Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

evita.gr

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
BORA BORA!!!
Καλημέρα, γνωρίζει κάποιος ποια είναι η παρούσα κατάσταση στην Ταϊλάνδη λόγω του ιού. Πετάω σύντομα και σκέφτομαι αν αξίζει τον κόπο.
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπέρα έχω κανονίσει ταξίδι για Τόκιο 11/04 με την οικογένεια λόγω όλων αυτών των εξελίξεων με το κορονοιο τι λέτε να το τολμήσω να δώ για καμία ακύρωση ταξιδέυω με Turkish airline ποια είναι η πολίτική που ακολουθείται γαι τέτοια με΄ρη αν και με τα πιθανά θύματα στην Ελλάδα μπορέι να μη μας δέχονται αυτοί... περιμένω απόψεις σας ευχαριστώ..
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
Καλησπέρα έχω κανονίσει ταξίδι για Τόκιο 11/04 με την οικογένεια λόγω όλων αυτών των εξελίξεων με το κορονοιο τι λέτε να το τολμήσω να δώ για καμία ακύρωση ταξιδέυω με Turkish airline ποια είναι η πολίτική που ακολουθείται γαι τέτοια με΄ρη αν και με τα πιθανά θύματα στην Ελλάδα μπορέι να μη μας δέχονται αυτοί... περιμένω απόψεις σας ευχαριστώ..
Είμαστε στην "ίδια βάρκα". Και εμείς έχουμε κλείσει οικογενειακώς για την 01/04 για Οσάκα με Emirates. ακόμα η Ιαπωνία είναι εκτός των χωρών που υπαρχουν περιορισμοί πτήσεων και άρα αποζημιώσεις κλπ. Είμαστε στον αέρα ως προς τί θα κάνουμε... αν και με τόσα κρούσματα που θα σκάσουν στην συνέχεια (και χωρίς διάθεση κινδυνολογίας) δεν έχει και νόημα να μην ταξιδεψει κανείς
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Είμαστε στην "ίδια βάρκα". Και εμείς έχουμε κλείσει οικογενειακώς για την 01/04 για Οσάκα με Emirates. ακόμα η Ιαπωνία είναι εκτός των χωρών που υπαρχουν περιορισμοί πτήσεων και άρα αποζημιώσεις κλπ. Είμαστε στον αέρα ως προς τί θα κάνουμε... αν και με τόσα κρούσματα που θα σκάσουν στην συνέχεια (και χωρίς διάθεση κινδυνολογίας) δεν έχει και νόημα να μην ταξιδεψει κανείς
Είμαστε πολλοί στην ίδια βάρκα. Οι 25 μέρες που μεσολαβούν είναι πάρα πολύς καιρός. Μέχρι τότε θά'χουν προλάβει να μπουν πολλές χώρες στο "κόκκινο" πριν από εμάς (Γερμανία, Γαλλία, ΗΠΑ, κλπ.). Για την Ιαπωνία ήδη υπάρχουν απαγορεύσεις από κάποιες χώρες της Ασίας. Τι θα γίνει με όλες τις άλλες που θα προκύψουν; Θα κλείσουν όλες οι χώρες τα σύνορά τους; Για να μην μπει ο λύκος στο μαντρί; Μα ο λύκος είναι ήδη μέσα! Κάποιες (σοβαρές) κυβερνήσεις έχουν αρχίσει και το αντιλαμβάνονται και προετοιμάζουν τον κόσμο για τη νέα κατάσταση: Ο ιός είναι εδώ και θα μείνει για πολύ καιρό. Αυτό που (θα) πρέπει να κάνουν είναι να παράσχουν βοήθεια σε όσους το χρειαστούν. Και αυτή είναι πλέον η κατεύθυνση που δίνεται. Όσο πιο γρήγορα το συνειδητοποιήσουν κι οι δικοί μας, τόσο το καλύτερο για όλους μας.
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
Είμαστε πολλοί στην ίδια βάρκα. Οι 25 μέρες που μεσολαβούν είναι πάρα πολύς καιρός. Μέχρι τότε θά'χουν προλάβει να μπουν πολλές χώρες στο "κόκκινο" πριν από εμάς (Γερμανία, Γαλλία, ΗΠΑ, κλπ.). Για την Ιαπωνία ήδη υπάρχουν απαγορεύσεις από κάποιες χώρες της Ασίας. Τι θα γίνει με όλες τις άλλες που θα προκύψουν; Θα κλείσουν όλες οι χώρες τα σύνορά τους; Για να μην μπει ο λύκος στο μαντρί; Μα ο λύκος είναι ήδη μέσα! Κάποιες (σοβαρές) κυβερνήσεις έχουν αρχίσει και το αντιλαμβάνονται και προετοιμάζουν τον κόσμο για τη νέα κατάσταση: Ο ιός είναι εδώ και θα μείνει για πολύ καιρό. Αυτό που (θα) πρέπει να κάνουν είναι να παράσχουν βοήθεια σε όσους το χρειαστούν. Και αυτή είναι πλέον η κατεύθυνση που δίνεται. Όσο πιο γρήγορα το συνειδητοποιήσουν κι οι δικοί μας, τόσο το καλύτερο για όλους μας.
Και η δική μου λογική αυτό λέει. Αλλά φοβάμαι αν πάμε και επιστρέψουμε τί θα αντιμετωπίσουμε από γνωστούς, φίλους, συγγενείς, συναδέλφους και συμμαθητές των μικρών. Πολλή σκέψη γμτ γαι ένα ταξίδι, δεν θα έπρεπε να είναι έτσι :(
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Και η δική μου λογική αυτό λέει. Αλλά φοβάμαι αν πάμε και επιστρέψουμε τί θα αντιμετωπίσουμε από γνωστούς, φίλους, συγγενείς, συναδέλφους και συμμαθητές των μικρών. Πολλή σκέψη γμτ γαι ένα ταξίδι, δεν θα έπρεπε να είναι έτσι :(
Βασικα αυτο το τελευταιο με απασχολει και μενα, και ειναι ισως και το βασικοτερο. Οι πιθανότητες να κολλησεις κατι μπορει να ειναι πολυ μικρες αλλα οι πιθανότητες να σε κοιταν ολοι περιεργα και να σε αντιμετωπίζουν διαφορετικα οταν γυρισεις πολυ μεγαλες
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
7 μερες πριν φυγω για σευχελλες 2 κρατησεις booking γινονται μη ακυρωσιμες και πιθανοτατα μου τραβανε και τα λεφτα (η μια σιγουρα, απο την αλλη περιμενω απαντηση). 750 ευρω.
οι σευχελλες εχουν μπαναρει ολες τις χωρες υψηλου κινδυνου, εννοειται και ιταλια. και τωρα αγχωνομαι για το τι θα γινει, μερα με την μερα τα πραγματα αλλαζουν, ακυρωση δεν σκεφτομαι, αλλα ανησυχω για τις κρατησεις.
θα επικοινωνησω και με μπουκινγκ να δω τι ισχυει
 
Last edited:

fenianoe

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλησπέρα !! Προβληματισμένη και γω με το ταξίδι που έχω προγραμματίσει για Κωνσταντινούπολη με Aegean σε 2 εβδομάδες ! Μια με τον κοροναϊό , μια με τα επεισόδια στον Έβρο ! Περιμένω την μήπως και η Aegean σκεφτεί και τους επιβάτες με τις πτήσεις μετά τις 20 Μαρτίου μηπως και μπορέσουμε να αλλάξουμε τουλάχιστον τις ημερομηνίες , αντί να χάσουμε το ταξίδι !
 

Aris_s

New Member
Μηνύματα
3
Likes
12
Καλησπέρα από την πανέμορφη Βιέννη. Ήρθαμε εχθές από Θεσσαλονίκη. Στο αεροδρόμιο Μακεδονία υπήρχαν ορισμένοι που φορούσαν μάσκες. Η πτήση της Lauda Motion δεν ήταν γεμάτη ( δεν ξέρω αν υπήρχαν ακυρώσεις ή έτσι κ αλλιώς ηταν πιο χαλαρά) από τα ενενήντα άτομα που περνούσαμε μαζι, χονδρικά ένα 20-25% φορούσε μάσκα. Η πλάκα είναι πως όλοι κάνανε λάθος χρήση της μάσκας. Συνέχεια την ακουμπούσαν, την κατέβαζαν, την ανέβαζαν, την αφαιρούσαν, τη φορούσαν μόνο στο στόμα, μόνο στη μύτη, την μισοεβγαζαν για να φάνε κτλ κτλ. Χωρίς φυσικά να έχουν πλύνει χέρια πριν κ μετά....

Στο αεροδρόμιο της Βιέννης τελείως διαφορετική εικόνα. Ζήτημα να είδα δύο άτομα να φοράνε μάσκα. Το ίδιο και σε ΜΜΜ και στο κέντρο της πόλης. Πολύ πιο κουλ από εμάς.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.973
Likes
12.020
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Καλησπερα,
τελη Μαρτιου προκειται να ερθω Ελλαδα για δουλεια. Εχω ανησυχησει ιδιαιτερα με τη ραγδαια αυξηση των κρουσματων τις τελευταιες δυο μερες στη χωρα. Εχω προμηθευτει ολα τα απαραιτητα για να προστατευτω απο τον ιο. Πηρα μασκα θαλασσης (με αναπνευστηρα), τζελ μαλλιων, σαπουνι μασσαλιας για να μοσχομυριζουν τα ρουχα μου, μια πλεξουδα σκορδα και παρηγγειλα και τη "Βυζαντινον" του Βελοπουλου. Επισης εχω κλεισει ραντεβου μια μερα πριν πεταξω για να εξομολογηθω και να ξεπλυνω τις αμαρτιες μου (ακουσα πως ειναι ασθενεια που εστειλε ο θεος). Παρολα αυτα εχω κλασει μεντες και σκεφτομαι να μεταθεσω το ταξιδι και τη δουλεια μου για του χρονου. Εσεις τι πιστευετε; Κινδυνευω; Σας παρακαλω μυριστε τα δαχτυλα σας και πειτε μου.

@katkats μην τολμησεις και το διαγραψεις...θα σου φερω τον ιο απο τη Γαλλια.
 
Last edited:

ARGIROP

New Member
Μηνύματα
4
Likes
7
Καλησπέρα παιδιά.
Θεωρώ και εγώ υπερβολικές τις αντιδράσεις..
Δυστυχώς πετάμε 12/03 για Αμστερνταμ.. για ένα φεστιβαλ καφέ.
Ενώ τα κρούσματα στην Ολλανδία έχουν ξεπεράσει τα 100, το φεστιβαλ δε θα ακυρωθεί.
Η aegean μας επιστρέφει σε περίπτωση ακύρωσης 40ευρώ (αξία εισητηρίου 170ευρώ).
Δυστυχώς το ξενοδοχείο κλείστηκε χωρίς δωρεάν ακύρωση..
Όπως διάβασα στο φορουμ, πολλές εργασίες & επιχειρήσεις έχουν απαγορέψει τα ταξίδια στο εξωτερικό ή εχουν ζητήσει υποχρεωτική άδεια 14ημερών (!!).
Θα περιμένω μέχρι την Τρίτη, αλλιώς θα κλαίω το ταξίδι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.553
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom