ΗΠΑ Νεα Υόρκη-Καταρράκτες του Νιαγάρα.

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μπορείτε να περάσετε από την γέφυρα, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Απλά σκέφτηκα ότι το δεδομένο είναι να κάνει κάποιος την κρουαζιέρα και να δει το θέαμα εκ των έσω. Βάλε και το περιμένε και να τους χαζέψεις από ψηλά, δεν ξέρω αν θα έχετε χρονικό περιθώριο να πάτε στην καναδική πλευρά. Λες να μην γίνονται κρουαζιέρες τον χειμώνα; Δεν έχω ιδέα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μπορείτε να περάσετε από την γέφυρα, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Απλά σκέφτηκα ότι το δεδομένο είναι να κάνει κάποιος την κρουαζιέρα και να δει το θέαμα εκ των έσω. Βάλε και το περιμένε και να τους χαζέψεις από ψηλά, δεν ξέρω αν θα έχετε χρονικό περιθώριο να πάτε στην καναδική πλευρά. Λες να μην γίνονται κρουαζιέρες τον χειμώνα; Δεν έχω ιδέα.
Αχ...έχω καταμπερδευτεί... Δεν είχα ιδέα για κρουαζιέρες μέχρι χθες που το ανέφερες. Την κρουαζιέρα (αν έχει τέτοια εποχή) απο που την κλείνεις, μπορείς μόλις φτάσεις; Αν δεν έχει κρουαζιέρα τα πράγματα είναι πιό απλά. Περνάμε απένταντι, απ'ότι είπες ανεβαίνουμε κάπου που ελπίζω να μην έχει κόσμο και βλέπουμε-τέλος. Τώρα το να περάσουμε Καναδική πλευρά εννοείς τα σύνορα προς Καναδά μετά τους καταρράκτες, ε; Γιατί να περάσουμε; Έχει τίποτα να δούμε σε περίπτωση που περάσουμε; Ή να μην αγχώνομαι άδικα, γιατί είναι και μόνο 5 ώρες που θα είμαστε εκεί... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αχ...έχω καταμπερδευτεί... Δεν είχα ιδέα για κρουαζιέρες μέχρι χθες που το ανέφερες. Την κρουαζιέρα (αν έχει τέτοια εποχή) απο που την κλείνεις, μπορείς μόλις φτάσεις; Αν δεν έχει κρουαζιέρα τα πράγματα είναι πιό απλά. Περνάμε απένταντι, απ'ότι είπες ανεβαίνουμε κάπου που ελπίζω να μην έχει κόσμο και βλέπουμε-τέλος. Τώρα το να περάσουμε Καναδική πλευρά εννοείς τα σύνορα προς Καναδά μετά τους καταρράκτες, ε; Γιατί να περάσουμε; Έχει τίποτα να δούμε σε περίπτωση που περάσουμε; Ή να μην αγχώνομαι άδικα, γιατί είναι και μόνο 5 ώρες που θα είμαστε εκεί... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Δεν την κλείνεις την κρουαζιέρα, εμείς τουλάχιστον δεν την κλείσαμε. Περιμένεις στην ουρά αφού βγάλεις εισιτήριο και μπαίνεις σε μικρά πλοία που σου κάνουν περιήγηση στην αμερικανική πλευρά, μετά καναδική, μετά αμερικανική και πάλι, ενώ την ίδια κρουαζιέρα κάνουν και τα καναδικά πλοία απέναντι. Από εκεί όλα φαίνονται πολύ εντυπωσιακά συγκριτικά με το να τα κοιτάς από ψηλά, όχι ότι και το 2ο δεν είναι ενδιαφέρον όμως!

Όσον αφορά το πέρασμα των καναδικών συνόρων, αν δεν κάνεις την κρουαζιέρα και θες να δεις και τους καναδικούς και μακράν εντυπωσιακότερους καταρράκτες, νομίζω ότι θα πρέπει να περάσεις το τελωνείο. Εμείς δεν πήγαμε, αλλά κάναμε την κρουαζιέρα. Από την αμερικανική στεριά πάντως δεν φαίνονται οι καναδικοί καταρράκτες.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τους καταρράκτες θα τους δεις άπό την Καναδική πλευρά - όπως σου είπαν και οι άλλοι. Ο έλεγχος των διαωατηρίων είναι πάνω στη γέφυρα (ή κάπου εκεί τέλος πάντων - αν θυμάμαι καλά). Για την "κρουαζιέρα" που λες, δεν ξέρω αν χαρακτηρίζεται έτσι, εν πάσει περιπτώσει, είναι μια βόλτα που διαρκεί κάπου 2 ώρες, καραβάκι που το παίρνεις από την Καναδέζικη πλευρά, πλέει μέχρι τον καταρράκτη που βρίσκεται στα δεξιά όπως τους βλέπεις απ' τον Καναδά, μέχρι ένα σημείο βέβαια, αρκετό όμως για να "δροσιστείς" και γι' αυτό σου δίνουν και αδιάβροχο. Πλάκα έχει, αξίζει να το κάνετε. Αν υφίσταται τίποτ' άλλο σαν επιλογή δεν το γνωρίζω.

Και κάτι ακόμη - για μια ερώτηση που έγινε πιο πάνω. Μην πάρετε τραίνο - εκτός αν σας αρέσουν τα απρόοπτα και οι "έντονες" συγκινήσεις. Μόνο αεροπορικώς για Μπάφφαλο. Η Jet Blue έχει ένα σωρό πτήσεις.

Με προλαβαν - οπότε τώρα έχεις πλήρη εικόνα! :)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ευχαριστώ πολύ!

Αεροπορικώς πάμε, δε σκεφτήκαμε καθόλου άλλους τρόπους.
Οπότε φτάνουμε και αν έχει ''κρουαζιέρα'' καλώς, αλλιώς προσπαθούμε να περάσουμε απέναντι-τελωνείο κλπ να δούμε κι απο εκεί. Μιά χαρά! Αλλά πιστεύω θα'χει ''κρουαζιέρες'', καταρράκτες είναι, δε νομίζω να παίζει ρόλο χειμώνας-καλοκαίρι. Θυμάστε πόσο περίπου πληρώνετε για αυτή τη βόλτα με τα καραβάκια;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θυμάστε πόσο περίπου πληρώνετε για αυτή τη βόλτα με τα καραβάκια;
Δεν θυμάμαι καθόλου, unfortunately.

Πάντως όντως, η λέξη κρουαζιέρα μάλλον δεν ήταν η κατάλληλη.:D Πώς φαίνεται η άσχετη με κρουαζιέρες, μπήκα στο πλοιαράκι για λίγη ώρα και το βάφτισα κρουαζιέρα.:D
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η βόλτα με τα ladies of the mist είναι φασάτη μη τη χάσετε, το καραβάκι φτάνει μια ανάσα από τους καταρράκτες, φυσικά να είστε προετοιμασμένοι ότι θα γίνετε εντελώς λούτσα αν και δίνουν αδιάβροχα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η βόλτα με τα ladies of the mist είναι φασάτη μη τη χάσετε, το καραβάκι φτάνει μια ανάσα από τους καταρράκτες, φυσικά να είστε προετοιμασμένοι ότι θα γίνετε εντελώς λούτσα αν και δίνουν αδιάβροχα.
Def ευχαριστώ, είχα ξεχάσει το όνομα της βάρκας! :) Ακριβώς όπως το είπες. Άσε που, όσο πλησιάζεις και πιτσιλάει και γλυστράει, αν δεν κρατιέσαι καλά από κάπου, βρίσκεσαι να κάνεις σλάλομ στο κατάστρωμα χωρίς να το καταλάβεις! :haha: Και να θες να τραβήξεις και φωτογραφίες με SLR (όχι ψηφιακή) μηχανή... μαρτύριο! :(
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες παιδιά! Να' στε καλά!
Aπ'ότι έψαξα στο google, δε θα έχει τότε βόλτες με καραβάκι... Και η τιμή για να ξέρουμε γενικά είναι γύρω στα 14 δολλάρια. Οπότε θα τους δώ μόνο απο μακρυά... Φαντάζομαι ότι πάλι θα αξίζει τον κόπο, παρά να μην πάω καθόλου.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αξίζει!

Αλλά να περάσεις σίγουρα Καναδά να δεις και τους καναδικούς καταρράκτες!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
και μιας και με εβαλες και μενα στην πριζα λογω του ταξιδιου μου το Μαρτη στην αμερικη αρχισα το ψαξιμο για να δω πως θα το κανω να επισκεφτω και εγω τους καταρακτες και βρηκα αυτη εδω την σελιδα,νομιζω οτι ειναι αρκετα χρησιμη για ριξε μια ματια Niagara Falls Hotels and Attractions by Niagara Falls Live !
εγω τωρα ενα δυωρο την ψαχουλευω!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Σας ευχαριστώ όλους!
Χθές αγοράσαμε τα εισητήρια για Buffalo οπότε αξίζει-δεν αξίζει θα πάμε!!!!!!!! :D :clap:
Εντυπώσεις σε.......2,5 μήνες (Θεέ μου πώς περνάνε; Ούτε να το γράψω δε μπορώ........)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom