Γαλλία Ντίσνεϋλαντ ΠΑΡΙΣΙ (Eurodisney) για παιδιά .....μικρά και μεγάλα..

SKARLET

Member
Μηνύματα
15
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλημέρα.
εγώ έκλεισα για Παρίσι 2-8 Αυγούστου αναγκαστικά λόγω φροντιστηρίων και αθλητικών υποχρεώσεων των παιδιών (2 παιδιά 13 ετών). Θα πάμε μία μέρα στη Disneyland. Έχει κάνει κάποιος χρήση του fastpass; Πιστεύετε ότι αξίζει κάποιος να δώσει 90€ επιπλέον/άτομο με το σκεπτικό ότι θα κάνει πράγματα για τα οποία θα χρειαζόταν τουλάχιστον 2 ημέρες και χωρίς ταλαιπωρία;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Καλησπέρα, σκέφτομαι για ταξιδι στο Παρίσι με τα παιδιά, πότε θεωρείτε ότι θα ήταν καλύτερη περίοδος (από άποψη καιρού κ συνωστισμου), στις διακοπές του Πάσχα, μέσα Ιούνη με το κλείσιμο των σχολείων ή πρώτη εβδομάδα Σεπτεμβρίου (πριν δηλαδή ανοίξουν τα σχολεια)? Έχω επισκεφθεί το Παρίσι (χωρίς παιδιά) Ιούλιο Αυγουστο κ η αλήθεια είναι ότι ήταν full τουριστική περίοδος κ δεν θα ξαναεπελεγα τι συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.
Επειδη καταλαβαινω οτι θελετε να πατε οταν τα παιδια δεν εχουν σχολειο, εγω θα κοιταζα Πασχα, οταν δεν συμπιπτει το Ορθοδοξο με το Καθολικο, την εβδομαδα δηλαδη που τα δικα μας σχολεια ειναι κλειστα, αλλα για τους καθολικους ανοιχτα. Ή Ιουνιο αμεσως μολις κλεισουν τα δικα μας σχολεια, αλλα πριν το τελος Ιουνιου που κλεινουν σε πολλες ευρωπαικες χωρες. Επισης, καλο ειναι να ειστε εκει (Disneyland) καθημερινες και οχι Σ/Κ. Γενικα δηλαδη προσπαθειστε να πατε οταν τα σχολεια της Ευρωπης ειναι ανοιχτα, γιατι αλλιως πραγματικα δεν παλευεται.
 
Last edited:

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Καλημέρα.
εγώ έκλεισα για Παρίσι 2-8 Αυγούστου αναγκαστικά λόγω φροντιστηρίων και αθλητικών υποχρεώσεων των παιδιών (2 παιδιά 13 ετών). Θα πάμε μία μέρα στη Disneyland. Έχει κάνει κάποιος χρήση του fastpass; Πιστεύετε ότι αξίζει κάποιος να δώσει 90€ επιπλέον/άτομο με το σκεπτικό ότι θα κάνει πράγματα για τα οποία θα χρειαζόταν τουλάχιστον 2 ημέρες και χωρίς ταλαιπωρία;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Νομιζω οτι μονο ετσι αξιζει, ειδικα για Αυγουστο.. Επισης, μπορειτε να κατεβασετε το app της disneyland οπου θα βλεπετε, μεταξυ αλλων πληροφοριων, live τον χρονο αναμονης ανα παιχνιδι και θα κινειστε αναλογα.
 

xanthi3

Member
Μηνύματα
72
Likes
89
Πάντως 90 €/ άτομο για 4μελή οικογένεια σημαίνει 360 € επιπλέον..Αν σας το επιτρέπει το πρόγραμμα του ταξιδιού γιατί δεν βλέπετε και την περίπτωση να μείνετε 1 βράδυ στην περιοχή και να έχετε 2 διαθέσιμες μέρες; Εμείς δεν κάναμε χρήση. Αλλά και όσο περιμέναμε δεν είδα να το επιλέγουν ιδιαίτερα προφανώς λόγω υψηλού κόστους..
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καλημέρα.
εγώ έκλεισα για Παρίσι 2-8 Αυγούστου αναγκαστικά λόγω φροντιστηρίων και αθλητικών υποχρεώσεων των παιδιών (2 παιδιά 13 ετών). Θα πάμε μία μέρα στη Disneyland. Έχει κάνει κάποιος χρήση του fastpass; Πιστεύετε ότι αξίζει κάποιος να δώσει 90€ επιπλέον/άτομο με το σκεπτικό ότι θα κάνει πράγματα για τα οποία θα χρειαζόταν τουλάχιστον 2 ημέρες και χωρίς ταλαιπωρία;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Θα άξιζε αν ήταν απεριόριστο...όμως αφού είναι για μια μόνο χρήση σε ορισμένες attraction,ούτε καν σε όλες, δεν αξίζει. (εκτός αν έχει αλλάξει εδώ και 3 μήνες που πήγα τελευταία φορά).
Αφού σκέφτεστε να δώσετε παραπάνω χρήματα μείνετε ένα βράδυ σε κάποιο ξενοδοχείο της disneyland και χαρείτε τα πάρκο δυο μέρες με επίσκεψη και στα δυο.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Θα άξιζε αν ήταν απεριόριστο...όμως αφού είναι για μια μόνο χρήση σε ορισμένες attraction,ούτε καν σε όλες, δεν αξίζει. (εκτός αν έχει αλλάξει εδώ και 3 μήνες που πήγα τελευταία φορά).
Αφού σκέφτεστε να δώσετε παραπάνω χρήματα μείνετε ένα βράδυ σε κάποιο ξενοδοχείο της disneyland και χαρείτε τα πάρκο δυο μέρες με επίσκεψη και στα δυο.
Αυτο ειναι οντως η καλυτερη λυση (αν και με 360€ δεν ξερω αν θα βρουν ξενοδοχειο εντος του παρκου), αλλα εφοσον ειπε οτι διαθετουν μονο 1 ημερα, χωρις το fastpass κατα την γνωμη μου μονο ταλαιπωρια ειναι...
 

xanthi3

Member
Μηνύματα
72
Likes
89
Με 360 € ίσως όμως βρουν στην περιοχή..Εξάλλου αν μείνουν και σε ξενοδοχείο του πάρκου δεν πληρώνουν τα εισιτήρια εισόδου..Νομίζω ότι σε high season συμφέρει να μείνεις μέσα..
 

dora m.

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Καλησπέρα, πού προτείνετε να μείνουμε (όταν με το καλό αποφασίσουμε το πότε θα πάμε), κοντά στη disneyland ή Παρίσι; Το σκεπτικό μου είναι να πάμε σίγουρα για 6 διανυκτερεύσεις κ να φάμε σίγουρα τρεις μέρες disneyland, για να "χορτάσουν" τα παιδιά. Σκέφτηκα να μοιράσω τις μέρες σε διαμονή τριών ημερών κοντά στη disneyland κ των υπόλοιπων ημερών στο Παρίσι, αλλά το μικρό μου είναι 6 ετών κ θα υπάρχει κάποια ταλαιπωρία.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλησπέρα, πού προτείνετε να μείνουμε (όταν με το καλό αποφασίσουμε το πότε θα πάμε), κοντά στη disneyland ή Παρίσι; Το σκεπτικό μου είναι να πάμε σίγουρα για 6 διανυκτερεύσεις κ να φάμε σίγουρα τρεις μέρες disneyland, για να "χορτάσουν" τα παιδιά. Σκέφτηκα να μοιράσω τις μέρες σε διαμονή τριών ημερών κοντά στη disneyland κ των υπόλοιπων ημερών στο Παρίσι, αλλά το μικρό μου είναι 6 ετών κ θα υπάρχει κάποια ταλαιπωρία.
Mπορείτε να μείνετε 1 μέρα σε ξενοδοχείο της Disneyland & έτσι να έχετε εξασφαλίσει εισιτήριο 2 ημερών στα πάρκα. Τις υπολοιπες στο Παρίσι.
Για μένα είναι υπερβολή παραπάνω μέρες στην Disneyland, έχει απίστευτες ουρές οπότε θα σας κουράσει.
Το Παρίσι είναι πολύ όμορφη πόλη, κρίμα να περάσετε το μεγαλύτερο μέρος της διαμονής σας σε ένα θεματικό πάρκο & τα παιδιά μετά από κάποια φάση θα κουραστούν στις ουρές.
 

Sarko1979

Member
Μηνύματα
32
Likes
71
Καλησπέρα, πού προτείνετε να μείνουμε (όταν με το καλό αποφασίσουμε το πότε θα πάμε), κοντά στη disneyland ή Παρίσι; Το σκεπτικό μου είναι να πάμε σίγουρα για 6 διανυκτερεύσεις κ να φάμε σίγουρα τρεις μέρες disneyland, για να "χορτάσουν" τα παιδιά. Σκέφτηκα να μοιράσω τις μέρες σε διαμονή τριών ημερών κοντά στη disneyland κ των υπόλοιπων ημερών στο Παρίσι, αλλά το μικρό μου είναι 6 ετών κ θα υπάρχει κάποια ταλαιπωρία.
Δύο διανυκτερεύσεις σε θεματικό ξενοδοχείο της Disneyland σας δίνει 3 ημέρες πρόσβαση στην Disneyland. Θα σας έλεγα να κοιτάξετε το θεματικό ξενοδοχείο explorer, τα παιδιά θα ξετρελαθουν, ίσως είναι το πιο ωραίο και διασκεδαστικό ξενοδοχείο για τα παιδιά. Με τρεις μέρες τα παιδιά θα χορτάσουν την Disneyland και είτε τις υπόλοιπες διανυκτερεύσεις τις κλείνετε στο Παρίσι, είτε τις κλείνετε στο ίδιο ξενοδοχείο χωρίς εισιτήρια Disneyland για να σας βγει οικονομικά και πηγαινοερχεστε στο Παρίσι με το τρένο αφού ο σταθμός είναι δίπλα απτην Disneyland. Έτσι τα παιδιά γυρίζοντας κάθε φορά στο ξενοδοχείο δεν θα χορταινουν παιχνίδι εκεί.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Βοήθεια σιλ βου πλε.

Βρίσκω εισιτήρια από εδώ 54€ Disneyland Billet entrée moins cher είτε για 5 είτε για 6 Γενάρη.

Τις ημέρες με μπλε λέει πως πως είναι το εισιτήριο Eco. Eco όμως έχει και με 54 και με 79 (αν υποθέσω πως μπορώ να αγοράσω αυτά τα CE access tariff, που δεν ξέρω τι είναι).

Και ρωτάω εγώ τώρα, μπορεί να βοηθήσει κάποιος με όλο αυτό το θέμα; Να αγοράσω των 54 ευρώ και ότι γίνει;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Βοήθεια σιλ βου πλε.

Βρίσκω εισιτήρια από εδώ 54€ Disneyland Billet entrée moins cher είτε για 5 είτε για 6 Γενάρη.

Τις ημέρες με μπλε λέει πως πως είναι το εισιτήριο Eco. Eco όμως έχει και με 54 και με 79 (αν υποθέσω πως μπορώ να αγοράσω αυτά τα CE access tariff, που δεν ξέρω τι είναι).

Και ρωτάω εγώ τώρα, μπορεί να βοηθήσει κάποιος με όλο αυτό το θέμα; Να αγοράσω των 54 ευρώ και ότι γίνει;
Δεν έχω ιδέα για την ιστοσελίδα, αλλά τα 54 είναι για 1 πάρκο σε 1 μέρα, ενώ τα 79 για 2 πάρκα σε 1 μέρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.801
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom