Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

katerina R

Member
Μηνύματα
81
Likes
67
Γεια σας και από μένα!!!
Θα ήθελα την γνώμη σας γιατί έχω μπερδευτει με την όλη κατάσταση του κοροναιου...σχεδιάζουμε να ταξιδέψουμε για γαμήλιο ταξίδι μπαλι-σιγκαπουρη τον Αύγουστο του 2020...αλλά έχω αρχίσει και ανησυχώ με την κατάσταση...θα ήταν λάθος να αλλάξουμε τον προορισμό πιστεύετε; Το ξέρω ότι θα είναι μετά από αρκετούς μήνες αλλα θα είναι ασφαλές μέχρι τότε; Θα χρειαστει καιρός για εξάλειψη του ιού λένε ίσως και 6 μήνες..
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Νομίζω ότι δεν πρέπει να αγχώνεσαι για τόσο καιρό μετά. Εξάλλου και έξι μήνες αργότερα να εξαλειφθεί έχεις περιθώριο...
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Γεια σας και από μένα!!!
Θα ήθελα την γνώμη σας γιατί έχω μπερδευτει με την όλη κατάσταση του κοροναιου...σχεδιάζουμε να ταξιδέψουμε για γαμήλιο ταξίδι μπαλι-σιγκαπουρη τον Αύγουστο του 2020...αλλά έχω αρχίσει και ανησυχώ με την κατάσταση...θα ήταν λάθος να αλλάξουμε τον προορισμό πιστεύετε; Το ξέρω ότι θα είναι μετά από αρκετούς μήνες αλλα θα είναι ασφαλές μέχρι τότε; Θα χρειαστει καιρός για εξάλειψη του ιού λένε ίσως και 6 μήνες..
Εγώ στη θέση σας με τα τωρινά δεδομένα θα πηγαινα κάπου αλλού το καλοκαίρι και θα άφηνα το Μπαλί για άλλη φορά.
 

stefvns

Member
Μηνύματα
13
Likes
22
Πρώτο μου ποστ στο travelstories (αν και παρακολουθώ το φόρουμ κατά καιρούς) και δυστυχώς σε αυτό το θέμα...

14 Ιανουαρίου έκλεισα ένα adventure trip 15 μέρες στο Βιετναμ (από Βορρά μέχρι το Νότο) με γνωστό online πρακτορείο (αποφεύγω να γράψω το όνομα μήπως απαγορεύεται).
16 Ιανουαρίου αγόρασα το αεροπορικό από Qatar Airways, στάνταρ χωρίς οψιόν ακύρωσης.
24 Ιανουαρίου αγόρασα ταξιδιωτική ασφάλιση από worldwideinsure (@babaduma μερσί), για ένα ταξίδι, στη βασική κάλυψη EU Standard.

15 Φεβρουαρίου ξεκινά η πτήση Αθήνα-Ντόχα-Ανόι και 1 Μαρτίου η επιστροφή Σαϊγκόν-Ντόχα-Αθήνα.

Εδώ και μερικές μέρες έχει χαλάσει η διάθεσή μου. Εκεί που θα ήταν το χάιλάιτ της χρονιάς αυτό το ταξίδι, έγινε ένας βραχνάς. Δεν ήθελα να ασχοληθώ καθόλου, ήθελα απλά "να πληρώσω και να πάω". Τώρα ζυγίζω πιθανότητες, ακούω τη γνώμη των συγγενών και φίλων, τσακώνομαι στα τηλέφωνα, κτλ.
Δε φοβάμαι να κολλήσω ή να πεθάνω, πιστεύω οι πιθανότητες είναι απειροελάχιστες. Σκέφτομαι όμως ότι θα είμαι 30+ ώρες μέσα σε καμπίνες αεροπλάνων, ότι θα πάω σε 3 διαφορετικά αεροδρόμια του Βιετνάμ, ότι θα κοιμηθώ ένα βράδυ 8 ώρες σε βιετναμέζικο τρένο σε καμπίνα, ότι θα κοιμηθώ σε 10 διαφορετικά μέρη εντός 14 ημερών. Και αναγνωρίζω ότι σε όλα τα σημεία "που δεν πρέπει να πας αν έχει ιό", εγώ θα πάω. Σκέφτομαι ότι αν κάποιος ανεβάσει πυρετό (ή χειρότερα κολλήσει) θα μας τραβάνε όλους για εξετάσεις ή καραντίνα στο Βιετνάμ, ή ότι μέχρι να γυρίσω θα έχει βγει καμιά οδηγία να μένουν σε καραντίνα όσοι έρχονται από Ασία στην ΕΕ, και άλλα τέτοια σενάρια χωρίς πραγματικό υπόβαθρο.

Έχω να ξεκινήσω καινούρια δουλειά μόλις μπει ο Μάρτης και δε θέλω τα ρίσκα.

Σήμερα μίλησα με το γραφείο, αρνούνται να δώσουν εναλλακτικές, ούτε επιστροφή χρημάτων, ούτε δέσμευση του ποσού στο όνομά μου για μελλοντικό ταξίδι.

Θα προσπαθήσω να μιλήσω αύριο με Qatar; Πιστεύετε ότι θα μπορέσω να διεκδικήσω κάτι πέραν της στάνταρ επιστροφής φόρων;
Θα μιλήσω και με worldwideinsure. Δυστυχώς τσέκαρα το policy που αγόρασα, @babaduma το Section 10 είναι ΝOT AVAILABLE, οπότε πιστεύεις έχω πιθανότητες να πάρω λεφτά από την ασφαλιστική;
Έτσι όπως είναι τα πράγματα, εάν η Qatar επιστρέψει μόνο φόρους και το γραφείο επιστρέψει μόνο ένα deposit (που λένε ότι επιστρέφουν), χάνω 1200 ευρώ.

Εάν έχετε κάποια γνώμη, απάντηση ή σχόλιο, είστε ευπρόσδεκτοι. Και ένας καλός λόγος αρκεί, γιατί όπως και να έχει ήμουν άτυχος και το ταξίδι αυτό δε βγήκε σε καλό.
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Καλησπερα.Σιγουρα ρισκαρεις οπως λες κι ο καθενας θα σου πει τι γνωμη του.Αλλα στην τελικη,πιστευω οτι μονο εσυ μπορεις να βοηθησεις τον εαυτο σου.Αν εχεις ενα σωρο ερωτησεις στο κεφαλι σου,διαθεση χαλια προκαταβολικα,χωρις να ξερεις τι θα βρεις αλλα και με καποιες πιθανότητες να μπλεξεις με τον ενα ή αλλο τροπο.νομιζεις θα περασεις καλα?
Και οπως λες θα εισαι εκτεθιμενος και σε τοσα μεσα μεταφορας.Σιγουρα ειναι μεγαλη ξενερα ολο αυτο αλλα ξερεις οτι πας σε δυσκολες περιοχες και χωρις να ξερεις ποσο ποιο επικυνδυνη ή οχι,θα γινει η κατασταση.Δεν ξερω,αλλα ετσι οπως τα λες και στη δεδομενη περιοδο φαινεται να εχεις περισσοτερα να χασεις παρα να κερδισεις.Εσυ να σαι καλα και εφοσον εχεις δουλεια σε τοσο δυσκολους καιρους μπορεις να το κανονισεις ξανα καποια αλλη στιγμη. Σορυ που λεω την απαισιοδοξη αποψη μου απλως αυτο θα εκανα εγω.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Πρώτο μου ποστ στο travelstories (αν και παρακολουθώ το φόρουμ κατά καιρούς) και δυστυχώς σε αυτό το θέμα...

14 Ιανουαρίου έκλεισα ένα adventure trip 15 μέρες στο Βιετναμ (από Βορρά μέχρι το Νότο) με γνωστό online πρακτορείο (αποφεύγω να γράψω το όνομα μήπως απαγορεύεται).
16 Ιανουαρίου αγόρασα το αεροπορικό από Qatar Airways, στάνταρ χωρίς οψιόν ακύρωσης.
24 Ιανουαρίου αγόρασα ταξιδιωτική ασφάλιση από worldwideinsure (@babaduma μερσί), για ένα ταξίδι, στη βασική κάλυψη EU Standard.

15 Φεβρουαρίου ξεκινά η πτήση Αθήνα-Ντόχα-Ανόι και 1 Μαρτίου η επιστροφή Σαϊγκόν-Ντόχα-Αθήνα.

Εδώ και μερικές μέρες έχει χαλάσει η διάθεσή μου. Εκεί που θα ήταν το χάιλάιτ της χρονιάς αυτό το ταξίδι, έγινε ένας βραχνάς. Δεν ήθελα να ασχοληθώ καθόλου, ήθελα απλά "να πληρώσω και να πάω". Τώρα ζυγίζω πιθανότητες, ακούω τη γνώμη των συγγενών και φίλων, τσακώνομαι στα τηλέφωνα, κτλ.
Δε φοβάμαι να κολλήσω ή να πεθάνω, πιστεύω οι πιθανότητες είναι απειροελάχιστες. Σκέφτομαι όμως ότι θα είμαι 30+ ώρες μέσα σε καμπίνες αεροπλάνων, ότι θα πάω σε 3 διαφορετικά αεροδρόμια του Βιετνάμ, ότι θα κοιμηθώ ένα βράδυ 8 ώρες σε βιετναμέζικο τρένο σε καμπίνα, ότι θα κοιμηθώ σε 10 διαφορετικά μέρη εντός 14 ημερών. Και αναγνωρίζω ότι σε όλα τα σημεία "που δεν πρέπει να πας αν έχει ιό", εγώ θα πάω. Σκέφτομαι ότι αν κάποιος ανεβάσει πυρετό (ή χειρότερα κολλήσει) θα μας τραβάνε όλους για εξετάσεις ή καραντίνα στο Βιετνάμ, ή ότι μέχρι να γυρίσω θα έχει βγει καμιά οδηγία να μένουν σε καραντίνα όσοι έρχονται από Ασία στην ΕΕ, και άλλα τέτοια σενάρια χωρίς πραγματικό υπόβαθρο.

Έχω να ξεκινήσω καινούρια δουλειά μόλις μπει ο Μάρτης και δε θέλω τα ρίσκα.

Σήμερα μίλησα με το γραφείο, αρνούνται να δώσουν εναλλακτικές, ούτε επιστροφή χρημάτων, ούτε δέσμευση του ποσού στο όνομά μου για μελλοντικό ταξίδι.

Θα προσπαθήσω να μιλήσω αύριο με Qatar; Πιστεύετε ότι θα μπορέσω να διεκδικήσω κάτι πέραν της στάνταρ επιστροφής φόρων;
Θα μιλήσω και με worldwideinsure. Δυστυχώς τσέκαρα το policy που αγόρασα, @babaduma το Section 10 είναι ΝOT AVAILABLE, οπότε πιστεύεις έχω πιθανότητες να πάρω λεφτά από την ασφαλιστική;
Έτσι όπως είναι τα πράγματα, εάν η Qatar επιστρέψει μόνο φόρους και το γραφείο επιστρέψει μόνο ένα deposit (που λένε ότι επιστρέφουν), χάνω 1200 ευρώ.

Εάν έχετε κάποια γνώμη, απάντηση ή σχόλιο, είστε ευπρόσδεκτοι. Και ένας καλός λόγος αρκεί, γιατί όπως και να έχει ήμουν άτυχος και το ταξίδι αυτό δε βγήκε σε καλό.
Ολες οι σκεψεις που εχεις ειναι σωστες. Ολοι τα ιδια σκεφτομαστε και ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε... Τα κρουσματα συνεχως αυξανονται. Αισιως 25 Ταυλανδη, 24 Σιγκαπουρη, 22 Ιαπωνια και για τη χωρα που σε ενδιαφερει ειναι 8. Μεχρι αυτη τη στιγμη που μιλαμε παντα...

Ξερω οτι εισαι ξενερωμενος οπως ειμαστε ολοι που περιμεναμε πως και πως ενα τετοιο ταξιδι! Δεν ξερω αν σε παρηγορει αλλα ειναι πολυς κοσμος που εχει κλεισμενα εισιτηρια και ψαχνεται...Για εμενα ενας λογος παραπανω γιατι ειναι γαμηλιο...

Εγραψα και σε προηγουμενο ποστ οτι εφοσον θεωρητικα εχουν αποκλεισει τις μετακινησεις των Κινεζων απο τη χωρα τους.....θα εμφανιστουν και αλλα κρουσματα στις γυρω χωρες αλλα θα ειναι λιγα. Παντα σε θεωρητικο επιπεδο αυτο....

Με βαση τα παραπανω εγω σου λεω (ταπεινη μου αποψη) να μην κανεις πισω. Να κανεις το ταξιδι σου κανονικα. Τα 8 κρουσματα δεν ειναι αποτρεπτικα. Να εισαι προσεχτικος σε μερη με πολυκοσμια, μασκα οπου μπορεις και πλυσιμο χεριων συνεχως. Ναι ξερω δεν θα το απολαυσεις το ιδιο οπως θα το απολαμβανες πριν αλλα θα σου μεινουν οι στιγμες....

Καλωσορισες στο φορουμ!
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πρώτο μου ποστ στο travelstories (αν και παρακολουθώ το φόρουμ κατά καιρούς) και δυστυχώς σε αυτό το θέμα...

14 Ιανουαρίου έκλεισα ένα adventure trip 15 μέρες στο Βιετναμ (από Βορρά μέχρι το Νότο) με γνωστό online πρακτορείο (αποφεύγω να γράψω το όνομα μήπως απαγορεύεται).
16 Ιανουαρίου αγόρασα το αεροπορικό από Qatar Airways, στάνταρ χωρίς οψιόν ακύρωσης.
24 Ιανουαρίου αγόρασα ταξιδιωτική ασφάλιση από worldwideinsure (@babaduma μερσί), για ένα ταξίδι, στη βασική κάλυψη EU Standard.

15 Φεβρουαρίου ξεκινά η πτήση Αθήνα-Ντόχα-Ανόι και 1 Μαρτίου η επιστροφή Σαϊγκόν-Ντόχα-Αθήνα.

Εδώ και μερικές μέρες έχει χαλάσει η διάθεσή μου. Εκεί που θα ήταν το χάιλάιτ της χρονιάς αυτό το ταξίδι, έγινε ένας βραχνάς. Δεν ήθελα να ασχοληθώ καθόλου, ήθελα απλά "να πληρώσω και να πάω". Τώρα ζυγίζω πιθανότητες, ακούω τη γνώμη των συγγενών και φίλων, τσακώνομαι στα τηλέφωνα, κτλ.
Δε φοβάμαι να κολλήσω ή να πεθάνω, πιστεύω οι πιθανότητες είναι απειροελάχιστες. Σκέφτομαι όμως ότι θα είμαι 30+ ώρες μέσα σε καμπίνες αεροπλάνων, ότι θα πάω σε 3 διαφορετικά αεροδρόμια του Βιετνάμ, ότι θα κοιμηθώ ένα βράδυ 8 ώρες σε βιετναμέζικο τρένο σε καμπίνα, ότι θα κοιμηθώ σε 10 διαφορετικά μέρη εντός 14 ημερών. Και αναγνωρίζω ότι σε όλα τα σημεία "που δεν πρέπει να πας αν έχει ιό", εγώ θα πάω. Σκέφτομαι ότι αν κάποιος ανεβάσει πυρετό (ή χειρότερα κολλήσει) θα μας τραβάνε όλους για εξετάσεις ή καραντίνα στο Βιετνάμ, ή ότι μέχρι να γυρίσω θα έχει βγει καμιά οδηγία να μένουν σε καραντίνα όσοι έρχονται από Ασία στην ΕΕ, και άλλα τέτοια σενάρια χωρίς πραγματικό υπόβαθρο.

Έχω να ξεκινήσω καινούρια δουλειά μόλις μπει ο Μάρτης και δε θέλω τα ρίσκα.

Σήμερα μίλησα με το γραφείο, αρνούνται να δώσουν εναλλακτικές, ούτε επιστροφή χρημάτων, ούτε δέσμευση του ποσού στο όνομά μου για μελλοντικό ταξίδι.

Θα προσπαθήσω να μιλήσω αύριο με Qatar; Πιστεύετε ότι θα μπορέσω να διεκδικήσω κάτι πέραν της στάνταρ επιστροφής φόρων;
Θα μιλήσω και με worldwideinsure. Δυστυχώς τσέκαρα το policy που αγόρασα, @babaduma το Section 10 είναι ΝOT AVAILABLE, οπότε πιστεύεις έχω πιθανότητες να πάρω λεφτά από την ασφαλιστική;
Έτσι όπως είναι τα πράγματα, εάν η Qatar επιστρέψει μόνο φόρους και το γραφείο επιστρέψει μόνο ένα deposit (που λένε ότι επιστρέφουν), χάνω 1200 ευρώ.

Εάν έχετε κάποια γνώμη, απάντηση ή σχόλιο, είστε ευπρόσδεκτοι. Και ένας καλός λόγος αρκεί, γιατί όπως και να έχει ήμουν άτυχος και το ταξίδι αυτό δε βγήκε σε καλό.
Εγώ αυτό που καταλαβαίνω απ'αυτά που γράφεις είναι ότι έχεις πάρει την απόφασή σου να μην πας, κι ας λες ότι πιστεύεις ότι οι πιθανότητες να κολλήσεις είναι απειροελάχιστες.

- Αν η απόφασή σου στηρίχθηκε σε συμβουλή του γιατρού σου που γνωρίζει το ιατρικό ιστορικό σου και σε συμβούλεψε ανάλογα για να προστατευθεί η υγεία σου, καλά έκανες και το αποφάσισες.

- Αν η απόφασή σου στηρίχθηκε σε κακή ψυχολογία και πληροφόρηση αμφίβολης εγκυρότητας. προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι λάθος. Δεν πρόκειται να πας στην Κίνα. Στο Βιετνάμ θα πας. Τα επίσημα νούμερα δεν δικαιολογούν τον πανικό που επικρατεί (εν πολλοίς κατευθυνόμενο από τα τρομολάγνα ΜΜΕ). Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας δεν έχει δώσει καμμία οδηγία για καμμία από τις χώρες που έχουν κρούσματα.

- Θα σου δώσω ένα παράδειγμα με πραγματικά στοιχεία: Στην Καμπότζη υπάρχει ένα κρούσμα, ένας Κινέζος τουρίστας από την Wuhan. Ο κόσμος εκεί πιστεύει ότι τα κρούσματα είναι περισσότερα (από πουθενά δεν προκύπτει αυτό), η κυβέρνηση λέει ψέμματα, κι έχουν ξεχυθεί ν'αγοράσουν μάσκες, ανεβάζοντας τις τιμές τους στο δεκαπλάσιο. Την ίδια στιγμή, ανακοινώθηκε ότι τον Ιανουάριο σκοτώθηκαν 200 άτομα στους δρόμους από τροχαία, το 2019 ο αριθμός τους ξεπέρασε τους 1800 και ο μέσος όρος θανάτων από τροχαία ήταν 5,4 την ημέρα. Εσύ τι θα φοβόσουν περισσότερο εκεί; Μην κολλήσεις τον ιό ή μην σου την καρφώσει κανένα μηχανάκι ή ένα ανεξέλεγκτο όχημα;

- Όσον αφορά την ασφάλεια που έκανες, δυστυχώς η standard policy δεν σε καλύπτει. Ό,τι επιστροφή χρημάτων πάρεις θα είναι από την Qatar ή το πρακτορείο.

- Επί του πρακτέου: Από τη στιγμή που ό,τι και να κάνεις, είτε το ακυρώσεις τώρα, είτε μια μέρα πριν την αναχώρηση, τα ίδια λεφτά θα χάσεις, γιατί να το ακυρώσεις τώρα; Περίμενε, έστω αυτήν την μία εβδομάδα, να δεις πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα. Αν εξελιχθούν άσχημα (που δεν το πιστεύω αλλά και προφήτης δεν είμαι) μπορεί να είσαι τυχερός μέσα στην ατυχία σου και να ακυρώσει τις πτήσεις η Qatar και να πάρεις πίσω τουλάχιστον εκείνα τα χρήματα. Και θά'χεις κι ένα επιχείρημα για να διεκδικήσεις ό,τι μπορείς με το πρακτορείο. Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη...
 

stefvns

Member
Μηνύματα
13
Likes
22
@babaduma μερσί, είσαι εξαιρετικός στη συνεισφορά σου σε αυτό το φόρουμ και στην απάντηση στο δικό μου προβληματισμό.

Καταρχήν σε ευχαριστώ για το πρακτικό του θέματος: ήμουν 99% σίγουρος ότι δε θα καλύψει το συγκεκριμένο policy τη δική μου απόφαση να μην ταξιδέψω, λόγω έστω και πανδημίας. Μου το επιβεβαίωσες.

Το λογικό κομμάτι του εγκεφάλου μου ξέρει όντως ότι οι πιθανότητες να κολλήσω είναι απειροελάχιστες. Επίσης καταλαβαίνω ότι η περιγραφή που φτάνει στα αυτιά μας εδώ στη Δύση δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα και σιγά μην άλλαξε η ζωή των βιετναμέζων για 10 κρούσματα σε 95 εκατομμύρια πληθυσμό. Ακόμα ξέρω ότι το να πεθάνω από αεροπορικό, από μηχανάκι, να κολλήσω AIDS, ηπατίτιδα Α ή Β, μαλάρια ή ακόμα ακόμα κάποια γρίπη είναι όλα απείρως πιο πιθανά από τον κορονοϊό.
Έχω ευαίσθητο ανώτερο αναπνευστικό σύστημα, όχι άσθμα ή άλλο διαγνωσμένο πρόβλημα. Ξέρω όμως καλά ότι αρπάζω εύκολα βήχα. Κράτα το αυτό (αν και ούτε αυτό μας λέει κάτι).

Κυρίως όμως είμαι ξενερωμένος. Πρέπει να κάνω την online αίτηση για VISA. Να αγοράσω παπούτσια τρέκινγκ και μερικά ακόμα μικροείδη για το ταξίδι. Όλα αυτά τα είχα στο πρόγραμμα για αυτή την εβδομάδα. Ε, δε θέλω. Δε μου κάνει όρεξη. Δε γουστάρω να πάω στο μαγαζί να ψωνίσω το παπούτσι που θα με πάει στον ποταμό Μεκόνγκ.

Προσπαθώ να καταλάβω μέσα μου τι με ενοχλεί. Νομίζω δεν είναι η υγεία. Δεν είναι τα χρήματα. Είναι η ξενέρα γιατί το περίμενα και τώρα αντί για διασκέδαση έχει γίνει δουλειά.

Αυτό που λες το έχω ήδη σκεφτεί. Το κανόνι θα το ρίξω Παρασκευή 14/2, 24 ώρες πριν. Σιγά μη το λυπηθώ, εφόσον το πληρώσω κιόλας.
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Παιδιά δεν ξέρω αν "the truth is out there" και μας την κρύβουν o_O αλλά σε κατάσταση άγχους δεν έχει ενδιαφέρον ένα ταξίδι.Αυτή είναι η γνώμη μου τελικά.
Πειραματίστηκα με λίγες μέρες στο Λονδίνο όπου ήμουν η μόνη που είδα με μάσκα και μάλιστα νόμιζαν όλοι οτι εγώ είχα την κορώνα κι όχι στο δόντι :haha: και δεν μου άρεσε...
Αυτό που σκέφτηκα πριν το κάνω είναι οτι τόσο λατρεύω το Λονδίνο που και τα κόκκαλά μου να άφηνα εκεί χαλάλι!Μετά σκέφτηκα οτι το κόφιν για να έρθει ελλάδα στοιχίζει 30.000 ευρώ αλλά είπα "θα πάω κι ας μου βγει και σε κακό" :eek: θα ξέρω σε 13 μέρες :bounce:
Ούτε για αστείο δεν θα πήγαινα Ασία κι ας έχανα μια μικρή περιουσία καθαρά και μόνο του άγχους που θα με εμπόδιζε να απολαύσω το ταξίδι.
Αν μιλήσουμε με πιθανότητες σίγουρα τα ατυχήματα στο σπίτι είναι πολύ περισσότερα αλλά και στο στόμα του λύκου δεν θα ήθελα να μπω οικειοθελώς.
Λογικά θα πάτε και θα έρθετε ολοι καλά αλλά το κλίμα θα είναι βαρύ δεν θα απολαύσετε το ταξίδι συνέχεια με μια μάσκα που ούτε καν προστατεύει, με απολυμαντικά κτλ Το κόστος σε ψυχική ισορροπία θα είναι μεγαλύτερο απο τα εισιτήρια, τα ξενοδοχεία κτλ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Λογικά θα πάτε και θα έρθετε ολοι καλά αλλά το κλίμα θα είναι βαρύ δεν θα απολαύσετε το ταξίδι συνέχεια με μια μάσκα που ούτε καν προστατεύει, με απολυμαντικά κτλ Το κόστος σε ψυχική ισορροπία θα είναι μεγαλύτερο απο τα εισιτήρια, τα ξενοδοχεία κτλ.
- Και πού το ξέρεις ότι το κλίμα θα είναι βαρύ; Μια χαρά θα γιορτάζουν το νέο έτος τους στο Λάος κι εμείς θα είμαστε εκεί.
- Και πού το ξέρεις ότι θα φοράμε μάσκα; Ούτε στον SARS φορέσαμε, ούτε στον Η5Ν1, ούτε στον Η1Ν1. Μόνο για την απίστευτη μόλυνση της ατμόσφαιρας στην Κίνα και για τα καυσαέρια στο Δελχί φορέσαμε μάσκα, κι αυτό επειδή τις είχαμε ήδη μαζί μας.
 
Last edited by a moderator:

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
Ταξιδι και εγω μεσα Μαρτη για Ταυλανδη. Μεχρι τωρα κλεισμενα μονο τα εισιτηρια απο και προς Αθηνα. Θα περιμενω λιγο ακομα να δω τι θα γινει... Ουτε ενα honeymoon δεν μπορουμε να κανουμε!
Φευγω για Μπανγκοκ-Πουκετ την ερχομενη Τρίτη. Θα ενημερωσω για την κατασταση(δεν ακυρωνω τιποτα, το περιμενω πως και πως!!!)
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Φευγω για Μπανγκοκ-Πουκετ την ερχομενη Τρίτη. Θα ενημερωσω για την κατασταση(δεν ακυρωνω τιποτα, το περιμενω πως και πως!!!)
Με το καλο να πας και να περασεις τελεια!! Οταν μπορεσεις στειλε να μας ενημερωσεις για την εικονα σε αεροδρομια, αεροπλανα, Μπανγκονγκ και Πουκετ!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.196
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom