Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Αντώνη, εναποθέτω τις ελπίδες μου σε σένα!
Ένα μήνα τώρα παρακολουθώ την αγωνία σου για το γαμήλιο ταξίδι σου.
Να πας!
Πρεσαρομαι ψυχολογικα!! :haha: Εδω περιμενει ο ενας τον αλλο να πει οτι πηγε ταξιδι για να παρουν δυναμη και οι υπολοιποι...!!!

Αν παω (που προς τα εκει τινω!) θα στειλω απο τη πρωτη μερα φωτο στο “Live from”...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Πρεσαρομαι ψυχολογικα!! :haha: Εδω περιμενει ο ενας τον αλλο να πει οτι πηγε ταξιδι για να παρουν δυναμη και οι υπολοιποι...!!!

Αν παω (που προς τα εκει τινω!) θα στειλω απο τη πρωτη μερα φωτο στο “Live from”...
Να είσαι σίγουρος ότι αυτό το post στο "live from" θα είναι το πιο ελπιδοφόρο post στο φόρουμ!!
Θα έχεις τις ευχές όλων μας μαζί σου!
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Να είσαι σίγουρος ότι αυτό το post στο "live from" θα είναι το πιο ελπιδοφόρο post στο φόρουμ!!
Θα έχεις τις ευχές όλων μας μαζί σου!
Κατα 70-80% θα παω. Εσυ ποτε και για που πετας;;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Κατα 70-80% θα παω. Εσυ ποτε και για που πετας;;
Εγώ δεν πετάω πια για πουθενά!!
Θα ακυρώσουμε αύριο και το Erasmus του γιου στο Πολυτεχνείο της Δρέσδης και θα ταμπουρωθούμε στο σπίτι!!
Την ψιλιάστηκα τη δουλειά και δεν έκλεινα αεροπορικά για Βερολίνο. Όχι ότι θα έχανα και πολλά.
Θα παρακολουθώ τα live σου από τις παραλίες της Ταϋλάνδης.
Με το καλό να πάτε!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Με βασει αυτα που διαβαζε εισαι το τελευταιο ατομο που περιμενα να ακυρωσει!!
Δεν πάω μόνος μου... ;) Και σκέφτομαι κι αυτούς που θ'αφήσω πίσω. Δεν θέλω να το παίξω προφήτης, αλλά φοβάμαι ότι η κατάσταση στην Ελλάδα θ'αγριέψει πολύ και υπάρχουν υπερήλικες που δεν βγαίνουν απ'το σπίτι. Συν την πιθανή καραντίνα [όπου κι αν κάτσει αυτή - εκτός Σιγκαπούρης που μακάρι να τύχαινε εκεί (για επίπεδο περίθαλψης μιλάω)].
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
και η καραντίνα από τη βόρειο Ιταλία επεκτάθηκε σε ολόκληρη την Ιταλία πριν λίγο. Εχω ενα ρημαδοταξίδι στη Ρωμη στις 27/3 για τον Μαραθώνιο της Ρώμης, ακυρώθηκε κι αυτός, πάει γι ακύρωση όλο το ταξίδι. Αν δείτε αυτή τη στιγμή φωτογραφίες απ τους ελάχιστους τουρίστες εκεί δεν θα το πιστεύετε, απόγευμα Σαββάτου κι έξω απ το Κολοσσαίο 3 άτομα. Η Alitalia δεν επιστρέφει χρήματα αλλά αλλάζει τις ημερομηνίες του ταξιδιού για να γίνει μέχρι 30/6/2020 ή αλλάζει προορισμό στις ίδιες ημερομηνίες αν θέλετε. Πιθανόν από αύριο ν αλλάξει κάτι καθώς γίνεται καθολική (sic) η καραντίνα στην Ιταλία και να υπάρξουν επιστροφές, ίσως και όχι. Μια ομορφιά...

https://www.wsj.com/amp/articles/it...-after-initial-lockdown-confusion-11583756737
Και εγώ πετάω με alitalia 13/4 μέσω Ρώμης για Νέα Υόρκη, το έχω σίγουρο σχεδόν οτι μέχρι τότε θα φάει και ban απο USA. Απλά δεν καταλαβαίνω, πως η alitalia είναι σίγουρη οτι θα λήξει η καραντίνα της ιταλίας μέχρι τις 30/6; Και αν δε λήξει, τί γίνεται, θα ξαναλλάξουμε τα εισιτήρια;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Απλά δεν καταλαβαίνω, πως η alitalia είναι σίγουρη οτι θα λήξει η καραντίνα της ιταλίας μέχρι τις 30/6; Και αν δε λήξει, τί γίνεται, θα ξαναλλάξουμε τα εισιτήρια;
Δεν ειναι σιγουρη πονταρει στο οτι θα εχει ξεφουσκωσει το ολο ζητημα και δε θελει να χασει αλλα λεφτα...οπως και η aegean που σε αναγκαζει να ταξιδεψεις ως Οκτωβρη.αν δε θες να πας αυτη τη περιοδο....
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Εντάξει, τραγικό όμως! Ας δώσει ένα χρόνο, ας το κάνει open αν δε θέλει να χάσει! Καταλαβαίνω και τη δική τους πλευρά, εδώ όμως μιλάμε για υπερατλαντικά ταξίδια, δε μπορεί ο καθένας να λείπει όποτε να’ ναι απο τη δουλειά του! Ούτε να με αναγκάσει να πάω Χριστούγεννα σε ένα μέρος που διάλεξα για Πάσχα! Ακόμα και την εναλλακτική διαφορετικού προορισμού που δίνει, λίγο άκυρη τη βρίσκω, πού να πάω όταν όλος ο πλανήτης έχει ή θα έχει μέχρι τότε κρούσματα; Και εγώ προτιμώ να ακυρωθει εντελώς, δε θέλω να πάω εκεί και να βρώ κλειστά θέατρα, μουσεία, τζαζάδικα, εκκλησίες. Και ακόμα χειρότερο το ενδεχόμενο να νοσηλευτώ εκει 15 μέρες και να μου έρθει μπουγιουρντι 30000ε για νοςήλεια όταν επιστρέψω Ελλάδα! Απο ό, τι διάβασα η ταξιδιωτική ασφάλιση δεν καλύπτει πανδημίες. Δεν υπάρχει λόγος.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Απο ό, τι διάβασα η ταξιδιωτική ασφάλιση δεν καλύπτει πανδημίες. Δεν υπάρχει λόγος.
Εξαρτάται από την ασφάλιση που έχεις. Υπάρχουν ασφάλειες που την καλύπτουν. Φυσικά είναι πιο ακριβές. Και σε καλύπτουν στην περίπτωση που βρίσκεσαι εκεί που θα ξεσπάσει η πανδημία και αναγκαστείς να νοσηλευθείς ή να γυρίσεις πίσω.
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Χμμμμ..διαβάζω ενδιαφέροντα πράγματα...αν αγοράσεις ασφάλιση μετά το ξεσπασμα της πανδημίας, δεν καλύπτεσαι, διότι δεν θεωρείται αστάθμητος παράγοντας απο τη στιγμή που έγινε γνωστός! Πολλοί γράφει την πάτησαν έτσι. Δεν ξέρω τι ισχύει πραγματικά, δεν το έχω ψάξει ποτέ. Εγώ εννοώ την κλασσική ταξιδιωτική που αγοράζει κανείς από την αεροπορική. Αν φυσικά έχεις τη διάθεση, πές μου μερικές εναλλακτικές (σε pm, αφου λογικά είναι διαφήμιση). Θα με ενδιέφερε πολύ για μελλοντικά μου ταξίδια. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων, sorry για το off topic.
 
Last edited:

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Ρώμη τελικά ίσως και να ναι ο πιο ασφαλής προορισμός αφού δεν κυκλοφορεί ψυχή:


η Alitalia είναι λέει από πέρυσι σε καθεστώς ημιχρεοκοπίας κ προσπαθούν να την πουλήσουν αλλά δεν βρίσκεται αγοραστής οπότε μη περιμένετε και πολλά. Καθώς το ξενοδοχείο είναι πληρωμένο κ η πτήση αλλάζει μόνο ημερομηνία θα δω πως πάνε τα πράγματα κ πιθανότατα να το πάω όλο ένα μήνα μετά στο τριήμερο του Αγιου Πνευματος. Αλλαγη προορισμου στις ιδιες ημερομηνιες δεν καταλαβαινω πως λειτουργει, πχ για ενα εισητηριο για Ρωμη των 120 ευρω μπορω ν αλλαξω για Λονδινο που εχει τωρα 400+ ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom