Νεπάλ Νεπάλ με την μικρή

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Καλησπέρα. Χθες κλείσαμε εισιτήρια για Νεπάλ και γιατί να μη το δηλώσω δημόσια...πλέω σε πελάγη ευτυχίας.
Την Τρίτη ανέβασε στο φβ η διευθύντρια του σχολείου της μικρής, τα εισιτήρια για Νεπάλ. Θα πάει λέει με μια εθελοντική ομάδα 35 ατόμων, αρχηγός της οποίας είναι κάποιος " Ελπιδοφόρος Χρυσοβέργης), σ ενα χωριό το Tacure, σε μια χώρα πληγμένη από το μεγάλο σεισμό του 2015, για να χτίσουν ένα σχολείο(πιο πολλές ινφο εδώ http://www.wheeling2help.com/my-quest-taksidia-allilodrasis/). Με τη μια το ταξιδιωτικό μου μικρόβιο άκουσα να μου λέει " Είναι δυνατόν να χάσεις τέτοια εκδρομή και με τέτοιο ευλογημένο σκοπό"; Η Γιώτα δεν ήθελε και πολύ για να πειστεί. Το θέμα ήταν η Αναστασία. Που θα πάς με το μωρό σε τέτοια μέρη. Τι θα τρώει. 10 βράδια στη φύση?μπλα μπλα μπλα....Από την άλλη αν και μόνο 3.5 χρονών πιστεύουμε ότι αυτά που θα κερδίσει από αυτή την εμπειρία ζωής, θα είναι πολύ περισσότερα απ αυτά που θα χάσει αν δε τη πέρναμε μαζί μας. Ναι θα την πάρουμε. Θα παίξει με Νεπαλάκια, θα δεί πως είναι τα παιδιά να ζουν σε πρωτόγονες συνθήκες και να είναι ευτυχισμένα, με τα λίγα να μη τους λείπει τίποτα και άλλα πολλά.

12 μέρες, 10 βράδια, σε σκηνή, χτίσιμο σχολείου, φύση....τι άλλο να ζητήσω?
Θα ήθελα πολύ κι αυτός είναι ο λόγος που άνοιξα το τόπικ παρά τον μεγάλο μου πρόλογο, όποιος θέλει να τονίσει κάτι, παρακαλώ πολύ να μη διστάσει. Η οποιαδήποτε πληροφορία(βίζα-νερά-φαγητά) θα ήταν χρησιμότατη.
ο ελπιδοφορος χρυσοβεργης μαζι με την ομαδα του εχουν κανει πολλες φιλανθρωπικες δρασεις.απο αφρικη κ ασια μεχρι την τελευταια στην ελλαδα.περυσι το νοεμβρη ξεκινησε ενα ποδηλατικο μαραθωνιο με την ονομασια wheeling for help απο την κωνσταντινουπολη κ διεσχισαν ολη την ελλαδα με τα ποδηλατα τους καταληγοντας στο ηρακλειο κρητης.σε καθε πολη-σταση διοργανωναν εκδηλωσεις με σκοπο την συλλογη χρηματων για την αγορα αναπηρικων αμαξιδιων σε παιδια! κ περυσι ο στοχος επιτευχθει κ με το παραπανω.μπραβο κ σε εσας που θα ειστε μερος αυτης της προσπαθειας φετος!!!
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Ευχαριστούμε Μπάμπη. Τα γνωρίζω όσα είπες. Έχω διαβάσει πολλά γι αυτόν και τη Δώρα. Θα είμαστε μια ομάδα 35 περίπου εθελοντών ατόμων απ' όλη την Ελλάδα, θα μείνουμε σε σκηνές σ ένα χωριό στα 1500 υψόμετρο και θα χτίσουμε ένα σχολείο με μια μέθοδο(μου διαφεύγει το όνομα) με πηλό και άμμο.

Το ξαναλέω άλλη μια φορά πάντως. Ελπίζω να μη μετανιώσω που δε παίρνουμε τη μικρή
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
καποια στιγμη θα ηθελα κ εγω να κανω ενα τετοιο ''ταξιδι'' που ειναι για εθελοντικο σκοπο.προκαταβολικα μπραβο σε ολη την ομαδα που θα ειστε μελη κ περιμενουμε πληρη αναφορα με την επιστροφη σας!!! :clap:
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Τι μας είπες τώρα!!!
Εχω τρελεθεί (ειδικά με το πρώτο μέρος που ήταν και μικρή, αλλα εσείς ξέρετε καλύτερα από όλους και καλά κανετε!!) και εχω ζηλέψει πολύ κιόλας!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Το ξαναλέω άλλη μια φορά πάντως. Ελπίζω να μη μετανιώσω που δε παίρνουμε τη μικρή
Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις που θα αφήσετε τη μικρή πίσω.Το έχω νιώσει πολλές φορές που εξαιτίας ηλικίας των παιδιών μου,έλλειψης χρημάτων και δυσκολίας των ταξιδιών δεν τα πηρα μαζί μου.Αυτό που θα σου πω ως επαγγελματίας υγείας και μάνα είναι πως ενα τέτοιο ταξίδι για ένα παιδί αυτής της ηλικίας από χώρα της Ευρώπης με καλο επίπεδο υγιεινής,χωρίς πλήρη εμβολιασμό, εγκυμονεί κινδύνους.Επίσης αν χρειαζόταν ιατρική βοήθεια που δεν είναι καθόλου σπάνιο για 3,5 χρονών παιδί φαντάζομαι πως οι παροχές θα ήταν τραγικά χαμηλές στο χωριό αυτό.Μια διάρροια στον ενήλικα αντιμετωπίζετε με χάπια,ενυδατωση κλπ,το παιδί συχνά χρειάζεται νοσηλεία γιατί αφυδατώνεται πολύ πιο γρήγορα.Να είναι καλά η μικρούλα σας και θα έχει πολλές τέτοιες εμπειρίες στη ζωή της!
Όσο για σας, σας επαινώ για άλλη μια φορά για το ταξίδι αυτό,θα είστε σίγουρα πιο ελεύθεροι να εργαστείτε στο έργο και να ευχαριστηθείτε την προσφορά και την επαφή με τους ανθρώπους εκεί.Έχω επισκεφθεί το Νεπάλ πριν το σεισμό,το έχω λατρέψει και ειλικρινά σας ζηλεύω πολυ!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Περισσότερο κινδυνεύεις από τα ίδια τα εμβόλια παρά με το να ταξιδεύεις ανεμβολίαστος. Κρατάμε βασικούς ταξιδιωτικούς κανόνες υγιεινής και επιστρέφουμε πάντα πίσω υγιέστατοι. Φτάνοντας στο Νεπάλ θα το διαπιστώσετε. Εμείς δεν έχουμε κάνει ποτέ εμβόλια και έχουμε ταξιδέψει πολλές "επικίνδυνες" χώρες. Απολεύστε το! Εϊναι πανέμορφη χώρα!
Φαντάζομαι θα έχεις παρατηρήσει ότι μιλάμε και για παιδάκι 3,5 χρονών....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Περισσότερο κινδυνεύεις από τα ίδια τα εμβόλια παρά με το να ταξιδεύεις ανεμβολίαστος. Κρατάμε βασικούς ταξιδιωτικούς κανόνες υγιεινής και επιστρέφουμε πάντα πίσω υγιέστατοι. Φτάνοντας στο Νεπάλ θα το διαπιστώσετε. Εμείς δεν έχουμε κάνει ποτέ εμβόλια και έχουμε ταξιδέψει πολλές "επικίνδυνες" χώρες. Απολεύστε το! Εϊναι πανέμορφη χώρα!
Κι ο Οβελίξ ήταν ανίκητος γιατί είχε πέσει μέσα στη χύτρα με το μαγικό ζωμό.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Περισσότερο κινδυνεύεις από τα ίδια τα εμβόλια παρά με το να ταξιδεύεις ανεμβολίαστος. Κρατάμε βασικούς ταξιδιωτικούς κανόνες υγιεινής και επιστρέφουμε πάντα πίσω υγιέστατοι. Φτάνοντας στο Νεπάλ θα το διαπιστώσετε. Εμείς δεν έχουμε κάνει ποτέ εμβόλια και έχουμε ταξιδέψει πολλές "επικίνδυνες" χώρες. Απολεύστε το! Εϊναι πανέμορφη χώρα!
ας μην λεμε υπερβολικα πραγματα για τον εμβολιασμο.... Επιλογη σου να μην κανεις εμβόλια ενώ ταξιδεύεις σε επικίνδυνες χώρες,ομως ειναι λάθος να προτρέπεις κάποιον να μην ακολουθεί ταξιδιωτικές οδηγίες...οτι δεν σου ετυχε ως τωρα δε σημαινει πως δε θα τυχει ποτε... Εχω προσωπικη γνωμη γιατι φιλος του αδερφου μου πηγε στην Ινδια με τη δικιά σου λογική δεν γυρισε ποτε...με την λογική των ταξιδιωτικών οδηγιών θα γυρνούσε ο ανθρωπος υγιής...Συγνώμη που "πετάχτηκα" παρόλα αυτά στην δική σου απάντηση. φιλικά παντα

Γιώργο θεωρώ πως πηρες σωστη απόφαση να μην παρετε το παιδι,ειναι κρίμα να το φορτώσετε με τοσα εξτρα εμβόλια σε τόσο μικρή ηλικία...Ίσως οταν μεγαλώσει να ταξιδέψει μόνη της στο Νεπάλ, και τότε θα καταλάβει και περισσότερα... Το μόνο σίγουρο είναι πως θα περάσετε τέλεια και θα είναι μια εμπειρια ζωής!!!
 

silvermoon

Member
Μηνύματα
9
Likes
9
Καλό ταξίδι και καλή επάνοδο σε όλη την αποστολή. Πραγματικά πολύ ευγενικός και θετικός ο σκοπός της επισκέψεως σας και μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία. Όσο αναφορά την μικρή σας σίγουρα θά'ταν ομορφότερο για σας και για την ίδια να μοιραζόσασταν το ταξίδι, άν και θεωρώ ότι ένα πιο ήπιο ταξίδι (π.χ. Ινδονησία, Ταϋλάνδη, Μαλαισία κ.λ.π.) και με πιο πολύ "relax" θα ήταν πιο ιδανικό για το παιδί. Το Νεπάλ είναι λίγο πιο "σοφιστικέ" έτσι κι αλλοιώς και ρεαλιστικά πιο δύσκολο για το παιδί αλλά και για σας, αφού ότι θα μπορούσε να χρειαστεί σε πρόβλημα μικρό ή μεγαλύτερο θα σας δημιουργούσε ίσως περιπέτειες. Ακόμη και ένα φαρμακείο στο Νεπάλ είναι πιο δύσκολο να βρεθεί σε σύγκριση με αυτά που ονόμασα πιο ήπια ταξίδια...Άλλωστε η κορούλα σας μαθαίνοντας σιγά σιγά από εσάς, σίγουρα θα απογειωθεί ταξιδιωτικά. Πάνω απ'όλα νά'στε όλοι καλά και πάλι καλό ταξίδι και καλή επιτυχία.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Περισσότερο κινδυνεύεις από τα ίδια τα εμβόλια παρά με το να ταξιδεύεις ανεμβολίαστος. Κρατάμε βασικούς ταξιδιωτικούς κανόνες υγιεινής και επιστρέφουμε πάντα πίσω υγιέστατοι. Φτάνοντας στο Νεπάλ θα το διαπιστώσετε. Εμείς δεν έχουμε κάνει ποτέ εμβόλια και έχουμε ταξιδέψει πολλές "επικίνδυνες" χώρες. Απολεύστε το! Εϊναι πανέμορφη χώρα!
Tι αλλο θα ακουσουμε εδω μεσα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.790
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom