Δανία Να ζει κανείς ή να μη ζει?

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη

Υπαρχουν διαφορα ειδη κυνηγων: κυνηγοι θηραματων, κηνυγοι ταλεντων, κυνηγοι κεφαλων, κυνηγοι υποτροφιων... Εγω ανηκω στην τελευταια κατηγορια. Και ως γνωστον οποιος ψαχνει βρισκει και ετσι βρεθηκα και εγω με μια υποτροφια της κυβερνησης της Δανιας για ενα μηνιαιο σεμιναριο γλωσσας και πολιτισμου στην πολη του Αμλετ, το Helsinor. Τωρα θα μου πειτε γιατι Δανια, τοσες χωρες εχει ο πλανητης?
α) Ειναι μια χωρα που δυσκολα την επιλεγεις ως αυτοτελη προορισμο και μαλιστα για ενα τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα.
β) Ειχα και αλλο σεμιναριο (εννοειται με υποτροφια!) 2 μερες πριν στο Αμβουργο και δεν μπορουσα να μπαινω στη διαδιακασια μακρινων διαδρομων.
γ) Ο διαδοχος του θρονου ηταν ακομα ελευθερος (οταν εκανα την αιτηση τουλαχιστον, μεχρι να παω ειχε παντρευτει!), οποτε ως κοριτσι και εγω ειπα να δοκιμασω την τυχη μου. :)
 

Attachments

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ήταν που δεν σε είχε γνωρίσει...γι' αυτό και παντρεύτηκε πριν πας εσύ εκεί! :clap:

Καμιά υποτροφία και για εμάς...παίζει; :roll:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Axine που τα βρήσκεις αυτά τα πράγματα? υπάρχει ιστοσελίδα? θα μας την μοιραστείς?
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ετσι ακριβως! :) Οσο για τις υποτροφιες, σου εστειλα οδηγιες και ειπαμε οτι θα σου βρουμε μια! Αρκει να μου το ξαναθυμισεις τον Οκτωβρη!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ιστοσελιδες πολλες. Το ΙΚΥ δινει διαφορες υποτροφιες (αυτο μου εδωσε την υποτροφια για το Ερασμους και το Κομενιους-το τελευταιο στη Μαλτα ηταν τραγικη εμπειρια, θα την διηγηθω λεπτομερως σε καποια ιστορια), η γενικη γραμματεια νεας γενιας, τα ξενογλωσσα ινστιτουτα και αλλοι φορεις. Υπαρχουν πολλα σεμιναρια για νεους που χρηματοδοτει η ευρωπαικη ενωση και σου πληρωνουν διαμονη, διατροφη και το 70% των εισιτηριων. Ο αντρας μου ειναι σε ενα τετοιο τωρα στην Κων/πολη. Η Aegee επισης εχει σεμιναρια, νομιζω εχει αναφερθει και η discolata σε αυτα. Χαρα και χρονο να εχει κανεις να ψαχνει!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
www.[B]neagenia[/B].gr/
IKY
http://www.ypepth.gr/
AEGEE Europe | AEGEE - European Students Forum - Association
Goethe-Institut

Υπαρχουν διαφορα προγραμματα, οπως το leonardo Da Vinci, το Lingua κ.α. Επισης τα γραφεια διασυνδεσης των διαφορων σχολων βοηθουν πολυ. Αλλα και μια απλη αναζητηση να κανει κανεις στο google με τη λεξη υποτροφιες, θα του βγουν ενα σωρο αποτελεσματα. Μετα τα ψαχνει και βρισκει το καταλληλο. Ειπαμε, πρεπει κανεις να ειναιι κυνηγος, κανεις δεν θα σου προσφερει μια υποτροφια στο πιατο.
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Ιστοσελιδες πολλες. Το ΙΚΥ δινει διαφορες υποτροφιες (αυτο μου εδωσε την υποτροφια για το Ερασμους και το Κομενιους-το τελευταιο στη Μαλτα ηταν τραγικη εμπειρια, θα την διηγηθω λεπτομερως σε καποια ιστορια), η γενικη γραμματεια νεας γενιας, τα ξενογλωσσα ινστιτουτα και αλλοι φορεις. Υπαρχουν πολλα σεμιναρια για νεους που χρηματοδοτει η ευρωπαικη ενωση και σου πληρωνουν διαμονη, διατροφη και το 70% των εισιτηριων. Ο αντρας μου ειναι σε ενα τετοιο τωρα στην Κων/πολη. Η Aegee επισης εχει σεμιναρια, νομιζω εχει αναφερθει και η discolata σε αυτα. Χαρα και χρονο να εχει κανεις να ψαχνει!
Αχινουλι με σωζεις,φετος μου εγκριθηκε-στα ξαφνικα-ενα προγραμμα comenius και εχω πελαγωσει,τι θα κανω πως θα το κανω?Εννοω με τα χρηματα,πως θα τα διαχειριστω κι ολη αυτη η χαρτουρα που απαιτειται?Ασε που μου φευγει κι η συναδελφος που το ξεκινησαμε μαζι με αποσπαση.Ειναι συμπραξη 7 χωρων.Αν σε χρειαστω μπορω να εχω τη βοηθεια σου για καποιες λεπτομερειες?
ευχαριστω!!!:p
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εγω εχω παρει υποτροφια ατομικης κινητικοτητας, ειναι η δραση 2.2.γ. Δεν εχω ασχοληθει με συμπραξεις (ακομα!), αλλα εχω καποιες γνωσεις, οποτε ευχαριστως να ρωτησεις και ελπιζω να βοηθησω.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Στο Helsinor, αδερφες μου, στο Helsinor!

Ο Κοελο λεει οτι οταν θελεις κατι πολυ, ολο το συμπαν συνομοτει για να σε βοηθησει. Ετσι το συμπαν εστειλε στο σεμιναριο του Αμβουργου (που οπως ειπαμε προηγουνταν της Δανιας) την Ιγκε απο το Helsinor! Την τελευταια μερα λοιπον μαζεψα τα πραγματα μου απο την εστια του Αμβουργου, η Ιγκε ειχε ηδη κλεισει τα εισιτηρια μας με τη Eurolines μεχρι την Κοπεγχαγη και δυο καλοι μου φιλοι τουρκοι, που μαλιστα ειχαν μεταθεσει λιγες μερες τις διακοπες τους για να περασουμε λιγο χρονο παραπανω μαζι στο Αμβουργο (και υστερα σου λενε οτι οι Τουρκοι ειναι εχθροι μας!) με πηγαν με το αυτοκινητο στο σημειο αναχωρησης των λεωφορειων και μου κουβαλησαν και τη θεοβαρια βαλιτσα! Απο τη διαδρομη Αμβουργο-Κοπεγχαγη δε θυμαμαι πολλα, ημουν απασχολημενη να σκεφτομαι πως περασα στο Αμβουργο. Καποια στιγμη επιβιβαστηκαμε σε ενα πλοιο, καναμε και μερικα υποτιθεται duty free ψωνια και οταν κατεβηκαμε και ημασταν πια στα εδαφη της Δανιας εμεινα με ανοιχτο το στομα. Υπεροχα φυσικα τοπια, καθαρα και πολυχρωμα, απλα τελεια!
Στην Κοπεγχαγη μας περιμενε το αμορε της Ιγκε με το αυτοκινητο για να μας παει μεχρι το Helsinor. Η Ιγκε ειχε κανει ολες τις συνεννοησεις με το IPC, το κολεγιο που θα εμενα και θα γινοταν τα μαθηματα, αφου εφτανα μια μερα νωριτερα απο τους αλλους (κατι που κανονικα απαγορευεται) και επρεπε να μου εχουν ετοιμο δωματιο, αφου η ιδια δεν μπορουσε να με φιλοξενησει, καθως θα φιλοξενουσε την μητερα της με τη νεα της οικογενεια και τον πατερα της, επισης με τη νεα του οικογενεια (πολυ πολιτισμενοι αυτοι οι βορειοευρωπαιοι!). Φτασαμε αργα το απογευμα, πηγα στο δωματιο μου, βρηκα ενα MacDonalds γιατι πεθαινα της πεινας και την επεσα για υπνο, αφου δεν ειχα τιποτε καλυτερο να κανω...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Αχινουλι με σωζεις,φετος μου εγκριθηκε-στα ξαφνικα-ενα προγραμμα comenius και εχω πελαγωσει,τι θα κανω πως θα το κανω?Εννοω με τα χρηματα,πως θα τα διαχειριστω κι ολη αυτη η χαρτουρα που απαιτειται?Ασε που μου φευγει κι η συναδελφος που το ξεκινησαμε μαζι με αποσπαση.Ειναι συμπραξη 7 χωρων.Αν σε χρειαστω μπορω να εχω τη βοηθεια σου για καποιες λεπτομερειες?
ευχαριστω!!!:p
Είμαι στη μέση Comenius συμπραξης 7 σχολείων (2η χρονιά). Ότι μπορώ να βοηθήσω.......
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Αρχισαν τα οργανα...

Πρωτη μερα σεμιναριου και αρχισε να ερχεται ο κοσμος. Στρωθηκε ενα τραπεζι με καλουδια και ενα ελαφρυ κοκτειλ να δροσιζει τους ταλαιπωρους ταξιδιωτες και εγω κατεβηκα φρεσκια φρεσκια απο το δωματιο να κανω γνωριμιες! Τα μαθηματα, οπως και η διαμονη και διατροφη γινοταν στους χωρους του international people college, για τους φιλους απλα IPC.
International People's College - welcome to ipc
Τι να πρωτοπεριγραψω απο το κτιριο. Διώροφο και τεραστιο, με δωματια, σαλονακια, αιθουσες μπιλιαρδου, τραπεζαρια, μεχρι και ντισκο ειχε. Και ενα τεραστιο λιβαδι με λιμνουλα για ατελειωτο παιχνιδι!
Απο τα πρωτα ατομα που γνωρισα ηταν η ετερη ελληνιδα υποτροφος, η Αννα, ο Federico (Ιταλος, γεματουλης και εξαιρετικα διαβασμενος) και ο Jacobo (Ισπανος και "ολα τα λεφτα"). Αποφασιζουμε οι τεσσερεις μας να κανουμε μια βολτα μεχρι το κεντρο της πολης, να την γνωρισουμε λιγο καλυτερα και να φαμε κατι. Περιπλανιομαστε στην παλια πολη, αγναντευουμε το περιφημο καστρο του Αμλετ και καθομαστε στο λιμανι. Απεναντι λαμπυριζουν τα φωτα του Helsinborg της Σουηδιας και μεσα στη ρομαντζαδα ο Jacobo μου λεει: "Ελα να αφησουμε το σεμιναριο και να γυρισουμε μαζι τη Σουηδια". Εκεινο το "Sorry, I have a boyfriend" ακομα το μετανιωνω... :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom