Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Και λεμε και δεν λεμε.
Ειπα δεν θα ειναι ανεφικτα για εμβολιασμενους. Αρα εφικτα.
10 μηνες μετα τη β δοση θα θεωρειται καποιος εμβολιασμενος? Δεν ξερω.
Εγω εκλεισα για Πασχα και οχι χειμωνα που υπολογιζω οτι θα εχουμε αντιγραψει σε λιγους μηνες το Ισραηλ και θα μοιραζουμε τριτη δοση.
χαχαχαχα τωρα το ειδα .... εχεις δικιο .... με το μπαρδόν !
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Και λεμε και δεν λεμε.
Ειπα δεν θα ειναι ανεφικτα για εμβολιασμενους. Αρα εφικτα.
10 μηνες μετα τη β δοση θα θεωρειται καποιος εμβολιασμενος? Δεν ξερω.
Εγω εκλεισα για Πασχα και οχι χειμωνα που υπολογιζω οτι θα εχουμε αντιγραψει σε λιγους μηνες το Ισραηλ και θα μοιραζουμε τριτη δοση.
β' δοση 20 Σεπτεμβριου για μενα, με Moderna. Δε ξερω αν θα παιξει τετοιος διαχωρισμος, αλλα οταν θα κανω τα ταξιδια ουτε 3 μηνες δε θα εχω κλεισει.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
10 μηνες μετα τη β δοση θα θεωρειται καποιος εμβολιασμενος? Δεν ξερω.
υπολογιζω οτι θα εχουμε αντιγραψει σε λιγους μηνες το Ισραηλ και θα μοιραζουμε τριτη δοση.

Και 6 μήνες να έχουν περάσει, μη εμβολιασμένος θεωρείται κάποιος με τα δεδομένα του Ισραήλ, αφού το green pass θα λήγει όταν περνάει το 6μηνο. Άρα και αυτούς που εμβολιάστηκαν π.χ. Ιανουάριο, ανεμβολίαστους τους θεωρεί αν επιλέξουν να μην πάνε και για τρίτη δόση.

Israel widens 3rd COVID booster shot to those aged 12 and over
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Και 6 μήνες να έχουν περάσει, μη εμβολιασμένος θεωρείται κάποιος με τα δεδομένα του Ισραήλ, αφού το green pass θα λήγει όταν περνάει το 6μηνο. Άρα και αυτούς που εμβολιάστηκαν π.χ. Ιανουάριο, ανεμβολίαστους τους θεωρεί αν επιλέξουν να μην πάνε και για τρίτη δόση.

Israel widens 3rd COVID booster shot to those aged 12 and over
Το μυαλο μου παει σε εναν Τουριστα που του εχει ληξει :p
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Τελικα το ταξιδι για την Βουδαπεστη δεν με θελει περα απο οτι ακυρωθηκε λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων η κοπελα τωρα με την αυξηση των κρουσματων και με τα lockdown στην Ανατολικη Ευρωπη φοβαται λιγο να ταξιδεψει.Σκεφτηκαμε μετα για Μιλανο γιατι και εγω αρχιζω να ξενερωνω με 150 ακυρωσεις και τοσες αλλαγες προορισμου.Παει καλυτερα η Ιταλια?Θα ταξιδεψουμε πολυ αμεσα μεσα σε 2 βδομαδες
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τελικα το ταξιδι για την Βουδαπεστη δεν με θελει περα απο οτι ακυρωθηκε λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων η κοπελα τωρα με την αυξηση των κρουσματων και με τα lockdown στην Ανατολικη Ευρωπη φοβαται λιγο να ταξιδεψει.Σκεφτηκαμε μετα για Μιλανο γιατι και εγω αρχιζω να ξενερωνω με 150 ακυρωσεις και τοσες αλλαγες προορισμου.Παει καλυτερα η Ιταλια?Θα ταξιδεψουμε πολυ αμεσα μεσα σε 2 βδομαδες
Η Ιταλία ως στιγμής αναλογικά είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση σε κρούσματα, θανάτους και εμβολιασμούς απο την Ελλάδα. Για να ταξιδέψεις Ιταλία απο Ελλάδα χρειάζεσαι το dplf και το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό. Το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό το χρειάζεσαι παντού στην Λομβαρδία κατα την είσοδο σου σε ΟΛΟΥΣ τους κλειστούς χώρους. Δεν απαιτείται εντός πόλεων η υπόδειξη του Ευρωπαϊκού πιστοποιητικού στα ΜΜΜ. Αν μετακινηθείτε εκτός Λομβαρδίας θα το χρειαστείτε στα τρένα, λεωφορεία κτλ. Αυτά ισχύουν έως 15/12/21 εκτός εκτάκτου αλλαγής.

Πρίν 10 μέρες ήμουν Μιλάνο και έχω κλείσει και ένα ακόμα ταξίδι για Μπέργκαμο αρχές Δεκέμβρη. Στο Μιλάνο δεν μπαίνεις πουθενά χωρίς ευρωπαϊκό πιστοποιητικό! Το ζητάνε σε ξενοδοχεία, μουσεία, σημεία ενδιαφέροντος που βρίσκονται σε κλειστούς χώρους, εστιατόρια (εσωτερικούς χώρους) και χώρους εργασίας. Στα μέσα ΜΜΜ φοράνε ΟΛΟΙ μάσκες! Επίσης σε όλους τους κλειστούς χώρους υπάρχει στην είσοδο αντισηπτικό υγρό και σε αρκετούς απο αυτούς σου κάνουν υπόδειξη να "πλύνεις" τα χέρια πριν μπεις!

Δεν μπορεί κανένας να σου προεξοφλήσει τι μπορεί να αλλάξει σε 2 εβδομάδες και σίγουρα δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου! Με τα τωρινά δεδομένα και με αυτά που είδα πριν λίγες μέρες στο Μιλάνο και γενικώς στο πως το χειρίζεται η Ιταλία το όλο θέμα απο το καλοκαίρι, θέλω να πιστεύω οτι θα καταφέρω να πάω το Δεκέμβριο στο Μπέργκαμο.....

Η απόφαση είναι δική σας όμως :)
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Έχουμε εικόνα, για το ποιες χώρες είναι καλα την συγκεκριμένη φάση ;
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Παιδιά εγώ για τι με έχει κουράσει και με έχει ξενερώσει η φαση και επειδή 3 φορές έχω αλλάξει προορισμό μέσα σε ένα μηνα .βαριέμαι να ξανάψαχνω προορισμό και να στέλνω μυνηματα στις αεροπορικές.κλείνω για 25 η Μαρτίου ανοιχτό προορισμό να σκεφτώ που θέλω εξωτερικο.μεχρι τότε θα έχει ηρεμήσει η φάση αλλά και να μην έχει εμβολιασμενος είμαι 3η δόση ως τότε Κλάιν.δεν ξέρω γιατί με έπιασε μια άρνηση με όλα αυτά έκλεισα για εκείνες τις μέρες Τρίκαλα μετεωρα και Μέτσοβο Γιάννενα Χριστούγεννα και μια χαρά θα είμαι .εγώ που ήμουνα όλη μέρα με μια βαλίτσα με έπιασε πια μια ξενερα πιστεύω δεν είμαι ο μόνος
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Παιδιά εγώ για τι με έχει κουράσει και με έχει ξενερώσει η φαση και επειδή 3 φορές έχω αλλάξει προορισμό μέσα σε ένα μηνα .βαριέμαι να ξανάψαχνω προορισμό και να στέλνω μυνηματα στις αεροπορικές.κλείνω για 25 η Μαρτίου ανοιχτό προορισμό να σκεφτώ που θέλω εξωτερικο.μεχρι τότε θα έχει ηρεμήσει η φάση αλλά και να μην έχει εμβολιασμενος είμαι 3η δόση ως τότε Κλάιν.δεν ξέρω γιατί με έπιασε μια άρνηση με όλα αυτά έκλεισα για εκείνες τις μέρες Τρίκαλα μετεωρα και Μέτσοβο Γιάννενα Χριστούγεννα και μια χαρά θα είμαι .εγώ που ήμουνα όλη μέρα με μια βαλίτσα με έπιασε πια μια ξενερα πιστεύω δεν είμαι ο μόνος
Έχω κλείσει αρχέςΔεκέμβρη για Μόναχο και έχω ακριβώς το ίδιο planB με εσένα. Βέβαια έχω πεισμώσει και λέω ο κόσμος να χαλάσει θα πάω εξωτερικό. Σκέφτομαι να κάνω πλάνο και για μια άλλη χώρα μήπως στραβώσει κάτι τελευταία στιγμή. Έχω βέβαια στο βάθος του μυαλού μου την περίπτωση να πάνε όλα στραβά κι έχω σκεφτεί Γιάννενα-Μέτσοβο σαν αίσχατη λύση!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εγώ ξανά ρωτάω πάλι...Τέλη Νοέμβρη είμαστε για Νυρεμβέργη, εισιτήρια Flex από AEGEAN. Πες ότι κάτι στραβώσει με Γερμανία/Νυρεμβέργη θέλουμε να έχουμε ένα Plan B.

Ποίες χώρες την δεδομένη στιγμή είναι σε καλύτερη κατάσταση; Ξέρει κάποιος να μας πει;

Βουδαπέστη π.χ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom