Χιλή Νησί του Πάσχα

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Αγαπητή Menia 21 πήγαμε με τον Κανόνα. Έχω διαβάσει σε άλλο θέμα τα σχόλια για τα ακριβά του ταξίδια, αλλά πίστεψε με, άξιζε κάθε ευρώ που έδωσα. Και είδα ότι η τιμή είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων. Για μένα ο πιο σημαντικός ήταν τα λίγα άτομα, σαν μια παρέα δηλαδή. Φαντάζεσαι να είμασταν 20 ή 30 άτομα σε ένα τέτοιο ταξίδι; Καλύτερα να δώσω παραπάνω και να ταξιδέψω, όπως ταξίδεψα. Για να μην αναφέρω τα ψηλά στάνταρ και την διαφορά από τα τυποποιημένα. Μέχρι και ξενάγηση του νότιου ουρανού μας έκαναν με τηλεσκόπια. Άσε τι να σου λέω! Είδα πράγματα που δεν θα τα έβλεπα ποτέ στη ζωή μου. Δεν θα ξεχάσω ένα σμήνος αστεριών που το λένε κοσμηματοθήκη ( jewel box), γιατί τα αστέρια του είναι κόκκινα, μπλε και κίτρινα, ούτε θα ξεχάσω που είδα τα δαχτυλίδια του Κρόνου και τους δορυφόρους και τις ζώνες της ατμόσφαιρας του Δία. Αλλά είναι τόσο ενδιαφέρον, που μάλλον χρειάζεται να ανοίξω ένα ξεχωριστό θέμα μόνο για τα αστρονομικά τούρ.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μπραβο που εκανες ενα ταξιδι- ονειρο. Φανταζομαι οτι το μερος θα εχει μια μυστηριακη ατμοσφαιρα. Περιμενουμε τη συνεχεια.
 

katkat

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια
Πω πω πηγες μεχρι εκει?!!!!
Το νησι του Πασχα ειναι ενα απο τα ονειρα μου.!!
Αχχχχ τυχερουληη
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το ταξίδι αυτό ακούγεται φανταστικό τι να πω :clap:

Για τη βοήθεια που ζητησες σε αυτό το θέμα:

Και κάτι άλλο: δεν είμαι οπαδός των καινούργιων ηλεκτρονικών μηχανών και βγάζω μόνο slides. Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες;
Είναι πολύ εύκολο, απλά πας σε κάποιο μαγαζί και τους λες να σου σκανάρουν σε film scanner τα slides σου, και θα σου δώσουν τις φωτογραφίες σου σε ένα cd. :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπραβο σου που πραγματοποιησεs το ονειρο σου! Ναι το ποσο μου φανηκε μεγαλο αλλα σημασια εχει οτι ηταν ολα αψογα και θα το θυμασαι σα μια συναρπαστικη εμπειρια!
Πολυ θα ηθελα να παω στο νησι του Πασχα και των Χριστουγεννων..
Περιμενω και το υπολοιπο του ταξιδιου και φυσικα φωτογραφιεs. Νομιζω οτι ολοι θελουμε να τιs δουμε αφου δεν ειναι ενα ταξιδι που κανει καποιοs συχνα :)
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Παιδιά, ο αρχηγός του ταξιδιού έχει πάει στο νησί του Πάσχα 8 φορές! Τι να λέμε τώρα... Νομίζω ότι είναι ο μόνος έλληνας που πήγε τόσες φορές εκεί. Άρα αν εγώ είμαι τυχερός που πήγα, αυτός είναι σούπερ τυχερός που πάει όλη την ώρα.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Και συνεχίζω:
Τρίτη του Πάσχα. Ανεβαίνουμε στον κρατήρα Ranu Pau και στο χώρο Orongo. Κρατήρας που σήμερα είναι λίμνη, από τα πιο εντυπωσιακά πράγματα που έχω δει στη ζωή μου. Θέα μαγευτική, βλέπεις έναν απέραντο ορίζοντα, πουθενά στεριά τριγύρω. 6 ώρες με το αεροπλάνο μέχρι τη Νότια Αμερική ανατολικά και άλλες 5 μέχρι τη Γαλλική Πολυνησία δυτικά. Χιλιάδες χιλιόμετρα ωκεανού μέχρι την Ανταρκτική στα νότια και ακόμα περισσότερα μέχρι την Αλάσκα στα βόρεια. Μια κουκίδα στη μέση του πουθενά. Από το Orongo, βουτούσαν οι νέοι για έναν αγώνα σκληρό, κάτι σαν το τρίαθλο το δικό μας. Κολύμπι μέχρι το νησάκι Motu Nui μέσα από κύματα και καρχαρίες, τρέξιμο και σκαρφάλωμα σε απότομη πλαγιά 300 μέτρων, κουβαλώντας ένα αυγό!!!! όποιος νικούσε γινόταν αρχηγός.
Μετά τον κρατήρα, σειρά έχει το μοναδικό χωριό του νησιού, η Χάνγκα Ρόα. Το μουσείο μικρό αλλά πολύ περιεκτικό και η εκκλησία έχει αγίους με τη μορφή ειδώλων της Πολυνησίας! Ο αρχηγός μου είπε, ότι τις Κυριακές στη λειτουργία, μαζεύεται όλο το χωριό και ψέλνει ύμνους με κιθάρες. Στην αγορά, μπορείς να βρεις πολυνησιακά είδη, κοσμήματα από κοχύλια και κυρίως μοάι σε όλα τα μεγέθη. Οι τιμές βέβαια απλησίαστες. Ένα μικρό μοάι στο μέγεθος της παλάμης, κοστίζει 70 δολάρια. Η μέρα τελειώνει με μία υπέροχη βόλτα στα μοάι του χωριού, στο Ταχάι, κοντά στο μουσείο. Ωκεανός τριγύρω, πολύ πράσινο και μία φοβερή ησυχία. Το βράδυ πάμε σε χώρο ψιλοπρωτόγονο, αλλά με φοβερή ατμόσφαιρα, για να δούμε πολυνησιακούς χορούς. Το θέαμα απλώς δεν περιγράφεται... Από τα καλύτερα σόου που έχω δει ποτέ μου. Μήπως τα κορίτσια της Ελλάδας που νομίζουν ότι λικνίζονται τα βράδυα πάνω στις μπάρες, να πάρουν μερικά μαθήματα ...λικνίσματος πραγματικού;
Αύριο η συνέχεια...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τι να πω; Με εκανες να βαλω το νησι του Πασχα σε καποιον απο τους επομενους προορισμους μου παρολο που η καρδια μου με παρασερνει μονιμα προς στην ανατολη. Ποια θεωρειται η πιο καταλληλη εποχη για ενα τετοιο ταξιδι;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_xyxthumbs.gif
Φοβερα αυτα που μαs διηγεισαι! Ευχαριστουμε που τα μοιραζεσαι μαζι μαs:)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πολύ ωραία αφήγηση. :)

Το θέμα μεταφέρθηκε στις Ταξιδιωτικές Ιστορίες :)
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Φίλη ΕΡΣΗ, όπως μου είπαν από το πρακτορείο η καλύτερη εποχή είναι τώρα την δική μας άνοιξη και το δικό μας καλοκαίρι. Έχει πολλή ησυχία και έχεις όλους τους χώρους μόνος σου. Χειρότερη εποχή είναι το νότιο καλοκαίρι, δηλαδή Δεκέμβριος, Ιανουάριος, Φεβρουάριος. Όπως μας είπαν έχει πολλή ζέστη, αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ο πολύς κόσμος. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις φωτογραφία κάποιο μοάι και να μην έχεις κόσμο στο πλάνο σου. Τελικά έτσι είναι. Απολαύσαμε ένα μέρος παρθένο, χωρίς πλήθη και με απόλυτη ησυχία.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
καταπληκτικό ταξίδι πολλά μπράβο πού το προγραμμάτιζες 2 χρόνια(μπράβο υπομονή)
περιμένουμε πληροφορίες και εμπειρίες !!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.765
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom