Νορβηγία Να πάω Όσλο;

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Επαναλαμβανω:καπνος 30 γρ 24 ευρω(περυσι) και φυσικα τιποτα απο αυτα που κυκλοφορουν εδω!Το μονο θετικο ειναι οτι πλεον η τιμη της βενζινης δεν θα σου κανει εντυπωση....
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πάντως εμείς το αποφασίσαμε θα πέσει και ξηρά τροφή στη βαλίτσα, σεντόνια, πετσέτες και εννοείται κανά μπουκάλι κρασί από το αεροδρόμιο. Τσιγάρα από το περίπτερο της γειτονιάς μας. Ρούχα ελάχιστα άλλωστε δεν θα ιδρώνουμε
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Λυπάμαι τους μπουφέδες πρωινού των ξενοδοχείων στη Νορβηγία... θα αναστενάζουν όταν σκάνε Έλληνες:clap:
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Βασικά στο Bergen θα ήθελα να πάω, όμως είδα ότι το κόστος για να πας από το Όσλο στο Bergen έστω και με λεωφορείο κοστίζει πολύ. Επίσης στο Bergen όλα είναι απλησίαστα ακριβά. Έτσι αναρωτιόμουν για το αν αξίζει το Όσλο από μόνος του ως προορισμός.
γενικα ολη η νορβηγια ειναι πανακριβη. φτηνεσ διακοπεσ στο οσλο δεν προκειτε να πασ, ακομη και αν βρεις φτηνα εισητηρια. παντως ειναι πολυ ωρεα σαν πολη,
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Πάντως εμείς το αποφασίσαμε θα πέσει και ξηρά τροφή στη βαλίτσα, σεντόνια, πετσέτες και εννοείται κανά μπουκάλι κρασί από το αεροδρόμιο. Τσιγάρα από το περίπτερο της γειτονιάς μας. Ρούχα ελάχιστα άλλωστε δεν θα ιδρώνουμε
για σεντόνια δεν παίζει να γλυτώσεις τα χρήματα στα χόστελς από ότι είδα...
πετσέτες υπάρχουν κάτι πολυ ελαφριές τις βρίσκεις στα μαγαζιά με είδη κάμπιγκ
ξηρά τροφή τι να κουβαλήσεις; θα βρεις στα σουπερμάρκετ
εγω υπολογίζω να μην ξεπεράσω τα δέκα κιλά στο σάκο μου και θα βάλω κι ενα νετμπουκ εναμισι κιλό, οπότε λίγα ρούχα και πλύσιμο...

Λυπάμαι τους μπουφέδες πρωινού των ξενοδοχείων στη Νορβηγία... θα αναστενάζουν όταν σκάνε Έλληνες:clap:
σιγα τα ξενέρωτα πρωινά τους
και μην το λες
ε και έχω δει κάτι άγγλους και γάλλους να ρημάζουν τους μπουφέδες
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
λαθος λαθος λαθος
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
στο μπέργκεν πας με 199 κορώνες δηλ 25 ευρω με τρένο και απολαμβάνεις και μια απ τις καλύτερες διαδρομές της ευρώπης
ισχύει. Κι εγώ αυτό έκανα. Το Μπέργκεν δεν πρέπει να το χάσεις. Εκεί είδα και το Βόρειο Σέλας. Είχα πάρει τη βραδινή άμαξα. Η εμπειρία ήταν μοναδική.
Υπάρχει, πάντοτε, και η επιλογή του αεροπλάνου. Αν κλείσεις νωρίς, τα βρίσκεις και στην ίδια τιμή με το τρένο.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
για σεντόνια δεν παίζει να γλυτώσεις τα χρήματα στα χόστελς από ότι είδα...
πετσέτες υπάρχουν κάτι πολυ ελαφριές τις βρίσκεις στα μαγαζιά με είδη κάμπιγκ. ξηρά τροφή τι να κουβαλήσεις; θα βρεις στα σουπερμάρκετ
Δεν μιλώ για χόστελ, αλλά για καμπίνες σε κάμπινγκ ή ρορμπου. Από τη στιγμή που μου χρεώνουν 10? τα σεντόνια, συγγνώμη δεν μου κάνει κόπο να πάρω ένα παλιό ζευγάρι και να το παρατήσω επί τόπου πριν επιστρέψω. Το ίδιο ισχύει για τις πετσέτες.
Για την τροφή ε ναι δεν θα έπαιρνα και τον Σκλαβενίτη στη βαλίτσα, αλλά ότι θα μαγειρεύουμε εντός για οικονομία το βλέπω μονόδρομο. Γενικά επέλεξα καταλύματα που έχουν και κουζίνα εντός. Άλλωστε η Νορβηγία δεν είναι και ο γευστικός παράδεισος για να πληρώνω μια περιουσία για μια σταλιά σολωμού...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν μιλώ για χόστελ, αλλά για καμπίνες σε κάμπινγκ ή ρορμπου. Από τη στιγμή που μου χρεώνουν 10? τα σεντόνια, συγγνώμη δεν μου κάνει κόπο να πάρω ένα παλιό ζευγάρι και να το παρατήσω επί τόπου πριν επιστρέψω. Το ίδιο ισχύει για τις πετσέτες.
Για την τροφή ε ναι δεν θα έπαιρνα και τον Σκλαβενίτη στη βαλίτσα, αλλά ότι θα μαγειρεύουμε εντός για οικονομία το βλέπω μονόδρομο. Γενικά επέλεξα καταλύματα που έχουν και κουζίνα εντός. Άλλωστε η Νορβηγία δεν είναι και ο γευστικός παράδεισος για να πληρώνω μια περιουσία για μια σταλιά σολωμού...
Πω πω! εσύ δεν θα κάνεις διακοπές το Blair witch project 2 θα γυρίσεις! (πάρε και φακό μαζί, ενδέχεται να ακριβύνει και το ρεύμα!).
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
τι ειναι το ρορμπου;
και ποσο στοιχιζει να μεινεις σε καμπιγκ; δηλ θα εχεις και σκηνή;
ειδα ενα καμπιγκ αλλά ειναι μακρια από το οσλο
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
rorbu είναι παραθαλάσσια σπιτάκια που χρησιμοποιούσαν οι ψαράδες και πλέον έχουν μετατραπεί σε ξενώνες
awww.2goglobal.com_2GoChronicals_2_20Go_20Photos_Europe_Norway_red_rorbu_mountain.jpg


τα κάμπιγκ εκτός του χώρου για να στήσεις σκηνή ή να παρκάρεις το motorhome, έχουν και επιπλωμένα σπιτάκια (hytter):
astatic_wix_com_media_7e8bc9db7a0c95a5edf23433543526b0_wix_mp_.jpg


Αυτά αφορούν κυρίως επαρχία. Στις πόλεις τα youthhostels ή τα λιγοστά B&B είναι η μόνη οικονομική λύση. Επίσης στο Bergen οικονομικό είναι να νοικιάσεις και διαμέρισμα ειδικά αν είστε παρέα >2 άτομα: Bergen Apartments – Complete List Of All Rental Apartments | Bergen Guide | Bergen Norway
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πω πω! εσύ δεν θα κάνεις διακοπές το Blair witch project 2 θα γυρίσεις! (πάρε και φακό μαζί, ενδέχεται να ακριβύνει και το ρεύμα!).
Η πενία τέχνας κατεργάζεται....
Αν κρίνουμε ότι οικονομικά ξεπαραδιαζόμαστε, δεν θα πάθω τίποτα να φτιάξω και το σολωμό στο τηγάνι του ενοικιαζόμενου δωματίου.
Καλά που το θυμήθηκα σκορδόλαδο να πάρω :haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.624
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom