Γερμανία Νυρεμβέργη - Χαιδελβέργη - Ρότενμπουργκ - Αλλαγή χρόνου

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Απ' ότι είδα το έχουν βγάλει κ σε night ,version με 20€ αν ταξιδέψετε συγκεκριμένες ώρες το βράδυ κ το Σαββατοκύριακο, όπως κ τις αργίες!

ΥΓ:
-Το 2ο άτομο κοστίζει +5€
-Δεν μπορείτε να ταξιδέψετε με ice τύπου τρενο
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Εαν χρησιμοποιήσεις το τρένο θα πρέπει πρώτα να πας με λεωφορείο από το αεροδρόμιο στον Σταθμό του Μπάντεν-Μπάντεν που κάνει γύρω στη μισή ώρα και έχει δρομολόγιο περίπου κάθε 1 ώρα τις καθημερινές και πιο αραιά τα Σ-Κ. Το τρένο που θα πάρεις από το σταθμό του Μπάντεν - Μπάντεν κάνει γύρω στην 1 ώρα και 10 λεπτά και δεν πάει απευθείας χρειάζεται αλλαγή νομίζω στην Καρλσούη.
Ψάχνοντας στις σημειώσεις μου εγώ πριν 2 χρόνια το Πάσχα είχα πάρει ένα Shuttle απευθείας έξω από το αεροδρόμιο που ήταν πολύ βολικό και σε λιγότερο από 2 ώρες ήμασταν στην Χαιδελβέργη. Δεν έχω γραμμένη την εταιρία αλλά ήταν μία Γραμμή Νο 140: Baden Airpark - Baden Baden- Karlsruhe- Heidelberg.
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Απ' ότι είδα το έχουν βγάλει κ σε night ,version με 20€ αν ταξιδέψετε συγκεκριμένες ώρες το βράδυ κ το Σαββατοκύριακο, όπως κ τις αργίες!

ΥΓ:
-Το 2ο άτομο κοστίζει +5€
-Δεν μπορείτε να ταξιδέψετε με ice τύπου τρενο
Έχει την ίδια φιλοσοφία με το Bavarian αρα.. Ευχαριστώ πολύ!
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Εαν χρησιμοποιήσεις το τρένο θα πρέπει πρώτα να πας με λεωφορείο από το αεροδρόμιο στον Σταθμό του Μπάντεν-Μπάντεν που κάνει γύρω στη μισή ώρα και έχει δρομολόγιο περίπου κάθε 1 ώρα τις καθημερινές και πιο αραιά τα Σ-Κ. Το τρένο που θα πάρεις από το σταθμό του Μπάντεν - Μπάντεν κάνει γύρω στην 1 ώρα και 10 λεπτά και δεν πάει απευθείας χρειάζεται αλλαγή νομίζω στην Καρλσούη.
Ψάχνοντας στις σημειώσεις μου εγώ πριν 2 χρόνια το Πάσχα είχα πάρει ένα Shuttle απευθείας έξω από το αεροδρόμιο που ήταν πολύ βολικό και σε λιγότερο από 2 ώρες ήμασταν στην Χαιδελβέργη. Δεν έχω γραμμένη την εταιρία αλλά ήταν μία Γραμμή Νο 140: Baden Airpark - Baden Baden- Karlsruhe- Heidelberg.
Το έψαξα και συμφέρει αυτό το εισιτήριο.. Το suttle βγαίνει πιο ακριβό. Επίσης όσον αφορά το τρένο και να το χάσεις έχεις την δυνατότητα να πάρεις το επόμενο ενώ με το λεωφορείο κατα πάσα πιθανότητα δεν ισχύει..
Εκτός απο την αλλαγή που λές, που μάλλον θα γίνει στην Καρλσρουη, υπάρχει και περίπτωση καμιά φορά να αφήσει μερικά βαγόνια σε κάποια στάση..
Έτσι την πατήσαμε στο Ανσμπαχ (αν δεν κάνω λάθος), αφησε τρια βαγόνια και δεν το πήραμε χαμπάρι..χαχαχα:bleh:
Περιμέναμε μετά το επόμενο ποση ώρα:xalara:
 

fotini_22

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Καλησπέρα,
Στις σκέψεις μας για την Πρωτοχρονιά έχει πέσει και η Γερμανία και συγκεκριμένα σαν βάση η Νυρεμβέργη, διάβασα όμως ότι η Χριστουγεννιατικη αγορά κλείνει τα Χριστούγεννα. Εμείς σκεφτόμαστε να πάμε 30/12 με 03/01 εκείνες τις μέρες διατηρούν το χριστουγεννιατικο κλίμα? Επίσης, για την αλλαγή του χρόνου γίνεται κάτι?
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Γεια σου Φωτεινή, όντως στη Νυρεμβέργη το χριστουγεννιάτικο market κλείνει μετα τα Χριστούγεννα. Ωραία ειναι η Νυρεμβέργη κ εμείς σαν βάση την Νυρεμβέργη είχαμε. Πρωτοχρονιά δεν γίνεται κατι συνταρακτικό, δεν εχει μουσικά event αλλα μαζεύονται ολοι κατω και πανω στο κάστρο και μετα τις 12 πετάνε τα πυροτεχνήματα, αλλα οχι κατι πολύ οργανωμένο όπως άλλες πόλεις. Ειναι ωραία σαν βαση, μπορείτε να πατε Χαιλεδεβεργη, Rothenburg ob der Tauber και να μην παραλείψετε να πατε και στο Bamberg. Πολυ ομορφη πολυ.
 

fotini_22

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Ευχαριστώ πολύ Jose, ναι σίγουρα στο πρόγραμμα θα μπει και το rothenburg και η Βαμβεργη αλλά θα είναι ημερήσιες οπότε καθημερινά θα επιστρέφουμε στην Νυρεμβέργη. Φαντάζομαι παραμένει στολισμένη η πόλη μετά το κλείσιμο της αγοράς...
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Ευχαριστώ πολύ Jose, ναι σίγουρα στο πρόγραμμα θα μπει και το rothenburg και η Βαμβεργη αλλά θα είναι ημερήσιες οπότε καθημερινά θα επιστρέφουμε στην Νυρεμβέργη. Φαντάζομαι παραμένει στολισμένη η πόλη μετά το κλείσιμο της αγοράς...
Καλημερα Φωτεινη, ναι ναι κανονικα ειναι στολισμενη η πολη. Αν θα εχετε χρονο να βαλετε Heidelberg και Würzburg. Εμεις ειχαμε μεινει και Heidelberg 2 βραδια.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Βυρτσμπουργκ βαλτε σιγουρα και ρεγκενσμουργκ θα μπορουσατε,επισης.,Χαιλδεμβεργη ομως να ξρρετε οτι ειναι γεματες 2.5 ωρες απόσταση και για ημερησια θα ειναι κουραστικη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom