Γαλλία Ντίσνεϋλαντ ΠΑΡΙΣΙ (Eurodisney) για παιδιά .....μικρά και μεγάλα..

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
700 κάτι euro για 1 βραδιά στο hotel santa fe ,εισιτήρια για δυο μέρες με πρόσβαση και τις δυο μέρες και στα δυο πάρκα και το photopass. 2 ενήλικες και 1 οκτάχρονο παιδί.
Εξαρτάται πότε θα το κλείσεις, είχαμε κάνει την κράτηση αρχές του έτους για διαμονή τέλος Αυγούστου. Μετά οι τιμές πήραν την ανηφόρα.....Επίσης εξαρτάται από την περίοδο που θα πας ή αν είναι καθημερινή , Σαββατοκύριακο.
Όλα αυτά που περιέγραψες είναι θεαματικά ως προς την βέλτιστη αξιοποίηση του χρόνου στην disneyland!

Αναρωτιέμαι όμως τι μπορεί να κάνει χωρίς να βαρεθεί ένα ζευγάρι για 2 μέρες στην disneyland εφόσον δεν έχει παιδί μαζί του και λαμβάνοντας υπόψη το πολύ υψηλό εισιτήριο εισόδου για 2 μέρες σε 2 πάρκα που φτάνει τα 185 €/ενήλικα για καθημερινές. Αν βέβαια έχεις παιδιά άνω των 11 ετών έχεις σίγουρα περισσότερες επιλογές...
Και το λέω γιατί πήγα για 2η φορά το 2016 με 2 παιδιά μεγάλα 13 και 19 ετών και μας έφτασε η μία μέρα για να μπούμε στα περισσότερα παιχνίδια και στα 2 πάρκα, ακόμη και στα πολύ extreme!
To 2o πάρκο έκλεινε πιο αργά οπότε αξιοποιήσαμε αυτή τη διαφορά και το αφήσαμε για την απογευματινή μας επίσκεψη. Στις 9 μμ ήμασταν πια εξαντλημένοι στην βραδινή παρέλαση.
Να επισημάνω βέβαια ότι μείναμε στο πάρκο μέχρι τις 11 μ.μ. και είδαμε το φαντασμαγορικό νυχτερινό σόου και αναχωρήσαμε από το πάρκο μετά τις 12.30 με το αυτοκίνητο που είχαμε νοικιάσει για όλες τις μέρες της διαμονής μας.
Επίσης, θεωρώ λάθος να κλείσεις εισιτήριο εκ των προτέρων για το πάρκο όταν έχεις 7- 10 μέρες στη διάθεσή σου και μπορείς να διαλέξεις μια καθημερινή με ήλιο και καλό καιρό για να το επισκεφτείς.
Και το λέω γιατί disneyland με βροχή δεν λέει...
Εμείς πάντως το κλείσαμε το εισιτήριο επιτόπου στο Παρίσι 2 μέρες πριν την επίσκεψη μας και αφού είχα τσεκάρει τον καιρό για να είναι υπέροχος!
Αυτά έχω να προτείνω για την Disneyland μετά από 2 επισκέψεις σε αυτήν.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Αναρωτιέμαι όμως τι μπορεί να κάνει χωρίς να βαρεθεί ένα ζευγάρι για 2 μέρες στην disneyland εφόσον δεν έχει παιδί μαζί του και λαμβάνοντας υπόψη το πολύ υψηλό εισιτήριο εισόδου για 2 μέρες σε 2 πάρκα που φτάνει τα 185 €/ενήλικα για καθημερινές. Αν βέβαια έχεις παιδιά άνω των 11 ετών έχεις σίγουρα περισσότερες επιλογές...
Προφανώς εξαρτάται το πόσο αρέσει στον καθέναν αυτού του είδους η διασκέδαση. Άπειρα πράγματα μπορεί να κάνει ένα ζευγάρι, μέχρι και στο γαμήλιο ταξίδι μας περάσαμε 5 μέρες στα θεματικά πάρκα του Ορλάντο που είναι η πρωτεύουσα αυτών των πάρκων . Ως ζευγάρι έχουμε πάει τουλάχιστον από μια μέρα σε όλες της disneyland του κόσμου και σε αρκετά ακόμη θεματικά πάρκα. παιδί μαζί μας είχαμε μια φορά στην disneyland του Παρισιού και μια φορά στην universal της Σιγκαπούρης. Με λίγα λόγια ο καθένας με τα χόμπι του. Συμφωνώ ότι disneyland με βροχή δεν λέει αν και έχουμε φάει μπορες που τις απολαύσαμε!!! και τις θυμόμαστε με χαρά. Σε κάθε περίπτωση μη βροχερός καιρός είναι βασική συνθήκη για να περάσεις ακόμη καλύτερα.
 

Michalis.85

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Θα περιγράψω τι κάναμε εμείς : Αφήσαμε την μεγάλη βαλίτσα στο Παρίσι,στο ξενοδοχείο, και πήραμε μαζί μια μικρότερη με τα ρούχα μιας ημέρας συν τα του μπάνιου. (η βαλίτσα ήταν ήδη έτοιμη από Ελλάδα και δεν ασχοληθήκαμε με αυτήν) .Από την κεντρική στάση μετρό Châtelet-Les Halles το πάρκο της disneyland είναι περίπου 50 λεπτά. Δώσαμε την χειραποσκευή σε ένα γραφείο τους στο σταθμό του τρένου ,ταυτόχρονα παραλάβαμε εισιτήρια- photopass και ένα έγγραφο για το ξενοδοχείο. Μπήκαμε στο πάρκο και όταν έκλεισε και μας έδιωχναν, περπατήσαμε χαλαρά (μιας και ήμασταν κουρασμένοι) 15 λεπτά μέχρι το πιο απομακρυσμένο ξενοδοχείο santa fe. Πήραμε την βαλίτσα που ήταν εκεί και πέσαμε για ύπνο. Την επόμενη μέρα πρωί πρωί αφήσαμε την βαλίτσα στο ξενοδοχείο, πήραμε το λεωφορείο και σε 2 λεπτά βρισκόμασταν μέσα στο πάρκο με απειροελάχιστο κόσμο. Φεύγοντας η βαλίτσα ήταν στο σταθμό του τρένου.
Με αυτό τον τρόπο ξοδέψαμε μόλις ένα βράδυ εκτός Παρισιού, ενώ μείναμε δυο ολόκληρες μέρες στα πάρκα της Disney ,χωρίς περιττές μετακινήσεις-χωρίς καθυστερήσεις.
Έχω πάει πολλές φορές σε θεματικά πάρκα disneyland και άλλα, όμως ήταν η πρώτη φορά που αποφάσισα να επωμιστώ το επιπλέον κόστος διαμονής μέσα σε πάρκο και τελικά αξίζει πραγματικά.

Το μεγάλο πάρκο όντως χρειάζεσαι μια μέρα να το δεις ,ίσως και παραπάνω, αλλά το μικρό είναι αρκετά μικρότερο ενώ ξοδεύεις πολύ χρόνο στις ουρές που σχηματίζονται για τις καινούριες attraction στο avengers campus. Δεν είναι τυχαίο που το καλοκαίρι ένα πάρκο έκλεινε στις 23:00 και το άλλο στις 20:00. Γενικά κλείνει πάντα 2-3 νωρίτερα. Για αυτό εξυπηρετούν τα εισιτήρια που μπορείς να μπεις και στα 2 πάρκα την ίδια μέρα.
Έχεις πάει ξανά disneyland ή σε αντίστοιχο θεματικό πάρκο? Ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις να περάσετε τέλεια.
Το μόνο θεματικό ετσι πάρκο που εχω ξαναπαει ειναι τα universal στο LA, πήγαμε πρωι κ φύγαμε απογευμα..
Το να μείνω ετσι σε θεματικό πάρκο θα το επιχειρήσω πρώτη φορα.. αλλα μου μπήκε ο προβληματισμός της πρωτομαγιας & μου χαλαει λιγο το σχέδιο , γιατι φαντάζομαι οτι εκτος της πολυκοσμιας λόγω αργιασ , θα ειναι κ λιγο πιο δισκοιλιες οι μεταφορές μετα μεσα (λιγοτερα δρομολογια , ισως καθυστερήσεις κλπ).. θα δω μεχρι τοτε πως θα το κανω , ευχαριστώ πάντως ! :)
το αλλο που θελω να μάθω για τη Disneyland μιας κ εχεις παει, ειναι οσο αφορά το pyro show που εχει στο τέλος..εχει καθε μερα η συγκεκριμένες ημέρες της εβδομάδας; Πχ σκ; γιατι ειναι κατι που αξίζει να «πετύχεις» θεωρώ..
& η δεύτερη ερώτηση μου ειναι αν κλείσεις ξενοδοχείο απο αυτα που ειναι μεσα στη Ντίσνεϊλαντ οπως προτείνεις να κανω, μεσα στην τιμη ειναι κ η είσοδος στα πάρκα; (Δε νομίζω αλλα για τα τυπικά ρωτάω) μήπως δλδ απο αυτη την άποψη, η παραπανω τιμη που εχουν «αξίζει»..
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Το μόνο θεματικό ετσι πάρκο που εχω ξαναπαει ειναι τα universal στο LA, πήγαμε πρωι κ φύγαμε απογευμα..
Το να μείνω ετσι σε θεματικό πάρκο θα το επιχειρήσω πρώτη φορα.. αλλα μου μπήκε ο προβληματισμός της πρωτομαγιας & μου χαλαει λιγο το σχέδιο , γιατι φαντάζομαι οτι εκτος της πολυκοσμιας λόγω αργιασ , θα ειναι κ λιγο πιο δισκοιλιες οι μεταφορές μετα μεσα (λιγοτερα δρομολογια , ισως καθυστερήσεις κλπ).. θα δω μεχρι τοτε πως θα το κανω , ευχαριστώ πάντως ! :)
το αλλο που θελω να μάθω για τη Disneyland μιας κ εχεις παει, ειναι οσο αφορά το pyro show που εχει στο τέλος..εχει καθε μερα η συγκεκριμένες ημέρες της εβδομάδας; Πχ σκ; γιατι ειναι κατι που αξίζει να «πετύχεις» θεωρώ..
& η δεύτερη ερώτηση μου ειναι αν κλείσεις ξενοδοχείο απο αυτα που ειναι μεσα στη Ντίσνεϊλαντ οπως προτείνεις να κανω, μεσα στην τιμη ειναι κ η είσοδος στα πάρκα; (Δε νομίζω αλλα για τα τυπικά ρωτάω) μήπως δλδ απο αυτη την άποψη, η παραπανω τιμη που εχουν «αξίζει»..
Τέλεια, αφού έχεις πάει ξανά σε αντίστοιχο πάρκο, γνωρίζεις αν σου αρέσει και αν αξίζει 1 ή 2 μέρες ή το υψηλό κόστος. Η διαφορά βέβαια με την universal στο LA είναι ότι εκεί έχει τα studio που προσθέτουν πολλούς πόντους στην όλη εμπειρία.
Το show στο κλείσιμο γίνεται κάθε μέρα εκτός από μια περίοδο τα προηγούμενα 2 χρόνια λόγω covid. Σε κάθε περίπτωση για το πρόγραμμά τους καλό είναι να μπαίνεις στην σελίδα που έχει ενημερώσεις και για κάποιες attraction που είναι κλειστές( αν και δεν νομίζω ότι θα αλλάξει το πρόγραμμά σου για 1-2 attraction)
Πληρώνοντας μια βραδιά στο ξενοδοχείο παίρνεις εισιτήρια για 2 μέρες ,με extra magic time 1 ώρα νωρίτερα είσοδος στο πάρκο και τις δύο μέρες, συν ότι τα εισιτήρια δίνουν πρόσβαση και στα δυο πάρκα και τις δυο μέρες. Νομίζω οι παροχές αυτές έβγαιναν αυτόματα και δεν θυμάμαι να υπάρχει πεδίο αλλαγής μήπως και μειωνόταν η τιμή.
Τσέκαρε και το κόστος για τις ημερομηνίες που θέλεις από το επίσημο site.
All the benefits of a Disneyland Paris Package | Disneyland Paris
 
Last edited:

Penny90

Member
Μηνύματα
34
Likes
22
Καλησπέρα,

Μεθαύριο πετάμε για Παρίσι και θέλουμε να πάμε αυθημερόν Disneyland. Στο official site του πάρκου βρίσκουμε τα εισιτήρια 120 ευρώ το άτομο. Κάνοντας searching έπεσα στο site getyourguide.com όπου τα βρίσκω οικονομικότερα. Το γνωρίζετε; Αξίζει το εν λόγω site; Άλλη πρόταση για οικονομικά εισιτήρια;

Ευχαριστώ
 

jetry

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλημέρα, θα ήθελα να ζητήσω βοήθεια σχετικά με τη Disneyland. Η πρώτη μου απορία είναι η μετακίνηση από και προς Παρίσι, αν κλείσεις πακέτο με το εισιτήριο τη μεταφορά είναι αν θυμάμαι καλά γύρω στα 50ευρώ το άτομο.. Από την άλλη είδα οτι αν χρησιμοποιήσεις το τρένο, το εισιτήριο πήγαινε έλα είναι 10-15 ευρώ.. Όμως έχω την εξής απορία, πρέπει το εισιτήριο για το τρένο να το βγάλεις εγκαίρως για να πετύχεις αυτή την τιμή ή είναι στάνταρ τιμή και δε χρειάζεται να βγάλεις το εισιτήριο εβδομάδες πριν.. Επίσης το fast pass ξέρει κανείς πως περίπου λειτουργεί; Τέλος δεδομένου ότι θα επισκεφτούμε τη Disneyland λίγες ημέρες πριν τα Χριστούγεννα, τι θα πρέπει οπωσδήποτε να προσέξουμε; Γενικά οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη (καφέ/φαγητό/ουρές κτλ). Ευχαριστώ πολύ!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Όμως έχω την εξής απορία, πρέπει το εισιτήριο για το τρένο να το βγάλεις εγκαίρως για να πετύχεις αυτή την τιμή ή είναι στάνταρ τιμή και δε χρειάζεται να βγάλεις το εισιτήριο εβδομάδες πριν..
Δεν χρειάζεται να βγάλεις νωρίτερα εισιτηριο. Πλέον το κόστος είναι 5Ε, βγαζεις επι τόπου οπως για το μετρό.
RER Train Paris to Disneyland® Paris - Paris by Train
Είναι πολύ εύκολο και γρήγορο δεν νομίζω ότι αξίζει να πληρώσεις το εξτρα κόστος για το πακέτο με την μετακίνηση.
 

jetry

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δεν χρειάζεται να βγάλεις νωρίτερα εισιτηριο. Πλέον το κόστος είναι 5Ε, βγαζεις επι τόπου οπως για το μετρό.
RER Train Paris to Disneyland® Paris - Paris by Train
Είναι πολύ εύκολο και γρήγορο δεν νομίζω ότι αξίζει να πληρώσεις το εξτρα κόστος για το πακέτο με την μετακίνηση.
Ευχαριστώ πολύ!
 

xanthi3

Member
Μηνύματα
72
Likes
89
Καλημέρα, θα ήθελα να ζητήσω βοήθεια σχετικά με τη Disneyland. Η πρώτη μου απορία είναι η μετακίνηση από και προς Παρίσι, αν κλείσεις πακέτο με το εισιτήριο τη μεταφορά είναι αν θυμάμαι καλά γύρω στα 50ευρώ το άτομο.. Από την άλλη είδα οτι αν χρησιμοποιήσεις το τρένο, το εισιτήριο πήγαινε έλα είναι 10-15 ευρώ.. Όμως έχω την εξής απορία, πρέπει το εισιτήριο για το τρένο να το βγάλεις εγκαίρως για να πετύχεις αυτή την τιμή ή είναι στάνταρ τιμή και δε χρειάζεται να βγάλεις το εισιτήριο εβδομάδες πριν.. Επίσης το fast pass ξέρει κανείς πως περίπου λειτουργεί; Τέλος δεδομένου ότι θα επισκεφτούμε τη Disneyland λίγες ημέρες πριν τα Χριστούγεννα, τι θα πρέπει οπωσδήποτε να προσέξουμε; Γενικά οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη (καφέ/φαγητό/ουρές κτλ). Ευχαριστώ πολύ!
Η μετακίνηση όπως σας είπαν ήδη είναι εύκολη και γρήγορη με το RER. Αν η επίσκεψη είναι αυθημερόν δε γνωρίζω αν αξίζει να δείτε και το πακέτο εισιτηρίων με μεταφορά που δίνεται μέσα από το επίσημο site.. Σίγουρα θα χρειαστείτε προαγορά των εισιτηρίων εισόδου στα πάρκα και σίγουρα το φαγητό μέσα είναι πολύ ακριβό όπως και το νερό (εμείς είχαμε πάει καλοκαίρι).. Σχετικά με τις ουρές νομιζω χρειάζεται απλά υπομονή... Fast pass δεν χρησιμοποιήσαμε.. Ωστόσο σε κάποια παιχνίδια με μεγάλη αναμονή λειτουργεί και το εξής: υπάρχουν 2 ουρές.. Στην μια με το μεγαλύτερο χρόνο αναμονής (2 ώρες παρακαλώ στο Turtle) μπορεί να μπει η παρέα μαζί σε ένα βαγόνι (το συγκεκριμένο έπαιρνε 4 άτομα οπότε πχ μια οικογένεια 4 ατόμων έμπαιναν όλοι μαζί). Στη διπλανή ουρά (χρόνος αναμονής 40 λεπτά) η παρέα χωριζόταν και έμπαινε π.χ. 1 άτομο σε μια τελευταία κενή θέση που περίσσευε σε κάποιο βαγόνι...(πχ οικογένεια με 3 άτομα από ουρά 1 + 1 άτομο από ουρά 2)..Εμείς είχαμε σημειώσει εκ των προτέρων αυτά με πολλή αναμονή και τα επισκεφθήκαμε με το άνοιγμα των πάρκων, αλλά μέναμε σε ξενοδοχείο του πάρκου (οπότε είχαμε τη δυνατότητα να μπούμε νωρίτερα)..Σίγουρα είναι μοναδική εμπειρία και το απολαύσαμε οικογενειακώς!
 

dora m.

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Καλησπέρα, σκέφτομαι για ταξιδι στο Παρίσι με τα παιδιά, πότε θεωρείτε ότι θα ήταν καλύτερη περίοδος (από άποψη καιρού κ συνωστισμου), στις διακοπές του Πάσχα, μέσα Ιούνη με το κλείσιμο των σχολείων ή πρώτη εβδομάδα Σεπτεμβρίου (πριν δηλαδή ανοίξουν τα σχολεια)? Έχω επισκεφθεί το Παρίσι (χωρίς παιδιά) Ιούλιο Αυγουστο κ η αλήθεια είναι ότι ήταν full τουριστική περίοδος κ δεν θα ξαναεπελεγα τι συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Καλησπέρα, σκέφτομαι για ταξιδι στο Παρίσι με τα παιδιά, πότε θεωρείτε ότι θα ήταν καλύτερη περίοδος (από άποψη καιρού κ συνωστισμου), στις διακοπές του Πάσχα, μέσα Ιούνη με το κλείσιμο των σχολείων ή πρώτη εβδομάδα Σεπτεμβρίου (πριν δηλαδή ανοίξουν τα σχολεια)? Έχω επισκεφθεί το Παρίσι (χωρίς παιδιά) Ιούλιο Αυγουστο κ η αλήθεια είναι ότι ήταν full τουριστική περίοδος κ δεν θα ξαναεπελεγα τι συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.
Από άποψη καιρού σίγουρα ο Ιούνιος & ο Σεπτέμβριος είναι πιο βολικοί μήνες. Τώρα από θέμα συνωστισμού, όταν πας disneyland πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για ορθοστασία και ουρές...Σίγουρα καθημερινές είναι πολύ καλύτερα σε σχέση με ΣΚ & προσέχεις να μην πέσεις σε κάποια αργία. Μια ιδέα μπορείς να πάρεις και από το ημερολόγιο τιμών στο site της disneyland, πιο χαμηλές τιμές έχει τις περιόδους μικρότερης ζήτησης.
Πάντως, εμείς που έχαμε πάει αρχές Ιούλη εν μέσω Covid σε ένα Παρίσι που σχεδόν σε όλα τα αξιοθέατα περάσαμε με μηδενική αναμονή, στην disneyland ήταν το μόνο μέρος που βρήκαμε συνωστισμό και ουρές της τάξης της μιας ώρας ανά παιχνίδι. Φίλοι μου που πήγαν φέτος τέλη Σεπτέμβρη περίμεναν πάνω από 90' / παιχνίδι.
 

xanthi3

Member
Μηνύματα
72
Likes
89
Εμείς πήγαμε τον περασμένο Ιούνιο... Στο Παρίσι δε νιώσαμε συνωστισμό..Δεν είχαμε μεγάλο χρόνο αναμονής σε όσους χώρους επισκεφθήκαμε.. Επιλέξαμε τον Ιούνιο από άποψη καιρού και ήταν μόλις έκλεισαν εδώ τα σχολεία.. Καιρό βρήκαμε γενικά καλό αν εξαιρέσεις το βράδυ που κάναμε κρουαζιέρα με κεραυνούς! Μοναδική εμπειρία!:D Στη Disneyland είχε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κόσμο! Την είχα επισκεφθεί ακόμη δύο φορές (χωρίς παιδιά).. Ωστόσο είχα προετοιμάσει τα παιδιά για τους χρόνους αναμονής και η αλήθεια ήταν τέτοιος ο ενθουσιαμός που δε διαμαρτυρήθηκαν σχεδόν πουθενά..Προσωπικά αν ξαναέκανα το ταξίδι πάλι τέτοια εποχή θα επέλεγα ή Σεπτέμβρη αν και το κόστος είναι σαφώς υψηλότερο από off season...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom