ΗΠΑ Ξενοδοχειο για Νεα Υορκη

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Διαβασμένος φούλ, να είσται όλοι καλά εδω μέσα :xalara:
τώρα να δούμε τι θα κάνουμε στην πράξη, την θεωρία τη διαβάσαμε :bleh:
οι εκπτωτικοί κωδικοί που λές έρχονται στο e-mail και εφαρμόζονται στο hotel.com ?
Ναι, σου έρχονται στο e-mail και πρέπει να κλικάρεις επάνω στο μέιλ για να ενεργοποιηθεί (δηλ αν απλά αντιγράψεις το κωδικό που σου στέλνουνε και ανοίξεις μετά το σάιτ σε άλλο παράθυρο χωρίς να πατήσεις επάνω στο διαφημιστικό που σου στέλνουνε δεν λειτουργεί :confused: )

Επίσης να ξέρεις, δεν το δέχονται όλα τα ξενοδοχεία όπως σου είπα (αλλά τα περισσότερα ναι) και θα πρέπει -ακόμα κ αν βρεις με δωρεάν ακύρωση- να προπληρώσεις το ποσό εκείνη τη στιγμή της κράτησης. Αν είναι με δωρεάν ακύρωση σου τα επιστρέφουν (έτσι λένε-δε μου έτυχε). Αυτό είναι κ το μόνο μείον της υπόθεσης. Α, κ να διαβάσεις πότε λήγει ο κάθε κωδικός μη πας να κλείσεις κ έχει λήξει

Επειδή στέλνουν τακτικά, κ επειδή πρέπει να προπληρώσεις καλύτερα να μη βιαστείς να κλείσεις, να είσαι σίγουρος

Αχ τι ωραία θα περάσετε τέλεια :clap:
 

_mary_

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
καλησπέρα παιδιά...θα πάω και γω Νέα Υόρκη το Φεβρουάριο και είμαι ανάμεσα στο Yotel(42nd street) που βρίσκετε στο Hells Kitchen και στο Hampton Inn Madison Square Garden(31st street) δίπλα στο Madison Square. Επειδή είναι η πρώτη μου φορά Νεα Υορκη ποια τοποθεσία θα προτείνατε ως "πιο κεντρική" και πιο καλή ως προς το να εξερευνήσουμε την πόλη? :)
 
Last edited:

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
καλησπέρα παιδιά...θα πάω και γω Νέα Υόρκη το Φεβρουάριο και είμαι ανάμεσα στο Yotel(42nd street) που βρίσκετε στο Hells Kitchen και στο Hampton Inn Madison Square Garden(31st street) δίπλα στο Madison Square. Επειδή είναι η πρώτη μου φορά Νεα Υορκη ποια τοποθεσία θα προτείνατε ως "πιο κεντρική" και πιο καλή ως προς το να εξερευνήσουμε την πόλη? :)
Και τα δυο πολύ κεντρικά. Εγώ έχω μείνει ένα "τετράγωνο" απ΄το 2ο, αρκετά βολική τοποθεσία ήταν. από τις φωτογραφίες των δύο όμως θα επέλεγα το 1ο, αν δεν έχουν τραγικές διαφορές στην τιμή.
 

gianna61

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Γεια σας
Ειμαστε 3 φιλοι και θα επισκεφθουμε την Ν Υορκη 6-15 Απριλιου.Βρισκουμε καλα και πολυ οικονομικα ξενοδοχεια στο Νιου Τζερσι,5-6 χλμ απο ταιμς σκουεαρ.Εχει μεινει καποιος εκει και να εχει αποψη;
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ποιά ξενοδοχεία είναι? Θα πρέπει να υπολογίσεις και το κόστος της συγκοινωνίας για να πάτε Manhattan το οποίο το 2002 με λεωφορείο ήταν 16 δολλάρια πηγαινε-έλα. Επίσης δεν ξέρω πόσο συχνά και μέχρι τί ώρα υπάρχουν δρομολόγια λεωφορείων/τραίνων. Θα πρότεινα να ρίξετε μιά ματιά και απο την άλλη μεριά, στο Long Island City ή κάπου στο Brooklyn, κοιτώντας πάντα να υπάρχει κοντινή πρόσβαση στο τραίνο.
Πάντως έχοντας μείνει μερικές μέρες στο New Jersey (δεν θυμάμαι ακριβώς πού) ήταν ωραία περιοχή
 

_mary_

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Και τα δυο πολύ κεντρικά. Εγώ έχω μείνει ένα "τετράγωνο" απ΄το 2ο, αρκετά βολική τοποθεσία ήταν. από τις φωτογραφίες των δύο όμως θα επέλεγα το 1ο, αν δεν έχουν τραγικές διαφορές στην τιμή.
Μας αρέσουν και τα δύο σαν ξενοδοχεία.
Η διαφορα στην τιμη είναι 30 ευρω πιο ακριβό το Hampton αλλά παρέχει πρωινό. Εμεις είμαστε ζευγάρι και θα μείνουμε για 7 μέρες. Πιστεύεις αξίζει απο οικονομικής άποψης για το πρωινό ?

Επίσης απο ότι είδα το Ηampton βρίσκεται και πιο κοντά σε περισσότερες στάσεις μετρό σε σχέση με το Yotel.

To μόνο που μας κρατάει στην σκέψη του Yotel ειναι η θέα που λογικα θα έχουμε απο το δωμάτιο και οτι είναι λίγο πιο νεανικό και καινούργιο....... αν και ξέρω οτι δεν είναι και τόσο σπουδαία πράγματα αυτά οταν είσαι στην Νέα Υόρκη! Λες και θα μένεις και καθόλου στο ξενοδοχείο!
 

_mary_

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Γεια σας
Ειμαστε 3 φιλοι και θα επισκεφθουμε την Ν Υορκη 6-15 Απριλιου.Βρισκουμε καλα και πολυ οικονομικα ξενοδοχεια στο Νιου Τζερσι,5-6 χλμ απο ταιμς σκουεαρ.Εχει μεινει καποιος εκει και να εχει αποψη;
Η δική μου άποψη είναι να δείτε για ξενοδοχείο στο Long Island! Με μια γρήγορη έρευνα για τις ημερομηνίες που είπες...τo καλυτερο ξενοδοχείο απο άποψη ''οικονομικό και ποιοτικό'' είναι το Feather Factory γύρω στα 1.100 ευρώ.

Γενικά να ξέρεις οτι απο την μεριά του Long Island υπάρχει το μετρό με το οποίο αν βγάλετε εβδομαδιαία κάρτα των 30$ συμφέρει πάρα πολύ και είσαι και σε 15-20 λεπτα στην Times Square.

Απο την μεριά του New Jersey δεν υπάρχει μετρό αλλα λεωφορείο. Η τιμή για την κάθε μετακίνηση είναι 3,50$ (Άρα θές 7$ πήγαινε έλα το άτομο κάθε μέρα στην καλύτερη). Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν πολυ βολεύει.

Επίσης εφόσον είστε 3 άτομα και φίλοι, θα πρότεινα airbnb. Υπάρχουν για τις ημερομηνίες σου ολόκληρα διαμερίσματα στην Αστόρια με 750 ευρώ τελική τιμή και είσαι σε ένα 20λεπτο στο Μανχάταν. Και μένεις και σε έλληνες εκεί, μιας και οι περισσότεροι οικοδεσπότες στην Αστόρια είναι έλληνες!

Ελπίζω να βοήθησα, ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Μας αρέσουν και τα δύο σαν ξενοδοχεία.
Η διαφορα στην τιμη είναι 30 ευρω πιο ακριβό το Hampton αλλά παρέχει πρωινό. Εμεις είμαστε ζευγάρι και θα μείνουμε για 7 μέρες. Πιστεύεις αξίζει απο οικονομικής άποψης για το πρωινό ?

Επίσης απο ότι είδα το Ηampton βρίσκεται και πιο κοντά σε περισσότερες στάσεις μετρό σε σχέση με το Yotel.

To μόνο που μας κρατάει στην σκέψη του Yotel ειναι η θέα που λογικα θα έχουμε απο το δωμάτιο και οτι είναι λίγο πιο νεανικό και καινούργιο....... αν και ξέρω οτι δεν είναι και τόσο σπουδαία πράγματα αυτά οταν είσαι στην Νέα Υόρκη! Λες και θα μένεις και καθόλου στο ξενοδοχείο!
Και τα δύο είναι πάρα πολύ κεντρικά. Συνεπώς, η επιλογή σας θα πρέπει να βασιστεί σε άλλα κριτήρια. Αν μιλάμε για 30 ευρώ συνολικά στο ζευγάρι για όλες τις μέρες, δεν το συζητάμε ότι συμφέρει. Με τα μπούνια.
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Και τα δύο είναι πάρα πολύ κεντρικά. Συνεπώς, η επιλογή σας θα πρέπει να βασιστεί σε άλλα κριτήρια. Αν μιλάμε για 30 ευρώ συνολικά στο ζευγάρι για όλες τις μέρες, δεν το συζητάμε ότι συμφέρει. Με τα μπούνια.
Συμφωνώ απόλυτα!
 

manfles

Member
Μηνύματα
22
Likes
8
Συμφωνώ απόλυτα!
Εάν είναι πάνω κάτω τα ίδια, να προτιμήσεις αυτό που προσφέρει και πρωινό διότι όταν θα πάς εκεί θα καταλάβεις γιατί στο λέω. Εγώ ήμουν τον Αύγουστο εκεί και έμενα στο Hotel Mela Times Square.
 

_mary_

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Τέλεια...σας ευχαριστώ πολύ όλους! Θα κλείσω στο Hampton λοιπόν.

Και κάτι τελευταίο.... Θα κάνω κράτηση μέσω booking και θα πληρώσω όλο το ποσό απο πρίν.
Κάτι είχε πάρει το αυτί μου οτι υπάρχει και ένας φόρος διαμονής (το αντίστοιχο που ήρθε πρόσφατα και στην Ελλάδα) και οτι τον πληρώνεις κατα το check in. Δέν είναι κανα τρελό ποσό....απλά θέλω να ξέρω τι δίνω και που! Δεν μιλάω για το resort fee που ούτοσιαλος δεν υπάρχει στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο.
Είχε κανείς καμια πρόσφατη εμπειρία προς USA μερια έχοντας κλείσει μέσω booking να μου πει?
Ευχαριστώ και πάλι :D
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.705
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom