Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.008
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Και εμεις ειμαστε για Βιετναμ-Καμποτζη-Σιγκαπουρη, αρχες Απριλίου. Δεν προκείται να το ακυρωσουμε, εκτος δραματικων αλλαγων και παγκοσμιων οδηγιων. Το ιδιο και οι γονεις μου με προγραμματισμενη την Αυστραλια μεσω Σιγκαπουρης για 22/2. Αυτη ειναι η τελευταια ανακοινωση της scoot που ανεβηκε σημερα:
https://www.flyscoot.com/en/announcements/update-on-coronavirus-pneumonia-situation
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Και εμεις ειμαστε για Βιετναμ-Καμποτζη-Σιγκαπουρη, αρχες Απριλίου. Δεν προκείται να το ακυρωσουμε, εκτος δραματικων αλλαγων και παγκοσμιων οδηγιων. Το ιδιο και οι γονεις μου με προγραμματισμενη την Αυστραλια μεσω Σιγκαπουρης για 22/2. Αυτη ειναι η τελευταια ανακοινωση της scoot που ανεβηκε σημερα:
https://www.flyscoot.com/en/announcements/update-on-coronavirus-pneumonia-situation
Μόνο για την Κίνα ακυρώνει. Δεν λέει τίποτα για Βιετνάμ.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.008
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Μόνο για την Κίνα ακυρώνει. Δεν λέει τίποτα για Βιετνάμ.
Σωστα! Σας παραθετω και το link των παγκοσμιων κρουσματων:
https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6
Γνωμη μου, οτι ποσοστιαία, για τις περιξ τις Κινας χωρες, δεν υπάρχει λόγος για αυτον τον τεραστιο πανικο που εχει δημιουργηθει.
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Την Δευτέρα ετοιμαζόμαστε για οικογενειακό ταξίδι για Λονδίνο.Δεν.σας κρύβω ότι υπάρχει ένας φόβος.....και με την μικρό να περνάει για κλασική ίωση τις τελευταίες μέρες. Μέχρι και σκέψεις να αλλάξουμε προορισμό κάνουμε.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Και εμεις ειμαστε για Βιετναμ-Καμποτζη-Σιγκαπουρη, αρχες Απριλίου. Δεν προκείται να το ακυρωσουμε, εκτος δραματικων αλλαγων και παγκοσμιων οδηγιων. Το ιδιο και οι γονεις μου με προγραμματισμενη την Αυστραλια μεσω Σιγκαπουρης για 22/2. Αυτη ειναι η τελευταια ανακοινωση της scoot που ανεβηκε σημερα:
https://www.flyscoot.com/en/announcements/update-on-coronavirus-pneumonia-situation
Μεχρι τοτε εχεις ακομα πολυ καιρο... Ισως και να μην υπαρχει θεμα...

Παιδιά καλησπέρα. Προβληματισμένη και εγώ για ταξίδι που θέλουμε να κάνουμε όπως κάθε χρόνο στη Ταυλάνδη. Κάθε χρόνο πάμε για 1 μήνα το Φλεβάρη και φέτος όταν ξεκίνησε το θέμα με τον κοροναϊο γύρω στην αρχή Γενάρη είπαμε να αφήσουμε τα εισητήρια για τελευταία στιγμή. Τώρα? Τί? Επιβεβαιώνω τον τίτλο. Έχουμε φίλους ήδη εκεί, δεν βιώνουν κάποια πίεση, φοράνε μάσκες σε κλειστά μέρη (καθόλου δεν μου αρέσει αυτό) αλλά γενικά με τόσους κινέζους που ταξιδεύουν προς τα εκεί, νιώθουν κάπως το ρίσκο. Εμείς τώρα αναρωτιόμαστε.. Να ρισκάρουμε? Αν ήταν μία βδομάδα ή ένα δεκαήμερο δεν θα το σκεφτόμουν τόσο θα πήγαινα. Αλλά τώρα για 1 μήνα που θέλουμε να πάμε, είναι ένα διάστημα που μπορεί να εξαπλωθεί ραγδαία και να υπάρχουν μεχρι και απαγορευτικά προς Ευρώπη. Δεν ξέρω.. Τι λέτε?
Αν αποφασισετε να πατε περιμενουμε ενημερωση της καταστασης και τι επικρατει εκει
 

panos.d.lee

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ματσου Πιτσου
Μην ανησυχείς καθόλου ! Η Ταυλανδη έχει μεγάλο βαθμό ετοιμότητας και είναι καλά προετοιμασμένη για τόν ιό! Επιπρόσθετα η μεγαλύτερη μάζα των επισκεπτών στα μέρη που θα πας θα είναι περισσότερο Αυστραλοί και αμερικανοί παρά Κινέζοι !
 

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.461
Ταξίδι-Όνειρο
???
Μην ανησυχείς καθόλου ! Η Ταυλανδη έχει μεγάλο βαθμό ετοιμότητας και είναι καλά προετοιμασμένη για τόν ιό! Επιπρόσθετα η μεγαλύτερη μάζα των επισκεπτών στα μέρη που θα πας θα είναι περισσότερο Αυστραλοί και αμερικανοί παρά Κινέζοι !
Η Ταϊλάνδη είναι η χώρα με τη μεγαλύτερη επισκεψιμότητα από Κινέζους και έχουν ήδη 14 κρούσματα.... Έχω 2 μήνες ακόμα....
 

panos.d.lee

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ματσου Πιτσου
Πάντως τώρα που διάβαζα ένα άρθρο στο huff post είχε την ταυλανδη στην 6 θέση παγκοσμίως από θέμα προετοιμασίας για τον ιό. Θέλω και εγώ να πιστεύω ότι σε δυο μήνες που θα πας θα έχει περιοριστεί και μπορεί να έχει βρεθεί και κανένα φάρμακο αντιιικο !
 

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.461
Ταξίδι-Όνειρο
???
Πάντως τώρα που διάβαζα ένα άρθρο στο huff post είχε την ταυλανδη στην 6 θέση παγκοσμίως από θέμα προετοιμασίας για τον ιό. Θέλω και εγώ να πιστεύω ότι σε δυο μήνες που θα πας θα έχει περιοριστεί και μπορεί να έχει βρεθεί και κανένα φάρμακο αντιιικο !
Το ελπίζω αλλά όλοι φοβούνται για εμένα παρά εγώ :p
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Η Ταϊλάνδη είναι η χώρα με τη μεγαλύτερη επισκεψιμότητα από Κινέζους και έχουν ήδη 14 κρούσματα.... Έχω 2 μήνες ακόμα....
Ειδικα τωρα με την αλλαγη του κινεζικου χρονου η Ταυλανδη ειχε τρελη επισκεψιμοτητα. Αυτο με τον ιο προβληματιζει και εμενα και εχω λιγοτερο απο εναμησι μηνα μπροστα μου.
 

Ανθηg

Member
Μηνύματα
13
Likes
67
Αν αποφασισετε να πατε περιμενουμε ενημερωση της καταστασης και τι επικρατει εκει
Αποφασίσαμε να μην πάμε μετά απο συζήτηση με δικό μας ταξιδιωτικο πράκτορα γιατί η κατάσταση γίνεται ανεξέλεγκτη. Η Ταυλάνδη είναι γεμάτη κινέζους τουρίστες και είναι ψευδές ο αριθμός 14 ασθενών που έχουν δώσει για ευνόητους λόγους. Έχουμε φίλους ήδη εκεί και θα ενημερώσω όταν έχω παραπάνω νέα.
Για εμάς είναι ιδιαίτερα μεγάλο το ρίσκο να ταξιδέψουμε στο αεροπλάνο τόσες ώρες με το φόβο ότι ο διπλανός τουρίστας ίσως και να έχει ιό και θα μας χαλάσει τη διάθεση.
Δυστυχώς χάσαμε το ταξίδι μας, αλλά αυτά συμβαίνουν κατα καιρούς με διαφόρων μορφών τρομοκρατίας...

Θα ευχαριστηθουμε ταξίδι εντός Ευρωπαικών συνόρων ή στην Αίγυπτο ή ακόμα καλύτερα στην Ελλάδα μας. Απλά χάσαμε τα μπανάκια μας..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom