Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Εγώ ξανά ρωτάω πάλι...Τέλη Νοέμβρη είμαστε για Νυρεμβέργη, εισιτήρια Flex από AEGEAN. Πες ότι κάτι στραβώσει με Γερμανία/Νυρεμβέργη θέλουμε να έχουμε ένα Plan B.

Ποίες χώρες την δεδομένη στιγμή είναι σε καλύτερη κατάσταση; Ξέρει κάποιος να μας πει;

Βουδαπέστη π.χ;
Νομιζω αν κατι στραβωσει με Γερμανια θα εχουν στραβωσει τα πραμματα στις περισσοτερες χωρες οποτε ας σκεφτομαστε αισιοδοξα οσο μπορουμε...
Βλεποντας την ευρυτερη κατασταση παντως και το γεγονος οτι παρα πολυς κοσμος που αν και εμβολιασμενος κολαει covid(ασχετα που το περναει χαλαρα) θεωρω οτι η βασικη μας ανησυχια και μεριμνα πρεπει να ειναι το να προσεχουμε να μη μας βρει η ασθενεια σε ενα ξενο μερος και να το πω απλα ξενερωσουμε ..
Επισης ,προφανως προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ,θεωρω ρισκο το ταξιδι για ατομα που δεν εχουν εμβολιαστει..Αν ναι απλα προσοχη και συνεχιζουμε τη ζωη μας και τα ταξιδια μας...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγώ ξανά ρωτάω πάλι...Τέλη Νοέμβρη είμαστε για Νυρεμβέργη, εισιτήρια Flex από AEGEAN. Πες ότι κάτι στραβώσει με Γερμανία/Νυρεμβέργη θέλουμε να έχουμε ένα Plan B.

Ποίες χώρες την δεδομένη στιγμή είναι σε καλύτερη κατάσταση; Ξέρει κάποιος να μας πει;

Βουδαπέστη π.χ;
Όλο το ανατολικό μπλοκ είναι στο κακό του το χάλι....Ολους μας απασχολεί το τι μπορεί να στραβώσει έτσι πως πάει το πράγμα...Δεν πιστεύω πως θα γίνουν λοκντάουν με το περσυνό μοντέλο, ωστόσο δεν αποκλείεται να κλείσει η εστίαση ή να λειτουργήσει διαφορετικά.
Προφανώς όλη η Ευρώπη είναι πάνω κάτω στην ίδια μοίρα λόγω χειμώνα και μόνο σε χώρες του άλλου ημισφαιρίου είναι ακόμη χαμηλά τα κρούσματα για όσο έχουν καλοκαίρι αυτοί ή τους το μεταδώσει ο τουρισμός.
Εμένα με απασχολεί τι γίνεται αν μας βάλουν πάλι στα κόκκινα με αυτά τα δεδομένα οι χώρες εκτός Ε.Ε. και ζητούν πάλι καραντίνες και τα ρέστα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Εγώ ξανά ρωτάω πάλι...Τέλη Νοέμβρη είμαστε για Νυρεμβέργη, εισιτήρια Flex από AEGEAN. Πες ότι κάτι στραβώσει με Γερμανία/Νυρεμβέργη θέλουμε να έχουμε ένα Plan B.

Ποίες χώρες την δεδομένη στιγμή είναι σε καλύτερη κατάσταση; Ξέρει κάποιος να μας πει;

Βουδαπέστη π.χ;
Δες προς Σκανδιναβία.
Στη Σουηδία για παράδειγμα μπορεί κανείς να εισέλθει με τεστ 72 ωρών έως και 30.11 (όπως έχουν ανακοινώσει)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εγώ ξανά ρωτάω πάλι...Τέλη Νοέμβρη είμαστε για Νυρεμβέργη, εισιτήρια Flex από AEGEAN. Πες ότι κάτι στραβώσει με Γερμανία/Νυρεμβέργη θέλουμε να έχουμε ένα Plan B.

Ποίες χώρες την δεδομένη στιγμή είναι σε καλύτερη κατάσταση; Ξέρει κάποιος να μας πει;

Βουδαπέστη π.χ;
Ιταλία. Εσύ γιατί λες οτι θα πάω (αν πάω) και 3η φορά στην Ιταλία φέτος;....

Edit: Και η Ισπανία είναι σε καλά επίπεδα τώρα
 
Last edited:

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Εγώ ξανά ρωτάω πάλι...Τέλη Νοέμβρη είμαστε για Νυρεμβέργη, εισιτήρια Flex από AEGEAN. Πες ότι κάτι στραβώσει με Γερμανία/Νυρεμβέργη θέλουμε να έχουμε ένα Plan B.

Ποίες χώρες την δεδομένη στιγμή είναι σε καλύτερη κατάσταση; Ξέρει κάποιος να μας πει;

Βουδαπέστη π.χ;
Επειδή έριξα μία ματιά όλες οι οι γύρω χώρες είναι πάνω-κάτω στην ίδια μοίρα. Σκέφτομαι γενικά να τις παρακολουθώ όσες με ενδιαφέρουν (Αυστρία, Βέλγιο, Πολωνία, Ουγγαρία) μέχρι και τελευταία στιγμή μιας και έχω και εγώ Flex εισιτήρια και δωρεάν ακύρωση στο ξενοδοχείο μέχρι και την τελευταία στιγμή. Πιστεύω όμως ότι πιο "σίγουρη" λύση είναι ισπανία-πορτογαλία που και ο εμβολιασμός είναι σε ψηλά επίπεδα και τα κρούσματα σε χαμηλά οπότε υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες και να τις επισκεφτείς.
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Παιδια συμφωνω και 110 % και αν γινοταν και σημερα θα εφευγα μια βαλιτσα και παω παντου.Αλλα δυστυχως επειδη δεν παω μονος μου και λιγο και η κοπελα μου φοβαται το μετεφερα τοτε.Ο κοσμος να χαλασει απο το 22 ξαναμπαινω δυναμικα στα ταξιδια στο εξωτερικο .25 η Μαρτιου πιστευω θα εχει βελτιωθει η κατασταση αισθητητα λιγο η 3η δοση ,λιγο αρκετοι ανεμβολιαστοι που θα εμβολιαστουν (και η ηδη εχουν παει τοσες χιλιαδες) ,λιγο η ανοιξη που θα εχει ζεστανει πιστευω θα εχει ξεχαστει λιγο ο ιος και θα ασχολουμαστε με αλλα πραματα.Ο μεγαλυτερος φοβος που εχουν καποιοι φιλοι μου και που εχει η δικια δεν ειναι τοσο αν κολλησει καθως και εμβολιασμενοι ειμαστε οκ ελαφρα θα νοσησει ,ειναι μην μας βρουνε και εκει και υπαρχει προβλημα και δεν μας αφηνουν να φυγουμε και κλπ κλπ καραντινες .Καταλαβαινω παραλογα ματαια προσπαθω να εξηγησω οτι δεν μας κανουν υποχρεωτικο τεστ αλλα αβυσσος...και λιγο οι Ελληνες γονεις καταλαβαινεται ακομα και στα 30 + :p
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Πιστεύω οτι το αν θα κολλήσεις έχει παντού τις ίδιες πιθανότητες. Αν ακολουθείς τα μέτρα προστασίας και δεν συνωστίζεσαι, όπου κι αν είσαι θα είσαι το ίδιο προστατευμένος.
Αυτό που έχω καταλάβει με όσα διαβάζω τελευταία είναι ότι γενικά όλα τα κράτη προσπαθούν να αποφύγουν το γενικό lockdown και να διαχωρίσουν τους εμβολιασμούς με τους εμβολιαστους. Άσχετα αν συμφωνώ ή όχι με αυτό,πιστεύω ότι για τους εμβολιασμένους είναι μία ελπίδα παραπάνω στο να ταξιδέψουν μιας και τα μέτρα παίρνονται σταδιακά και ανά δύο βδομάδες και πιστεύω ότι μέχρι να φτάσουν σε μία έσχατη λύση θα έχει περάσει τουλάχιστον ένας ενάμισης μήνας.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Βήμα-βήμα και όσο το δυνατόν κοντινά (σε ημερομηνία) ταξίδια με χαμηλό ρίσκο ακύρωσης, όσο βαθαίνουμε προς τη καρδιά του χειμώνα. Προφανώς και τα πράγματα χειροτερεύουν για τη χώρα μας, οπότε ας είμαστε επιφυλακτικοί σχετικά με το τι μπορεί να ζητηθεί.

Όλο το ανατολικό μπλοκ είναι στο κακό του το χάλι
Υπάρχει κάποιος ασφαλής τρόπος να βλέπουμε τη κατάσταση σε κάθε χώρα ή απλά πηγαίνουμε με τα δεδομένα της google και βλέποντας και κάνοντας;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Υπάρχει κάποιος ασφαλής τρόπος να βλέπουμε τη κατάσταση σε κάθε χώρα ή απλά πηγαίνουμε με τα δεδομένα της google και βλέποντας και κάνοντας;
Εγώ βλέπω τα κρούσματα και το ποσοστό εμβολιασμών ανά χώρα που με ενδιαφέρει αλλά υπάρχουν και σελίδες που έχουν συγκεντρωμένες τις πληροφορίες
Δες εδώ
Re-open EU

τα πράγματα χειροτερεύουν για τη χώρα μας
μα και γω για μας ανησυχώς περισσότερο! αφού έχουμε και χαμηλότερο ποσοστό εμβολιασμών με την Ευρώπη (εκτός από τους Βαλκάνιους) κινδυνεύουμε να μας βγάλουν εμάς εκτός από τις λίστες τους...
Τα υπόλοιπα σενάρια δεν με φοβίζουν τόσο, δηλαδή μήπως κολλήσω εκεί κλπ. Με 3 δόσεις εμβολίου και τηρώντας στοιχειωδώς τα μέτρα πρέπει να είσαι τρομερά γκαντεμόσαυρος.....
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Εάν η Ελλάδα μπει στις κόκκινες περιοχές όπου και να πας μετά είσαι υποχρεωμένος να μείνεις καραντίνα κάποιες μέρες σωστά?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εάν η Ελλάδα μπει στις κόκκινες περιοχές όπου και να πας μετά είσαι υποχρεωμένος να μείνεις καραντίνα κάποιες μέρες σωστά?
Τίποτα δεν είναι δεδομένο. Εξαρτάται με το τι θα αποφασίσει η κάθε χώρα για τους ανεμβολίαστους και για τους εμβολιασμένους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom