Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.130
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Εχεις καποια στοιχεια χρησιμα για μας, εχω 4 πτησεις κλεισμενες, η ξερεις κατι για ακυρωσεις λογω ιου κ που δεν εχει πει η εταιρεια?
Το αντιθετο λεω απο αυτο που λες.Μεγαλη αποδοση να μη γινουν σημαινει οτι οι πιθανοτητες ειναι να γινουν.Παντοτε μεταξυ σοβαρου και αστειου μιλωντας.

Συγχωρεστε με που το παιρνω λιγο στα αστεια αλλα δε απλα δε μπορω να μην....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.293
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το αντιθετο λεω απο αυτο που λες
Εγω δεν ειπα τπτ, ρωτησα μονο αν ξερεις κατι σοβαρο αλλα ηταν αλλο ενα αστειο. Υπαρχει κ το οφ τοπικ για αστεια κ ανεμποδιστη εκφραση χιουμορ.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
273
Likes
663
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Καλό μεσημέρι Σαββάτου..
Σε 10 μέρες πρόκειτε να ταξιδέψω στη Βιέννη για 5 ημέρες..
Το θέμα Κοροναιός με ανυσηχει λιγάκι όπως και η αβαιβεότητα το άν θα γίνουν οι πτήσεις της Rayanair κανονικά..Μέχρι αύριο θα πρεπει να κάνω ακύρωση του ξενοδοχείου που έκλεισα για να λάβω ολοκληρη την επιστροφή χρημάτων..
ΠΛΙΖ ΧΕΛΠ ΜΙ..Εσείς θα πηγαίνατε??θα το ρισκάρατε?
Σας ευχαριστώ ..Φωτεινή
Εγώ είναι να ταξιδέψω 12/3 Βιέννη, επιστρέφω από Μπρατισλάβα και θα πάω κανονικά.
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Κι εμείς θα είμαστε στη Βιέννη εκείνες της ημερομηνίες. Δε σκεφτόμαστε ακύρωση για κανενα λόγο. Αλλά όπως σου είπαν και οι άλλοι, μιλά μ το γιατρό σου, δες τι λένε και οι ανακοινώσεις του ΠΟΥ κι αποφάσισε.
Σε ευχαριστω..
Δεν θα ακυρώσω κι εγω λεω..Απλα απο την παρεα των 7 θα παμε 3 μονο..
Ζωντανά απ'την Βιέννη, δεν έχω δεί ούτε έναν με μάσκα εδώ και δύο μέρες.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Προσωπικά έχω αρχίσει να σκέφτομαι το ενδεχόμενο να αλλάξω την επιστροφή μου από Λουξεμβουργο (μέσω Bergamo) και να κλείσω με την απευθείας της Aegean. Μιλάμε για ένα ταξίδι που θα λάβει χώρα σε 1+ μήνα, αλλά όπως βλέπω να πηγαίνουν τα πράγματα στη γείτονα το χρονικό περιθώριο μου φαίνεται μικρό για να έχει εξομαλυνθεί η κατάσταση σε επίπεδο που να αποφύγεις 100% τα αγριοκοιταγματα συναδέλφων. Σκέφτομαι ότι καλύτερα να μου πάει λίγο ακριβότερα το ταξίδι και να πάρω και μια μέρα έξτρα αδεια από το να το χάσω. Σίγουρα δεν ξέρουμε πώς θα είναι η φάση και για εμάς μέχρι τότε, αλλά η προοπτική του Bergamo με στρεσάρει, κυρίως για την αντιμετώπιση που θα λάβω στον εργασιακό μου χώρο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.293
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προσωπικά πάντως, καθώς βρέθηκα σε αντίστοιχη κατάσταση στη δουλειά μου, μετέθεσα για Ιούνιο ένα (προσωπικό) Παρίσι που είχα κλείσει για το Μάρτη, και θα διεκδικήσω από την εταιρία τα λίγα χρήματα που μου κόστισε η αλλαγή (€66), χωρίς να έχω και πολλές ελπίδες όμως. Δε με νοιάζει τι φιρμάνια εντός ή το πιθανότερο εκτός νόμου βγάζει η εταιρία, με νοιάζει η ανησυχία στα μάτια των συναδέλφων που συναναστρέφομαι κάθε μέρα.

Άλλο ταξίδι όμως (πιο μετά) δε σκοπεύω να αλλάξω. Έτσι κι αλλιώς, είναι θέμα ημερών να έχουμε αρκετά περιστατικά και στην Αθήνα που να μην έχει νόημα τέτοια απαγόρευση.
Η εταιρεια πως ξερει που ησουν? Επαφιεται στην καλη πιστη των υπηκοοων της να της αναφερουν τα ταξιδια τους? Γιατι οι κακοπιστοι....
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Προσωπικά έχω αρχίσει να σκέφτομαι το ενδεχόμενο να αλλάξω την επιστροφή μου από Λουξεμβουργο (μέσω Bergamo) και να κλείσω με την απευθείας της Aegean. Μιλάμε για ένα ταξίδι που θα λάβει χώρα σε 1+ μήνα, αλλά όπως βλέπω να πηγαίνουν τα πράγματα στη γείτονα το χρονικό περιθώριο μου φαίνεται μικρό για να έχει εξομαλυνθεί η κατάσταση σε επίπεδο που να αποφύγεις 100% τα αγριοκοιταγματα συναδέλφων. Σκέφτομαι ότι καλύτερα να μου πάει λίγο ακριβότερα το ταξίδι και να πάρω και μια μέρα έξτρα αδεια από το να το χάσω. Σίγουρα δεν ξέρουμε πώς θα είναι η φάση και για εμάς μέχρι τότε, αλλά η προοπτική του Bergamo με στρεσάρει, κυρίως για την αντιμετώπιση που θα λάβω στον εργασιακό μου χώρο.
Αν το κύριο που σε απασχολεί είναι το τι θα πουν οι συνάδελφοι, δε μπορείς απλά να μην τους πεις λεπτομέρειες;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.071
Η εταιρεια πως ξερει που ησουν? Επαφιεται στην καλη πιστη των υπηκοοων της να της αναφερουν τα ταξιδια τους? Γιατι οι κακοπιστοι....
Εχω το ιδιο θεμα. Με τα καινουρια μετρα πρεπει να μεινω εκτος σχολειου για 14 μερες. Αν ειμαι ειλικρινης και ζητησω τοσες εργασιμες αδεια, θα φορτωσω σε αλλους το προβλημα για 2 εβδομαδες και θα κανουν χαρακιρι. Επιπλεον δεν μου μενει αναρρωτικη για ολο το 2020. Αν το κρυψω και στη μικρη πιθανοτητα να τσιμπησω τον ιο, παιρνει τοση δημοσιοτητα το θεμα, που θα πρεπει να βγαλω απο το μυαλο μου μια ιστορια για το πως τον κολλησα απο στενη επαφη στην Ελλαδα. Ε λιγο καραγκιοζιλικι μου φαινεται. Παει η Βενετια :(
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
'Εχετε ας πούμε βάσιμες υποψίες ότι στην Ryan ο ιός διαδίδεται πιο εύκολα;
Μπορεί να μην χρησιμοποιεί μεγάλη ποσότητα απορρυπαντικών στο καθάρισμα...Λέμε τώρα... :haha:

Πάντως η Α3 μας λέει ότι θα κάνει περισσότερη απολύμανση αν πάρει οδηγίες από ΕΟΔΥ.

https://www.kathimerini.gr/1067044/...noio---entatikopoihsh-twn-taktikwn-ka8arismwn
 

nirena

Member
Μηνύματα
5
Likes
6

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αν το κύριο που σε απασχολεί είναι το τι θα πουν οι συνάδελφοι, δε μπορείς απλά να μην τους πεις λεπτομέρειες;
Κοίτα, δε λέω ότι θα πάω στα κεντρικά να κάνω ανακοίνωση. Αλλά προσωπική μου άποψη είναι ότι με τα άτομα που κανείς συνεργάζεται στενά και έχει καθημερινή επαφή το σωστό είναι να αναφέρει ότι θα χρησιμοποιήσει αεροδρόμιο χώρας/περιοχής η οποία πλήττεται έντονα από τον συγκεκριμένο ιό (δεν είναι ότι πετάω μέσω Παλέρμο, μέσω Μπέργκαμο πετάω όπου η κατάσταση έχει ξεφύγει). Όπως και να έχει σκέψεις κάνω, δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.976
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom