Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

tripakias

Member
Μηνύματα
7.981
Likes
12.029
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Με Σουηδία τι συμβαίνει ξέρει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα με τις μεταφορές ;; Από ότι ξέρω η Στοκχόλμη και το Γκέτεμποργκ έχουν το μεγαλύτερο ας πούμε πρόβλημα..
Εχει κατι παραπανω απο 200 κρουσματα. Δεν εχω ιδεα για μεταφορες. Το σιγουρο ειναι πως πλεον και οι Σουηδοι θα χρειαζονται βιζα για το Βιετναμ (οπως και αλλοι λαοι που ειχαν απαλλαγη)
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Τι λέτε θα πρέπει να μας αγχώνει η πιθανότητα να εκδοθεί ταξιδιωτική οδηγία για τουρίστες προερχόμενους από Ελλάδα? τα επιβεβαιώμενα κρουσματα στην Ελλάδα αυξάνονται....
Βιετνάμ αρχές Απριλίου θέλω να πάω.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Θέλω την γνώμη σας ......Έχω κλείσει για αρχές καλοκαιριου εισητηρία αεροπορικά και ξενοδοχεία με δωρεαν ακύρωση ,Μου μένει να κλείσω τα ενδιάμεσα με λεωφορεία τρένα κτλ κτλ .....Γερμανια-Τσεχια-Σλοβακια.Τι κανω τα κλείνω η περιμένω ?Τώρα οι τιμές είναι άκρως ανταγωνιστικες και είμαστε οικογένειακως 4 άτομα.....!!!!
Δεν υπάρχει λογική να ρωτάει κάποιος την γνώμη των υπολοίπων μελών για το αν θα ταξιδέψει από την στιγμή που είναι σε έξαρση ο ιός.
Είναι μια απόφαση αποκλειστικά δική σας.
 

AmstEL

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Τι λέτε θα πρέπει να μας αγχώνει η πιθανότητα να εκδοθεί ταξιδιωτική οδηγία για τουρίστες προερχόμενους από Ελλάδα? τα επιβεβαιώμενα κρουσματα στην Ελλάδα αυξάνονται....
Βιετνάμ αρχές Απριλίου θέλω να πάω.
Και εγω τα ίδια αγχη εχω. Αλλα θα το παλεψω μεχρι τελους εκτος αν κλεισουν τα αξιοθεατα. Μεχρι τωρα ομως δεν εχει δοθει καποια ταξιδιωτικη οδηγια για μας εκτος αυτης που είναι για όλους τους ταξιδιωτες που ερχονται στο Βιετναμ εκτος της βιζας πρεπει να συμπληρώσουν και μία MEDICAL DECLARATION FORM, που την συμπληρώνεις είτε εκεί είτε online . Πετάμε με scoot 5 ατομα 11 Απριλίου για Χο τσι Μινχ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.981
Likes
12.029
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα το Ισραηλ απο ωρα σε ωρα αναενεται να παρει αποφαση για το αν θα μπαινει σε καραντινα 14 ημερων οποιοσδηποτε εισερχεται στη χωρα. Ηδη το μετρο ισχυει για πολλους προορισμους και θεωρω πως ακομη κι αν δεν ισχυσει για ολες τις χωρες του κοσμου η Ελλαδα θα ειναι μεσα δεδομενου και του κρουσματος που βρεθηκε στην Ισραηλινη πρεσβεια στην Αθηνα.
Επισης η Παλαιστινιακη αρχη τις επομενες ημερες προκειται να κλεισει τα συνορα της με την Ιορδανια.
Πριν λιγο ανακοινωθηκε πως ολοι οσοι ερχονται στη χωρα (για το Ισραηλ λεμε) απο το εξωτερικο θα μπαινουν σε καραντινα για 2 εβδομαδες. Οι τουριστες που δεν εχουν που να μεινουν θα επιστρεφονται πισω στη χωρα τους. Η αποφασισει ισχυει αμεσα και για τις επομενες 14 ημερες οπου θα επανεξεταστει το μετρο και η πορεια της ισραηλινης οικονομιας.

https://www.jpost.com/Breaking-News...le-with-coronavirus-patients-40-and-41-620347
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Και εγω τα ίδια αγχη εχω. Αλλα θα το παλεψω μεχρι τελους εκτος αν κλεισουν τα αξιοθεατα. Μεχρι τωρα ομως δεν εχει δοθει καποια ταξιδιωτικη οδηγια για μας εκτος αυτης που είναι για όλους τους ταξιδιωτες που ερχονται στο Βιετναμ εκτος της βιζας πρεπει να συμπληρώσουν και μία MEDICAL DECLARATION FORM, που την συμπληρώνεις είτε εκεί είτε online . Πετάμε με scoot 5 ατομα 11 Απριλίου για Χο τσι Μινχ.
Στην ίδια ακριβώς πτήση θα είμαστε. και εγώ θα το παλέψω μέχρι τέλους, βασικά θεωρώ πως θα πάμε( πάω τώρα να κάνω την e-visa).
Aφού δεν έχουν κρούσματα εκεί τα αξιοθέατα δεν θα κλείσουν.
Θεωρώ πως είναι ελαχιστότατες οι πιθανότητες να βγει ταξιδιωτική οδηγία για ταξιδιώτες που προέρχονται από Ελλάδα αλλά όσο το πλήθος των κρουσμάτων αυξάνεται μπαίνω στην διαδικασία να το σκέφτομαι.
 

evikal

Member
Μηνύματα
19
Likes
71
Πριν λιγο ανακοινωθηκε πως ολοι οσοι ερχονται στη χωρα (για το Ισραηλ λεμε) απο το εξωτερικο θα μπαινουν σε καραντινα για 2 εβδομαδες. Οι τουριστες που δεν εχουν που να μεινουν θα επιστρεφονται πισω στη χωρα τους. Η αποφασισει ισχυει αμεσα και για τις επομενες 14 ημερες οπου θα επανεξεταστει το μετρο και η πορεια της ισραηλινης οικονομιας.

https://www.jpost.com/Breaking-News...le-with-coronavirus-patients-40-and-41-620347
Το είδα από τ πρωί ακυρώνω ότι μπορώ τώρα μένει η Aegean τι θα κάνω με αλλαγή εισητηριων.
Μου μένει μια βδομάδα στην Ιορδανία που έχουμε κλεισμένα κ θα χάσω χρήματα από κει αν ακυρώσω αλλά και το άγχος που υπάρχει από παντού.
Βέβαια είναι και χώρα που δεν έχει κρούσματα μέχρι στιγμής μόνο ένα. Πολλές σκέψεις..
 

AmstEL

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Στην ίδια ακριβώς πτήση θα είμαστε. και εγώ θα το παλέψω μέχρι τέλους, βασικά θεωρώ πως θα πάμε( πάω τώρα να κάνω την e-visa).
Aφού δεν έχουν κρούσματα εκεί τα αξιοθέατα δεν θα κλείσουν.
Θεωρώ πως είναι ελαχιστότατες οι πιθανότητες να βγει ταξιδιωτική οδηγία για ταξιδιώτες που προέρχονται από Ελλάδα αλλά όσο το πλήθος των κρουσμάτων αυξάνεται μπαίνω στην διαδικασία να το σκέφτομαι.
Μια απο τα ίδια! και εγω είμαι αισιόδοξος! Έχω κλείσει τα πάντα εκτός απο την e-visa που θα την αφήσω στα τέλη Μαρτίου. Ελπίζω να πάνε όλα καλα και να τα πουμε στο αεροπλάνο!!!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Άκουσα στο ραδιόφωνο ότι αναστελονται όλες οι πτήσεις των ελληνικών αεροδρομίων από και προς Βόρεια Ιταλία. Δεν το έχω επιβεβαιώσει ακόμη.
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Άκουσα στο ραδιόφωνο ότι αναστελονται όλες οι πτήσεις των ελληνικών αεροδρομίων από και προς Βόρεια Ιταλία. Δεν το έχω επιβεβαιώσει ακόμη.
Ισχύει κανονικά η απαγόρευση
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
και η καραντίνα από τη βόρειο Ιταλία επεκτάθηκε σε ολόκληρη την Ιταλία πριν λίγο. Εχω ενα ρημαδοταξίδι στη Ρωμη στις 27/3 για τον Μαραθώνιο της Ρώμης, ακυρώθηκε κι αυτός, πάει γι ακύρωση όλο το ταξίδι. Αν δείτε αυτή τη στιγμή φωτογραφίες απ τους ελάχιστους τουρίστες εκεί δεν θα το πιστεύετε, απόγευμα Σαββάτου κι έξω απ το Κολοσσαίο 3 άτομα. Η Alitalia δεν επιστρέφει χρήματα αλλά αλλάζει τις ημερομηνίες του ταξιδιού για να γίνει μέχρι 30/6/2020 ή αλλάζει προορισμό στις ίδιες ημερομηνίες αν θέλετε. Πιθανόν από αύριο ν αλλάξει κάτι καθώς γίνεται καθολική (sic) η καραντίνα στην Ιταλία και να υπάρξουν επιστροφές, ίσως και όχι. Μια ομορφιά...

https://www.wsj.com/amp/articles/it...-after-initial-lockdown-confusion-11583756737
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom