Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Λοιπον, ενδιαμεσος απολογισμος: εχω ξηλωσει 2 ταξιδια, θα λαβω αποζημιωσεις για 2 διαδρομες σε κατι μηνες, ενα voucher, και απομενουν 7 εισιτηρια με μιλια της Aegean που εχω μικρο αγχος γιατι εχω δωσει λιγα λεφτα, θα παρω πισω τα μιλια και μερος των χρηματων και ακομη μια διαδρομη με wizz που πληρωθηκε με credit που απλα θα ξαναγινει credit.
Η κορωνοκριση ευνοει τους παρασιτικους ταξιδιωτες :p.
 

evik

Member
Μηνύματα
25
Likes
10
Ο συμπαθής κύριος tripakias έχει κάποια ενημέρωση για Παρίσι από Ιούλιο; Θα είναι κλειστά τα πάντα (σχεδόν );
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πάντως η Ryan έχει μπει δυνατά για 1η Ιουλίου και το διαφημίζει κιόλας.

Screenshot_2020-05-19-14-58-27-636_me.bluemail.mail.jpg
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.065
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ο συμπαθής κύριος tripakias έχει κάποια ενημέρωση για Παρίσι από Ιούλιο; Θα είναι κλειστά τα πάντα (σχεδόν );
Πιθανολογω πως οχι αλλα κανεις δεν μπορει να ξερει. Ηδη οπως και στην Ελλαδα εχουν ανοιξει καποια καταστηματα και μεχρι τις 2 Ιουνιου αναμενεται να ανοιξουν και τα μαγαζια εστιασης (με περιορισμους φυσικα). Ειναι ανοιχτα και αρκετα μικρα μουσεια ενω τα μεγαλα οπως Λουβρο, Ορσαι κλπ. θα ειναι κλειστα τουλαχιστον μεχρι 1η Ιουνιου. Μαζι τους θα παραμενουν κλειστες και οι παραλιες, τα παρκα και αλλοι δημοσιοι χωροι. Μετα τα αντιcovid-19 παρτυ στο Σεν απαγορευτηκε και το αλκοολ στις οχθες του ποταμου. Τα ΜΜΜ εχουν πυκνωσει τα δρομολογια τους και η χρηση μασκας ειναι υποχρεωτικη.
Ιδιαιτερη ανησυχιας προκαλεσαν τα αρκετα κρουσματα που εμφανιστηκαν σε μαθητες μετα την πρωτη βδομαδα ανοιγματος των Δημοτικων σχολειων.
Στις 15 Ιουνιου ανοιγουν τα συνορα με Ελβετια και Γερμανια. Και σιγα σιγα ανακοινωνονται νεα δρομολογια πτησεων. Τα διεθνη τραινα και το Eurostar εκτελουν περιορισμενα δρομολογια.
Για μετακινησεις στο εσωτερικο της χωρας περα των 100km απο την κατοικια χρειαζεται δηλωση οπου αναφερεται ο λογος ταξιδιου και αποδεικτικο διευθυνσης.
Τουλαχιστον μεχρι τον Ιουλιο ολοι οι ταξιδιωτες που θα εισερχονται στη χωρα θα πρεπει να εχουν πιστοποιητικο πως δεν εχουν κορονοιο ή να περασουν 14ημερη καραντινα. Η χωρα παραμενει σε κατασταση εκτακτης αναγκης τουλαχιστον μεχρι τις 10 Ιουλιου.
Και για Σεπτεμβρη μια απο τα ιδια 😁 @tripakias
Ηδη γινονται συζητησεις και δεν αποκλειουν το ενδεχομενο να πραγματοποιηθει το Σεπτεμβριο ο Β γυρος των εκλογων που αναβληθηκαν το Μαρτιο. Υπαρχει μια αισιοδοξια αλλα θεωρω πως ειναι υπερβολικα νωρις να συζηταμε για Σεπτεμβρη απο τωρα. Ακομη και ο Ιουλιος μου φαινεται νωρις.

Σε αλλα νεα ο Μακρον φαινεται πως καταφερνει να πεισει τη Μερκελ να κανει στροφη 180 μοιρων και να ειναι υπερ της οικονομικης στηριξης των Ευρωπαικων χωρων με ενα πακετο τονωσης που θα φτασει μεχρι 500 δις ευρω. Συστηνεται ξανα ο γαλλογερμανικος αξονας και αυτη τη φορα υπερ της οικονομικης και πολιτικης συνοχης της ΕΕ. Η Ευρωπη μονο ενωμενη θα καταφερει να βγει απο αυτην την κριση που ειναι ευκαιρια για να θεσει τα θεμελια της πολιτικης ενοποιησης της Ευρωπης.
 
Last edited:

evik

Member
Μηνύματα
25
Likes
10
Πιθανολογω πως οχι αλλα κανεις δεν μπορει να ξερει. Ηδη οπως και στην Ελλαδα εχουν ανοιξει καποια καταστηματα και μεχρι τις 2 Ιουνιου αναμενεται να ανοιξουν και τα μαγαζια εστιασης (με περιορισμους φυσικα). Ειναι ανοιχτα και αρκετα μικρα μουσεια ενω τα μεγαλα οπως Λουβρο, Ορσαι κλπ. θα ειναι κλειστα τουλαχιστον μεχρι 1η Ιουνιου. Μαζι τους θα παραμενουν κλειστες και οι παραλιες, τα παρκα και αλλοι δημοσιοι χωροι. Μετα τα αντιcovid-19 παρτυ στο Σεν απαγορευτηκε και το αλκοολ στις οχθες του ποταμου. Τα ΜΜΜ εχουν πυκνωσει τα δρομολογια τους και η χρηση μασκας ειναι υποχρεωτικη.
Ιδιαιτερη ανησυχιας προκαλεσαν τα αρκετα κρουσματα που εμφανιστηκαν σε μαθητες μετα την πρωτη βδομαδα ανοιγματος των Δημοτικων σχολειων.
Στις 15 Ιουνιου ανοιγουν τα συνορα με Ελβετια και Γερμανια. Και σιγα σιγα ανακοινωνονται νεα δρομολογια πτησεων. Τα διεθνη τραινα και το Eurostar εκτελουν περιορισμενα δρομολογια.
Για μετακινησεις στο εσωτερικο της χωρας περα των 100km απο την κατοικια χρειαζεται δηλωση οπου αναφερεται ο λογος ταξιδιου και αποδεικτικο διευθυνσης.
Τουλαχιστον μεχρι τον Ιουλιο ολοι οι ταξιδιωτες που θα εισερχονται στη χωρα θα πρεπει να εχουν πιστοποιητικο πως δεν εχουν κορονοιο ή να περασουν 14ημερη καραντινα. Η χωρα παραμενει σε κατασταση εκτακτης αναγκης τουλαχιστον μεχρι τις 10 Ιουλιου.


Ηδη γινονται συζητησεις και δεν αποκλειουν το ενδεχομενο να πραγματοποιηθει το Σεπτεμβριο ο Β γυρος των εκλογων που αναβληθηκαν το Μαρτιο. Υπαρχει μια αισιοδοξια αλλα θεωρω πως ειναι υπερβολικα νωρις να συζηταμε για Σεπτεμβρη απο τωρα. Ακομη και ο Ιουλιος μου φαινεται νωρις.

Σε αλλα νεα ο Μακρον φαινεται πως καταφερνει να πεισει τη Μερκελ να κανει στροφη 180 μοιρων και να ειναι υπερ της οικονομικης στηριξης των Ευρωπαικων χωρων με ενα πακετο τονωσης που θα φτασει μεχρι 500 δις ευρω. Συστηνεται ξανα ο γαλλογερμανικος αξονας και αυτη τη φορα υπερ της οικονομικης και πολιτικης συνοχης της ΕΕ. Η Ευρωπη μονο ενωμενη θα καταφερει να βγει απο αυτην την κριση που ειναι ευκαιρια για θεσει τα θεμελια της πολιτικης ενοποιησης της Ευρωπης.
Ευχαριστώ πολύ @tripakias ! Κατάλαβα....πάει κι αυτό το ταξιδάκι...14ήμερη καραντίνα αποκλείεται, και πιστοποιητικό επίσης, λόγω κόστους (3 άτομα). Και το ταξιδάκι είναι ακυρωμένο μια φορά ήδη από Μάρτιο...ουφ!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.065
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ευχαριστώ πολύ @tripakias ! Κατάλαβα....πάει κι αυτό το ταξιδάκι...14ήμερη καραντίνα αποκλείεται, και πιστοποιητικό επίσης, λόγω κόστους (3 άτομα). Και το ταξιδάκι είναι ακυρωμένο μια φορά ήδη από Μάρτιο...ουφ!
Ειναι νωρις ακομα. Ολα αλλαζουν απο βδομαδα σε βδομαδα.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
870
Likes
790
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Πιθανολογω πως οχι αλλα κανεις δεν μπορει να ξερει. Ηδη οπως και στην Ελλαδα εχουν ανοιξει καποια καταστηματα και μεχρι τις 2 Ιουνιου αναμενεται να ανοιξουν και τα μαγαζια εστιασης (με περιορισμους φυσικα). Ειναι ανοιχτα και αρκετα μικρα μουσεια ενω τα μεγαλα οπως Λουβρο, Ορσαι κλπ. θα ειναι κλειστα τουλαχιστον μεχρι 1η Ιουνιου. Μαζι τους θα παραμενουν κλειστες και οι παραλιες, τα παρκα και αλλοι δημοσιοι χωροι. Μετα τα αντιcovid-19 παρτυ στο Σεν απαγορευτηκε και το αλκοολ στις οχθες του ποταμου. Τα ΜΜΜ εχουν πυκνωσει τα δρομολογια τους και η χρηση μασκας ειναι υποχρεωτικη.
Ιδιαιτερη ανησυχιας προκαλεσαν τα αρκετα κρουσματα που εμφανιστηκαν σε μαθητες μετα την πρωτη βδομαδα ανοιγματος των Δημοτικων σχολειων.
Στις 15 Ιουνιου ανοιγουν τα συνορα με Ελβετια και Γερμανια. Και σιγα σιγα ανακοινωνονται νεα δρομολογια πτησεων. Τα διεθνη τραινα και το Eurostar εκτελουν περιορισμενα δρομολογια.
Για μετακινησεις στο εσωτερικο της χωρας περα των 100km απο την κατοικια χρειαζεται δηλωση οπου αναφερεται ο λογος ταξιδιου και αποδεικτικο διευθυνσης.
Τουλαχιστον μεχρι τον Ιουλιο ολοι οι ταξιδιωτες που θα εισερχονται στη χωρα θα πρεπει να εχουν πιστοποιητικο πως δεν εχουν κορονοιο ή να περασουν 14ημερη καραντινα. Η χωρα παραμενει σε κατασταση εκτακτης αναγκης τουλαχιστον μεχρι τις 10 Ιουλιου.


Ηδη γινονται συζητησεις και δεν αποκλειουν το ενδεχομενο να πραγματοποιηθει το Σεπτεμβριο ο Β γυρος των εκλογων που αναβληθηκαν το Μαρτιο. Υπαρχει μια αισιοδοξια αλλα θεωρω πως ειναι υπερβολικα νωρις να συζηταμε για Σεπτεμβρη απο τωρα. Ακομη και ο Ιουλιος μου φαινεται νωρις.

Σε αλλα νεα ο Μακρον φαινεται πως καταφερνει να πεισει τη Μερκελ να κανει στροφη 180 μοιρων και να ειναι υπερ της οικονομικης στηριξης των Ευρωπαικων χωρων με ενα πακετο τονωσης που θα φτασει μεχρι 500 δις ευρω. Συστηνεται ξανα ο γαλλογερμανικος αξονας και αυτη τη φορα υπερ της οικονομικης και πολιτικης συνοχης της ΕΕ. Η Ευρωπη μονο ενωμενη θα καταφερει να βγει απο αυτην την κριση που ειναι ευκαιρια για να θεσει τα θεμελια της πολιτικης ενοποιησης της Ευρωπης.
Ευχαριστω πολυ!! Αναμενουμε τις εξελιξεις... ελπιζω να πραγματοποιηθει το ταξιδι μου!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.065
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Σημερα το απογευμα ο Γαλλος υπουργος εξωτερικων αναμενεται να ζητησει το ανοιγμα των εσωτερικων συνορων της ΕΕ σε τηλεδιασκεψη που θα εχει με τους ομολογους του.
 

hitman47

Member
Μηνύματα
44
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παναμάς- Κόστα Ρίκα
Καλησπέρα, τόσο καιρό μετά να μοιραστώ και γω την δικιά μου εμπειρία. Είχα κλείσει μεγάλο ταξίδι για μένα Αβάνα και Μιάμι 11 μέρες μέσα Μαρτίου. Στην Αβάνα θα πήγαινα Σολο και Μαιάμι θα πήγαινα να συναντήσω ένα φίλο. Στο Μιαμι θα πήγαινα και ένα τεράστιο και διεθνές φεστιβάλ ηλεκτρονικής και χορευτικής μουσικής το Ultra Music Festival. Δυσκολευόμουν και φοβόμουν να κλείσω τα εισιτήρια γιατί η αλήθεια είναι δεν το χω με το σολο. Αλλά λέω δεν γίνεται να ζω με το φόβο, βρήκα κίνητρα και με την υποστήριξη των φίλων μου έκλεισα. Στην αρχή δεν το πίστευα. Ενθουσιασμός. Μετά άγχος. τις 2 πρώτες μέρες δεν κοιμήθηκα. Τις επόμενες πάλευα να το διαχειριστώ. Δεν έτρωγα και καλά από το άγχος με συνέπεια να χάνω και κιλά. Το χα μοιραστεί και εδώ και με είχαν βοηθήσει ψυχολογικά να στηρίξω την επιλογή μου κάτι που γινόταν. Και ψυχοθεραπεία έκανα. Για μένα το σολο ήταν μεγάλο βήμα. ίσως το πίεσα το ταξίδι. Πάντως το έλεγχα. τα πράγματα άρχισαν να ξεφεύγουν όταν ο κορονοιός άρχισε να εξαπλώνεται παντού. Οι πρώτες ακυρώσεις σε φεστιβαλ και αγώνες ήταν γεγονός. Στην Ιταλία τα κρούσματα αυξάνονταν. Στην εταιρία μου για να μας εκφοβίσουν μα είπαν πως όποιος πάει εξωτερικό, με το που γυρίσει θα πρέπει να μείνει καραντίνα σπίτι μόνος και θα χρεωνόταν από την κανονική άδειά του υποχρεωτικά. όχι από αναρρωτική. Από την κανονική. Η κατάσταση γίνονταν όλο και πιο σοβαρή. Οι γονείς μου άλλαξαν στάση και ήταν αντίθετοι με το ταξίδι. Οι φίλοι λέγαν έλα μωρέ μια ίωση είναι αν δεν πας θα το μετανιώσεις θα το σκέφτεσαι μαι ζωή και θα χάσεις και χρήματα. Ο κίνδυνος όμως να πάω και τελικά να κλείσουν όλα και να μην απολαύσω τπτ ήταν ορατός. Έπρεπε να πάρω μια απόφαση. Τα βαλα κάτω και αποφάσισα να ακυρώσω, μια βδομάδα πριν πετάξω για Αβάνα, γύρω στις 10 Μάρτη. Ευτυχώς είχα βάλει ασφάλιση ακύρωσης σε περίπτωση ασθένειας. Στην αρχή με τρώγαν οι τύψεις και οι αρνητικές σκέψεις. Δείλιασες, φοβήθηκες, είσαι κότα κτλ .Την έστειλα 3 μέρες πριν πετάξω με τις αμφιβολίες να με τρώνε και το συναίσθημα της απογοήτευσης να με κατακλύζει. Έλα όμως που την επόμενη μέρα ακυρώνεται και το φεστιβάλ. Μου ήρθε με καθυστέρηση ειδοποίηση από την εταιρία που έκλεισα τα εισιτήρια, την gotogate, ότι δέχτηκαν την ακύρωσή μου και θα ξεκινούσαν τις διαδικασίες επιστροφής χρημάτων οι οποίες θα έπαιρναν όμως 6-7 βδομάδες. 2-3 μέρες μετά ακυρώνεται και το NBA που είχα κλείσει εισιτήρια για έναν αγώνα. Το πρώτο κρούσμα στη δουλειά και μας διώξαν σπίτια μας για απολύμανση. Ε είχα πάρει τη σωστή απόφαση. Μετά ακολούθησε Καραντίνα και τη συνέχει τη ξέρετε. Εγώ μέσα στη καραντίνα ένιωσα μια τεράστια ανακούφιση. Ήταν η δικαιολογία που έψαχνα να μην βγω τόσο εκτός ζώνης ασφάλειας. Ίσως ήταν πολύ μακρινό βήμα για μένα. Ίσως το πίεσα. Τώρα στις επιστροφές. Για κάποιο λόγο η DELTA, της οποίας τη διαχείριση για τα εντός Ευρώπης έχει αναλάβει η KLM, μου επέστρεψε το εισιτήριο ΑΒΑΝΑ – Μαϊάμι 100 δολάρια περίπου, παρότι ήταν απλό μη επιστρέψιμο εισιτήριο. Πρόλαβα και ακύρωσα έγκαιρα και έπεσα σε ευγενικό αντιπρόσωπο μάλλον. 7 βδομάδες μετά το μεγάλο πακέτο εισιτηρίων που είχα κλείσει με GOTOGATE με KLM-AIR FRANCE δεν είχε επιστραφεί. Πήρα τηλ και μετά από πολύ υπομονή με ενημέρωσαν πως ήμουν σε σειρά προτεραιότητας. Την 9 βδομάδα μπήκαν τα χρήματα. Όλα καλά. Επεστράφησαν περίπου το 80% των χρημάτων. Γύρω στα 1050. Όσο δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση για το μέλλον του nba δεν μου επιστρέφουν τα χρήματα του εισιτηρίου. Περιμένουν ως τη τελευταία στιγμή για να σώσουν ότι μπορούν και αυτοί. Το κραυγαλέο είναι με το φεστιβάλ στο Μαϊάμι που έσκασα 500 ευρώ για το εισιτήριο κ τα μεταφορικά, ότι δεν επιστρέφουν τα χρήματα αλλά το αναβάλλουν για του χρόνου. Ελάτε του χρόνου λες και Πάμε Ρώμη ένα πράμα. Δεν ευθύνονται αυτοί για την ακύρωση, αλλά η πολιτεία του Μαϊάμι τους ανάγκασε. Τέλος πάντων μετέφερα τα εισιτήρια για του χρόνου και ελπίζω να τα πουλήσω γύρω στα 300 ευρώ. Από τα 1900 περίπου χρήματα που έδωσα έχω πάρει πίσω τα 1100. Αν στο τέλος βγω με μια χασούρα 400-500 ευρώ θα είμαι καλά. Αλλά πέρασαν αυτά. Τα συνήθισα. Κρατάω τα θετικά. Έβγαλα πολλά συμπεράσματα, αρκετή ενδοσκόπηση και ελπίζω σε καλύτερες επιλογές στο μέλλον. Αν θα το ξαναπροσπαθήσω για σολο; Δεν ξέρω. Σίγουρα θέλει σταδιακή έκθεση. Αλλά αυτή τη στιγμή είναι το λιγότερο. Σημασία έχει να επιστρέψουμε στις ζωές μας, να εξελισσόμαστε και τα ταξίδια, ακόμη και τα πιο απλά να μην αποτελούν στο μέλος είδος πολυτελείας για πολύ γερά πορτοφόλια.
 

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Θα φεύγαμε 4 Ιουλίου για Βαρσοβία Βίλνιους Ρίγα Ταλίν και θα γυρίζαμε στις 18 από Ελσίνκι. Δυστυχώς η luxexpress.eu που θα μας πήγαινε από πόλη σε πόλη δεν εκτελεί πλέον δρομολόγια ειδικά το Βαρσοβία Βίλνιους δεν γίνεται μέχρι 31 Οκτωβρίου. Επομένως άρχισα να ξηλωνω το ταξίδι. Πρώτα τα λεωφορεία και το πλοίο και τον άλλο μήνα τα ξενοδοχεία και την lufthansa που θα μας πηγαινοεφερνε. Ελπίζω να το πραγματοποίησω τον Ιούλιο του 2021
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Θα φεύγαμε 4 Ιουλίου για Βαρσοβία Βίλνιους Ρίγα Ταλίν και θα γυρίζαμε στις 18 από Ελσίνκι. Δυστυχώς η luxexpress.eu που θα μας πήγαινε από πόλη σε πόλη δεν εκτελεί πλέον δρομολόγια ειδικά το Βαρσοβία Βίλνιους δεν γίνεται μέχρι 31 Οκτωβρίου. Επομένως άρχισα να ξηλωνω το ταξίδι. Πρώτα τα λεωφορεία και το πλοίο και τον άλλο μήνα τα ξενοδοχεία και την lufthansa που θα μας πηγαινοεφερνε. Ελπίζω να το πραγματοποίησω τον Ιούλιο του 2021
Αν δεν ακυρωθει η πτηση για Βαρσοβια, γιατι δεν κανετε τουρ στην Πολωνια? Κλεινετε μια μονο για επιστροφη Ελλαδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom