Χιλή Νησί του Πάσχα

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Αν μη τι άλλο νομίζω είναι η πιο εντυπωσιακή ιστορία, αυτό δεν είναι ένα ταξίδι που το κάνεις εύκολα... Και σίγουρα οι φωτογραφίες θα είναι απλά φανταστικές... Ανυπομονούμε!!!
 

FOTINI

Member
Μηνύματα
68
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΕΝΕΡΙΦΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ,ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
ταξιδι για λιγους, ταξιδι ονειρο , ταξιδι ζωης................
bravo
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Μόλις είδα στην ΕΤ3 ένα ντοκιμαντέρ για το νησί του Πάσχα και τις αρχαιολογικές έρευνες που γίνονται σαυτό. Έτσι συνεχίζω την αφήγηση:
Τετάρτη 30 Μαΐου. Σήμερα είμαστε πιο άνετοι. Δίπλα ακριβώς στο ξενοδοχείο μας, έχει μία παράκτια σπηλιά με βραχογραφίες. Η είσοδος της είναι πάνω στο κύμα και κάνεις προσπάθεια για να μη βραχείς. Το νησί έχει πολλές σπηλιές, όλες ηφαιστειακά κοιλώματα χωρίς σταλακτίτες και τα σχετικά. Η συγκεκριμένη ονομάζεται σπηλιά των ανθρωποφάγων, γιατί εκεί έτρωγαν τους αντίπαλους τους οι ιθαγενείς μέχρι και τις αρχές του 19ου αιώνα.
Συνεχίζουμε με σπηλιές, είδαμε τρεις με εντυπωσιακότερη την σπηλιά των 2 παραθύρων. Αυτή είναι ένα μικρό άνοιγμα στο έδαφος, θυμίζει άνοιγμα υπονόμου, ή ακόμα καλύτερα, τάφο. Σέρνεσαι για να μπεις μέσα και κάνεις και ελιγμούς γιατί το άνοιγμα είναι πολύ στενό, μετά βίας χωράει ένα άτομο. Μέσα απόλυτο σκοτάδι και υγρασία. Πρέπει όλοι να έχουν φακούς. Η αίσθηση απίστευτη, είσαι σε άλλον κόσμο. Σε καμιά δεκαριά μέτρα, διακρίνεις φως και ξαφνικά βρίσκεσαι σε ένα μεγάλο άνοιγμα που βλέπει στον ωκεανό. Τα κύματα είναι τόσο μεγάλα, που αν και βρίσκεσαι 20 μέτρα από την επιφάνεια, βρέχεσαι από τις ριπές νερού που ανεβαίνουν στον κατακόρυφο βράχο. Το άνοιγμα αυτό κρέμεται στην κυριολεξία πάνω από το νερό. Παραδίπλα υπάρχει ακόμα ένα άνοιγμα-παράθυρο, γιαυτό και λένε τη σπηλιά σπηλιά των 2 παραθύρων.
Μετά από σοκ της σπηλιάς-τάφου, πάμε στο ahu Akivi, μία σειρά από 7 μοάι που στην ισημερία βλέπουν τον ήλιο να δύει. Από τα λίγα μοάι που βρίσκονται στο εσωτερικό του νησιού, γιατί τα περισσότερα ακολουθούν την ακτογραμμή. Περίπου 900 μοάι βρίσκονται στο νησί και το ένα τρίτο από αυτά βρίσκονται στον κρατήρα Rano Raraku.
Τέλος πάμε στον κρατήρα Panu Pau για να δούμε τα γιγάντια pokau, δηλαδή τα καπέλα που φορούσαν στα μοάι όταν τα έστηναν όρθια.
Όλο το απόγευμα το περάσαμε σε εστιατόριο για καταπληκτικά θαλασσινά και φρέσκο τόνο και μετά για καφέ και ποτάκια σε παραθαλάσσιο μπαράκι - όχι σαν τα δικά μας βέβαια - πολύ καλύτερο, απλό και ανεπιτήδευτο με φιλικούς ανθρώπους και χωρίς δήθεν φάτσες. Και με μεγαλύτερο πλεονέκτημα, ένα ονειρικό ηλιοβασίλεμα στον Ειρηνικό, με κατάμαυρα σύννεφα πίσω μας και αστραπόβροντα. Ένα θέαμα αξέχαστο: ηλιοβασίλεμα, αστραπές και ουράνιο τόξο ταυτόχρονα.
Πέμπτη 1 Μαΐου. Αν και πρωτομαγιά, τα κιόσκια της λαχαναγοράς είναι ανοιχτά και έτσι κάνουμε μία τελευταία βόλτα για να αγοράσουμε αρωματικούς ανανάδες, τους οποίους και καταβροχθίσαμε, γιατί απαγορεύεται να εισάγουμε φυτικά και ζωικά προίόντα στη Χιλή. Το μεσημέρι πετάμε για το Σαντιάγκο.
Και πληροφοριακά, το νησί είναι έδαφος της Χιλής στην οποία όμως δεν ανήκει ούτε πολιτισμικά, ούτε γεωγραφικά, ούτε ιστορικά. Η Χιλή το προσάρτησε defacto το 1888 και ακολούθησε πολιτική διώξεων εναντίον των ιθαγενών. Το νησί του Πάσχα γεωγραφικά ανήκει στην Πολυνησία, με κοινή γλώσσα, κοινά έθιμα και κοινά φυλετικά χαρακτηριστικά. Στην ντόπια γλώσσα ονομάζεται Rapa Nui.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τελικα ποιο μαθατε πως τα φτιαχναν αυτα τα πελωρια αγαλματα, πως τα μετεφεραν και πως τα σηκωναν ορθια; Υποθετω οτι ειχαν σκοπο θρησκευτικο- αποτροπαικο. Μπορεις να μας πεις κατι για τις πιο προσφατες θεωριες για το θεμα;
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Φίλη ΕΡΣΗ, τα αγάλματα τα λάξευαν στο λατομείο του κρατήρα Ranu Raraku. Οι ιθαγενείς παρέμειναν στην εποχή του λίθου μέχρι την άφιξη των Ευρωπαίων, οπότε τα εργαλεία τους ήταν από βασάλτη ή οψιδιανό που είναι σκληρά πετρώματα και λάξευαν έυκολα την στερεοποιημένη ηφαιστειακή τέφρα από την οποία είναι φτιαγμένα τα μοάι. Όταν λάξευαν λοιπόν το μοάι, το μετακινούσαν και αυτό γλιστρούσε στην πλαγιά του κρατήρα μέχρι κάτω και παρέμεινε σχεδόν όρθιο. Ύστερα το μετακινούσαν σαν να το περπατούσαν, σιγά σιγά (όπως μετακινούμε σήμερα ένα βαρύ έπιπλο ή ένα ψυγείο) μέχρι τον τελικό του προορισμό. Το λατομείο όμως είναι μακριά από τα άχου, εκτός από το ahu Tongariki, αυτό με τα 15 μοάι. Οι αποστάσεις κυμαίνονται από 10 μέχρι 15 χιλιόμετρα, οπότε είναι πολύ δύσκολο να μετακινηθούν αυτοί οι όγκοι που ο καθένας στους ζυγίζει 20 τόνους. Δεν είχαν και άλογα τότε, όλα γινόταν με την ανθρώπινη δύναμη. Εδώ ήρθε και ο Ντένικεν και μίλησε για εξωγήινους. Αλλά οι αρχαιολόγοι ούτε που να το ακούσουν αυτό. Πάντως, παντού υπάρχουν ενδείξεις, πουθενά όμως αποδείξεις. Παντού υπάρχει ένα μεγάλο ίσως-πιθανόν-μπορεί. Τίποτα δεν έχει αποδειχτεί, ούτε γιατί τα έφτιαχναν, ούτε πως τα μετακινούσαν και κυρίως γιατί πήγαν και κατοίκησαν αυτό το απομονωμένο νησί. Πρόκειται για το πιο απομονωμένο νησί του πλανήτη μας.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Ευχαριστώ που μου έδωσες την ευκαιρία ν απολαύσω
μια από τις πιο σπάνιες ταξιδιωτικές ιστορίες.
Λίγοι 'ανθρωποι φτάνουν σ αυτές τις απομακρυσμένες
γωνιές του κόσμου.
Μπράβο για την επιλογή.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και τωρα πιο ειναι το επομενο μεγαλο ταξιδιωτικο σχεδιο σου;
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Κάτσε να μαζέψω χρήματα πρώτα. Θέλω πολύ να πάω στην Παπούα, αλλά σαν προορισμός είναι πανάκριβος. Θα δούμε...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ω ναι! Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον. Έχω δει το πρόγραμμα του Κανόνα και έχω μαγευτεί. Κάποτε ελπίζω να το κάνω και εγώ. Είναι νομίζω η πιο ακριβή εκδρομή του. Σου εύχομαι να τα καταφέρεις και πολύ σύντομα μαλιστα.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Δεν νομίζω να το κάνω το ταξίδι με πρακτορείο. Αυτή τη φορά θέλω να πάω μόνος, γιατί θέλω να καθήσω κανένα μήνα, αν οι συνθήκες το επιτρέψουν βέβαια. Ο Κανών το έχει νομίζω 16 μέρες μόνο. Ωραίο πρόγραμμα, αλλά ακριβό γιατί το κάνεις με ποταμόπλοιο, που πληρώνεις την πολυτέλεια του. Τα άλλα γραφεία ακόμα χειρότερα, 4-5 μέρες σε σύνολο 20 ημερών, που σε γυρίζουν σε 5 χώρες. Τι να προλάβεις να δεις!! Οπότε μόνος και ότι γίνει!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ξέρεις να υπάρχουν τοπικά πρακτορεία να αναλαμβάνουν την προσέγγισή και τη διαμονή σου σε αυτά τα απομονωμένα μέρη; Αν βρεις κάτι ενημέρωσέ μας.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εξαιρετικη και η επομενη επιλογη σου traveladdict! Κι εγω θελω να παω Παπουα :roll:
Σου ευχομαι να το πραγματοποιησειs και αυτο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom