Αυστρία Γερμανία Νότια Γερμανία με μια γεύση από Αυστρία. "Ένα ταξίδι στο...... μπυρόλο"

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.909
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Άννα, καταπληκτική η ιστορία σου.
Θαυμάσιες φωτογραφίες.
Έκανα κι εγώ μέρος της διαδρομής στη Ρομαντική Οδό, αλλά δεν μπόρεσα να δω όλα αυτά που αναφέρεις στην ιστορία σου.
Ελπίζω να τα καταφέρω κάποια άλλη φορά.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.333
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
anny ευχαριστώ. Η περιγραφή σου είναι λεπτομερής και κατατοπιστική και θα μου φανεί πολύ χρήσιμη στο ταξίδι που σχεδιάζω για Μόναχο - Βαυαρία.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.722
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εγώ πάντως θα πατήσω σε κάποια μέρη που πάτησε και η anny.(πίνοντας μπυρούλες).
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.722
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
anny,θα ήθελα τη βοήθειά σου όσον αφορά την επιλογή του τόπου διαμονής μου στη Βαυαρία.(δεν ξέρω αν διάβασες το πόστ μου στο τόπικ "6 μέρες Μόναχο",για τις επιλογές μου αυτών που θέλω να δω και να επισκεφτώ).να επιλέξω κάτι μεταξύ Fussen ή Oberammergau ή Garmisch,για να είμαι κάπου ενδιάμεσα στα κάστρα,λίμνες κλπ.???
και μετά να ανέβω για 2 μέρες γύρω από το Μόναχο ή να μείνω όλες μου τις μέρες εκεί?
(υπ'όψιν δεν με ενδιαφέρει το σάλτσμπουργκ,έχω πάει).
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μάκη το είδα το post σου και στο άλλο θέμα, αλλά επειδή δεν έχω πάει σε όλα τα μέρη που έχεις στο πρόγραμμα, δυστυχώς δεν μπορώ να σε συμβουλεύσω τί είναι καλύτερο και βολικότερο για την περίπτωσή σου.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.722
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ο.κ. anny μου,σ'ευχαριστώ.πιστεύω να δει κάποιος άλλος γνώστης της περιοχής και να με συμβουλέψει.
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Διαβάζοντας την παραπάνω ιστορία και όχι μόνο, πήραμε την απόφαση να κάνουμε το γαμήλιο ταξίδι μας στις περιοχές της βαυαρίας και των αυστριακών Άλπεων. Έτσι πριν ένα μήνα περίπου έκλεισα τα εισιτήρια με Lufthansa, στη τιμή των 250(και τα 2). Θα έχουμε στη διάθεσης μας 6 ολόκληρες μέρες(5 διανυκτερεύσεις). Άφιξη στο Μόναχο και ενοικίαση αυτοκινήτου(το Μόναχο δεν μας ενδιαφέρει). Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :
1)Για ενοικίαση αυτοκινήτου είμαι εντάξει με το παλιό κλασικό δίπλωμα(χάρτινο).
2)Το ταξίδι θα γίνει 25-30/11. Χρειάζομαι χιονολάστιχα;
Έχει να προτείνει κανείς κάποια καλή και οικονομική εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτων;
Η σκέψη είναι την πρώτη μέρα να πάμε στο Hallstatt και να διανυκτερεύσουμε στο saltsburg.
Τη δεύτερη αφού κάνουμε μια στάση στο insburg να καταλήξουμε στο φύσσεν ή γκάρμις ή Oberammergau για 2 διανυκτερεύσεις(εδώ θέλω βοήθεια για την επιλογή της καλύτερης τοποθεςίας). Την τρίτη μέρα neauschwanstein, linderhof, ettal,mittenwald,garmisch κτλ.( αναλόγως με το που θα γίνουν οι διανυκτερεύσεις). Κρυφή επιθυμία μου είναι η ανάβαση στο τςουγκπίτςε αλλά μάλλον δεν μας βγαίνει. Την τέταρτη μέρα αναχώρηση για rothenburg (2 διανυκτερεύςεις) μέσω της ρομαντική οδού με ενδιάμεσες στάσεις. Πέμπτη μέρα rothenburg και ημερήσια bamberg. Έκτη και τελευταία μέρα νυρεμβέργη και επιστροφή Μόναχο για τη βράδυνή μας πτήση(θα μπορούσαμε αντί nurberg να πάμε regensburg αλλά 29/11 ανοίγει η χριστουγενιάτικη αγορά στη νυρεμβέργη και θα θέλαμε να πάρουμε μια γεύση). Πως το βλέπετε το πρόγραμμα; Να ληφθεί υπόψη ότι δεν θέλουμε να μπούμε σε μεγάλες πόλεις(γί´ αυτό και βγάζουμε το Μόναχο εκτός προγράμματος) και η προτεραιότητά μας είναι η όμορφη φύση της περιοχής, τα μικρά γραφικά χωριουδάκια και το καλό φαγητό. Δεκτή κάθε πρόταση και βοήθεια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αρχικά νομίζω ότι έχετε υπολογίσει πολλά μέρη σε λίγες ημέρες και σε ορισμένες περιπτώσεις πολλά χιλιόμετρα ανά ημέρα.
Το παρόμοιο ταξίδι που κάναμε εμείς, ήταν σχεδόν στο διπλάσιο χρόνο και καλοκαίρι, το οποίο σημαίνει ότι η διάρκεια της ημέρας ήταν πολύ μεγαλύτερη. Τέλος Νοεμβρίου υπολόγισε πως ο ήλιος θα δύει γύρω στις 16:30.

Επίσης σημείωσε πως τα χιονολάστιχα στην Αυστρία είναι υποχρεωτικά από 1 Νοεμβρίου έως 15 Απριλίου. Νομίζω ότι από το τέλος του 2010 κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τη Γερμανία.
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Αν κάναμε μια παραπάνω διανυκτέρευση στις Βαυαρικές Άλπεις και να κόψουμε μία από rothenburg(όπου θα περιοριστούμε μόνο rothenburg, άντε και regensburg στην επιστροφή) θα είναι καλύτερα.Ίσως προλάβουμε και τςουγκπίτςε(αν έχει καλό καιρό). Για το δίπλωμα ξέρεις κάτι; Όσον αφορά τις διανυκτερεύσεις φύσσεν, γκάρμις ή Oberammergau; Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλουμε να γίνουμε και Βέγγοι για να τα προλάβουμε όλα, αλλά κάποια μέρη όπως saltsburg, Hallstatt, rothenburg και neauschwanstein θέλουμε να τα δούμε. Οι μέρες είναι λίγες και όπως είπες είναι και μικρές. Θα μπορούσαμε να κάνουμε και 2 δ/σεις στο saltsburg. Έχω μπερδευτεί λίγο......
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για το δίπλωμα θα έλεγα ότι για να αποφύγεις καθυστερήσεις κατά την ενοικίαση ή σε πιθανούς ελέγχους, ότι είναι είναι καλύτερα να το αλλάξεις και να βγάλεις νέου τύπου.
Θεωρητικά το ροζ ισχύει, αλλά επειδή δεν έχει λατινικούς χαρακτήρες, ενδέχεται να αντιμετωπίσεις προβλήματα που θα σε οδηγήσουν σε χάσιμο χρόνου, ο οποίος δε σου περισσεύει.

Στο πλάνο τώρα, οι πρώτες σκέψεις όπως μου έρχονται και με γνώμονα ότι προσπαθείτε να χωρέσετε πολλά μέρη σε λίγες μέρες:
Οι δυσκολότερες μέρες από άποψη χιλιομέτρων είναι οι δύο πρώτες. Δηλαδή Μόναχο - Hallstatt - Salzburg και Salzburg - Innsbruck - Fussen (ή όποιο άλλο μέρος στη Γερμανία διαλέξετε).
Αρα, ξεκινάτε το ταξίδι σας με πολύ δρόμο. Θα είστε πολλές ώρες στο αυτοκίνητο και μάλλον θα δείτε ελάχιστα το Salzburg.
Θα έλεγα επίσης να αφήσετε εκτός προγράμματος το Regensburg.

Στο αρχικό σας σχέδιο το σενάριο είναι περίπου έτσι:
  1. Κατευθείαν από το αεροδρόμιο του Μονάχου (φαντάζομαι ότι έχετε πρωινή πτήση) στο Hallstatt και κατάληξη στο Salzburg προς το απόγευμα. Παίρνετε μια μικρή γεύση από αυτό και διανυκτερεύετε εκεί.
  2. Ξαναβλέπετε λίγο το Salzburg νωρίς το πρωί, φεύγετε προς Innsbruck και καταλήγετε αργά το απόγευμα στο Fussen ( ή όποιο άλλο μέρος προς τα εκεί επιλέξετε), όπου και διανυκτερεύετε.
  3. Κάστρο και ό,τι άλλο σας προκύψει στην περιοχή. Διανυκτέρευση στο ίδιο μέρος.
  4. Ξεκινάτε νωρίς τη Ρομαντική Οδό με επιλεκτικές στάσεις και φτάνετε αργά το μεσημέρι στο Rothenburg όπου και διανυκτερεύετε.
  5. Πρωινή βόλτα στο Rothenburg (χωρίς κόσμο και με φως), βόλτα στη Bamberg και ξανά διανυκτέρευση στο Rothenburg.
  6. Να υποθέσω ότι έχετε απογευματινή πτήση, οπότε σας παίρνει για μια βόλτα στη Νυρεμβέργη, βλέπετε και τη χριστουγεννιάτικη αγορά και καταλήγετε στο αεροδρόμιο.
Αρα οι διανυκτερεύσεις είναι: 1 Salzburg, 2 Fussen (ή άλλο), 2 Rothenburg

Στο δεύτερο σχέδιο, το σενάριο μεταβάλλεται περίπου έτσι:
  1. Ίδιο πλάνο με το σενάριο Α.
  2. Όλη την ημέρα στο Salzburg
  3. Πρωινή αναχώρηση προς Innsbruck και κατάληξη στο Fussen (ή άλλο)
  4. Ιδιο πλάνο με την 3η μέρα του σεναρίου Α
  5. Ιδιο πλάνο με την 4η μέρατου σεναρίου Α
  6. Ξαναβλέπετε πρωί το Rothenburg, περνάτε από Νυρεμβέργη και καταλήγετε στο αεροδρόμιο του Μονάχου για την πτήση σας.
Στο σενάριο Β κόβετε τελείως τη Bamberg και οι διανυκτερεύσεις σας είναι: 2 Salzburg, 2 Fussen (ή άλλο), 1 Rothenburg.

Το δεύτερο σενάριο μου φαίνεται πιο ξεκούραστο και ανάμεσα στα δύο, μάλλον αυτό θα διάλεγα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Στο σενάριο Β, μπορείτε ίσως το Hallstatt να το κάνετε ως ημερήσια από Salzburg τη δεύτερη μέρα για να είστε και πιο ξεκούραστοι.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.909
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Για το δίπλωμα ξέρεις κάτι;
Πριν από μερικά χρόνια μου δημιούργησαν πρόβλημα με το παλιό μου δίπλωμα στο αεροδρόμιο του Dortmud κατά την ενοικίαση του αυτοκινήτου.
Από τότε το άλλαξα με καινούριο και έτσι ησύχασα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom