ΗΠΑ Νεα Υόρκη-Καταρράκτες του Νιαγάρα.

rayban0

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
καλησπερα! καλιο αργα παρα ποτε! χαχα!πηγα ναι κ ηρθα σιγουρα! θα γραψω καποια πραγματα που θυμαμαι! ο χρονος τελικα ηταν πολυς κ για τις μετακινησεις,περιηγηση,να θαυμασει κανεις το μερος οσο χρονο του αξιζει,να περασω κ στην καναδικη πλευρα κ τελος να ξοδεψω ενα 1μισαωρο σε tgi fridays και να περιμενω κ μιση ωρα το λεωφορειο για το αεροδρομιο χωρις να αγχωθω! (σταση λεωφορειου εξω απο το μεγαλο καζινο στο niagara falls οπου και τα fridays.) αρκετες δραστηριοτητες κλειστεςκ τα καραβακια κλειστα,πολλα κιοσκια περιπτερα κλπ που βγαζουν καρεκλες κ σερβιρουν υπαιθρια κλειστα επισης. ακμ κ αν τα νερα δν ειναι τοσο φουσκωμενα οσο το καλοκαιρι το θεαμα μοναδικο,θυμαμαι τουρτουριζα απο το κρυο(-4 βαθμοι,τρομερη παγωνια) κ καθομουν στασιμος κ χαζευα με τις ωρες). αν καποιος το σκεφτεται σαν μονοημερη απο το μεγαλο μηλο αξιζει σιγουρα ανεξαρτητως περιοδου κ ειναι κ εφικτο απο αποψη χρονου.
τελος να σημειωσω οτι το περασμα απο την γεφυρα στην καναδικη πλευρα κ αντιστροφα γινεται πολυ ευκολα κ γρηγορα!απλα τσεκαρουν το διαβατηριο,σε ρωτανε που πας κ δειχνεις τον καταρρακτη!! αφηνεις κ κατι ψιλα(δν θυμαμαι το ποσο) παιρνεις σφραγιδα στο διαβατηριο για να καυχιεσαι οτι εχεις μπει και καναδα κ ελευθερος!
 

mike44661

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα! Μπαινω και γω λιγο αργα στην κουβεντα απ ότι βλεπω, αλλα σκέφτομαι να παω μονοημερη το Νοεμβρη! Δεν χρειάζεται βιζα σιγουρα για να περάσεις στην καναδικη πλευρα;; αρκει διαβατηριο και esta? Οσον αφορα το χρόνο, νομιζω ότι είναι αρκετος, δεδομένου ότι υπαρχει πολύ πρωινη πτηση από Νεα Υορκη και επιστροφή αργα το απόγευμα. Και διαβασα σχολια αλλων που λενε ότι αρκει ο χρονος. Καραβακι υπαρχει τελικα το Νοεμβριο (maid of the mist)?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα! Μπαινω και γω λιγο αργα στην κουβεντα απ ότι βλεπω, αλλα σκέφτομαι να παω μονοημερη το Νοεμβρη! Δεν χρειάζεται βιζα σιγουρα για να περάσεις στην καναδικη πλευρα;; αρκει διαβατηριο και esta?
Όπως τα λες.
Οσον αφορα το χρόνο, νομιζω ότι είναι αρκετος, δεδομένου ότι υπαρχει πολύ πρωινη πτηση από Νεα Υορκη και επιστροφή αργα το απόγευμα. Και διαβασα σχολια αλλων που λενε ότι αρκει ο χρονος.
Εγώ θα έμενα ένα βράδυ, είναι όμορφα.

Καραβακι υπαρχει τελικα το Νοεμβριο (maid of the mist)?
Μέχρι 4/11 λέει στο σάιτ τους.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπέρα! Μπαινω και γω λιγο αργα στην κουβεντα απ ότι βλεπω, αλλα σκέφτομαι να παω μονοημερη το Νοεμβρη! Δεν χρειάζεται βιζα σιγουρα για να περάσεις στην καναδικη πλευρα;; αρκει διαβατηριο και esta? Οσον αφορα το χρόνο, νομιζω ότι είναι αρκετος, δεδομένου ότι υπαρχει πολύ πρωινη πτηση από Νεα Υορκη και επιστροφή αργα το απόγευμα. Και διαβασα σχολια αλλων που λενε ότι αρκει ο χρονος. Καραβακι υπαρχει τελικα το Νοεμβριο (maid of the mist)?
Kαναδά μπαίνεις πολύ εύκολα, απλά δείχνεις το διαβατήριο.. Εμείς μπήκαμε πεζοί από την γέφυρα.. Όταν θες να ξαναμπείς Αμερική είναι αυστηρά τα πράγματα. Να κρατάς εκτυπωμένα εκτός από esta και τα εισιτήρια επιστροφής προς Ελλάδα. Eμείς μείναμε ένα βράδυ από την πλευρά του Καναδά και πραγματικά άξιζε! Δες λεπτομέρειες στην ιστορία μου εδώ στο κεφάλαιο για Νιαγάρα: https://www.travelstories.gr/commun...in-a-new-york-state-of-mind.48359/?chapter=18
 

mike44661

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Kαναδά μπαίνεις πολύ εύκολα, απλά δείχνεις το διαβατήριο.. Εμείς μπήκαμε πεζοί από την γέφυρα.. Όταν θες να ξαναμπείς Αμερική είναι αυστηρά τα πράγματα. Να κρατάς εκτυπωμένα εκτός από esta και τα εισιτήρια επιστροφής προς Ελλάδα. Eμείς μείναμε ένα βράδυ από την πλευρά του Καναδά και πραγματικά άξιζε! Δες λεπτομέρειες στην ιστορία μου εδώ στο κεφάλαιο για Νιαγάρα: https://www.travelstories.gr/commun...in-a-new-york-state-of-mind.48359/?chapter=18
Ευχαριστω για την απαντηση σου και για τις πληροφοριες! Το λεωφορειο που λες είναι προκαθορισμένες ωρες; Και ποσο κοστιζει περιπου, αν θυμασαι;

Όπως τα λες.

Εγώ θα έμενα ένα βράδυ, είναι όμορφα.


Μέχρι 4/11 λέει στο σάιτ τους.
4/11 ναι μπηκα και γω τωρα...thanks για την απαντηση
 
Last edited by a moderator:

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα! Μπαινω και γω λιγο αργα στην κουβεντα απ ότι βλεπω, αλλα σκέφτομαι να παω μονοημερη το Νοεμβρη! Δεν χρειάζεται βιζα σιγουρα για να περάσεις στην καναδικη πλευρα;; αρκει διαβατηριο και esta? Οσον αφορα το χρόνο, νομιζω ότι είναι αρκετος, δεδομένου ότι υπαρχει πολύ πρωινη πτηση από Νεα Υορκη και επιστροφή αργα το απόγευμα. Και διαβασα σχολια αλλων που λενε ότι αρκει ο χρονος. Καραβακι υπαρχει τελικα το Νοεμβριο (maid of the mist)?
Εμείς πήγαμε τέλος Οκτωβρίου μονοήμερη απο Νέα Υόρκη. Πετάξαμε πολύ νωρίς και νοικιάσαμε αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο του Buffalo για να πάμε Νιαγάρα. Πήγαμε στην Καναδική πλευρά και ένα μέρος που πρέπει οπωσδήποτε να πάτε είναι το Niagara on the lake. Είναι μισή ώρα απο τους καταρράκτες και είναι απλά ένα καταπληκτικό χωριό. Τα προλαβαίνεις σε μιά μέρα. Σε επόμενη φορά (γιατί θα ξαναπάω, ελπίζω) θα μείνω και μιά μέρα στο χωριό αυτό και όχι στο Νιαγάρα. Εχει καταπληκτικές βιλλίτσες bed+breakfast πχ http://www.grandvictorian.ca/

Επίσης σε περίπτωση που δεν θέλεις να νοικιάσεις αυτοκίνητο (χρειάζεται το διεθνές δίπλωμα απο ΕΛΠΑ) σου παραθέτω και μιά πληροφορία που έχω βρει εδω μέσα :

"Η μεταφορά απο το αεροδρόμιο του Μπάφαλο μέχρι τους καταράκτες του Νιαγάρα είναι 30 λεπτά και εγινε με βαν 24 δολλάρια το άτομο. Είχα διαβάσει ότι η μεταφορά στους καταρράκτες γινόταν μέσω shuttle buses αλλά δεν μπόρεσα να διακρίνω σε κάποιο εμφανές σημείο τα λεωφορεία,με το που φτάσαμε!!! Τελικά μετά από ερωτήσεις,μας είπαν ότι η μεταφορά γίνεται με ιδιωτικά van και όχι λεωφορεία! Η τιμή στα 24$ ανά διαδρομή το άτομο,για μεταφορά στα αμερικάνικα σύνορα και 36$ για μεταφορά στην καναδική πλευρά,ενώ η διάρκεια ήταν περίπου 30-40 λεπτά !!! Άλλες επιλογές για μεταφορά στο Νιαγάρα είναι μέσω public transport ,που είναι πολύ φθηνή (γύρω στα 4 δολάρια) αλλά κάνει περίπου 2 ώρες λόγω μετεπιβίβασης στο Buffalo, και φυσικά με ταξί που είναι αρκετά πιο ακριβά και κάνει την ίδια ώρα με τα van!! Γενικώς πάντως ,διαπίστωσα ότι υπάρχει δυνατότητα για παζάρι και καλύτερες τιμές,όπως φυσικά και deal καλύτερης τιμής, ανάλογα τον αριθμό των ατόμων!!! "
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Kαναδά μπαίνεις πολύ εύκολα, απλά δείχνεις το διαβατήριο.. Εμείς μπήκαμε πεζοί από την γέφυρα.. Όταν θες να ξαναμπείς Αμερική είναι αυστηρά τα πράγματα. Να κρατάς εκτυπωμένα εκτός από esta και τα εισιτήρια επιστροφής προς Ελλάδα. Eμείς μείναμε ένα βράδυ από την πλευρά του Καναδά και πραγματικά άξιζε! Δες λεπτομέρειες στην ιστορία μου εδώ στο κεφάλαιο για Νιαγάρα: https://www.travelstories.gr/commun...in-a-new-york-state-of-mind.48359/?chapter=18
Εγώ πάλι είχα πολύ θετική συμπεριφορά στην επανείσοδο της Αμερικής. Κοίταξαν τα διαβατήριά μας και εμένα επειδή είχα χάσει την καρτούλα Ι... που σου δίνουν στην πρώτη είσοδο σου στην Αμερική και την παραδίδεις στην έξοδο σου με πήγαν στα γραφεία τους και μου έβγαλαν καινούργια

Δεν χρειάζεται βιζα σιγουρα για να περάσεις στην καναδικη πλευρα;; αρκει διαβατηριο και esta?
Η ESTA είναι για την Αμερική μόνο. Νομίζω ότι για Καναδά χρειάζεται ΕΤΑ μόνο όταν μπαίνεις ή διασχίζεις την χώρα αεροπορικώς. Τσεκάρισε το site τους https://visa-eta-ca.com/eta/ και πράξε αναλόγως
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ευχαριστω για την απαντηση σου και για τις πληροφοριες! Το λεωφορειο που λες είναι προκαθορισμένες ωρες; Και ποσο κοστιζει περιπου, αν θυμασαι;
Με το δημόσιο λεωφορείο πήγαμε που γράφει και η Κατερίνα παραπανω.. Ήταν πολύ φθηνό και όντως είχε και μετεπιβίβαση.. Δε νομίζω να καναμε 2 ώρες, απ'ότι θυμαμαι είμασταν τυχεροί και δε περιμέναμε πολύ στις στάσεις.. Αλλά ειχαμε ξεκινήσει πολύ νωρίς για να είμαστε σίγουροι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η μεταφορά απο το αεροδρόμιο του Μπάφαλο μέχρι τους καταράκτες του Νιαγάρα είναι 30 λεπτά και εγινε με βαν 24 δολλάρια το άτομο.
Εμας με uberμας βγήκε πολύ φτηνότερα και φυσικά γρηγορότερα και ανετότερα. Γενικά το uber στην Αμερική είναι τρομερά πρακτικό (και στην Αθήνα ήταν, αλλά είναι πολλές οι ψήφοι της κίτρινης φυλής, Αλέξη).
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Ευχαριστω για την απαντηση σου και για τις πληροφοριες! Το λεωφορειο που λες είναι προκαθορισμένες ωρες; Και ποσο κοστιζει περιπου, αν θυμασαι
Ναι, προκαθορισμένες ώρες αλλά αραιά δρομολόγια -ανά δίωρο, περνούσε από Buffalo airport 8:00, 10:00, 12:00 κλπ- πρέπει να τσεκάρεις αν σε βολεύουν λαμβάνοντας υπ' όψιν και καθυστέρηση της πτήσης. Το λεωφορείο είναι το NFTA 210, κάνει 35-40 λεπτά και κοστίζει (κόστιζε) 3$. Κατεβαίνεις στη Rainbow Bulevard και περπατάς κανένα χιλιόμετρο μέχρι τη Rainbow Bridge (μια χαρά). Δε θυμάμαι πού είχα βρει τα δρομολόγια ηλεκτρονικά, έχουν περάσει και κάποια χρόνια, ψάξε τα φρέσκα.
Ακόμα πιο αραιά δρομολόγια, νομίζω ένα πρωινό κι ένα βραδινό σε περίπτωση που τύχει να σε βολεύουν, με το Coach Canada. Σε περνάει σε Niagara Canada με 11$. Επαναλαμβάνω πως οι τιμες αυτές είναι ...μπαγιάτικες.
Το Niagara Airbus Shuttle πανάκριβο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom