Χιλή Νησί του Πάσχα

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ki εγώ δικαιούμαι να δω τους Παπούα, αφου εχω δει και τους Γιάγουα-ς ( στον Αμαζόνιο):haha:
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ονειρεμενο ταξιδι πραγματικα αλλα και πολυ ακριβο.Πρεπει να κανει κανεις αρκετες οικονομιες για να παει.Ειναι και μενα ενας απο τους μελλοντικους μου προορισμους.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.657
Likes
50.451
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπράβο φίλε, και γαμώ τις επιλογές.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.024
Likes
1.571
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Φίλε traveladdict, είδα τον χάρτη σου και ζαλίστηκα. Πρέπει να είσαι ο πιο πολυταξιδεμένος !!! Το νησί του Πάσχα είναι προορισμός που ονειρεύομαι κι εγώ. Περισσότερο από το γεγονός ότι είχα διαβάσει παλαιότερα τα βιβλία του Νταίνιγκεν και έχω περιβάλλει το νησί με ένα μυστήριο.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.698
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.. .. :xmas_wink: νομιζω πως απο τους 7 του γκρουπ μονο εσενα δεν γνωριζω!!!!!!:xmas_smile: οι αλλοι γνωριμοι και συνταξιδιωτες παλιοί...:xmas_razz:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Για πες, για πες.
Άσε καλύτερα, να σου στείλω msg μην εκθέσουμε κανέναν:xmas_lol:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Φίλε μου έχω ζαλιστεί τόσο από το χάρτη σου, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, όσο και από τις επιλογές σου. Θαυμάζω περισσότερο την "υπομονή" σου 2 χρόνια να μαζέψεις τα 5 χιλιάρικα(υποθέτω εγώ ίσως όταν έφτανα στα 2 να την είχα κάνει γι' αλλού)! :bleh:
Θερμά συγχαρητήρια και πάντα τέτοια! :D
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Μόλις επέστρεψα από ένα φανταστικό ταξίδι στο Νησί του Πάσχα. Πήγα με γραφείο, όλα πολύ οργανωμένα και άψογα. Παιδιά, το νησί αυτό είναι όλα τα λεφτά. Μυστήριο, ατμόσφαιρα μέναμε σε ένα ξενοδοχείο πάνω στην ακτή, κάναμε υπέροχες ξεναγήσεις, περπατήσαμε, φάγαμε θαλασσινά και γυρίσαμε όλα τα γιγαντιαία είδωλα που κυριαρχούν στο τοπίο. Εμένα μου κόστισε γύρω στα 5 χιλιάρικα, έκανα μεγάλες οικονομίες για να τα μαζέψω, αλλά άξιζε τον κόπο.
Τα 5 χιλιαρικα ηταν μονο για νησι του Πασχα η περιελαμβανε και αλλα και τι ηταν αυτα?
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Περιλάμβανε και τη Βόρεια Χιλή.
Δηλαδή έρημο Ατακάμα, ηφαίστεια, τις ερημωμένες μεταλλευτικές πόλεις, εκδρομές στα γκέιζερ, τον γίγαντα της Ατακάμα, βραχογραφίες, ξεναγήσεις του νυχτερινού ουρανού και τις λίμνες του Αλτιπλάνο ( μαγικό μέρος!)
Επίσης το Σαντιάγκο και την Ίσλα Νέγκρα με το σπίτι του Νερούντα.
Η τιμή αν και τσουχτερή, ήταν πολύ καλή σε σχέση με αυτά που είδαμε. Δεν πληρώσαμε τίποτα επί τόπου, ακόμα και τα φολκλορικά θεάματα ήταν μέσα στο πακέτο.
Το σπουδαιότερο όμως ήταν ότι είμασταν λίγα άτομα και όλοι με τα ίδια ενδιαφέροντα, οπότε έγινε εντελώς παρεϊστικο το ταξίδι.
Δεν νομίζω σε τέτοια ταξίδια, που και ακριβά είναι και κουραστικά, να πηγαίνουν άσχετοι που θέλουν μόνο ψώνια και γλέντια. όταν πήγαμε στα γκέιζερ, ξεκινήσαμε νύχτα με θερμοκρασία -3 βαθμούς, ψωφόκρυο και 2 ώρες σε κατσικόδορμο που χτυπούσαμε το κεφάλι μας στην οροφή του αυτοκινήτου, αλλά κανένας δεν γκρίνιαξε.
Και στην αστροπαρατήρηση, έκανε επίσης κρύο, αλλά το θέαμα ήταν τέτοιο, που όλοι θέλαμε να μείνουμε παραπάνω. Είχε 5 μεγάλα τηλεσκόπια που στόχευαν διαφορετικά σημεία του ουρανού και είδαμε γαλαξίες και πλανήτες που δεν θα βλέπαμε ποτέ στη ζωή μας.
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Δεν νομίζω σε τέτοια ταξίδια, που και ακριβά είναι και κουραστικά, να πηγαίνουν άσχετοι που θέλουν μόνο ψώνια και γλέντια. όταν πήγαμε στα γκέιζερ, ξεκινήσαμε νύχτα με θερμοκρασία -3 βαθμούς, ψωφόκρυο και 2 ώρες σε κατσικόδορμο που χτυπούσαμε το κεφάλι μας στην οροφή του αυτοκινήτου, αλλά κανένας δεν γκρίνιαξε.
Ακριβως ετσι ειμαι και γω και το μονο που με εμποδιζει να μην κανω πολλα τετοια ταξιδια ειναι το οικονομικο.Αυριο φευγω για μεξικο με γραφειο.Θα σας εχω ιστορια το Σεπτεμβρη.Εσυ με ποιο γραφειο πηγες?
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
ουάου ταξίδι!!!είσαι πολύ τυχερός που έφτασες ως εκεί και βέβαια πολύ υπομονετικός που μάζεψες τα χρήματα κι εγώ θα την είχα κάνει γι'αλλού ενδιάμεσα;) είμαι σίγουρη ότι σύντομα θα βρεθείς Παπούα και πολύ σε ζηλέυω...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.491
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom