Ηνωμένο Βασίλειο Ξενοδοχείο στο Λονδίνο

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
ευχαριστω πολυ αλλα δεν ειναι μακρια απο την oxford st ?
με το μετρό είσαι οκ,θα πάρεις την πράσινη γραμμή θα κατέβεις earls court και από κει με την μπλε γραμμή την piccadily πάς καρακέντρο Piccadily circus.Συνολικά γύρω στις 8 στάσεις και είσαι στην καρδια του Λονδίνου
 

Dragonborn

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Καλο ξενοδοχείο για 22 / 12 παιζει (το πολυ ~100Ε) για 2 ενήλικες και 2 14χρονα παιδια;

Τελευταία στιγμή προσπαθώ να το κανονίσω, αν έχετε κάποια ιδέα ευπρόσδεκτη :)
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.076
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλο ξενοδοχείο για 22 / 12 παιζει (το πολυ ~100Ε) για 2 ενήλικες και 2 14χρονα παιδια;

Τελευταία στιγμή προσπαθώ να το κανονίσω, αν έχετε κάποια ιδέα ευπρόσδεκτη :)
Δε μας λες για πόσες μέρες θες (αχ ζηλεύω μόλις γύρισα από Λονδίνο είναι υπέροχα), αλλά με μια ματιά που έριξα στο booking.com για άφιξη 22/12, βρίσκεις πάνω-κάτω στις τιμές που θες. Προσανατολίσου σε ξενοδοχείο πιο "έξω" π.χ. Kensington, Earls Court κλπ. και όχι καρα-κέντρο για να βρεις τις τιμές που θες (υπόψη ότι θα χρειαστεί να κλείσεις δύο δίκλινα, δε ξέρω για τετράκλινα αν υπάρχουν). Αυτές οι περιοχές βολεύουν και σε περίπτωση που φτάνετε στο Χίθροου, αν θέλετε να πάρετε μετρό για να πάτε στο ξενοδοχείο, είναι περίπου μισάωρη διαδρομή. Φυσικά μπορείς να ψάξεις και σε άλλες περιοχές αν θες.

Καλά να περάσεις!!
 
Last edited:

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
SOS, κι εγώ θέλω ξενοδοχείο οικονομικό, όχι μακριά απ το κέντρο για 17-21 Μαρτίου. :icon_rolleyes:
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.076
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
SOS, κι εγώ θέλω ξενοδοχείο οικονομικό, όχι μακριά απ το κέντρο για 17-21 Μαρτίου. :icon_rolleyes:
Δηλαδή έχεις ψάξει π.χ. στο booking.com και δε βρίσκεις? Θα μας βοηθούσε αν μας έλεγες πως προσδιορίζεις το "οικονομικό" (παροχές, χρέωση/βραδιά) και "όχι μακριά απ΄το κέντρο".
Να ξέρεις δύο πράγματα:
1) Αν θέλεις ζώνη 1 που θεωρείται "όχι μακριά απ΄το κέντρο", δεν πρόκειται να βρεις αξιοπρεπή διαμονή ακόμα και σε bed&breakfast με κάτω από 90-110 λίρες το δίκλινο τη βραδιά.. Τουλάχιστον αυτό διαπίστωσα στην αγωνιώδη αναζήτησή μου επί δύο μήνες πριν πάω! Εκτός από μηχανές αναζήτησης, να κοιτάς και στα σάιτ των ξενοδοχείων που σε ενδιαφέρουν, πολλές φορές βρίσκεις φθηνότερα από κει γιατί βάζουν προσφορές κλπ. ειδικά αν ρισκάρεις και κλείσεις χωρίς δωρεάν ακύρωση.
Θα σου πρότεινα αυτό που έμεινα εγώ πριν λίγες μέρες, το "Ibis London Euston St Pancras" http://www.ibis.com/gb/hotel-0921-ibis-london-euston-st-pancras/index.shtml# πολύ καλό, πρόσφατα ανακαινισμένο, κεντρικό και γενικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη (αν και τα δωμάτια είναι σχετικά μικρά αλλά από ότι κατάλαβα, αυτό είναι σχεδόν κανόνας στο κεντρικό Λονδίνο, μη περιμένεις απλωσιά). Αλλά δεν ξέρω αν οι τιμές του σου κάνουν. Θεωρείται οικονομικό για την τοποθεσία του πάντως.

2) Να ξέρεις ότι οι συγκοινωνίες στο Λονδίνο είναι φοβερές ειδικά το μετρό. Δηλαδή έχει πολύ συχνά και καλύπτει πολλά μέρη. Γι΄αυτό μη φοβηθείς να κοιτάξεις και λίγο πιο έξω (όχι πολύ, καναδυό τρεις σταθμούς μετρό) στην ζώνη 2. Σίγουρα όσο πιο κεντρικά τόσο καλύτερα, αλλά αν θες οικονομία στο Λονδίνο (έννοιες ασυμβίβαστες) κάνε και καμιά υποχώρηση..
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Δηλαδή έχεις ψάξει π.χ. στο booking.com και δε βρίσκεις? Θα μας βοηθούσε αν μας έλεγες πως προσδιορίζεις το "οικονομικό" (παροχές, χρέωση/βραδιά) και "όχι μακριά απ΄το κέντρο".
Βρίσκω στο BOOKING αρκετά ξενοδοχεία, αλλά δεν ξέρω σε ποια περιοχή κοντά να κλείσω.
Για μένα τον πιο σημαντικό ρόλο πρίν κλείσω κάποιο ξενοδοχείο είναι τα σχόλια και η βαθμολογία να είναι πάνω από 7,8-7,9
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.076
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Βρίσκω στο BOOKING αρκετά ξενοδοχεία, αλλά δεν ξέρω σε ποια περιοχή κοντά να κλείσω.
Για μένα τον πιο σημαντικό ρόλο πρίν κλείσω κάποιο ξενοδοχείο είναι τα σχόλια και η βαθμολογία να είναι πάνω από 7,8-7,9
Α, ΟΚ τότε. Αφού βρίσκεις, εσύ ξέρεις! Προτίμησε στη ζώνη 1 που θεωρείται το "κέντρο" και μερικές περιοχές π.χ. Kensington είναι λίγο πιο έξω, αλλά βολεύουν πολύ και είναι καλές περιοχές. Άλλωστε όπως είπα, με το μετρό δεν φοβάσαι τίποτα. Εκτός αν θες να μη το χρησιμοποιείς πολύ (που είναι αναπόφευκτο γιατί τα αξιοθέατα δεν είναι όλα κοντά μεταξύ τους). Δες εδώ τις ζώνες που σου λέω με χάρτη μετρό και φρόντισε να βρεις ξενοδοχείο κοντά σε στάση και κατά προτίμηση με πάνω από μια γραμμή να περνάει από κει http://www.tfl.gov.uk/assets/images/general/standard-tube-map.gif

Όσον αφορά τα σχόλια, καλά κάνεις, και εγώ το ίδιο κάνω, αλλά πολλές φορές το booking.com με μπερδεύει βρίσκω μεγάλες αποκλίσεις στις βαθμολογίες, ενώ κάποιο ξενοδοχείο μπορεί να ανεβάζει το μέσο όρο του μόνο και μόνο γιατί είναι σε άριστη τοποθεσία!! Καλύτερα να διαβάζεις και τις αντίστοιχες reviews στο tripadvisor, είναι πιο λεπτομερείς και θα δεις και real photos.

Υ.Γ. Α, και αν έρχεσαι ή/και φεύγεις από Χίθροου, βολεύει η περιοχή στις στάσεις Earls Court/Gloucester Road και πέριξ, γιατί κάνει κανά μισάωρο το μετρό από το αεροδρόμιο. Το ξενοδοχείο που σου γράφω στο προηγούμενο post μου, είναι κοντά στο σταθμό Kings Cross/St Pancras, ο οποίος πέραν ότι περνάνε πολλές γραμμές μετρό από κει, και εξυπηρετεί αφάνταστα, βολεύει τόσο για το Χίθροου όσο και για το Γκάτγουικ (αν δεν κάνω λάθος). Απλά είναι πιο μακριά (καμιά ώρα από αεροδρόμιο).
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Α, ΟΚ τότε. Αφού βρίσκεις, εσύ ξέρεις! Προτίμησε στη ζώνη 1 που θεωρείται το "κέντρο" και μερικές περιοχές π.χ. Kensington είναι λίγο πιο έξω, αλλά βολεύουν πολύ και είναι καλές περιοχές. Άλλωστε όπως είπα, με το μετρό δεν φοβάσαι τίποτα.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου!!! Για τις περιοχές Γουέμπλει η Γκρίνουιτς που είναι λίγο μακριά απ το κέντρο τι έχετε να πείτε??? Βρίσκω καλά ξενοδοχεία και σε καλή τιμή σε κείνες τις περιοχές..
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.076
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Αυτές οι περιοχές που αναφέρεις (Γουέμπλει και Γκρίνουιτς), ειδικά το Γουέμπλει είναι αρκετά μακριά από το κέντρο. Δεν γνωρίζω για το Γουέμπλει, το Γκρίνουιτς είναι υπέροχο, αλλά όπως σου είπα μακριά. Βέβαια έχει συχνή συγκοινωνία με το DLR (δεν περνάει μετρό) και λεωφορεία, αλλά δεν ξέρω αν δε σε πειράζει να χάνεις τουλάχιστον μια ώρα κάθε μέρα στο πήγαινελα από/προς ξενοδοχείο.. Και αισθάνεσαι λίγο σαν αποκομμένος εκεί νομίζω.. Ουσιαστικά είναι σαν εξοχή..
Γνώμη μου είναι, αν πας πρώτη φορά Λονδίνο, δώσε κάτι παραπάνω να μείνεις πιο κοντά να το φχαριστηθείς. Αλλά πάλι, δική σου τσέπη είναι, ότι θες κάνεις! Είναι σαν να έρχεσαι στην Αθήνα τουρίστας και να μένεις π.χ. Κηφισιά.. Ωραία περιοχή η Κηφισιά δε λέω, αλλά λίγο μακριά.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλησπέρα. Ψάχνω ξενοδοχείο στο Λονδίνο από 26/3 με 1/4/2014 γύρω στα 450-500 για δίκλινο. έχετε να μου προτείνετε κάποιο;
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Ψάχνω και εγω για 4 βράδια ξενοδοχείο. Τι μου προτείνετε??? 100-150 ευρω την βραδια θέλω και κέντρο αν γίνετε..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom