Νορβηγία Να πάω Όσλο;

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σε ολα αυτα τα πολυ ενδιαφεροντα, θα προσθετα και το Μουσειο του Munch: Munch-museet
καθως και την εθνικη πινακοθηκη τους -οπου παλι υπαρχουν εργα του Munch.
Nasjonalmuseet
Βασικά στην Εθνική Πινακοθήκη που μεταξύ άλλων έχει και δωρεάν είσοδο υπάρχουν αρκετά έργα του Munch και κυρίως η Κραυγή, οπότε κάποιος πρέπει να σκεφτεί αν αξίζει να δώσει 95 ΝΟΚ για το μουσείο Munch.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Βασικά στην Εθνική Πινακοθήκη που μεταξύ άλλων έχει και δωρεάν είσοδο υπάρχουν αρκετά έργα του Munch και κυρίως η Κραυγή, οπότε κάποιος πρέπει να σκεφτεί αν αξίζει να δώσει 95 ΝΟΚ για το μουσείο Munch.
Εγώ, πάλι, διαφωνώ. Το μουσείο του Μουνχ είναι ανώτερο. Αν θέλει κανείς να δει απλώς το highlight, μπορεί να πάει μόνο στην Πινακοθήκη. Αν, όμως, θέλει να δει τον Μουνχ, θα πρέπει να πάει στο Μουσείο, οπωσδήποτε.

Παρμεπιπτόντως, το highlight δεν θα έπρεπε να είναι το highlight του Μουνχ. Είναι καλύτερος από την Κραυγή.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Βασικά στην Εθνική Πινακοθήκη που μεταξύ άλλων έχει και δωρεάν είσοδο υπάρχουν αρκετά έργα του Munch και κυρίως η Κραυγή, οπότε κάποιος πρέπει να σκεφτεί αν αξίζει να δώσει 95 ΝΟΚ για το μουσείο Munch.
Δωρεάν είσοδο κάθε Κυριακή πλέον. Κάπου διάβασα ότι όσα μουσεία ήταν δωρεάν στη Νορβηγία πλέον χρεώνουν κι αυτά είσοδο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Επισκέφθηκα το Όσλο πριν λίγες μέρες. Δεν τα βρήκα τόσο τραγικά τα πράγματα από πλευράς κόστους και νομίζω πως άνετα δικαιολογεί τρεις ημέρες ως αυτόνομος προορισμός, αλλά με πολύ τρέξιμο. Αν κάποιος θέλει να δει περισσότερα πράγματα σε πιο χαλαρό ρυθμό από τον παρανοϊκό δικό μου (ξεκινάω την ημέρα μου στις 7 και γυρίζω μεσάνυχτα), θέλει και περισσότερες ημέρες, αναλόγως βεβαίως τα ενδιαφέροντα του καθενός. Γράφω δυο-τρεις συμβουλές, υπογραμμίζοντας πως δεν είμαι ειδικός επί του προορισμού και δεχόμαστε ευχαρίστως διορθώσεις, διότι ούτε σημειώσεις κράτησα, ούτε οδηγό είχα μαζί μου και τα γράφω όπως τα θυμάμαι.
σ'ευχαριστουμε παρα παρα πολυ!νομιζω δεν χρειαζεται τιποτα παραπανω εκτος απ αυτες τις πληροφοριες..ειδικα το oslo pass ειναι φανταστικο..πολλοι θα βαλουμε το οσλο στα υποψην..σευχαριστουμε και παλι...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Βασικά στην Εθνική Πινακοθήκη που μεταξύ άλλων έχει και δωρεάν είσοδο υπάρχουν αρκετά έργα του Munch και κυρίως η Κραυγή, οπότε κάποιος πρέπει να σκεφτεί αν αξίζει να δώσει 95 ΝΟΚ για το μουσείο Munch.
O Munch ζωγραφισε δυο φορες την "Κραυγη". Ο ενας πινακας βρισκεται στην Εθνικη Πινακοθηκη του Οσλο και ο δευτερος (αυτος ο οποιος ειχε κλαπει και ειχε ξαναβρεθει το 2006) βρισκεται στο Μουσειο Munch μαζι με την Madonna (ο ετερος κλεμμενος πινακας).
Οποτε αν καποιος εχει σχετικο ενδιαφερον, μπορει να παρατηρησει τους δυο πινακες με το ιδιο θεμα, στις μικρες διαφορες τους, σε πολυ μικρη αποσταση (τοσο τοπικη, οσο και χρονικη) τον ενα απο τον αλλο.

Αρκετοι ζωγραφοι συνηθιζαν να ζωγραφιζουν ιδια θεματα: Κλασικο παραδειγμα ο Βατω με το περιφημο "ταξιδι στα Κυθηρα". Μονο που ο ενας πινακας ειναι στο Λουβρο και ο δευτερος στο Βερολινο (νομιζω στο Σαρλοτενμπουργκ, αλλα μπορει να ειναι και στο Ποτσνταμ στο Σαν Σουσι-δε θυμαμαι), οποτε ειναι δυσκολο να τους επισκεφθει σχεδον ταυτοχρονως. Ενω οσον αφορα την "Κραυγη" μπορει κανεις να δει και τους δυο πινακες την ιδια ημερα κιολας.
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Ναι, εννοείται ότι τα αυθόρμητα ταξίδια είναι το καλύτερο πράγμα του κόσμου, αλλά ακριβώς επειδή οι low cost είναι πάμφθηνες, έχω πάει σε αρκετούς προορισμούς που είτε έχω ξαναπάει πολλές φορές οπότε δεν κατάφερα να δω κάτι καινούριο, είτε προέκυψαν τόσο ακριβοί εν τέλει που κόστισαν όσο ένα ταξίδι οπουδήποτε αλλού.

Με άλλα λόγια έχει δύο χρόνια που "προσπαθώ" να πάω Ισπανία, αλλά επειδή είμαι επιρρεπής πάω συνεχώς Ιταλία, Αγγλιά και σε λοιπούς προορισμούς low cost από Θεσ/νίκη (προορισμούς που ούτως ή άλλως έχω τιμήσει δεκάδες φορές και στο παρελθόν) και δε μένει budget για Ισπανία...
Μπορείς να πας Ισπανία με easyjet μέσω Μιλάνου ή με ryanair μέσω Ρώμης. Αν ψάξεις λίγο τα δρομολόγια και τις πτήσεις θα βρεις καλές ανταποκρίσεις. Εγώ π.χ. έκλεισα για Μαδρίτη μέσω Μιλάνου με easyjet τέλος Ιουλίου από Θεσσαλονίκη με καλή ανταπόκριση (2 ώρες αναμονή στο Μιλάνο) στην τιμή των 140? με χειραποσκευή και είμαι πολύ χαρούμενη γι'αυτό!;)
 

iordp

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Καλησπέρα σας. Είμαι νέος στο forum. Με 1000κορώνες για τρίημερο (εκτός της διαμονής) θα μπορέσω να κινηθώ; Μόνος θα ταξιδέψω τον Σεπτέμβρη στο Όσλο!!!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μόνο για εισιτήρια και μουσεία υπολόγιζε ένα 500ρικο (περιλαμβάνω μέσα και από/προς το αεροδρόμιο). Αν έχεις πρωινό στο ξενοδοχείο, μπορείς να φας βραδινό από μπουφέ σε μερικά εστιατόρια με 99ΝΟΚ, οπότε πιστεύω σου φτάνουν.
 

iordp

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Δηλαδή North66 που σκέφτομαι λόγω των οικονομικών μου, για 4-5 μουσεία, φαγητό(πρωί και απόγευμα κάτι απλό) και σουβενίρ θα φτάσουν σίγουρα 1000 ΝΟΚ. Στο Άνκερ Hostel θα μείνω.Για το πρωινό δεν ξέρω..Νομίζω δεν προσφέρουν.Σε ευχαριστώ για την βοήθεια
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Προσωπικά θα σου συνιστούσα αν θες να κάνεις οικονομία αν τα πας καλά με τη μαγειρική να πας σε ένα σουπερμαρκετ, να ψωνίσεις και να μαγειρέψεις κάτι απλό στο χόστελ σου. Ούτε θα πεινάσεις και θα έχεις ξοδέψει ελάχιστα. Καλύτερα ξόδεψέ τα σε μουσεία. Και όπως έγραψε ο Yorgos πάρε την Oslo card να έχεις έκπτωση. Επίσης θα σου συνιστούσα αν διαθέτεις πιστωτική κάρτα να την χρησιμοποιήσεις για τα πάντα. Σε συμφέρει περισσότερο. Αν όχι κάνε αναλήψεις από ΑΤΜ. Μην κάνεις συνάλλαγμα με μετρητά, δεν σε συμφέρει.
 

iordp

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
hydronetta μπορώ όντως να μαγειρέψω σε hostel; Πρώτη φορά δοκιμάζω να μείνω. Αλλιώς είχα σκεφτεί τις περιπτώσεις που γράφονται σε προηγούμενες σελίδες για τροφή τύπου hot-dog, πίτσες, delicatessen και τέτοια (να δω που θα τα βρω και αυτά). Πιστωτική δεν έχω, αναλήψεων κάρτα έχω αλλά είναι συνδεδεμένη με Ευρώ..Για συνάλλαγμα σκεφτόμουν να κάνω ας πούμε περίπου 120 με 150Ε για 3 μέρες..Και η Oslo Pass απ'ότι διαβάζω αξίζει τον κόπο. Σε ευχαριστώ και εσένα. Ότι απορία έχω πάλι την αναφέρω...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Συνήθως τα hostel έχουν κοινόχρηστη κουζίνα. Μπορείς να το τσεκάρεις από το site του χόστελ. Μπορείς να φτιάχνεις πρωινό, μερικά σαντουιτσάκια για το δρόμο και το βράδυ ένα καλό φαγητό (αυτό κάναμε κι εμείς) και βέβαια παράλληλα κάνεις και ενδιαφέρουσες γνωριμίες πάνω που θα τσιγαρίζεις τα κρεμμυδάκια!!! Για μεγαλύτερη οικονομία ρίξε στη βαλίτσα σου κανα πακέτο μακαρόνια και καμμιά σαλτσούλα...δεν είναι κακό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.738
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom