Τουρκία Ξενοδοχειο στην Κωνσταντινουπολη

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλησπέρα!! Επειδή τελικά θα μείνω προς σουλταναχμέτ και θα φτάσουμε στο ξενοδοχείο κατά τις 9 μιση, υπάρχει κάτι το οποίο θα μπορούσαμε να κάνουμε εκείνη την ώρα? Ξέρω ότι το σουλταναχμέτ δεν έχει ζωή το βράδυ, αλλά έστω μια απλή βόλτα. Ευχαριστώ πολύ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εκτός από την κλασική βόλτα στην πλατεία του Σουλταναχμέτ όπου θα δεις απ' έξω την Αγιά Σοφιά και το Μπλε Τζαμί, μπορείς να πας μέχρι τη γέφυρα του Γαλατά και αν αντέχετε να πάρετε το Τunel και να βγείτε για μια βόλτα στην Ιstiklal. Εκεί μπορείτε να φάτε κιόλας.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Αν είστε κοντά στη γέφυρα του Γαλατά μπορείτε να την περάσετε και να πάτε δεξιά από τη γέφυρα στην περιοχή Karakoy. Στο Karakoy τον τελευταίο καιρό έχουν ανοίξει μέσα στα στενάκια του μερικά πολύ όμορφα καφέ και μπαράκια και θεωρείται ανερχόμενη περιοχή για διασκέδαση.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το tunel κλείνει νωρίς και δεν το προλαβαίνετε. Και στην επιστροφή θα πρέπει να πάρετε οπωσδήποτε ταξί.

Εφόσον φτάνετε σχετικά αργά στο ξενοδοχείο, μπορείτε να κάνετε μια ποδαράτη βόλτα στην πλατεία του Σουλταναχμέτ να πάρετε μια πρώτη γεύση από τα φωτισμένα αξιοθέατα και μετά μπορείτε να πάτε εκεί γύρω είτε για φαγητό, είτε για καμιά μπυρίτσα.

Μπορεί την εποχή που θα πάτε να μην πολυκυκλοφορεί έξω ο κόσμος όπως το καλοκαίρι, αλλά τα μαγαζιά σίγουρα θα είναι ανοιχτά. Υπάρχουν αρκετά στην οδό Ticarethane, καθώς επίσης και στην οδό Akbiyik.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
[quote

Στο Sultanhamet κορυφαίο το basileus hotel , όλα κοντά. Πολύ καλό , πρόσφατα ανακαινισμένο. το συστήνω ανεπιφύλακτα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
αν πάμε προς γέφυρα γαλατά τελικά, αξίζει να πάμε στον Πύργο που λειτουργεί το καφέ?
Εμενα δε μ'αρεσει το καφε - εστιατοριο που λειτουργει εκει πανω εν αντιθεσει με τη θεα η οποια ειναι spectacular
Αφου θα ανεβεις μεχρι εκει κανε βολτα στην Istiklal και αφηνεις τον πυργο του Γαλατα για ενα πρωινο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το tunel κλείνει νωρίς και δεν το προλαβαίνετε. Και στην επιστροφή θα πρέπει να πάρετε οπωσδήποτε ταξί.
Ναι όντως το είχα ξεχάσει ότι το tunel κλείνει νωρίς, μπορεί και γύρω στις 10μμ. Δεν το χρειαστήκαμε για τον γυρισμό ποτέ, γυρνάγαμε πάντα με τα πόδια στο ξενοδοχείο στο Σουλτάναχμετ.
Έτσι για να πάτε προς Istiklal ή θα πρέπει να πάρετε ταξί ή με τα πόδια στις ανηφόρες (εντάξει το κάναμε και αυτό, αλλά είμαστε του ποδαρόδρομου)
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
[quote

Στο Sultanhamet κορυφαίο το basileus hotel , όλα κοντά. Πολύ καλό , πρόσφατα ανακαινισμένο. το συστήνω ανεπιφύλακτα.
το ξενοδοχείο basileus είναι σε πολύ καλύτερη θέση από το Booking.com: Kupeli Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 88 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! ή το Booking.com: Adora Hotel, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 130 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! στο χάρτη μου φαίνονται πιο κεντρικά και κοντά σε στάση τραμ αλλά δεν έχω άποψη για την περιοχή οπότε βασίζομαι σε εσάς.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
To Basileus έχει πολύ καλύτερες κριτικές από το Κupeli. Να σκεφτείς ότι το πρώτο είναι στο Νο12 στο tripadvisor και το δεύτερο στο Νο126. Η τοποθεσία είναι καλή και στα δυο. Το πρώτο είναι σε ανηφόρα, αλλά έχει λίγο μεγαλύτερο τρίκλινο κατά 5τμ.
Νομίζω ότι η εμπειρία στο πρώτο θα είναι καλύτερη, αν δεν σας απασχολεί η ανηφόρα.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
με απασχολει βασικα ότι το basileus δεν έχει ασανσερ και θα είμαι με την μητέρα μου, κάτι που το κάνει δύσκολο. Αλλά σαν περιοχές αυτά τα δύο που ρώτησα είναι εξίσου καλά?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom