Ναύπακτος

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Σκεφτόμαστε με την σύζυγο να κάνουμε ένα οδικό από Θεσσαλονίκη προς Ναύπακτο μετά τις 15 Οκτωβρίου για 3-4 διανυκτερεύσεις.
Δεν έχουμε ξαναπάει στην περιοχή και χρειάζομαι την βοήθεια σας.
1. Καλύτερη διαδρομή ( πιο ξεκούραστη) είναι από Ιωάννινα ή από Λαμία;;
2. Προτάσεις για κοντινές εξορμήσεις;;
Τις προτάσεις για φαγητό τις διάβασα αλλά αν υπάρχει κάτι νεότερο θα ήταν ενδιαφέρον να διαβαστεί.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
1. Καλύτερη διαδρομή ( πιο ξεκούραστη) είναι από Ιωάννινα ή από Λαμία;;
Νομίζω από Ιωάννινα γιατί κινείσαι ουσιαστικά μόνο σε εθνική οδό. Από την πλευρά της Λαμίας έχεις περίπου ένα δίωρο εκτός εθνικής, το οποίο είναι και το τελευταίο κομμάτι της διαδρομής, οπότε θα είσαι ήδη πιο κουρασμένος από την οδήγηση.

2. Προτάσεις για κοντινές εξορμήσεις;;
Ψάξε για την λεγόμενη ορεινή Ναυπακτία. Ωραία μέρη, ζόρικος, με πολλές στροφές, δρόμος. Επίσης Γαλαξείδι, καμιά ώρα από Ναύπακτο, παραθαλλάσια και πολύ όμορφη πόλη. Αξίζει.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σ'ευχαριστώ
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Αν κ θα βγεις από το δρόμο σου ή αδερφή μου, μου έχει πει για τα Ζαγοροχώρια (Ήπειρο) και έχω δει κ φώτο και είναι απίστευτα... Όπως το Παπυγκο και η Δρακολιμνη ψηλά στο βουνό! Ορεινή Ναύπακτος όντως τρομερή!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ανταπόκριση από Ναύπακτο που ήρθα για την αναπαράσταση της Ναυμαχιας. Εντυπωσιακό θέαμα.
Τα βασικα αξιοθέατα της πόλης είναι το ενετικό λιμάνι με το πάρκο Θερβάντες και το κάστρο της πόλης με καφετέρια να απέχει στα 500 μέτρα με θέα που κόβει την ανάσα.
Γαλαξίδι είναι κοντά ομορφο αλλά δεν ξέρω τι λέει την εποχή αυτή.
Ορεινή Ναυπακτία δεν έχω πάει.
Επίσης γύρω στη μία ώρα είναι το κέντρο του κόσμου. Οι Δελφοί. Αξίζουν με χίλια.
Φαγητό στο Σούσουρο στην Ψανη. Μεζεδοποωλεια ο Παπουλης και ο Ευοινος.
Καλά να περάσετε
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ευχαριστώ πολύ @dik-7 για άμεση ανταπόκριση. Δεν με ενδιαφέρουν οι Δελφοί ούτε τα Ζαγοροχώρια για να απαντήσω και στον @NightcoreKing επειδή έχω πάει από 2-3 φορές στο καθένα. μόνο για την Ναύπακτο ενδιαφέρομαι και για 3-4 γραφικά χωριουδάκια για ημερήσιες εκδρομές.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
υπάρχει κάποια πρόταση για καλό ξενοδοχείο στην πόλη της Ναυπάκτου και κάποιου σε κάποιο από τα χωριά της Ορεινής Ναυπακτίας????
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Aπό τα καλά ξενοδοχεια της περιοχής και πολύ κοντά στο κέντρο είναι το http://www.nafshotel.gr/ και το https://www.plaza-hotel.gr/
Εγώ λόγω παιδιών αυτή τη φορά έμεινα σε ενοικιαζόμενο διαμέρισμα,
Στο nafs εχω μείνει και είμαι ευχαριστημενος
Γεινικά η πόλη έχει πολλά καταλύματα και ξενοδοχεία με όλες τις τιμές.
Εξαρτάται τι ψάχνεις.

Ορεινή Ναυπακτία δεν έχω πάει.
Εχω ακούσει τα καλύτερα αλλα νομίζω ότι απέχει πάνω από μια ώρα και ο δρόμος έχει πολλές στροφές,
Η Ανω Χώρα νομίζω είναι το πιο αναπτυγμένο χωριό και εκεί υπάρχιυν τα σαλέ ξενιος
http://www.anohora.com/el/home/xenios-chalets-oreini-naypaktia
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ευχαριστώ πολύ @dik-7 για τις πληροφορίες.
 
Μηνύματα
14
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καλησπέρα. Αύριο πάμε Ναύπακτο με την παρέα μου με το ΚΤΕΛ από Πάτρα. Ξέρει κανείς αν το κτελ κάνει άλλες στάσεις πέρα από το τέρμα;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
21 χρόνια είχα να δω αυτά τα μέρη απο παιδάκι του Λυκείου, και η αίσθηση που είχα αποκομίσει από τότε είναι πως πρόκειται για ένα από τα ομορφότερα κομμάτια της Ελλάδας.
Σήμερα, ούτε μια μέρα μετά την επιστροφή από τη Ναύπακτο & τους Δελφούς, έρχομαι για να επιβεβαιώσω ξανά το παραπάνω συμπέρασμα.
Να τη κάνετε την εκδρομή με το που σας δοθεί η ευκαιρία. Είναι ένας προορισμός που κατά τη γνώμη μου είναι εξαιρετική επιλογή για όλο το χρόνο, πόσο μάλλον το Πάσχα που υπάρχουν και τα ανάλογα έθιμα. Η μεγάλη Παρασκευή θα μου μείνει αξέχαστη, είναι από τα πιο ωραία έθιμα που είδα τα 15 χρόνια που ταξιδεύω κάθε Πάσχα και σε άλλο μέρος.


Oδικώς κάναμε περίπου 4,5 ώρες απόσταση από τη Θεσσαλονίκη, σε ένα εξαιρετικό δρόμο.
Συνάντησα μια όμορφη πόλη με χαμογελαστούς και φιλόξενους επαγγελματίες.
Καταπληκτικό το εστιατόριο ''Παπούλης'' στην δεξιά άκρη του λιμανιού, με τα ολόφρεσκα θαλασσινά του.
Για καφέ στα μαγαζιά περιμετρικά του λιμανιού. Ποτό σε ένα απ' τα πιο ωραία μπαρ που έχω πάει ανά την Ελλάδα, το "On the Rocks", με ποιοτική ροκ μουσική και όχι μόνο.
nay_HDR.jpg nay2_HDR.jpg

Αν έχει καλό καιρό να στα 20 χιλιόμερτα πιο κάτω, στα Χάνια, και να πάρετε το τοπικό πλοιάριο για να επισκεφτείτε το νησί ''Τριζόνια'' , να βολτάρετε και να φάτε στις ταβέρνες τους. Η επιλογή που κάναμε στην ''Οστριά'' μας δοικαίωσε απόλυτα. Η επίσκεψη στο νησί αυτό είναι κάτι που δε πρέπει να παραλείψετε.

triz50_HDR.jpg triz51_HDR.jpg

Δεν γράφω τίποτα για την ορεινή Ναυπακτία που άκουσα και διάβασα τα καλύτερα, καθώς δε πρόλαβα να την επισκεφτώ καθόλου και την αφήνω για την επόμενη εξόρμηση μου στη Ναύπακτο, που απ' ότι φαίνεται δε θ' αργήσει...

Στην επιστροφή μας, από την άλλη πλευρά αυτή τη φορά (Αθηνών-Θεσσαλονίκης) δε παραλείψαμε να κάνουμε επίσκεψη και σε ένα άλλο μέρος που μου είχε κάνει πολύ θετική εντύπωση, το Γαλαξίδι, αλλά και να δούμε τον μεγάλης σημασίας αρχαιολογικό χώρο των Δελφών. Άριστες εντυπώσεις σε όλα!

Gal_HDR.jpg delph_HDR.jpg
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.250
Likes
6.720
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.252
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom