Ουκρανία ΟΥΚΡΑΝΙΑ

Μηνύματα
19
Likes
8
Στην Κριμαία έχει αφιέρωμα και το παρόν τεύχος του Nat Geographic (Απρίλιος 11)

Θα ήθελα να κάνω ένα road trip από Ελλάδα και να καταλήξω Κριμαία, άλλα έχω κάποιες αναστολές για το αν είναι μεγάλος ο κίνδυνος κλοπής.
Να σας πω την αλήθεια, εδώ, στην Ουκρανία, υπάρχει εγκληματικότητα, αλλά όχι τόσο σκληρά είναι τα πράγματα. Μπορείτε να κυκλοφορείτε παντού και πάντα ελεύθερα, αλλά πρέπει να προσέχετε στα μέσα μαζικής μεταφοράς, στις αγορές και στους σκοτεινούς δρόμους την νύχτα κάπου έξω της πόλεως. (Οπως και στην Αθήνα, περίπου).

και on time φυσικά, μια και ταξίδευες με αεροσκάφη που είχαν την tricolore..
να συμπληρώσω μόνο τα αρκετά χαμηλό κόστος των ΜΜΜ (εντυπωσιακά βαθιά το μετρό) αλλα και της ζωής γενικά. φαντάζομαι ότι εκτός Κιέβου οι τιμές θα είναι ακόμα πιο χαμηλές.
Τα μέσα μαζικής μεταφοράς είναι 0,25-0,30 ευρώ το εισιτήριο για τα λεωφορεία, τα οποία είναι ακριβότατα και τα τραμ και τρόλει είναι 0,10 ευρώ.
Αυτά είναι στις ακριβότατες πόλεις, όπως Κίεβο, Οδησσός, και Κριμαία. Αλλού είναι ακόμα πιο χαμιλές οι τημές.

Καλό θα ήταν να είχαμε και άλλες πληροφορίες και ειδικά για διέλευση με αυτοκίνητο συνόρων (πράσινες κάρτες κλπ) τιμές βενζίνης, ύπαρξη και κατάσταση αυτοκινητόδρομων, συμπεριφορά οδηγών, γιατί απ' ότι βλέπω η Οδησσός αλλά και η δυτική Ουκρανία είναι εύκολα προσεγγίσιμη οδικώς.
Θα σας πω άπό αυτά που ξέρω. Οι δρόμοι μέχρι την Μολδαβία είναι καλοί, αλλά μέσα και μετά δεν είναι. Ολα τα σύνορα περνούνται εύκολα, εκτώς από την Μολδαβία. Επιπλέον σας συμβουλεύω να μην πάτε στο Πρεντνεστρόβιε, αλλά να πάτε κατευθίαν στο Κισινάου για να μην έχετε διπλάσια σύνορα.
Η τιμή για βενζίνη τώρα είναι 0,7-0,8 ευρώ το λίτρο.
Την πράσινη κάρτα αγοράζετε εύκολα στα σύνορα για συνήθως 15 -... μέρες. Ισχύει για Ουκρανία, Ρωσία, Ρουμανία, Βουλγαρία (Εδώ μπορώ να κάνω λάθος, συγνώμη, βοηθείστε, παρακαλώ, αν ξέρετε καλύτερα).
 
Μηνύματα
19
Likes
8
Αναφορικά με την πράσινη κάρτα, πουλιέται στα σύνορα όταν φεύγετε από την χώρα. Και ισχύει για όλες τις χώρες, δίνεται για όσες μέρες θέλετε, δίχως προβλήματα.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Αναφορικά με την πράσινη κάρτα, πουλιέται στα σύνορα όταν φεύγετε από την χώρα. Και ισχύει για όλες τις χώρες, δίνεται για όσες μέρες θέλετε, δίχως προβλήματα.


Αν μπορείς πες ποιές αεροπορικές εταιρείες πάνε από την Ελλάδα, χρειάζεται visa. Eυχαριστώ.
 
Μηνύματα
19
Likes
8
Αν μπορείς πες ποιές αεροπορικές εταιρείες πάνε από την Ελλάδα, χρειάζεται visa. Eυχαριστώ.
Η θεώρηση δεν χρειάζεται για την Ουκρανία.
Από Ελλάδα στην Ουκρανία πετάνε οι εξής αεροπορικές εταιρείες aerosvit προς την Οδησσό, AstraAirlines προς το Κίεβο.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Επιπλέον σας συμβουλεύω να μην πάτε στο Πρεντνεστρόβιε, αλλά να πάτε κατευθίαν στο Κισινάου για να μην έχετε διπλάσια σύνορα.
Πάντως στον δεύτερο θύλακα κοντά στην Οδησσό, δεν μας καθυστέρησαν καθόλου καθώς, όπως γνωρίζεις, κινούμαστε σε νεκρά ζώνη άρα δεν είχε χρονοβόρους ελέγχους ή σφραγίδες σε διαβατήρια. αφήνοντας την Ουκρανία, σου δίνουν ένα χαρτάκι το οποίο το επιστρέφεις όταν αφήνεις την νεκρά ζώνη για να ξανά μπεις στην Ουκρανία. όπως κι αν έχει όμως, αν το ξανά έκανα, θα επέλεγα κι εγώ Chisinau για να το δω.
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Υπαρχει μια περιπτωση να ταξιδεψω για κανα 4ημερο στο Κιεβο.

Γενικοτερα το φαγητο και η διασκεδαση ειναι ακριβα? Ποσα περιπου χρειαζομαι την ημερα χωρις τσιγγουνιες?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
η διασκεδαση ειναι πολυ πιο ακριβη σε σχεση με τις υπολοιπες πολεις της Ουκρανιας .. Υπολογισε στα μπαρ καπου στα 5-6 ευρω το ποτο οταν πχ στο Λβιβ εκανε 10 ευρω το μπουκαλι η βοτκα ..
Το φαγητο βρισκεις και με 5 ευρω το ατομο βρισκεις κ με 25 .. Το ποσα χρειαζεται την μερα it's up to you ...! κατσε και μετρα,αν πινεις ενα μπουκαλι βοτκα την ημερα κ κανε τους υπολογισμους σου ;)
 
Μηνύματα
19
Likes
8
To Κίεβο είναι αρκετά ακριβή πόλη. Για να φας στο εστιατόριο (όχι στο φαστ φουντ) χρειάζεσαι τουλάχιστον 10 ευρώ το άτομο. Τα ταξί είναι επίσης ακριβά (5 ευρώ το λιγότερο).
Αλλά αξιοθέατα είναι δωρεάν! )
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Στην puzzata hata στο κιεβο μπορεις να φας και με 5 ευρω το ατομο φουλ γευμα :D
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Δεν ξέρω και πολλά για την Ουκρανία εκτός τις πόλεις που ήδη ανέφερες και ότι έγινε η έκρξηξ πριν 26 χρόνια.
Επίσης, κάθε εποχή εκεί είναι ωραία. Το βλέπω απο τις φωτογραφίες αλλά και όσα μου λέει μια φίλη Ουκρανή που μένει εκεί.
Τέλος, είναι μια χώρα που πρέπει σύντομα να επισκεφθώ, αφού όπως μόλις ανέφερα έχω μια φίλη εκεί......
απαράδεκτος που χάνεις τέτοια ευκαιρία...
Επίσης αυτό που λές έκρηξη έχει χαράξει έντονα τη μνήμη του λαού αυτού με ένα τεράστιο "γιατί". Απόφευγε να το συζητάς, στενοχωρεί
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Την Ουκρανία την έχω ερωτευτεί. Δε υπάρχει μήνας για μήνα που να μη έχω πάει βόλτουλα στο δίπλα μου Lviv! Ελπίζω να καταφέρω φέτος να πάω κι στην Κριμαία με το τρένο :)
Οπωσδήποτε να πάρεις φαγητό για το τρένο, 17 ώρες μέχρι συμφερόπολη. Επίσης μια χόρτιτσα πλατινουμ, νερό και τοματοχυμό. Εάν δε είσαι καλό παιδί θα σου τύχει να αποστρέψεις το βλέμμα σου για να γδυθούν οι δύο όμορφες συνταξιδιώτισσες σου, ενώ εσύ θα απασχολείσαι με τη δικιά σου:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom