Ουγκάντα ΟΥΓΚΑΝΤΑ 2018-Ενα διαφορετικο ταξιδι...

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Έχω σοβαρές ενστάσεις, παρά τις καλές προθέσεις που μπορεί να υπάρχουν, αν φιλανθρωπία είναι να διατυμπανίζουμε τη βοήθειά που παρέχουμε, με χαμογελαστές selfie με τους εξαθλιωμένους. Όχι, για εμένα τίθεται ένα ζήτημα ηθικής εδώ.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Έχω σοβαρές ενστάσεις, παρά τις καλές προθέσεις που μπορεί να υπάρχουν, αν φιλανθρωπία είναι να διατυμπανίζουμε τη βοήθειά που παρέχουμε, με χαμογελαστές selfie με τους εξαθλιωμένους. Όχι, για εμένα τίθεται ένα ζήτημα ηθικής εδώ.
Για μένα το πιο σημαντικό είναι η καλή πρόθεση και εννοείται ότι πρέπει να "διαφημίζουμε" τέτοιες ενέργειες, από τη στιγμή που δε γίνονται υστερόβουλα...
Μακάρι να ευαισθητοποιηθούν κι άλλοι άνθρωποι και πραγματικά χαίρομαι που τα παιδιά μοιράζονται αυτή τους την εμπειρία μαζί μας!
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Έχω σοβαρές ενστάσεις, παρά τις καλές προθέσεις που μπορεί να υπάρχουν, αν φιλανθρωπία είναι να διατυμπανίζουμε τη βοήθειά που παρέχουμε, με χαμογελαστές selfie με τους εξαθλιωμένους. Όχι, για εμένα τίθεται ένα ζήτημα ηθικής εδώ.
Σκοπός μας δεν είναι να διαφημίσουμε τους εαυτούς μας...αλλά να προτρέψουμε και να βοηθήσουμε και άλλους να κάνουν τέτοια ταξίδια. Ήδη υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον και σίγουρα θα γίνει ανάλογο ταξίδι και του χρόνου.
Μπορεί τα παιδιά να ζουν φτωχά αλλά σίγουρα δεν είναι εξαθλιωμένα ,μόνο χαμόγελα και τραγούδια ακούσαμε,σε αντίθεση με εμάς κάποιοι ζουν ευτυχισμένοι και με τα λίγα.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Για μένα το πιο σημαντικό είναι η καλή πρόθεση και εννοείται ότι πρέπει να "διαφημίζουμε" τέτοιες ενέργειες, από τη στιγμή που δε γίνονται υστερόβουλα...
Μακάρι να ευαισθητοποιηθούν κι άλλοι άνθρωποι και πραγματικά χαίρομαι που τα παιδιά μοιράζονται αυτή τους την εμπειρία μαζί μας!
Δεν έχει νόημα να συζητάμε τις προθέσεις, γι' αυτό και δεν το έκανα, γιατί δεν επιδεικνύονται. Ο καθένας μπορεί να επικαλεστεί ό,τι θέλει ως κίνητρο. Η αισθητική του πράγματος είναι επίσης ένα ζήτημα.
 
Last edited:

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Σκοπός μας δεν είναι να διαφημίσουμε τους εαυτούς μας...αλλά να προτρέψουμε και να βοηθήσουμε και άλλους να κάνουν τέτοια ταξίδια. Ήδη υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον και σίγουρα θα γίνει ανάλογο ταξίδι και του χρόνου.
Μπορεί τα παιδιά να ζουν φτωχά αλλά σίγουρα δεν είναι εξαθλιωμένα ,μόνο χαμόγελα και τραγούδια ακούσαμε,σε αντίθεση με εμάς κάποιοι ζουν ευτυχισμένοι και με τα λίγα.
Αν σκοπός είναι να προτρέψουμε κάποιον να επισκεφτεί την Ουγκάντα, μία απλή ταξιδιωτική ιστορία θα ήταν αρκετή. Αν σκοπός είναι να προτρέψουμε κάποιον να πάει εκεί για να βοηθήσει τους αναξιοπαθούντες, συγγνώμη, αμφισβητώ ότι κάποιος που έχει φιλάνθρωπα αισθήματα περιμένει αυτό. Υπάρχουν πολλοί που χρειάζονται βοήθεια δίπλα του.
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Αν σκοπός είναι να προτρέψουμε κάποιον να επισκεφτεί την Ουγκάντα, μία απλή ταξιδιωτική ιστορία θα ήταν αρκετή. Αν σκοπός είναι να προτρέψουμε κάποιον να πάει εκεί για να βοηθήσει τους αναξιοπαθούντες, συγγνώμη, αμφισβητώ ότι κάποιος που έχει φιλάνθρωπα αισθήματα περιμένει αυτό. Υπάρχουν πολλοί που χρειάζονται βοήθεια δίπλα του.
Είναι δικαίωμα σου να αμφισβητείς τις προθέσεις μας,εγώ έχω ήσυχη την συνείδηση μου,μπορείς να λες ότι θέλεις, δεν μας γνωρίζεις προσωπικά για να μπορείς να ξέρεις τι βοήθεια προσφέρουμε σε αυτούς που ζουν κοντά μας, ελπίζω και εσύ να κάνεις το ίδιο γιατί όντως υπάρχουν πολλοί που έχουν ανάγκη.
Και πίστεψε με υπάρχουν πολλοί που θέλουν να βοηθήσουν αλλά φοβούνται να το κάνουν στην Αφρική και όντως θέλει προσοχή γιατί υπάρχουν αρκετοί κίνδυνοι, επομένως το να έχεις τις κατάλληλες πληροφορίες είναι απαραίτητο .
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Είναι δικαίωμα σου να αμφισβητείς τις προθέσεις μας,εγώ έχω ήσυχη την συνείδηση μου,μπορείς να λες ότι θέλεις, δεν μας γνωρίζεις προσωπικά για να μπορείς να ξέρεις τι βοήθεια προσφέρουμε σε αυτούς που ζουν κοντά μας, ελπίζω και εσύ να κάνεις το ίδιο γιατί όντως υπάρχουν πολλοί που έχουν ανάγκη.
Όπως είπα, δεν αμφισβητώ τις προθέσεις, γιατί δεν έχει νόημα να το κάνω. Τον τρόπο και το αποτέλεσμα αμφισβητώ. Μπορεί και εγώ να βοηθάω φτωχούς και ανήμπορους, αλλά να μην βγάζω selfie όταν τους δίνω τη φρατζόλα, που ξέρεις;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τις φωτογραφίες τις βγάζουμε πάντα για να μεταφέρουμε με πιο έντονο τρόπο τα δρώμενα και τα συναισθήματα του ταξιδιού μας, τα οποία είναι διαφορετικά για τον καθένα. Δε νομίζω ότι αυτή εδώ η περίπτωση είναι κάτι διαφορετικό.

Θα έλεγα να αφήσουμε την ιστορία να πάρει το δρόμο της - νομίζω ότι τα σχόλια έγιναν εκατέρωθεν και μπορείτε να συνεχίσετε την κουβέντα μεταξύ σας αν θέλετε, αφήστε στο τόπικ τον ταξιδιωτικό του χαρακτήρα.
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Όπως είπα, δεν αμφισβητώ τις προθέσεις, γιατί δεν έχει νόημα να το κάνω. Τον τρόπο και το αποτέλεσμα αμφισβητώ. Μπορεί και εγώ να βοηθάω φτωχούς και ανήμπορους, αλλά να μην βγάζω selfie όταν τους δίνω τη φρατζόλα, που ξέρεις;
Όντως μπορεί να το κάνεις και μπράβο σου για αυτό, όμως αυτή η δημοσιότητα που δώσαμε μέσα από τις σελίδες και την τοπική τηλεόραση ήταν που μας έδωσε την δυνατότητα να συγκεντρώσουμε ένα μεγάλο ποσό από ανθρώπους που έμαθαν και ήθελαν να μας στηρίξουν.
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Καλησπερα παιδια και συγχαρητήρια...σε ποια περιοχή μείνατε;;;;
Την πρώτη εβδομάδα μείναμε στην Καμπάλα σε ένα διαμέρισμα έξω από το κέντρο και μια μέρα στον ξενώνα του ορφανοτροφείου στο Monde,την δεύτερη για 4 μέρες πήγαμε στην Jinja για να δούμε κάποιες από τις ομορφιές αυτής της χώρας και το τελευταίο βράδυ μας φιλοξένησε ο πάτερ Αντώνιος στο σπίτι του στο Wakiso ένα χωριό 1 ώρα από τη Καμπάλα.
Στο Monde όπως προανέφερα υπάρχει χώρος να φιλοξενηθούν άτομα δίπλα ακριβώς από το νοσοκομείο των Γιατρών του Κόσμου, όμως δεν υπάρχει ίντερνετ και το μπάνιο έχει χαλάσει. Έτσι επιλέξαμε κάποιο διαμέρισμα στην πόλη που ούτως ή άλλως θα έπρεπε να πηγαίνουμε για κάποια ψώνια που μόνο εκεί βρήκαμε σε σούπερ μάρκετ μεγάλες ποσότητες από σαπούνια, οδοντόκρεμες,είδη υγιεινής,σερβιέτες και σε καλύτερες τιμές καθώς και ανταλλακτήριο για να αλλάξουμε χρήματα.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Εμένα η μόνη μου ένσταση σε αυτές τις καταστάσεις είναι ότι θα μπορουσες να προσφέρεις πολύ μεγαλύτερη βοηθεια μην κάνοντας ένα τέτοιο ταξίδι (το κόστος για να μεταβείτε όλοι εκει ανέρχεται σε χιλιάδες ευρώ) και δίνοντας τα χρήματα σε κάποιον οργανισμό που εμπιστεύεσαι. Απλώς αν επικαλείσαι ότι το κάνεις για να βοηθήσεις θα ήταν πολύ πιο ωφέλιμο να γίνει με αυτό τον τρόπο, αν υπάρχει μέσα και ο τουρισμός ,και για αυτό το κάνεις στο μεγαλύτερο ποσοστό, τότε πάω πάσο. Και εμένα οι φωτογραφίες και οι σέλφι με τα παιδιά δεν μου αρεσουν και το γεγονός ότι σε αντίστοιχες ιστορίες απο ευρωπαικές χώρες δεν υπάρχουν τέτοιες μόνο να σε προβληματίσει μπορεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom