Νεα-Πληροφοριες-Λογια-Περιγραφες-Επισκεψεις και αλλες βλακειες: Με τη Navigo στην τσεπη.

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οπως ειπε και ο Χρηστος, διπλα ειναι ο Gare Montparnasse οπως επισης υπαρχουν και αρκετα ξενοδοχεια.
To ξέρω, έχω φίλους που μένουν εκεί, έχω μείνει κι εγώ ένα διάστημα.

Εκει που τραβηξα εγω τις φωτογραφιες (εκτος απο αυτη που ειναι στη Bd Pasteur) ναι ειχε ελαχιστους τουριστες. Καπου εκει που ειναι ο σταθμος εφυγα και κατευθυνθηκα στη rue de Vaugirard οπου περνουσε η ασπρη πορεια.
Πές την αλήθεια, τι πήγες να κάνεις στη Rue de Vaugirard σε κείνο το ύψος? Στον Pierre Herme πήγαινες? Ε? Ε? Ε? (Ή μήπως Des Gâteaux et du Pain?) Μολόγα....
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.370
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πές την αλήθεια, τι πήγες να κάνεις στη Rue de Vaugirard σε κείνο το ύψος? Στον Pierre Herme πήγαινες? Ε? Ε? Ε? (Ή μήπωςDes Gâteaux et du Pain?) Μολόγα....
Αχ, κι εχω κατι βραδυνες λιγουρες :D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η πολη σημερα υπολειτουργει, οχι μονο επειδη ειναι Κυριακη αλλα εξαιτιας του χιονιου κυριως. Πολλα αξιοθεατα οπως ο πυργος του Αιφελ (στον οποιο βρεθηκα το πρωι δειτε φωτογραφιες) ειναι κλειστα, πολλες πτησεις εχουν ακυρωθει, το τραμ και τα περισσοτερα λεωφορεια μετα απο εντολη της αστυνομιας σταματησαν τα δρομολογια τους, τα τραινα αντιμετωπιζουν σοβαρα προβληματα και αρκετοι σταθμοι του μετρο εχουν κλεισει. Αυτοκινητα και κοσμος κυκλοφορουν στο κεντρο, ενω στα ποροαστια τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα. Η χιονοπτωση απο χθες τη νυχτα ειναι εντονη, ενω κατα διαστηματα σφοδρη. Το κρυο ειναι υποφερτο αλλα οσοι εχει προγραμματισμενο ταξιδι για το Παρισι κοιταχτε να εξοπλιστειτε με καταλληλα παππουτσια.
 

Attachments

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ασχέτως προβλημάτων εγώ ζηλεύω τρελά...Με κούρασε ο ξενέρωτος φετινός δήθεν χειμώνας των 15 βαθμων.

Πάντως απο την τηλεόραση που είδα νομίζω το χιονισμένο Λονδίνο μου άρεσε περισσότερο απ το χιονισμένο Παρίσι.
Οι φωτό καταπληκτικές!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.850
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ ωραίες όλες οι φωτογραφίες.
Οι νυχτερινές έχουν μια άλλη ομορφιά, αλλά και οι "χιονισμένες" υπέροχες.
 

Earl

Banned
Μηνύματα
31
Likes
15
Φαντάζομαι, tripakia, οτι εκεί οι πολίτες και τα ΜΜΕ θ΄αντιμετωπίζουν με ψυχραιμία και μυαλό την κατάσταση και δεν θα έχουμε απελπισμένες κραυγές ( βλακείας) του στυλ: "Που είναι η Πολιτεία να μου ξεχιονίσει την αυλή και τα σκαλοπάτια της πολυκατοικίας μου;"
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στο κεντρο τα πραγματα δεν ηταν τοσο τραγικα. Οι αρχες ειχαν προνοησει κι ειχαν ριξει χοντρο αλατι σε πολλα σημεια κι ετσι οι μετακινησεις αυτοκινητων και ανθρωπων γινονται σχετικα ανετα. Αν και ειδα αρκετους να προσπαθουν για ωρα να καθαρισουν και να απεγκλωβισουν τα αμαξια τους αλλα οι μεγαλοι κεντρικοι δρομοι ηταν ολοι ανοιχτοι.
Καπως πιο σοβαρα προβληματα αντιμετωπιζουν τα προαστια, οπου στα πιο απομακρισμενα ο κοσμος ηταν σχεδον αποκλισμενος και εγκλωβισμενος στα σπιτια του. Εκει υπηρξε μια μικρη δυσανασχετηση, οπως και για την υπουλειτουργια των ΜΜΜ αλλα η ελειψη του κρατικου μηχανισμου αποδοθηκε στην αργια της Κυριακης που εδω τη σεβονται ολοι. Εκτος αυτου τα προβληματα των αστικων συγκοινωνιων δεν ειναι πολυ σπανια οποτε ο κοσμος ειναι συνηθισμενος.
Σε γενικες γραμμες επειδη ηταν και Κυριακη οι ανθρωποι βγηκαν εξω να χαρουν το χιονι και σοβαρες διαμαρτυριες δεν υπηρξαν. Σημερα θα δουμε που ειναι εργασιμη πως θα αντιμετωπισουν την κατασταση, αν και εχει σταματησει να χιονιζει...
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
tripakias said:
Η πολη σημερα υπολειτουργει, οχι μονο επειδη ειναι Κυριακη αλλα εξαιτιας του χιονιου κυριως. Πολλα αξιοθεατα οπως ο πυργος του Αιφελ (στον οποιο βρεθηκα το πρωι δειτε φωτογραφιες) ειναι κλειστα, πολλες πτησεις εχουν ακυρωθει, το τραμ και τα περισσοτερα λεωφορεια μετα απο εντολη της αστυνομιας σταματησαν τα δρομολογια τους, τα τραινα αντιμετωπιζουν σοβαρα προβληματα και αρκετοι σταθμοι του μετρο εχουν κλεισει. Αυτοκινητα και κοσμος κυκλοφορουν στο κεντρο, ενω στα ποροαστια τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα. Η χιονοπτωση απο χθες τη νυχτα ειναι εντονη, ενω κατα διαστηματα σφοδρη. Το κρυο ειναι υποφερτο αλλα οσοι εχει προγραμματισμενο ταξιδι για το Παρισι κοιταχτε να εξοπλιστειτε με καταλληλα παππουτσια.
Δε ξέρω για τους υπόλοιπους, εγω πάντως θα ήθελα να βρίσκομαι στο χιονισμένο Παρίσι.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Mesdames, Mesdemoiselles, Messieurs la "Manifestation pour l'égalité"!!!

Οπως σας ειχα υποσχεθει, την Κυριακη βρεθηκα στη διαδηλωση οσων υποστηριζουν το σχεδιο "Γαμο για ολους". Η Manifestation pour l'égalité οπως ονομαστηκε ξεκινησε κι αυτη κατω απο το σπιτι που μενω λιγο μετα τις 2 το μεσημερι.

Ο κοσμος ηταν πολυς, με τους διοργανωτες να κανουν λογο για 400 χιλιαδες και την αστυνομια για 125 χιλιαδες. Δεν μπορω να εκτιμησω ποιο ηταν το νουμερο αλλα κρινοντας απο αλλες πορειες που εχω βρεθει σιγουρα ηταν τουλαχιστον διπλασιο απο 125 χιλιαδες.

Εψαχνα αρχικα να βρω μια γεφυρα ή καποιο ψηλο σημειο οπου θα μπορουσα να εχω μια καλυτερη οπτικη. Οι προσπαθειες μου απεβησαν ακαρπες κι ετσι αποφασισα να ακολουθησω την πορεια και μελημα μου ηταν να βρεθω στην κεφαλη για να εχω μια πληρη εικονα.

Χρειαστηκαν περισσοτερα απο 30 λεπτα για να μπορεσω να απεγκλωβιστω απο το συμπαγες πληθος που ειχα κατακλεισει ασφυκτικα την πλατεια και τους γυρω δρομους απο τους οποιους ξεκινησε η πορεια. Οταν πλεον η κατασταση αρχισε να αποσυμφοριζεται και βρηκα ανοιχτο πεζοδρομιο, αρχισα να επιταχυνω το βημα μου για να προλαβω τους πρωτους.

Την φορα μου εκοψε ομως ενα συγκροτημα τυμπανων (Timbao γυρω στους 40-50 ανδρες και γυναικες) που στην κυριολεξια εκλεψαν την παρασταση. Μου απεσπασαν την προσοχη και αφου βρεθηκα πολυ κοντα τους, ακριβως μπροστα τους δηλαδη τους ακολουθησα για ενα μεγαλο μερος της διαδρομης. Χτυπουσαν τα τυμπανα στους ρυθμους της Batucada με ιδιαιτερη δεξιοτεχνια.
Αφου λοιπον προχωρησα για καμποσα χιλιομετρα με αναποδο βηματισμο τραβωντας τους βιντεο (εκανα βεβαια το λαθος να ειμαι πολυ κοντα με αποταλεσμα να ακουγεται ενα βουητο στο βιντεο καθε φορα που χτυπουν τα τυμπανα. Αν καταφερω να διορθωσω τον ηχο ή αν βρω καποιο κομματι της προκοπης θα ανεβασω βιντεο) και τσαλαπατωντας δεκαδες ανθρωπους που ειχαν την ατυχια να βρεθουν απο πισω για να τους τραβηξουν μια φωτογραφια, τους αφησα για να προλαβω την κεφαλη της πορειας.

Μολις διεσχισα τον Σηκουαννα συναντησα το φορτηγο απο το οποιο ακουγονταν τα συνθηματα. Και λιγα μετρα μπροστα, πρωτοι απ' ολους προχωρουσαν οι καμμια εικοσαρια Γαλλοι Βουλευτες. Λιγο μετα φτασαμε στην ηδη γεματη απο κοσμο πλατεια Βαστιλης οπου τερματισε η διαδηλωση. Και αφου ακουστηκε ο εθνικος υμνος της Γαλλιας ξεκινησε το μεγαλο παρτυ που κρατησε μεχρι αργα. Ολη η πλατεια ενα τεραστιο υπαιθριο κλαμπ.

Εγω ομως γυρισα, κι αυτη τη φορα περπατησα κοντρα στους διαδηλωτες που με παρεσερναν που και που οπως τα κυματα, για να βρω τα τυμπανα. Ευτυχως τους πετυχα γρηγορα και ξαναχωθηκα μπροστα τους. Ο κοσμος τριγυρω τους ηταν τοσος πολυς που σε καποια φαση περικυκλωθηκα και για πολλα μετρα αναγκαστηκα να προχωρω διπλα στον αρχηγο του γκρουπ μολις λιγα εκατοστα απο τα τυμπανα και με κινδυνο να μου ρθει καμια αδεσποτη στα μουτρα. Κι ολ' αυτα βαδιζοντας αναποδα φυσικα.

Φτανοντας στην πλατεια Βαστιλης (εγω για δευτερη φορα) το γκρουπ εδωσε τo τελευταιο και πιο ωραιο του νουμερο παιζοντας με τον κοσμο, δημιουργωντας μια εκπληκτικη ατμοσφαιρα. Μια παρασταση που υπο κανονικες συνθηκες μαλλον θα ακριβοπληρωναμε για να τη δουμε. Απο τα καλυτερα πραγματα που εχω δει στη ζωη μου.

Γενικα η ολη διαδηλωση ηταν μαλλον η πιο δυνατη και ευχαριστη εμπειρια που εχω ζησει σε πολη (πολυ καλυτερη απο μεγαλες συνευλιες, φεστιβαλ του δρομου, πρωτοχρονιες κλπ). Αν μη τι αλλο οι ανθρωποι επιβεβαιωσαν πως ο ορος gay τους ταιριαζει γαντι και η χαρα ειναι μεσα στο αιμα τους, ξεροντας να τη μεταδιδουν.

Βεβαια στη διαδηλωση περιπου οι μισοι ανθρωποι (μπορει και περισσοτεροι) ηταν straight κι απλα βρεθηκαμε εκει για συμπαρασταση (καλα εγω και ακροδεξιοι να εκαναν πορεια, μαλλον θα πηγαινα αλλα με τουτους εδω το χαιρομουν κιολας).

Την διαδηλωση λοιπον (που δεν ειχε χαρακτηρα διαμαρτυριας, αλλα στηριξης του νομοσχεδιου που σε λιγες μερες θα συζητηθει στη γαλλικη Βουλη και αναμενεται να υπερψηφιστει και να γινει νομος του κρατους) εκτος απο τους υπουργους, βουλευτες και πολιτικα στελεχη που ηταν εκει, στηριξαν το κυβερνητικο κομμα των σοσιαλιστων, το κομμα της αριστερας του Μελανσον (ο ΣΥΡΙΖΑ της Γαλλιας ας πουμε), το κομμουνιστικο κομμα Γαλλιας, γενικα ολες οι αριστερες παραταξεις, οι αναρχικοι που παραβρεθηκαν με δικο τους μπλοκ και εκαναν αισθητη την παρουσια τους, το συνδικατο των φοιτητων, αρκετοι Γαλλοι καλλιτεχνες, o συνδεσμος φιλων της Paris Saint Germain, δεκαδες σωματεια και οργανωσεις, οι γυμνες ακτιβιστριες που τις εχουμε δει ολοι στην τηλεοραση να διαμαρτυρονται για τις γουνες, τη μολυνση του περιβαλλοντος κα, φυσικα αντιπροσωπειες ομοφυλοφιλων απο διαφορες χωρες, πολλοι επαγγελματιες που τα μαγαζια τους βρισκονται στους δρομους απο τα οποια περασε η πορεια (τα μαγαζια γυρω απο την πλατεια Βαστιλης ηταν σχεδον ολα με σημαιες), απλος κοσμος, straight ζευγαρια και οικογενειες με μικρα παιδια και μωρα και αλλοι

Η εικονα μικρων παιδιων που κρατουσαν ταμπελες με συνθηματα υπερ του γαμου των gay ή σημαιες με τα χρωματα του ορανιου τοξου και τους γονεις τους να τα φωτογραφιζουν ολο χαρα, ηταν απο τα highlights της ημερας.
Αλλες δυνατες στιγμες ηταν φυσικα οι Timbao (το συγκροτημα τυμπανων, που να σημειωσω δεν προκειται για ομοφυλοφιλους), ενα ζευγαρι ανδρων που μεγαλωνει δυο παιδια (τα οποια ειναι φυσικα παιδια του, οχι υιοθετημενα. Δες φωτο την ωρα που δινουν συνεντευξη) και το φιλι που ανταλλαξαν σε ενδειξη συμπαραστασης δυο αντρες Βουλευτες του σοσιαλιστικου κομματος.

* Η ξανθια σγουρομαλλα με το πρασινο παλτο και τη φουξια τσαντα που ειναι πλατη στην τελευταια φωτογραφια, ειναι ελληνιδα κι αν μας διαβαζει μπορει να αναγνωρισει τον εαυτο της.
 

Attachments

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Την διαδηλωση λοιπον (που δεν ειχε χαρακτηρα διαμαρτυριας, αλλα στηριξης του νομοσχεδιου που σε λιγες μερες θα συζητηθει στη γαλλικη Βουλη και αναμενεται να υπερψηφιστει και να γινει νομος του κρατους) εκτος απο τους υπουργους, βουλευτες και πολιτικα στελεχη που ηταν εκει, στηριξαν το κυβερνητικο κομμα των σοσιαλιστων, το κομμα της αριστερας του Μελανσον (ο ΣΥΡΙΖΑ της Γαλλιας ας πουμε), το κομμουνιστικο κομμα Γαλλιας, γενικα ολες οι αριστερες παραταξεις, οι αναρχικοι που παραβρεθηκαν με δικο τους μπλοκ και εκαναν αισθητη την παρουσια τους, το συνδικατο των φοιτητων, αρκετοι Γαλλοι καλλιτεχνες, o συνδεσμος φιλων της Paris Saint Germain, δεκαδες σωματεια και οργανωσεις, οι γυμνες ακτιβιστριες που τις εχουμε δει ολοι στην τηλεοραση να διαμαρτυρονται για τις γουνες, τη μολυνση του περιβαλλοντος κα, φυσικα αντιπροσωπειες ομοφυλοφιλων απο διαφορες χωρες, πολλοι επαγγελματιες που τα μαγαζια τους βρισκονται στους δρομους απο τα οποια περασε η πορεια (τα μαγαζια γυρω απο την πλατεια Βαστιλης ηταν σχεδον ολα με σημαιες), απλος κοσμος, straight ζευγαρια και οικογενειες με μικρα παιδια και μωρα και αλλοι
Ξεχασα το EAJ-BNP, το κομμα που εκπροσωπει τους Βασκους της Iparralde (της Γαλλικης χωρας των Βασκων δηλαδη).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom