Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

LikeNoOther

Member
Μηνύματα
63
Likes
138
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρεια Κορέα
Δεν έχουν ανοίξει οι ΗΠΑ.Και είχε γραφτεί ότι θα δέχονται μόνον εμβολιασμένους όταν ανοίξουν. Μπορεί να μην ισχύσει αυτό όμως.
Επειδή είχα ψαχτεί και γω για ΗΠΑ δεν υπάρχει τπτ επίσημο για το πότε θα ανοίξουν για όλους τα σύνορα. Υπάρχει μια λίστα χωρών από την οποία δεν μπορείς να ταξιδέψεις παρά μόνο με ενδιάμεσο προορισμό και παραμονή 14 ημερών...Πχ άμα θες οπωσδήποτε να πας Αμερική πρέπει πρώτα να μείνεις δύο βδομάδες στην Τουρκία και από εκεί να ταξιδέψεις απευθείας...
COVID-19 and Your Health
Κλειστά τα σύνορα των ΗΠΑ μέχρι το Νοέμβριο (;) - ΧΡΗΜΑ & ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ money-tourism.gr
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
7.981
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Για όποιον ενδιαφέρετε για επικείμενο ταξίδι ( Ε Γ Ω !! κλάψ κλάψ ) στις ΗΠΑ ,αυτή είναι μια σελίδα ενός τύπου (όποιος θέλει δίνει και δωρεά για να στηρίξει την δουλειά που κάνει, όχι δεν προτρέπω ) με νέα και updates από χρήστες του blog και (επίσημα) ειδησεογραφικά κανάλια και εφημερίδες Restart US-UK/EU Travel
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δε μου λετε, εσείς που τα ξέρετε, πιστεύετε ότι τα ταξίδια το φθινόπωρο θα είναι ανέφικτα; Σκεφτόμουν να κάνω μια λονγκ επίσκεψη Ελλάδα μέσα Νοέμβρη και να γυρίσω το Δεκέμβρη από Βρυξέλλες, συνδυάζοντας με flixbus Στρασβούργο (και ίσως και Ζυρίχη) που έχω κάτι φίλες και στα 3 μέρη. Τα λεφτά δεν είναι πάρα πολλά, δε με ψήνει όμως και να τα πετάξω...

εδιτ: επισης εχω το ταξιδι στο Βερολινο τελη Οκτωβρη και δε ξερω αν πρεπει να αρχιζω να το οργανωνω ή αν θα πάει κι αυτό άκλαφτο (πάλι)
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.042
Likes
41.048
Δε μου λετε, εσείς που τα ξέρετε, πιστεύετε ότι τα ταξίδια το φθινόπωρο θα είναι ανέφικτα; Σκεφτόμουν να κάνω μια λονγκ επίσκεψη Ελλάδα μέσα Νοέμβρη και να γυρίσω το Δεκέμβρη από Βρυξέλλες, συνδυάζοντας με flixbus Στρασβούργο (και ίσως και Ζυρίχη) που έχω κάτι φίλες και στα 3 μέρη. Τα λεφτά δεν είναι πάρα πολλά, δε με ψήνει όμως και να τα πετάξω...
Η γνωμη μου ειναι πως δεν θα ειναι ανεφικτα για τους εμβολιασμενους. Αλλα οτι δεν θα μπορεις να βασιστεις στη συνεπεια πτησεων που δεν θα γεμιζουν.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δε μου λετε, εσείς που τα ξέρετε, πιστεύετε ότι τα ταξίδια...
Νομίζω ότι όποιος πει ότι «ξέρει» θα είναι μεγάλος ψεύτης.
Έχουμε το παράδειγμα του τελευταίου ενάμιση χρόνου που τα πράγματα μόνο σταθερά δε δείχνουν να είναι. Από την άλλη έχουμε τους τελευταίους μήνες και το εμβόλιο μεν αλλά και τις μεταλλάξεις δε.
Ένα από το σενάρια που παίζουν είναι να βρίσκεσαι «περιορισμένος» εντός χώρας αλλά και ελεύθερος να πας εκτός αυτής σε συγκεκριμένους προορισμούς.
Προσωπικά δε κάνω μακροπρόθεσμα σχέδια (όσο κι αν το φθινόπωρο ειναι κοντά) και περιμένω να δω. Αν έκλεινα, θα έκλεινα κάτι που μπορεί να αλλάξει ή που δε θα πονέσει και τόσο -γιατί όλα πονάνε- οικονομικά.
Θεωρώ ότι μπαίνουμε σ' ακόμα ένα δύσκολο χειμώνα με ότι συνεπάγεται αυτό.
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Δε μου λετε, εσείς που τα ξέρετε, πιστεύετε ότι τα ταξίδια το φθινόπωρο θα είναι ανέφικτα; Σκεφτόμουν να κάνω μια λονγκ επίσκεψη Ελλάδα μέσα Νοέμβρη και να γυρίσω το Δεκέμβρη από Βρυξέλλες, συνδυάζοντας με flixbus Στρασβούργο (και ίσως και Ζυρίχη) που έχω κάτι φίλες και στα 3 μέρη. Τα λεφτά δεν είναι πάρα πολλά, δε με ψήνει όμως και να τα πετάξω...

εδιτ: επισης εχω το ταξιδι στο Βερολινο τελη Οκτωβρη και δε ξερω αν πρεπει να αρχιζω να το οργανωνω ή αν θα πάει κι αυτό άκλαφτο (πάλι)
Θέλω να πιστέυω ότι για τους έχοντας το πιστοποιητικό, θα ειναι εφικτά. Προσωπικά έχω ήδη κλεισει για μέσα Οκτώβρη ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη.
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Η γνωμη μου ειναι πως δεν θα ειναι ανεφικτα για τους εμβολιασμενους. Αλλα οτι δεν θα μπορεις να βασιστεις στη συνεπεια πτησεων που δεν θα γεμιζουν.
Δεν θα ειναι εφικτά για τους εμβολιασμένους ???
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δεν θα ειναι εφικτά για τους εμβολιασμένους ???
δες καλυτερα, δε θα είναι ανέφικτα είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, προφανώς κανείς δε μπορεί να ξέρει. Απλά δεδομένου ότι ό,τι έχω πει ως τώρα δεν έχει συμβεί, προτιμώ να πάρω και γνώμες ανθρώπων που το έχουν λίγο περισσότερο (και δεν έχω καμία τέτοια στο στενό μου κύκλο, σχετικά με τα ταξίδια). Εννοείται είναι ρίσκο, αλλά αν είναι ξεκάθαρα καμένο χαρτί, πάω πάσο. Αλλιώς δε ξέρω, ίσως το πάρω. Δε νομίζω να ξαναβρώ άλλη χρονιά (ακαδημαϊκή) σαν αυτή που ξεκινά που να έχω ευελιξία ως προς το πού θα είμαι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.106
Δε μου λετε, εσείς που τα ξέρετε, πιστεύετε ότι τα ταξίδια το φθινόπωρο θα είναι ανέφικτα; Σκεφτόμουν να κάνω μια λονγκ επίσκεψη Ελλάδα μέσα Νοέμβρη και να γυρίσω το Δεκέμβρη από Βρυξέλλες, συνδυάζοντας με flixbus Στρασβούργο (και ίσως και Ζυρίχη) που έχω κάτι φίλες και στα 3 μέρη. Τα λεφτά δεν είναι πάρα πολλά, δε με ψήνει όμως και να τα πετάξω...

εδιτ: επισης εχω το ταξιδι στο Βερολινο τελη Οκτωβρη και δε ξερω αν πρεπει να αρχιζω να το οργανωνω ή αν θα πάει κι αυτό άκλαφτο (πάλι)
Να απαγορευτεί σε Ελληνίδα υπήκοο να επιστρέψει Ελλάδα, δεν το νομίζω ανεξαρτήτως κατάστασης. Οπότε για μένα Ελλάδα θα μπορείς να έρθεις.

Τώρα τι επιδημιολογική εικόνα θα έχουν όλα τα παραπάνω(Βέλγιο, Ελλάδα, Γαλλία, Ελβετία) τον Νοέμβρη-Δεκέμβρη μου φαίνεται κανένας μα κανένας δεν μπορεί να πει με σιγουριά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.042
Likes
41.048
δες καλυτερα, δε θα είναι ανέφικτα είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, προφανώς κανείς δε μπορεί να ξέρει. Απλά δεδομένου ότι ό,τι έχω πει ως τώρα δεν έχει συμβεί, προτιμώ να πάρω και γνώμες ανθρώπων που το έχουν λίγο περισσότερο (και δεν έχω καμία τέτοια στο στενό μου κύκλο, σχετικά με τα ταξίδια). Εννοείται είναι ρίσκο, αλλά αν είναι ξεκάθαρα καμένο χαρτί, πάω πάσο. Αλλιώς δε ξέρω, ίσως το πάρω. Δε νομίζω να ξαναβρώ άλλη χρονιά (ακαδημαϊκή) σαν αυτή που ξεκινά που να έχω ευελιξία ως προς το πού θα είμαι.
Περιμενε να ανοιξουν οι υγειονομικες βομβ...ε... τα σχολεια εννοω, να δεις τα νουμερα τελος Σεπτεμβρη και αποφασιζεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.042
Likes
41.048
Εγω βλέπω δεν .... μπορεί να λέμε και κάτι άλλο βεβαια !
Και λεμε και δεν λεμε.
Ειπα δεν θα ειναι ανεφικτα για εμβολιασμενους. Αρα εφικτα.
10 μηνες μετα τη β δοση θα θεωρειται καποιος εμβολιασμενος? Δεν ξερω.
Εγω εκλεισα για Πασχα και οχι χειμωνα που υπολογιζω οτι θα εχουμε αντιγραψει σε λιγους μηνες το Ισραηλ και θα μοιραζουμε τριτη δοση.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom