Νεπάλ Νεπαλ...Για πείτε?

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νοέμβριο και Μάρτιο έχω πάει κι εγώ, και καλά ήταν και τις δύο, αλλά είναι και θέμα τύχης φυσικά.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ελπίζω αυτόν τον Νοεμβριο να παω τελικα και να σου πω...... :p :p :p
Αν τα καταφέρεις θα περιμένω ραπόρτο! :)

Αφού όλοι λέτε Νοέμβριο, δεν θα σας φέρω αντίρρηση απλά το ταξίδι θα μεταφερθεί για τον Νοέμβριο του 2022....Ας είναι, αρκεί να τα καταφέρω!
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
καλησπερα παιδες, οι γνωστες για Νεπαλ

Με συναλλαγμα τι κανατε?
ρουπιες εκει με ελληνικη καρτα debit?
με μετρητα?
δολλαρια πακετο απο εδω και αλλαγη εκει?
ρεβολουτ διαβαζω δυσκολα πραγματα για εκει....
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.600
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Εμείς είχαμε πάρει μαζί μας ευρώ, ανάλογα τίς ανάγκες μας κάναμε συνάλλαγμα όπου συνέφερε παραπάνω. Κάρτες ανάλογα τις περιοχές μπορείς να χρησιμοποιήσεις, αλλά όσο πηγαίνεις σε απομακρυσμένες περιοχές τόσο δυσκολότερο γίνεται.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
καλησπερα παιδες, οι γνωστες για Νεπαλ

Με συναλλαγμα τι κανατε?
ρουπιες εκει με ελληνικη καρτα debit?
με μετρητα?
δολλαρια πακετο απο εδω και αλλαγη εκει?
ρεβολουτ διαβαζω δυσκολα πραγματα για εκει....
δεν ειχα κανενα προβλημα αλλαγη ευρω σε ρουπιες και ολα μια χαρα..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
καλησπερα παιδες, οι γνωστες για Νεπαλ

Με συναλλαγμα τι κανατε?
ρουπιες εκει με ελληνικη καρτα debit?
με μετρητα?
δολλαρια πακετο απο εδω και αλλαγη εκει?
ρεβολουτ διαβαζω δυσκολα πραγματα για εκει....
Άλλαξα από Ευρώ σε Ρουπίες, από Κινέζικα σε Ρουπίες, από Δολάρια σε Ρουπίες, έκανα αναλήψεις με debit, όλα παίζουν.
- Τα ανταλλακτήρια θέλουν ψάξιμο και προσοχή, περισσότερο όσον αφορά στα πλαστά παρά για τα rates τους, που είναι γενικώς καλά.
- Τα ATM είναι ευάριθμα στις τουριστικές περιοχές (π.χ. Thamel) αλλά χρεώνουν commission (500 ρουπίες ανά ανάληψη το 2018), έχουν χαμηλά όρια μέγιστης ανάληψης (για να χρεώνουν πολλές φορές την προμήθεια, υποθέτω), πρέπει να επιλέγεις η χρέωση να γίνεται σε τοπικό νόμισμα και όχι σε ευρώ (αλλιώς σε κλέβουν στην ισοτιμία), ενώ επειδή υπάρχουν συχνές διακοπές ρεύματος (το 2018, τουλάχιστον, υπήρχαν) υπάρχει κίνδυνος το ATM να σου ρουφήξει την κάρτα.
- Στην έξοδο στις αφίξεις του διεθνούς αεροδρομίου δεν υπάρχει ATM, μόνο ένα ανταλλακτήριο με ό,τι να 'ναι ισοτιμία.

Γενικώς είναι cash economy εγώ μόνο ένα εστιατόριο (κυριλέ) μπόρεσα να πληρώσω με κάρτα, όλοι οι άλλοι ήθελαν μετρητά, και τα ξενοδοχεία και όλα.

Τι θα έκανα αν ξαναπήγαινα τώρα; Μετρητά σε ευρώ μαζί μου, και πολλές μικρές αλλαγές σε ανταλλακτήρια (για να ελαχιστοποιήσω το ρίσκο των πλαστών).
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Ωραίοι.... Θα πάρω ένα ποσό ευρώ και κάρτα καβατζα.... Να μπούμε με το καλό στη χώρα... Και τα βρίσκουμε τα άλλα 😜😜
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
καλησπερα παιδες, οι γνωστες για Νεπαλ

Με συναλλαγμα τι κανατε?
ρουπιες εκει με ελληνικη καρτα debit?
με μετρητα?
δολλαρια πακετο απο εδω και αλλαγη εκει?
ρεβολουτ διαβαζω δυσκολα πραγματα για εκει....
Όπως και άλλοι που σου έγραψαν, δε θα έχεις πρόβλημα να αλλάζεις € σε ρουπιες. Εγώ προσωπικά πάντα κρατάω μετρητά, και μια δυο κάρτες για ώρα ανάγκης. Αλλάζω 100-150 € κάθε φορά και συνεχίζω. Εγω πήγα Κατμαντού, Τσιτουαν ,Ποκάρα και ξανά Κατμαντού και δεν είχα θέμα. Για πιο απομακρυσμενα μέρη κοίτα να έχεις ήδη κάνει συνάλλαγμα για τις μέρες που θα είσαι πχ πεζοπορία κτλ... Κάτι άσχετο. Το Κατμαντού το ψιλομίσησα όταν έφτασα και ξεκίνησα απο κει, για 2 μερες.Μετά απο 10 μέρες που ξαναπήγα, το αγάπησα όσο λίγες άλλες πόλεις!!!
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Υπαρχει καπου τι χαρτια χρειαζονται για την επιστροφη απο το Νεπαλ? οτι ισχυει για την ωρα εννοω
Με ενδιαμεση πτηση Κωνσταντινουπολη

για την ωρα βρισκω οτι χρειαζεται μονο το Plf και το pistopoiitiko εμβολιασμου για ελληνες
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Επειδή και εγώ θα πάω Νεπάλ, θέλω να ρωτήσω όσους έχουν πάει, πραγματικά αξίζει η Ποκάρα; Γιατί από όσα έχω δει , δεν με τρελαίνει σαν μέρος. Ζούσα Γερμανία και έχω δει αμέτρητες και ακόμα πιο πανέμορφες λίμνες.
Είδα ότι έχει και ναούς οκ, ναούς όμως ακόμα πιο όμορφους έχει στο Κατμαντού, το οποίο είναι και το σιγουράκι μου για Νεπάλ.
Επίσης, τι πεζοπορία προτείνετε για αυτή την χώρα;
Εγώ εντωμεταξύ τρελαίνομαι για ναούς (βουδιστικούς, ινδουιστικούς). Είμαι ικανός να τους δω όλους - όσους έχουν απομείνει από τον σεισμό του 2015- :cry:
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Το Κατμαντού το ψιλομίσησα όταν έφτασα και ξεκίνησα απο κει, για 2 μερες.Μετά απο 10 μέρες που ξαναπήγα, το αγάπησα όσο λίγες άλλες πόλεις!!!
Γιατί το είχες μισήσει αρχικά φίλε μου; Εγώ νομίζω πως θα ξετρελαθώ με το Κατμαντού, με όσα έχω δει μέχρι στιγμής και θέλω να δω πάρα πολλά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom