Πορτογαλία Ξεχασμένα πορτοκάλια

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Να και μια άλλη
 

Attachments

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εχει τελεφερικ η Λισσαβωνα ετσι δεν ειναι?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγω τα εβγαλα τα συμπερασματα μου. Οι μπλουζες ειναι οι Πρωταγωνιστες...
Το στορι δεν επρεπε να το πεις Ξεχασμενα Πορτοκαλια, αλλα Απλωμενες Μπλουζες:cool:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αυτο που δειχνεις ειναι το οδοντωτο και εχει δυο γραμμες μικρες απο αυτα. Το τραμ της Λισαβονας ειναι το κανονικο οπως το ξερουμε απο παντου. Τελεφερικ εχει στο παρκο των Εθνων, αρκετα μακρυα απο το κεντρο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ποιο μεσο ειναι αυτο που κινειται στις ανηφοριες της πολης.Αυτο το οδοντωτο τραμ?
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Αυτο που δειχνεις ειναι το οδοντωτο και εχει δυο γραμμες μικρες απο αυτα. Το τραμ της Λισαβονας ειναι το κανονικο οπως το ξερουμε απο παντου. Τελεφερικ εχει στο παρκο των Εθνων, αρκετα μακρυα απο το κεντρο.
Ώστε, τα φωνάζουν διαφορετικά... Βέβαια, είναι όντως οδοντωτός ''σιδηρόδρομος'', αλλά εκεί τα λέγανε κι αυτά τραμ.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Η διαφορα ειναι οτι προκειται για δυο μικρες γραμμες που μαζι με το ασανσερ ενωνουν τη κατω με την ανω πολη.Η αποσταση μπορει να καλυφθει και με τα ποδια και χωρις ιδιαιτερη δυσκολια λογω ανηφορας.
Αυτο που ειναι πραγματικα μοναδικο ειναι το τραμ 28 που διασχιζει τις γειτονιες απο την Αλφαμα μεχρι την Μπαιρα Αλτο και προσφερει πραγματικα ομορφες εικονες και γλιτωνεις απο ολες τις ανηφορες.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Ορίστε και η σελίδα του lonely planet για όσους ενδιαφέρονται για το ταξίδι αυτό.:D
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ώστε, τα φωνάζουν διαφορετικά... Βέβαια, είναι όντως οδοντωτός ''σιδηρόδρομος'', αλλά εκεί τα λέγανε κι αυτά τραμ.
Τωρα που εριξα μια ματια στο τραβελπεντια του Φορουμ ειδα οτι και εκει αναφερεται σαν τελεφερικ οι ντοπιοι παντως το λενε Elevador.
Για οσους ενδιαφερονται η Λισαβονα εχει
1. ενα ασανσερ
2. δυο Φουνικολαρε (κατι σαν οδοντωτος)
3. ενα τελεφερικ
4. Τραμ (παλεια με ενα αμαξι και καινουργια)
5. Μετρο
6. Λεωφορεια
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Έχει τραμ! Ορίστε και μια φωτογραφία του.

Όπως λέει και ο Borealis, αυτό πράγματι δεν είναι τραμ, αν και η όψη του θυμίζει πολύ. Είναι funicular, και το ονομάζουν ascensor da glroria. Συνδέει την placa da restauradores με το Bairro Alto.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom