Νεα-Πληροφοριες-Λογια-Περιγραφες-Επισκεψεις και αλλες βλακειες: Με τη Navigo στην τσεπη.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στο 14ο διαμερισμα απεναντι απο το Cité Internationale Universitaire βρισκεται ενα απο τα ωραιοτερα παρκα (κατα την αποψη μου, απ' αυτα που εχω δει, το ωραιοτερο) του Παρισιου. Αγγλικου τυπου παρκο (απουσιαζουν συντριβανια και χωρις πολλα τεχνητα πραγματα, περισσοτερο φυσικη ομορφια) φιλοξενει αρκετα ειδη πτηνων. Φιλοξενει καθημερινα δεκαδες Παριζιανους που το επιλεγουν για τρεξιμο καθως και αρκετους τετραποδους φιλους.
Εξω απο το παρκο υπαρχει ο σταθμος Cité Universitaire (RER B) και σταση tramway.

Βολτα στο Parc Montsouris
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.367
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εμένα μου άρεσαν οι κήπο του Λουξεμβούργου ...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.850
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πάρα πολύ ωραίοι οι Κήποι του Λουξεμβούργου. Μου άρεσαν κι εμένα πολύ.
Άκουσα καλά λόγια και για το πάρκο Monceau αλλά δεν το έχω επισκεφτεί.
Tripakia, μήπως έχεις περισσότερες πληροφορίες;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
chris μονο απ' εξω εχω περασει. Λενε πως ειναι πολυ ομορφο. Θα προσπαθησω να παω καποια στιγμη αυτη τη βδομαδα και θα σου πω.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτο το ΣΚ 09 και 10 Φλεβαρη καθως και τα ΣΚ 02-03 και 09-10 Μαρτη το κομματι του
RER B απο Aulnay sous Bois μεχρι το αεροδρομιο CDG θα ειναι κλειστο. Οι επιβατες θα μετεπιβιβαζονται σε λεωφορεια. Ειτε απο Mitry Claye προς CDG1, ειτε απο Aulnay sous Bois (αυτο περνα απο ολους τους σταθμους που ειναι κλειστοι).

Επισης απο 25 Φλεβαρη μεχρι 7 Ιουνιου (εκτος απο 15 μεχρι 6 Απριλη) θα ειναι κλειστο το ιδιο κομματι απο Δευτερα μεχρι Παρασκευη απο 23.05 μεχρι τη ληξη. Οι επιβατες θα κανουν τη διαδρομη Aulnay sous Bois - CDG1 και αναποδα ειτε με απ'ευθειας λεωφορεια, ειτε με λεωφορεια που σταματαν απο ολους τους σταθμους.

Τελος μεχρι τις 22 Φλεβαρη (εκτος απο 6 Φλεβαρη) θα ειναι κλειστα απο 23.15 μεχρι τη ληξη τα τμηματα απο La pleine Stade de France μεχρι CDG και απο La pleine Stade de France μεχρι Mitry Claye και αναποδα και οι επιβατες θα εξυπηρετουνται με εξπρες λεωφορεια ή λεωφορεια που περνουν απο ολους τους σταθμους.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.850
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Επισης απο 25 Φλεβαρη μεχρι 7 Ιουνιου (εκτος απο 15 μεχρι 6 Απριλη) θα ειναι κλειστο το ιδιο κομματι απο Δευτερα μεχρι Παρασκευη απο 23.05 μεχρι τη ληξη. Οι επιβατες θα κανουν τη διαδρομη Aulnay sous Bois - CDG1 και αναποδα ειτε με απ'ευθειας λεωφορεια, ειτε με λεωφορεια που σταματαν απο ολους τους σταθμους.
Αλήθεια, τι ώρα σταματάει το μετρό στο Παρίσι.
Και κάτι ακόμη: Μπορείς να μου αναφέρεις τη διαδικασία για την έκδοση της κάρτας Navigo;. (Κάπου το είχα διαβάσει αλλά δε θυμάμαι πού).
Ευχαριστώ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τα τελευταια τρενα ξεκινουν γυρω στις 00.30-0.40 εκτος απο παρασκευες σαββατα και αργιες που ειναι γυρω στις 1.30-1.40.

Navigo την αγοραζεις απο το γκισε (ηταν 5€ αλλα απο αφισες που ειδα νομιζω πως πηγε 7€) και στην φορτωνουν ειτε εκει (οχι σε ολους τους σταθμους) ειτε τη φορτωνεις μονος στο μηχανημα, επιλεγοντας ζωνες και διαρκεια. Χρειαζεσαι μια φωτογραφια την οποια την κολλας πανω στην καρτα και γραφεις το ονοματεπωνυμο σου απο κατω στο ειδικο πλαισιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom