάποιον να το πασάρεις.
 

Fairy***

Member
Μηνύματα
16
Likes
12
Πήρα χτες με βαριά καρδιά την απόφαση να ακυρώσω το προγραμματισμένο μου ταξίδι για Πεκίνο - Σαγκάη τον Απρίλιο, καθώς δεν έβλεπα από πουθενά ακτίνα φωτός. Σήμερα μιλήσαμε με e- dreams και μας είπαν ότι δεν δέχονται ακυρώσεις με επιστροφή χρημάτων διότι ακόμα δεν έχουν βγάλει οι αεροπορικές σχετική ανακοίνωση για Απρίλιο, αλλά μόνο εως τέλος Μαρτίου. Μας είπαν ότι αν ακυρώσουμε τώρα δεν επιστρέφουν τίποτα και να περιμένουμε να περάσει λίγος καιρός ακόμα.
Στεναχωρήθηκα γιατι αν δεν ξέρω ότι θα έχω επιστροφή χρημάτων δεν μπορώ να προγραμματίσω ταξίδι σε άλλο προορισμό την ίδια περίοδο διότι θα βγω εκτός μπάτζετ αν τελικά δεν μου επιστραφεί τίποτα. Ως προς τους φόρους, μου είπαν ότι το μεγαλύτερο μέρος αφορά φόρους καυσίμων που δεν επιστρέφονται.
Εχετε καμία ιδέα για το πως θα μπορούσα να το χειριστώ ώστε να λάβω επιστροφή πιο άμεσα; Δεν με ενδιαφέρει να μου πιστωθούν απαραίτητα τα χρήματα αμέσως, αρκεί να έχω γραπτή διαβεβαίωση ότι θα συμβεί αυτό ώστε να μπορώ να προγραμματίσω τις επόμενες κινήσεις μου.
Επίσης, αν υπάρχουν άτομα που πιστεύουν ότι υπάρχει περίπτωση να κάνω λάθος και μέχρι τον Απρίλιο να έχει ομαλοποιηθεί η κατάσταση ας μου γράψουν το σκεπτικό τους και τις πιθανές πηγές τους, διότι προσωπικά, παρότι δεν μου αρέσει να κινδυνολογώ, θεωρώ ότι δύσκολα θα είναι η κατάσταση τέτοια που να μου επιτρέψει να πραγματοποιήσω το ταξίδι και να το ευχαριστηθώ, χωρίς άδειους δρόμους, κλειστά αξιοθέατα και απαγόρευση εξόδου από ξενοδοχεία κλπ.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Πήρα χτες με βαριά καρδιά την απόφαση να ακυρώσω το προγραμματισμένο μου ταξίδι για Πεκίνο - Σαγκάη τον Απρίλιο, καθώς δεν έβλεπα από πουθενά ακτίνα φωτός. Σήμερα μιλήσαμε με e- dreams και μας είπαν ότι δεν δέχονται ακυρώσεις με επιστροφή χρημάτων διότι ακόμα δεν έχουν βγάλει οι αεροπορικές σχετική ανακοίνωση για Απρίλιο, αλλά μόνο εως τέλος Μαρτίου. Μας είπαν ότι αν ακυρώσουμε τώρα δεν επιστρέφουν τίποτα και να περιμένουμε να περάσει λίγος καιρός ακόμα.
Στεναχωρήθηκα γιατι αν δεν ξέρω ότι θα έχω επιστροφή χρημάτων δεν μπορώ να προγραμματίσω ταξίδι σε άλλο προορισμό την ίδια περίοδο διότι θα βγω εκτός μπάτζετ αν τελικά δεν μου επιστραφεί τίποτα. Ως προς τους φόρους, μου είπαν ότι το μεγαλύτερο μέρος αφορά φόρους καυσίμων που δεν επιστρέφονται.
Εχετε καμία ιδέα για το πως θα μπορούσα να το χειριστώ ώστε να λάβω επιστροφή πιο άμεσα; Δεν με ενδιαφέρει να μου πιστωθούν απαραίτητα τα χρήματα αμέσως, αρκεί να έχω γραπτή διαβεβαίωση ότι θα συμβεί αυτό ώστε να μπορώ να προγραμματίσω τις επόμενες κινήσεις μου.
Επίσης, αν υπάρχουν άτομα που πιστεύουν ότι υπάρχει περίπτωση να κάνω λάθος και μέχρι τον Απρίλιο να έχει ομαλοποιηθεί η κατάσταση ας μου γράψουν το σκεπτικό τους και τις πιθανές πηγές τους, διότι προσωπικά, παρότι δεν μου αρέσει να κινδυνολογώ, θεωρώ ότι δύσκολα θα είναι η κατάσταση τέτοια που να μου επιτρέψει να πραγματοποιήσω το ταξίδι και να το ευχαριστηθώ, χωρίς άδειους δρόμους, κλειστά αξιοθέατα και απαγόρευση εξόδου από ξενοδοχεία κλπ.
Αν σε βοηθάει να νιώσεις καλύτερα πανω στη στενοχωρια σου, επέτρεψε μου να σου πώ οτι η γνώμη μου είναι ότι πράττεις σωστά ακυρώνοντας ταξίδι στη Κίνα, ακόμη και 2 μήνες μετα. Προσωπικά δε θα ακυρωνα οτιδήποτε άλλο σε άλλη χώρα, παρά μονάχα ταξίδι στη Κίνα, για τους λόγους που αναφέρεις. Καλή αναζήτηση σε επόμενο προορισμό.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Πήρα χτες με βαριά καρδιά την απόφαση να ακυρώσω το προγραμματισμένο μου ταξίδι για Πεκίνο - Σαγκάη τον Απρίλιο, καθώς δεν έβλεπα από πουθενά ακτίνα φωτός. Σήμερα μιλήσαμε με e- dreams και μας είπαν ότι δεν δέχονται ακυρώσεις με επιστροφή χρημάτων διότι ακόμα δεν έχουν βγάλει οι αεροπορικές σχετική ανακοίνωση για Απρίλιο, αλλά μόνο εως τέλος Μαρτίου. Μας είπαν ότι αν ακυρώσουμε τώρα δεν επιστρέφουν τίποτα και να περιμένουμε να περάσει λίγος καιρός ακόμα.
Στεναχωρήθηκα γιατι αν δεν ξέρω ότι θα έχω επιστροφή χρημάτων δεν μπορώ να προγραμματίσω ταξίδι σε άλλο προορισμό την ίδια περίοδο διότι θα βγω εκτός μπάτζετ αν τελικά δεν μου επιστραφεί τίποτα. Ως προς τους φόρους, μου είπαν ότι το μεγαλύτερο μέρος αφορά φόρους καυσίμων που δεν επιστρέφονται.
Εχετε καμία ιδέα για το πως θα μπορούσα να το χειριστώ ώστε να λάβω επιστροφή πιο άμεσα; Δεν με ενδιαφέρει να μου πιστωθούν απαραίτητα τα χρήματα αμέσως, αρκεί να έχω γραπτή διαβεβαίωση ότι θα συμβεί αυτό ώστε να μπορώ να προγραμματίσω τις επόμενες κινήσεις μου.
Επίσης, αν υπάρχουν άτομα που πιστεύουν ότι υπάρχει περίπτωση να κάνω λάθος και μέχρι τον Απρίλιο να έχει ομαλοποιηθεί η κατάσταση ας μου γράψουν το σκεπτικό τους και τις πιθανές πηγές τους, διότι προσωπικά, παρότι δεν μου αρέσει να κινδυνολογώ, θεωρώ ότι δύσκολα θα είναι η κατάσταση τέτοια που να μου επιτρέψει να πραγματοποιήσω το ταξίδι και να το ευχαριστηθώ, χωρίς άδειους δρόμους, κλειστά αξιοθέατα και απαγόρευση εξόδου από ξενοδοχεία κλπ.
Αφού το πρακτορείο είπε να περιμένεις και αν ακυρώσεις τώρα δεν παίρνεις κάτι,νομίζω ότι πρέπει να περιμένεις.Καταλαβαίνω ότι δεν σε βοηθάει αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.Περίμενε να δείς τι θα κάνει η αεροπορική.Ποιά εταιρεία είναι;
 

Fairy***

Member
Μηνύματα
16
Likes
12
Αν σε βοηθάει να νιώσεις καλύτερα πανω στη στενοχωρια σου, επέτρεψε μου να σου πώ οτι η γνώμη μου είναι ότι πράττεις σωστά ακυρώνοντας ταξίδι στη Κίνα, ακόμη και 2 μήνες μετα. Προσωπικά δε θα ακυρωνα οτιδήποτε άλλο σε άλλη χώρα, παρά μονάχα ταξίδι στη Κίνα, για τους λόγους που αναφέρεις. Καλή αναζήτηση σε επόμενο προορισμό.
Ούτε εγώ δεν θα ακύρωνα τίποτα άλλο σε άλλη χώρα, και μάλιστα μου κάνει εντύπωση η μεγάλη αγωνία άλλων μελών, χωρίς φυσικά να θελω να προσβάλω κανέναν διότι η αίσθηση ασφάλειας για εμένα είναι πολύ σημαντική, και το αν κάποιος την νιώθει ή όχι είναι καθαρά προσώπικό θέμα.
 

Fairy***

Member
Μηνύματα
16
Likes
12
Αφού το πρακτορείο είπε να περιμένεις και αν ακυρώσεις τώρα δεν παίρνεις κάτι,νομίζω ότι πρέπει να περιμένεις.Καταλαβαίνω ότι δεν σε βοηθάει αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.Περίμενε να δείς τι θα κάνει η αεροπορική.Ποιά εταιρεία είναι;

Ναι προφανώς θα περιμένω, δεν έχω λόγο να κάνω ακύρωση σήμερα εφόσον δεν κερδίζω κάτι.
Πετάω με Air China και Lufthansa. Σκέφτομαι ότι ίσως βοηθούσε μια επαφή με τον Συνήγορο του Καταναλωτή ώστε να πάρω κατευθύνσεις μήπως μπορέσω να διεκδικήσω κάτι νωρίτερα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Ναι προφανώς θα περιμένω, δεν έχω λόγο να κάνω ακύρωση σήμερα εφόσον δεν κερδίζω κάτι.
Πετάω με Air China και Lufthansa. Σκέφτομαι ότι ίσως βοηθούσε μια επαφή με τον Συνήγορο του Καταναλωτή ώστε να πάρω κατευθύνσεις μήπως μπορέσω να διεκδικήσω κάτι νωρίτερα.
Κατ' εμέ, το "πρόβλημά" σου είναι ότι έκλεισες το εισιτήριο με την e-dreams. Είναι μεσάζοντες και οι δυνατότητές τους ευελιξίας είναι περιορισμένες σ'αυτήν την περίπτωση. Πιστεύω ότι αν μιλούσες απ'ευθείας με Air China θα είχες καλύτερη εικόνα της κατάστασης και των προοπτικών. Δεν μπορεί, αυτοί σίγουρα θα ξέρουν καλύτερα απ'το οποιοδήποτε πρακτορείο.

Σε κάθε περίπτωση, οι αεροπορικές εταιρείες γνωρίζουν ότι αλλαγές της τελευταίας στιγμής από την πλευρά τους σημαίνουν - εκτός της δυσφορίας που προκαλούν και - απώλεια πελατών. Γι'αυτό φροντίζουν να ενημερώνουν όσο γίνεται έγκαιρα. Εν προκειμένω, τα μέχρι σήμερα δεδομένα δεν δημιουργούν αισιοδοξία, η επιδημία επ'ουδενί έχει φτάσει στην κορύφωσή της (κάποιοι την εκτιμούν για 2-3 βδομάδες από σήμερα), οπότε το πιθανότερο σενάριο είναι να δοθεί νέα παράταση στις απαγορεύσεις πτήσεων μέχρι τέλους Απριλίου ή και Μαΐου. Κι αν γίνει αυτό, θα είναι σίγουρα πριν βγει ο Φεβρουάριος.

Να σημειωθεί ότι από χθες (όπως ανέφερα και πιο πάνω) ούτε αλληλογραφία δεν πετάει προς Κίνα - με ό,τι κι αν σημαίνει αυτό για τον βαθμό αισιοδοξίας των αρχών.
 

Lazarosblg

Member
Μηνύματα
27
Likes
31
Εμείς φεύγουμε το άλλο Σάββατο και ακόμα δεν έχουμε βγάλει άκρη... μια μέρα λέμε θα πάμε την άλλη πάλι σε σκέψεις... Σίγουρα αν πάμε θα είμαστε αρκετά διστακτικοί και δεν θα απολαύσουμε το ταξίδι όπως θα θέλαμε, στην καλύτερη περίπτωση! Την χειρότερη δεν ξερω ούτε θέλω να την μάθω! Με την σκουτ δεν υπάρχει επικοινωνία αν και το γραφείο στην Αθήνα είναι πολύ εξυπηρετικό αλλα δεν μπορούν να προβούν σε κάποια μεταβολή των εισητηρίων παρά μόνο εμείς απευθείας με τα κεντρικά στην Σιγκαπούρη μέσω τηλεφώνου πράγμα αδύνατο καθώς δεν απαντούν! Τα κρούσματα είναι 58 Σιγκαπούρη 51 Χονγκ Κονγκ και 30+ στην Ταϊλάνδη, νούμερα τα οποία δεν με προβληματίζουν ιδιαίτερα και που σίγουρα θα αυξηθούν θεωρώ πάνω από 100 τις επόμενες μέρες μέχρι να φύγουμε (-αν-). Τα αξιοθέατα επίσης δεν έχουν κλείσει και έχουν σίγουρα λιγότερο κόσμο από το αναμενόμενο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Εμείς φεύγουμε το άλλο Σάββατο και ακόμα δεν έχουμε βγάλει άκρη... μια μέρα λέμε θα πάμε την άλλη πάλι σε σκέψεις... Σίγουρα αν πάμε θα είμαστε αρκετά διστακτικοί και δεν θα απολαύσουμε το ταξίδι όπως θα θέλαμε, στην καλύτερη περίπτωση! Την χειρότερη δεν ξερω ούτε θέλω να την μάθω! Με την σκουτ δεν υπάρχει επικοινωνία αν και το γραφείο στην Αθήνα είναι πολύ εξυπηρετικό αλλα δεν μπορούν να προβούν σε κάποια μεταβολή των εισητηρίων παρά μόνο εμείς απευθείας με τα κεντρικά στην Σιγκαπούρη μέσω τηλεφώνου πράγμα αδύνατο καθώς δεν απαντούν! Τα κρούσματα είναι 58 Σιγκαπούρη 51 Χονγκ Κονγκ και 30+ στην Ταϊλάνδη, νούμερα τα οποία δεν με προβληματίζουν ιδιαίτερα και που σίγουρα θα αυξηθούν θεωρώ πάνω από 100 τις επόμενες μέρες μέχρι να φύγουμε (-αν-). Τα αξιοθέατα επίσης δεν έχουν κλείσει και έχουν σίγουρα λιγότερο κόσμο από το αναμενόμενο.
Στείλ'τους email. Απαντούν μέσα σε λιγότερο από 24 ώρες.

https://help.flyscoot.com/s/email-us
 

Lazarosblg

Member
Μηνύματα
27
Likes
31
Στείλ'τους email. Απαντούν μέσα σε λιγότερο από 24 ώρες.

https://help.flyscoot.com/s/email-us
Το ξέρω έστειλα να ρωτήσω αν γίνεται αλλά τίποτα... Εντός δέκα ημερών έγραφε θα απαντήσουν, το θέμα είναι ότι στα τηλέφωνα δεν απαντούν οπότε έχω αρχίσει να συμβιβάζομαι με την ιδέα ότι αν δεν πάμε αντίο τα λεφτακια...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Ακούστε: Σημασία έχει να το στείλετε το μήνυμα στην σωστή κατηγορία. Όταν έστειλα μήνυμα για επιστροφή χρημάτων λόγω αλλαγής ώρας της πτήσης (δύο εισιτήρια), το ένα το είχα στείλει σωστά και μου απάντησαν σε λιγότερο από 12 ώρες και το άλλο που (προφανώς) το είχα στείλει λάθος, δεν είχαν απαντήσει ούτε σε 36. Το ξαναέστειλα στη σωστή κατηγορία και απάντησαν επίσης σε λιγότερο από 12 ώρες. Οπότε, στείλτε το σε διάφορες κατηγορίες (όπως σας βγάζει το drop-down menu) και όποιο κάτσει.

Εναλλακτικά, αν δεν έχετε άλλη επιλογή, δείτε μήπως μπορείτε να εξασφαλίσετε κανένα χαρτί από γνωστό γιατρό σας ότι λόγω ασθένειας δεν μπορείτε να ταξιδέψετε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom