Αυστρία Γερμανία Νότια Γερμανία με μια γεύση από Αυστρία. "Ένα ταξίδι στο...... μπυρόλο"

dimitrios9

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
χωρια

Μιλωντας και με εναν Ελληνο-Γερμανο μου ειπε οτι η περιοχη γυρω απο το Schwangau ειναι πολυ ομορφη να την εξερευνησεις διοτι πιανει και κομματι των βαυαρικων Αλπεων και μπορεις επισης να κανεις και ποδηλατο σε πεδιαδες που ειναι καταπληκτικο.Επειδη θελω να δω το Φουσσεν,να μην εχω αγχοσ να δω τα 2 καστρα αλλα και να κανουμε και ποδηλατο αυτος ειναι ο λογος που θελω να κατσω 2 νυχτες.
Τα χωρια που με ενδιαφερουν ειναι τα Donauworth, Nordlingen και Dinkelsbuhl το Augsburg το Rothenburg ob der Tauber το Würzburg και η Bamberg.Νομιζω απο Τεταρτη αναχωρηση απο Schwangau νεχρι Σαββατο θα προλαβω να τα δω.Ισως και να δω το Heidelberg που ειδατε και εσεις.
Θα κοψω μαλλον ωρες απο το να δω τη Νυρεμβεργη μονο Σαββατο και Κυριακη μεχρι το μεσημερι.Απ οτι καταλαβα το Rothenburg πρεπει να ειναι μαγικο διαβαζοντας και την ιστορια του μεινατε εκει 2 διανυκτερευσεις.
ΝΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΙΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΠΥΡΟΒΙΟΙ!!!!Και εγω αλλα και η γυναικα μου!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η περιοχή γύρω από τα κάστρα είναι πράγματι πολύ ωραία και καλά θα κάνεις να μείνεις δύο ημέρες, εφόσον το επιθυμείς.

Όσο για τα χωριά της Ρομαντικής Οδού, όπως σου είπα και στο προηγούμενο μήνυμα, αν δε θέλεις να δεις κάθε γωνιά τους, μια χαρά προλαβαίνεις τις επόμενες ημέρες.

Το Augsburg είναι πιο μεγάλη πόλη, την οποία αν την παραλείψεις, δε χάνεις και πολλά.

Η Χαϊδελβέργη είναι πανέμορφη αλλά εκτός της βασικής σας πορείας. Ίσως να μην πρέπει να παρεκλίνετε, μιας και ο χρόνος που έχετε δεν είναι αρκετός για όλα.

Μελέτησε τις αποστάσεις και τις διαδρομές, δες τις επιθυμίες σας και αποφασίζεις.

Και μην ξεχνάς: Αφήστε χώρο για πολλές μπύρες. :D
 

dimitrios9

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Eχεις δικιο για την Χαιδελβεργη δεν ειναι και πολυ κοντα απο το Rothenburg ob der Tauber ειναι 165 χλμ.
Οσο ανεβαινω βορια στο Ρομαντικο δρομο σε πιο χωριο θα μου προτεινες να μεινω ?
Eπισης αξιζει κατα την γνωμη σου να αφησω την Νυρεμβεργη για να δω την Χαιδελβεργη?
Και να μου προτεινεις 3-4 μπυρες ακομα εκτοσ απο Paulaner k Augustinger!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η Χαϊδελβέργη είναι σαφώς ομορφότερη από τη Νυρεμβέργη, αλλά μόνο εσύ ξέρεις πώς θα σου βγει καλύτερα το πρόγραμμα.
Εμείς αποφασίσαμε να ρισκάρουμε την παράκαμψη και δεν το μετανιώσαμε.

Βόρεια στο Rothenburg ob der Tauber θα μείνεις. Αν θες και αλλού, θα το αποφασίσεις, αφού διαμορφώσεις το τελικό πρόγραμμα.

Όσο για τις μπύρες, στην ιστορία στο τέλος, αναφέρω τις κυριότερες που δοκιμάσαμε.
Σε κάθε περιοχή βρίσκεις και άλλες μπύρες.
Πιο πολύ μας άρεσε η Augustiner και η Tucher.

Την Tucher τη βρίσκαμε περισσότερο όσο ανεβαίναμε τη Ρομαντική Οδό.
Την Augustiner πιο πολύ κοντά στο Μόναχο.
Πάντως, ό,τι βρίσκεις, δοκίμαζε. Καλύτερες θα είναι από όσες πίνουμε στην Ελλάδα.
 

dimitrios9

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Bamberg or Wurzburg?

Anny μεχρι τωρα με τις συμβουλες με εχεις βοηθησει πολυ να βγαλω το 80%
του προγραμματος μου.
Τελικα επεκτεινα το ταξιδι μας αλλαζοντας την ημερομηνια της πτησης της επιστροφης.Διοτι δεν θελουμε να τρεχουμε απο το πρωι οδηγωντας μεσο ορο καθημερινα 3-4 ωρες στο αμαξι.Λοιπον εχω κανονισει διαμονη στη Χαιδελβεργη απο 05/10 με 06/10 φευγοντας απο το Rothenburg στις 05/10.
Που μου προτεινεις να μεινω μετα τις 06/10.Βαμβεργη η Βιρτσμπουργκ?
Σκεφτομουνα, φευγοντας απο το Rothenburg να παω ημερησια στο Βιρτσμπουργκ να το δω και το απογευματακι να καταληξω Χαϊδελβέργη.
Απο εκει την επόμενη μέρα να φυγω για Βαμβεργη και ισως να μεινω μια νυχτα και την επομενη να παω Νυρεμβεργη.
Αξιζει να μεινω λοιπον στην Βαμβεργη?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για πες μου, μετά το Schwangau πώς ακριβώς έχεις υπολογίσει το πρόγραμμα γιατί μάλλον δεν το πολυκατάλαβα.

Πας από το Schwangau στο Rothenburg (ή έχεις και ενδιάμεση διαμονή?), μένεις μια βραδιά και μετά πας Heidelberg για άλλη μία?

Αν ναι, το Wurzburg καλύτερα να το δεις φεύγοντας από Heidelberg με κατεύθυνση Bamberg.

Νομίζω ότι είναι καλύτερα να κάνεις τη διανυκτέρευση στη Bamberg παρά στο Wurzburg. Η Bamberg είναι όμορφη, φαντάζομαι ότι καλά θα είναι και για διανυκτέρευση. Έτσι μοιράζετε και τα χιλιόμετρα καλύτερα.

Δεν είχα ψάξει καθόλου για καταλύματα στη Bamberg γιατί δεν με ενδιέφερε, αλλά κάνοντας βόλτα, είδα ότι ήταν σε πολύ βολικό σημείο το οικονομικό ibis.
 

dimitrios9

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Bamberg or Wurzburg?

Απο το Schwangau που φευγω στις 03/10, θα παω στο Rothenburg χωρις ενδιαμεση διαμονη.Εχοντας γραψει στην ιστορια σου οτι το Augsbourg δεν λεει και πολλα ειπα να το αφησω και να περασω να δω τα Donauworth, Nordlingen, ισως και Harburg και Dinkelsbuhl μεχρι να καταληξω στο Rothenburg ob der Tauber.
Απο το Rothenburg (θα μεινω 03/10 με 05/10) λεω να παω στο Wurzburg το πρωι της 05/10 ετσι ωστε να δω και το υπολοιπο μερος του ρομαντικου δρομου που ειναι και το τελευταιο κομματι.Μετα το μεσημερι να φυγω για Χαιδελβεργη οπου θα μεινω κιολας (05/10-06/10).
Ετσι την Χαιδελβεργη θα τη δω ολο το απογευμα και το πρωι της επομενης μερας.
Μετα την Χαιδελβεργη να παω αμεσως Βαμβεργη αλλα επειδη στο Google Maps μου λεει οτι ειναι 258 χλμ δηλαδη περιπου 2,5 ωρες ελεγα οτι ισωσ να μην προλαβω να την δω μονο το απογευμα (παρεπιπτοντως η πτηση μου της επιστροφης ειναι στισ 09/10) και ελεγα να μεινω κιολας.Αλλα αξιζει να διαθεσω τοσο χρονο για την Βαμβεργη?Αυτο σε ρωτησα πριν.Η να φτασω το απογευμα και την ιδια μερα να παω Νυρεμβεργη στις 06/10?Μου φαινεται οτι θα ειναι κουραστικο.
Να μεινω στη Βαμβεργη 06-07/10 και μετα να παω Νυρεμβεργη ωστε να χω 07/10 08/10 και στις 09/10 το πρωι να δω και το Ρεγκενσμπουργ!
Περιμενω τις παρατηρησεις σου.Ευχαριστω και παλι.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλό μου φαίνεται το πρόγραμμα. Και χιλιόμετρα, αλλά και ξεκούραση.

Πραγματικά δεν ξέρω αν η Bamberg ενδείκνυται για διανυκτέρευση, μιας και την είδα για λίγες μόνο ώρες. Με το σκεπτικό όμως ότι θα ξεκουραστείς και δεν θα έχεις πολλά χιλιόμετρα μπροστά σου, κάνε τη τη διανυκτέρευση.

Έτσι, θα είσαι και πιο χαλαρός.

Στο σημείο αυτό να πω πως η δική μου εμπειρία από όλα αυτά τα μέρη είναι καλοκαιρινή. Τέλος Σεπτέμβρη με αρχές Οκτώβρη δεν ξέρω τί μπορεί να παίζει από άποψη "ζωής".

Το μόνο σίγουρο που πρέπει να θυμάσαι είναι ότι τα εστιατόρια κλείνουν νωρίς το βράδυ. Και στις περιοχές γύρω από τις Αλπεις, νωρίς το πρωί και από το απόγευμα και μετά έχει αρκετή ψύχρα.
 

dimitrios9

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Bamberg or Wurzburg?

Mαλλον θα μεινω Βαμβεργη.Η Νυρεμβεργη τι λεει?ειναι ομορφη?Αξιζει να μεινω 2 μερες η να την κανω για Ρεγκενσμπουργκ?Θα εχω χρονο για Νυρεμβεργη απο Κυριακη μεχρι Δευτερα και Τριτη πρωι μιας και η πτηση μου ειναι το απογευμα στισ 20:00.Οσο για το καιρο θα προμηθευτουμε τα καταλληλα ρουχα ευχαριστω για τις πληροφοριες αυτες.Νωρις το βραδυ τι ωρα δηλαδη ?8?Ξενεεεεερα...!
2 ακομα ερωτησεις τελευταιες.
Στις περιοχες γυρω απο τις Αλπεις στην κοιλαδα Ramsay π.χ ή στο Ρομαντικο Δρομο συναντησατε κινηση στους δρομους?
Ο Ρομαντικος Δρομος εχει ταμπελες στο δρομο ετσι ωστε να τον ξεχωρισεις?Εχω 2 gps software (TOMTOM k Navigon) οπου δεν μου εχουν το Ρομαντικο Δρομο.Πως θα τον ξεχωρισω?Εχουν καποια συγκεκριμενη αριθμηση απο το Fussen μεχρι το Wurzburg?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η Νυρεμβέργη μας άρεσε. Εχει αρκετά μεγάλο κομμάτι για τσάρκες, φωτογραφίες, φαγάκια και μπύρες. Έχε υπόψη σου ότι δεν είναι χωριό, αλλά πόλη. Το ιστορικό και τουριστικό της μέρος είναι μεγάλο. Δες φωτογραφίες, διάβασε και κάποια πράγματα για την πόλη και το τί μπορείς να κάνεις εκεί και αποφασίζεις αν σου κάνει για τόση παραμονή. Εμείς δεν το μετανιώσαμε.

Κίνηση δε βρήκαμε πουθενά. Σε κανένα σημείο της διαδρομής.
Όσο για το ρομαντικό δρόμο υπάρχουν καφέ ταμπέλες με την επιγραφή "Romantische Strase" που σε καθοδηγούν.
Δες εδώ: Romantic Road - Wikipedia, the free encyclopedia

Βάλε στο gps το σημείο αφετηρίας και το σημείο προορισμού και ανάμεσα τα χωριά που θέλεις να δεις, έτσι ώστε να μπαίνεις εύκολα στα χωριά γιατί δεν είναι όλα πάνω στο δρόμο. Βρίσκονται λίγο μέσα, αριστερά και δεξιά της Ρομαντικής οδού.
Επίσης, δήλωσε να σε πάει από τη "γραφική" διαδρομή,οπότε θα αποφύγεις όλους τους μεγάλους αυτοκινητόδρομους.

Δε θυμάμαι αν το δικό μας gps είχε από μόνο του δηλωμένο το Ρομαντικο Δρόμο. Τότε δεν είχαμε το tomtom, είχαμε ένα άλλο.

Η κουζίνα των εστιατορίων στα χωριά κλείνει συνήθως γύρω στις 21:00. Οπότε φροντίστε εγκαίρως για το βραδυνό σας φαγητό.
Στις μεγάλες πόλεις (Μόναχο, Νυρεμβέργη) αυτό δεν ισχύει.

Δες και τις παρακάτω ιστοσελίδες για επιπλέον βοήθεια και ιδέες:
https://www.romantischestrasse.de/?lang=uk
The Romantic Road
Information about Germany's Romantic Road
 

kouvanos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα στην παρεα, και ενα μεγαλο ευχαριστω στη φιλη Αννυ που διαβαζοντας την ιστορια της πηραμε το εναυσμα οικογενειακως για μια 8ημερη εκδρομη στο Μπυρολο, Νοτια Γερμανια, Αυστρια, περυσι τον Αυγουστο...

Πραγματικα υπεροχα τοπια, ομορφες μικρες και μεγαλες πολεις, μεγαλειο της φυσης οι Αλπεις και κερασακι στην τουρτα, οι πολλες και δροσερες ... μπυρες !!!!

Θα σας γραψω στη συνεχεια αναλυτικα το δικο μας προγραμμα που συνοπτικα ειχε ως εξης:
1η μερα: Πτηση για Μοναχο, εξερευνηση της πολης με τα ποδια και ΜΜΜ
2η μερα: Ενοικιαση αυτοκινητου και μονοημερη εκδρομη Νυρεμβεργη - γυρισμος απο Ρεγκενσμπουργκ - επιστροφη Μοναχο
3η μερα: Οδικως στο Σαλτσμπουργκ - επιστροφη Μοναχο για διανυκτερευση
4η μερα: Οδικως στο κουκλιστικο Ιννσμπρουκ με σταση στη διαδρομη στο παλατι των ονειρων στα Γερμανο-αυστριακα συνορα
5η μερα: Οδικως στην Πραγα και επιστροφη μεσω Ροττενμπουργκ στο Μοναχο
6η - 7η μερα: Μονοημερη στην Ουλμ και στη Βαμβεργη, οδικως μεχρι Νταχαου (λιγο πιο εξω απο Μοναχο)

Μας ελειψε μονο η εκδρομη προς Ζυριχη, αλλα φοβηθηκαμε τα 380 χλμ μεσω 3 χωρων και παλι πισω....ουσιαστικα καναμε το Μοναχο ορμητηριο και γυρισαμε οσο μπορουσαμε σε ενα κυκλο σαν με διαβητη τις περιοχες στα 150-200-250 χλμ απο αυτο....
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Καταπληκτική η ιστορία σου anny! Φοβερές φωτογραφίες και χρησιμότατες πληροφορίες! Συγχαρητήρια και για το βραβείο, το άξιζε 100%! :xmas_biggrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom