Νησιώτικα διλήμματα

buterfly

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Καλησπέρα στην παρέα και καλό καλοκαιρι!!!Ειμαι αναμεσα σε τρία νησια και δεν ξερω ποιο να διαλεξω για τις καλοκαιρινες μου διακοπες?!! Ικαρία?Αστυπαλαιά?η Κιθηρα?Εχω διαβασει καποιες ιστοριες απο διαφορα μέλη εδω μέσα αλλα και παλι δεν εχω καταληξει 100%!Γενικα μας αρεσουν τα ηρεμα πραγματα, οι ωραιες παραλιες , οι ομορφες χωρες για περιπατους και το καλο φαγητο!!Απο και τα τρία τα νησια ειμαι πιο θετικη ως προς την Αστυπαλαια αλλα με προβληματιζει να μην ειναι πολυ ησυχα και βαρεθουμε γρηγορα!Περυσι επισκεφτηκαμε την Αμοργο και μας αρεσε αρκετα οποτε θα θελαμε κατι παρομοιο...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα στην παρέα και καλό καλοκαιρι!!!Ειμαι αναμεσα σε τρία νησια και δεν ξερω ποιο να διαλεξω για τις καλοκαιρινες μου διακοπες?!! Ικαρία?Αστυπαλαιά?η Κιθηρα?Εχω διαβασει καποιες ιστοριες απο διαφορα μέλη εδω μέσα αλλα και παλι δεν εχω καταληξει 100%!Γενικα μας αρεσουν τα ηρεμα πραγματα, οι ωραιες παραλιες , οι ομορφες χωρες για περιπατους και το καλο φαγητο!!Απο και τα τρία τα νησια ειμαι πιο θετικη ως προς την Αστυπαλαια αλλα με προβληματιζει να μην ειναι πολυ ησυχα και βαρεθουμε γρηγορα!Περυσι επισκεφτηκαμε την Αμοργο και μας αρεσε αρκετα οποτε θα θελαμε κατι παρομοιο...
Καλησπέρα.
Νομίζω οτι η Ικαρία είναι εκτός σύγκρισης με τα άλλα δύο νησιά, δεδομένης της μορφολογίας της. Χρειάζεσαι μέρες για να τη δεις και να τη γυρίσεις.
Τώρα διαβάζοντας το ποστ σου, θα σου πρότεινα κι εγώ την Αστυπάλαια. Ειδικά αν πήγες και Αμοργό πέρυσι. Ταιριάζει πολύ. Και να βαρεθεις δε πρόκειται πίστεψε με.
Καλύπτει τις προϋποθέσεις που θέτεις με το παραπάνω, και δε το λες ήσυχο..
Τώρα αναφορικά με τα Κύθηρα δεν έχω άποψει, μιας και δε τα χω δει ακόμη...
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Καλησπέρα στην παρέα και καλό καλοκαιρι!!!Ειμαι αναμεσα σε τρία νησια και δεν ξερω ποιο να διαλεξω για τις καλοκαιρινες μου διακοπες?!! Ικαρία?Αστυπαλαιά?η Κιθηρα?Εχω διαβασει καποιες ιστοριες απο διαφορα μέλη εδω μέσα αλλα και παλι δεν εχω καταληξει 100%!Γενικα μας αρεσουν τα ηρεμα πραγματα, οι ωραιες παραλιες , οι ομορφες χωρες για περιπατους και το καλο φαγητο!!Απο και τα τρία τα νησια ειμαι πιο θετικη ως προς την Αστυπαλαια αλλα με προβληματιζει να μην ειναι πολυ ησυχα και βαρεθουμε γρηγορα!Περυσι επισκεφτηκαμε την Αμοργο και μας αρεσε αρκετα οποτε θα θελαμε κατι παρομοιο...
Καλησπερα! Κι εγω την Αστυπαλαια θα σου προτεινα μιας και σας αρεσε η Αμοργος. Εμεις τα εχουμε ερωτευτει και τα δυο νησια! Αμοργο εχουμε παει ηδη 2 φορες. Οσο για το πολυ ησυχα, εξαρταται απο την περιοδο που θα πατε κ ποσες μερες θα μεινετε. Εμεις ειχαμε παει Αυγουστο για 5 μερες το 2011 και ηταν μια χαρα. Η χωρα ειναι πανεμορφη :). Θα σας προτεινα ομως να εχετε αυτοκινητο για να γυρισετε τις παραλιες γιατι απο συγκοινωνιες δε λεει κ πολλα..Οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε.
Υ.Γ. Στα αλλα δυο νησια δεν εχω παει, οποτε γι αυτο δν αναφερω κατι.
 

buterfly

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας με βοηθησατε πολύ!!:clap:
Μεσα Ιουλιου λέμε να παμε!!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.370
Πρώτα απ΄όλα θα επαναλάβω ότι η Κύθνος μου άρεσε. Είναι όμορφο νησί. Κλασσικό κυκλαδονήσι. Θα μπορούσε να προτείνεται στους ταξιδιωτικούς οδηγούς ως << εισαγωγή στις Κυκλάδες>>. Το χαρακτηρίζω έτσι επειδή ενώ είναι όμορφο δεν έχει, για τους πολλούς, το <<απόλυτο σημείο>>. Όπως είναι για παράδειγμα η καλντέρα στην Σαντορίνη.
Θα αρχίσω με τα πλεονεκτήματα.
Γρήγορη προσέγγιση. Λιγότερο από δύο ώρες , από το Λαύριο, περίπου τρεισίμιση από Πειραιά.
Δεκάδες παραλίες. Γράφεται ότι έχει περισσότερες από ενενήντα εκ των οποίων οι περισσότερες προσβάσιμες.
Παραλίες όπως η Επισκοπή, η Απόκρουση , ο Άγιος Δημήτριος και το Σχοινάρι έχουν πολύ εύκολη πρόσβαση και τις θεωρώ ιδανικές και για οικογένειες με μικρά παιδιά. Ειδικά τις τρείς πρώτες, με άριστα το δέκα, τις βαθμολογώ με οκτώ!
Αναφορικά με το φαγητό, όπου έφαγα ήταν απο καλό μέχρι κορυφαίο.
Ταβέρνες που έχουν τα (μικρά) ονόματα των ιδιοκτητριών τους, σε Λουτρά και Λεύκες είχαν σπιτικό φαγητό. Το περίφημο Αριάς μπορεί να συγκριθεί με κάποια γκουρμέ της Αθήνας.
Οι δύο Χώρες! Η( έχουσα και το όνομα) Χώρα, κλασσική κυκλαδίτικη και η Δρυοπίδα, ενδιαφέρουσα αρχιτεκτονικά, θυμίζει ορεινό χωριό. Με κέρδισε η Δρυοπίδα.
Συνεχίζω σε επόμενο πόστ.....
 
Last edited:

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.370
...Ή Κύθνος είναι σε γενικές γραμμές, προσιτή από οικονομικής απόψεως. Ήσυχη και χωρίς πολύ έντονη νυκτερινή ζωή.
Κορυφαία στιγμή του ταξιδιού μου ήταν η ανάβαση και το ηλιοβασίλεμα στο κάστρο της Ωριάς. Εξαιρετικό σημείο θέας!
Πολύ απολαυστική και η οδική διαδρομή προς την παραλία του Αγίου Δημητρίου, μετά το ύψος της Δρυοπίδας. Αφήστε το γκάζι και απολαύστε εικόνες!
Μειονεκτήματα. Το εξής ένα.
Τα αναρίθμητα μικρά έντομα,τύπου ζουζουνάκια :icon_evil: που κατακλύζουν για τρεις - τέσσερις ημέρες διάφορα σημεία του νησιού και μετά εξαφανίζονται. Είναι τόσα πολλά που τα μαζεύουν με το φαράσι! Τα ελκύει το φως!
Συμπέρασμα. Από τα ιδανικά μέρη, για ολιγοήμερες χαλαρές αποδράσεις .
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Ταβέρνες που έχουν τα (μικρά) ονόματα των ιδιοκτητριών τους, σε Λουτρά και Λεύκες είχαν σπιτικό φαγητό.
Συμφωνώ σ΄αυτό, οι περισσότερες για να μην πω όλες οι ταβέρνες είχαν σπιτικό φαγητό (μουσακάδες,παστίτσια και γεμιστά) αλλά όπως προείπα η παρέα μας είναι των τσίπουρων ,των μεζέδων αλλά και των ψαριών στις διακοπές μας στα νησιά και τέτοια δεν υπήρχαν. Με αυτή την έννοια είπα ότι δεν είχε καλό φαγητό η Κύθνος. Σε πλήρη αντιπαράθεση με την Κύθνο για μας ήταν η Σίφνος που καταευχαριστηθήκαμε φαγητό αλλά και παραλίες.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.370
Σε πλήρη αντιπαράθεση με την Κύθνο για μας ήταν η Σίφνος που καταευχαριστηθήκαμε φαγητό αλλά και παραλίες.
Το φαγητό που δοκίμασα στην Σίφνο ήταν (σε μία περίπτωση) απαράδεκτο και στις άλλες περιπτώσεις μέτριο. Όσο αφορά τις βασικές παραλίες της μου φάνηκαν από αδιάφορες έως συμπαθητικές.:lol:. Τίποτα το ιδιαίτερο.
Το νησί βέβαια είναι πανέμορφο!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Πολύ ωραία μας τα είπες @STKF! Από την περιγραφή σου κατάλαβα πως θα περάσουμε ήσυχα και όμορφα στην Κύθνο αφού κάτι τέτοιο ψάχναμε για τις φετινές μας διακοπές. Δηλαδή κάπου κοντά και οικονομικά (καθώς λόγω Αυγούστου οι τιμές γενικά εκτοξεύονται) με κανα δυό γραφικά χωριά για βολτούλες και 2-3 αξιόλογες παραλίες εύκολα προσβάσιμες (εξάλλου το θέμα των παραλιών δεν μας απασχολεί τόσο γιατί πριν και μετά θα είμαστε στην Χαλκιδική ;)). Μια χαρά! Ευχαριστούμε!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.370
Πολύ ωραία μας τα είπες @STKF! Από την περιγραφή σου κατάλαβα πως θα περάσουμε ήσυχα και όμορφα στην Κύθνο αφού κάτι τέτοιο ψάχναμε για τις φετινές μας διακοπές. Δηλαδή κάπου κοντά και οικονομικά (καθώς λόγω Αυγούστου οι τιμές γενικά εκτοξεύονται) με κανα δυό γραφικά χωριά για βολτούλες και 2-3 αξιόλογες παραλίες εύκολα προσβάσιμες (εξάλλου το θέμα των παραλιών δεν μας απασχολεί τόσο γιατί πριν και μετά θα είμαστε στην Χαλκιδική ;)). Μια χαρά! Ευχαριστούμε!
Εύχομαι να περάσετε πολύ καλά όπου πάτε. Αν θες γράψε μετά και την δική σου γμώμη για το νησί.
 

anna.p

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα,
2 φίλοι από εξωτερικό πρόκειται να επισκεφτούν την Ελλάδα στα μέσα Σεπτέμβρη και ξεκινάνε ήδη προετοιμασία και σχέδια. Θα είναι το μέσο διαδρομής τους οπότε μπορούν να μείνουν μόνο ένα 3ήμερο κατά τις 15-19 Σεπτέμβρη. Σκέφτηκα αυτά τα 2 νησιά μιας και έχουν αεροδρόμιο και δε θα χάσουν πολλές ώρες στα κτελ και θα μπορούν να δουν κάτι από Ελλάδα. Τι λέτε; Κι αν ναι, πχ στην Κέρκυρα σε ποια περιοχή θα σύμφερε να μείνουν/πάνε για να δουν περισσοτερα;

Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο νησί που ίσως είναι πιο εύκολο να δουν;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.598
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom