Κολομβία Νομιμοι και με διαβατηρια στη Κολομβια..

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Θελω εδω και παρα πολυ καιρο να συνεχισω την ιστορια που ξεκινησα να γραφω πριν κατι μηνες για το περσινο μας ταξιδι στη Κολομβια,ομως ολο και κατι τυχαινε,σε σημειο κυριολεκτικα και εγω να πιστευω οτι δεν ειναι γραφτο να..''γραφτει'' αυτη η ιστορια, :D :D να περιγραφει αυτο το ταξιδι,μεχρι που τα παρατησα ολα και ηρθα εδω και δυο μηνες περιπου στη Κολομβια,οχι τιποτε αλλο,αλλα θα εχω και καινουργιο υλικο να γραψω αρκετο.. :) :)(που ειναι οι φατσες που πανηγυριζανε?? :confused:)χαχαααχχ!!
Η Μπογκοτα ειναι μια κλασσικη Λατινοαμερικανικη πρωτευουσα,που δεν εχει να ζηλεψει κατι απο την ομορφια(ή ασχημια??..)των υπολοιπων πολεων που εχω επισκεφτει εδω..μεναμε σε ενα μικρο και λιτο ξενοδοχειακι καμια πεντακοσαρια μετρα απο το γηπεδο ''ελ καμπιν'',οπου αγωνιζονται οι δυο μεγαλυτερες ομαδες της πρωτευουσας..ειλικρινα,δε το επιδιωξαμε να μεινουμε εκει,αλλα μαλλον νομιζω οτι το ποδοσφαιρο μας ελκυει απο μονο του τελικα..χχαχχαχα :D :D
Πρωτη μερα,τσαγκαροδευτερα και μιας και τα πλανα μας δεν ηταν να κατσουμε και πολυ στη πρωτευουσα,οχι παραπανω απο 2-3 μερες δηλαδη,και ξαφνου πεφτουμε σε ενα μπουλουκι 20-30 ατομων να διαπληκτιζονται για τη σειρα και τη προτεραιοτητα απ΄ εξω απο ενα μαγαζακι..με τα πολλα,πλησιασαμε να δουμε(οπου σασιρμας,η χαρα μας.. :D :D)και καταλαβαμε οτι ηταν οπαδοι(!!)απο το Καλι,και τη φημισμενη Αμερικα,οι οποιοι ειχαν ταξιδεψει για να δουν την αγαπημενη τους ομαδα να αγωνιζεται κοντρα στη ''Καλαμαρια'' της Μπογκοτα,την ομωνυμη ομαδα δηλαδη.. :)
ε,οκκ..το εχω εξηγησει και σε αλλη ιστορια,το γραφω και στο προφιλ μου,με αρεσει παρα πολυ ο αθλοτουρισμος,ή εν πασει περιπτωση γουσταρω με τα χιλια να ειμαι σε κερκιδα(κυριως Νοτιοαμερικανικων ομαδων)και να γινομαι ενα με το κοσμο,με τα πανηγυρια,τις χαρες και τις λυπες τους..ετσι,λιγο το οτι συνομιλωντας μαζι τους και βλεποντας την στεναχωρια στο οτι το ιστορικο τους σωματειο επεσε για πρωτη φορα στην ιστορια του στην Β' Εθνικη(και συμπονωντας τους μιας και Αρειανος,ξερω (δυστυχως..)πως νιωθανε,λιγο το οτι δε θελουμε και πολυ για να ''ψηθουμε'' για τετοιες φασεις,λιγο το οτι ηταν δευτερα,αποφασισαμε να αγορασουμε εισητηρια και να παμε μαζι τους με μια μικρη πορεια στο γηπεδο,ενα μικρο γηπεδακι αρκετα ομως μακρια απο εκει που μεναμε..
Ισως η καλυτερη κερκιδα που εχω δει σε οσα ματς εχω παει στη Νοτια Αμερικη,με πολυ ωραιο κλιμα,με ευρηματικα συνθηματα και στο βαθμο επικινδυνοτητας που ειναι οριακα ανεκτος,μιας και ενα τρεξιματακι το φαγαμε απο τους εφιππους αστυνομικους,αλλα ισα ισα μωρε να ανεβει λιγο η αδρεναλινη...χχχαχχαα :D :Dτελικο αποτελεσμα ηττα με 2-1,(πολλα κοινα σημεια με τον Αρη μας,μονο ο Τραπεζανιδης και η ΕΡΤ 3 ελειπε,δευτεριατικα ρε γαμωτο...ααχχχαχαχχα!! :D :D :p :p)
Τη πολη δε τη γυρισαμε οπως ισως της αξιζε..περα απο τη περιοχη της Κανδελαριας,οπου γραφικα πολυχρωμα σπιτακια ξεχωριζανε αναμεσα στη πολυβουη και ''γκριζα'' πρωτευουσα και ηταν μια γειτονια οπου μπορουσες να απολαυσεις το καφε σου,χαζευοντας τη καθημερινοτητα ενος λαου οπου εχει περασει τα πανδεινα,εχει ζησει στιγμες πολυ δυσκολες στο προσφατο παρελθον,ομως πλεον βλεπεις μια χωρα που ''διψαει'' για να γνωρισει το τουρισμο,που εχει κανει σημαντικοτατα βηματα προοδου και οπου οι ανθρωποι της εχουν ολη αυτη τη θετικη διαθεση αφησουν πισω τους το παρελθον,ωστε να μπορει ο καθενας μας να γνωρισει μια αξιολατρευτη χωρα που αξιζει το κοπο να την επισκεφτει καποιος.. :) :) :)
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.452
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Μετά τη Μπογκοτά τι έγινε ???
Ποτε δεν είναι αργά να συνεχίσεις την ιστορία
Εκει στη σιέστα 12-2 στην Καρταχένα, δώσε τη συνέχεια στο λαό !!!
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Μετά τη Μπογκοτά τι έγινε ???
Ποτε δεν είναι αργά να συνεχίσεις την ιστορία
Εκει στη σιέστα 12-2 στην Καρταχένα, δώσε τη συνέχεια στο λαό !!!

Γαμωτο,ξερεις ποσες φορες ειπα να τη συνεχισω και τελικα κατεληξα να γραφω...για τις τωρινες περιπετεις εδω...χχααχα :lol:

Θα τη συνεχισω παντως και οπως σωστα επισημανεις στο γνωστο διωρο της καθισιας χχαχχαχ :haha:
Να σαι καλα!
 

ΚΡΟΚ

Member
Μηνύματα
81
Likes
165
Γεια σου φιλε γιωργο,,,συνεχισε να μας κρατας σε συνδεση με μια πανεμορφη χωρα,
σαν την κολομβια,,απαιτηση και απο μενα να συνεχισει η ιστορια γιατι με ενδιαφερει,,
τον quantic, τον ειδες πουθενα εκει με τους combo barbaro?

 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Γεια σου φιλε γιωργο,,,συνεχισε να μας κρατας σε συνδεση με μια πανεμορφη χωρα,
σαν την κολομβια,,απαιτηση και απο μενα να συνεχισει η ιστορια γιατι με ενδιαφερει,,
τον quantic, τον ειδες πουθενα εκει με τους combo barbaro?

Γεια σου φιλε μου,βεβαιως και θα συνεχισω να γραφω τα της χωρας εδω και συντομα θα συνεχισω και την ιστορια,οχι τιποτε αλλο,αλλα περνωντας πια ενας χρονος απο εκεινο το ταξιδι,φοβαμαι μη μπερδεψω τα γεγονοτα απο τη τωρινη ζωη μου εδω με τα γεγονοτα του ταξιδιου..χεεχχε :p

Ωραιες μουσικες ;) δε τους ηξερα,σε ευχαριστω για τα βιντεακια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom