Ουκρανία ΟΥΚΡΑΝΙΑ

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Kozatskiy κορυφαία θέση, τέλεια θέα, τιμή γύρω στα 35 ευρώ τρεις φορές χαμηλότερη από Ukraina που είναι στο λοφάκι ψηλότερα αλλά πριν χρόνια το είχα δει πολύ παρατημένο και το περιφρόνησα, θα αποφασίσω επιτόπου. Θα κοιτάξω και ακριβότερο Gintama. Ξεκινάω από τα μέρη σου πολύ σύντομα:)
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
μπορει να μου πει καποιος αν εχει παρει το καραβι που συνδεει την ουκρανια με τις ακτες της γεωργιας?συγκεκριμενα η γραμμη ειναι kyivs'kyi(δεν ξερω πως προφερετε!) μεχρι ποτι..βρισκω πολλες αντικρουομενες πληροφοριες αλλα σκευτομαι αν οντως ειναι εφικτο να κανω την διαδρομη τον μαιο..
 

Kristina_sky

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου !
Στο αγαπημένο Κίεβο έχω μείνει κατα καιρούς στα παλιά γνωστά ξενοδοχεία, από Khreschatik και Ukraina μέχρι Premier και σε διάφορα ενοικιαζόμενα.

Το ερώτημα αφορά κατά προτίμηση συμφορουμίτες που τυχόν έχουν μείνει σε κάποιο από τα minihotels που εμφανίστηκαν την τελευταία 10ετία, κεντρικά, ή κάποιο διαφορετικού στυλ ξενοδοχείου.

Επίσης εστιατόρια ενδιαφέροντα που πήγατε, όχι στυλ hata.



Απο εστιατόρια... Έχεις παει στο Cafe del Mar; (είναι δίπλα στο Μαιντάν)
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Νέες παραστάσεις από Κίεβο, εξαιρετικές, μεταξύ των οποίων και μία κακή, μας έκλεψαν μέσα σε εστιατόριο, αυτά τα ταχυβλακικά που επιβεβαιώνουν ότι η φτήνεια τρώει τον παρά και με άλλους τρόπους.

Εάν είστε χάλια οικονομικά μπορείτε να μείνετε σε κάποιο σοβιετικού τύπου χόστελ, προσέχοντας μη σας πέσει κανένα μπαλκόνι στο κεφάλι! Συνέβη πέρυσι και σκοτώθηκε περαστικός.

φετινά προτεινόμενα ..

Καλή εμπειρία φαγητού, περιβάλλοντος και σερβις στο ΠΡΑΓΑ, γενικής κουζίνας με μέτρια έως πολύ καλά πιάτα. Καλά ζυμαρικά με κουνέλι, μπορσ με χήνα.
Η τεχνητή λίμνη στην είσοδο του παγωμένη, αρχές απριλίου!

Εξαιρετικά όλα στο ΙΚΡΑ, ψάρι και ψαρικά, αρκετά πάνω από 100 ευρώ για δύο, κρασί.

Μια βραδυά στην Οπερα του Κιέβου, το επαναλαμβάνω, επιβάλλεται κατά τη γνώμη μου, μπαλέτο ή όπερα. Επιλέγοντας Βέρντι και Ντον Κάρλος είχα μια θαυμάσια τρίωρη εμπειρία. Τα θεωρεία 12,13,14,15 με κάποιες από τις καλύτερες γωνίες θέασης και ακουστικής, στην τιμή των 200 γρύβνια, περίπου 19 ευρώ το άτομο. Σε πολυπληθείς παραστάσεις, 100 και πάνω μέλη και χορωδιακά φωνητικά καταλαβαίνεις τα πλεονεκτήματα των θέσεων αυτών. 35μελής ορχήστρα.

Ευχάριστη έκπληξη το κτίριο τσοκολέιτ χάους, αρχιτεκτονική του 18ου. 40λεπτη ξενάγηση στα Ρωσικά, απογευματινό κονσέρτο για πιάνο, 30 γρύβνια το άτομο. Ξεναγός πολυπτυχιούχος καθηγήτρια και ζωγράφος.
Στο ίδιο κτίριο φιλοξενείται τώρα έκθεση παιδικής ζωγραφικής. Εκπληκτικοί πίνακες από μαθητές γυμνασίου της Ουκρανίας!

Το κτίριο με τις χίμαιρες, κατασκευασμένο εξ'ολοκλήρου από τσιμέντο, ειδικό μάθημα για πολιτικούς μηχανικούς στα εμφανή μπετά! Διακοσμημένο με τσιμεντένιες γλυπτές αναπαραστάσεις ζώων, ψάξτε να βρείτε τον κροκόδειλο, θα έχετε τύχη εάν τον εντοπίσετε.

Στην οδό των καλλιτεχνών Αντριέβσκι ομορφα απομεινάρια σοβιετικά, καπέλα χειμωνιάτικα, ματριόσκες λίγο φθηνότερες από το ντιούτι, καινοτόμα σκουλαρίκια κεραμικά για τις κυρίες κ.α. ενθύμια. Οι καλλιτέχνες δεν βγήκαν, είχε πολύ κρύο.

Στο τέλος της καθόδου της οδού η εξαιρετική σοκολατερί και πολλά κιλά σοκολάτας διαφόρων τύπων που περιμένουν να αγορασθούν, σε τιμές όχι βιέννης. Επίσης λυωμένη, όχι ρόφημα, λευκή μαύρη κλπ σοκολάτα. Ευχάριστη νεανική ατμόσφαιρα, χαρούμενη...

Ουρά πάντα στο μουσείο μοντέρνας τέχνης πιντσουκ αρτ, όχι τεράστια πάντως.

Καθαρά κοκτέιλς και όμορφη ατμόσφαιρα, πάντα νεανική, στο Αβαλον, κάτω από την χαρακτηριστική οροφή, άνεση στο χώρο, υψηλής ποιότητας έπιπλα. Τιμές ευρωπαικές.

Στον πάνω όροφο, πάντα στο Αβαλον, για κλάμπερς μόνο, ένα από τα μικρότερα αλλά καλύτερα σύγχρονα κλαμπ, το Αζούρ. Χορός απίστευτος, από τα μεσάνυχτα.

Στη σκεπαστή αγορά της Κριεσάτικ προτείνω να αγοράσετε λίγη μπελούγκα. Ο θαλάσσιος οξύρυγχος, παστός, όχι εξοντωτικά αλατισμένος. 200 γραμμάρια, 8-10 ευρώ, είναι υπεραρκετά να τα απολαύσετε, δύο άτομα στο δωμάτιο, με ένα μπουκάλι βότκα και μια κανάτα ντοματοχυμό, μια διαφορετική νύχτα.

Για μαύρο χαβιάρι δεν συζητάμε, πρέπει να έχετε κάποιον που το ξέρει το θέμα, εκτός εάν σας ικανοποιησει κάποια από τις τουλάχιστον πέντε διαβαθμισμένες γεύσεις και ποιότητες. Για καλό μαύρο χαβιάρι, από 20 ευρώ το γραμμάριο και πάνω.

Τοπ1 αυτή τη φορά ήταν για μένα η έκθεση ζωγραφικής των παιδιών. Απίστευτοι πίνακες, καμβάς 70 cm και πάνω.
 

Attachments

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
παγκάκι μου παγκάκι μου

Προχθεσινή φωτό από Κίεβο.
Ο επισκέπτης έχει την αίσθηση ότι η κουβέρτα είναι βρεγμένη, το μαξιλάρι μούσκεμα, πλησιάζει να αγγίξει, τόσο αληθινά δείχνουν, φτιαγμένα από σκληρό pvc μάλλον. Το λίγο παγωμένο χιονάκι πάνω στην κουβέρτα σε κάνει να κρυώνεις περισσότερο, είναι 0οC μεσημεριάτικα, μέσα στον Απρίλη.
Κι ενώ ξορκίζεις το κακό, διαβάζεις στο ταμπεκάκι, πάνω δεξια στο παγκάκι, σε απευθείας μετάφραση: feels home ή σα στο σπίτι μου. Πιο ελεύθερα, σπίτι μου σπιτάκι μου.
Αυτή την προσέγγιση δίνει ο καλλιτέχνης, σαν περισσότερο να θεωρητικοποιεί ένα τρόπο ζωής γεμάτο τραγικότητα, παρά να αναδεικνύει αυτή καθεαυτή την τελευταία.
Όπως και νάναι, εάν βρεθείτε στο Κίεβο περιηγηθείτε και σε αυτή τη γειτονιά, Kiev Fashion Park.
 

Attachments

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Φαινεται απιστευτα αληθινο!!Εχει πολλους αστεγους το Κιεβο?
Παντως χιονακι δεν εχει μονο η "κουβερτουλα"αλλα και πισω βλεπω,ενα βουναλακι χιονι:D!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Η Ουκρανία δε έχει και αρκετούς, σχεδόν παντού θα υπάρχει ένα πανδοχείο για άστεγους
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Αν δεν το αγγίξεις δεν πείθεσαι ότι είναι γλυπτική.
Αρκετούς έχω δεί στο σιδηροδρομικό σταθμό, από ότι έμαθα όμως σιτίζονται από το δήμο. Έξω δεν έχει τύχει να δω. Οι τεχνητές λίμνες είναι ακόμη παγωμένες και χιονάκι διάσπαρτο αρκετό
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
ποιες ειναι οι τιμες των τρενων?εχω ψαξει διαφορα δρομολογια μου φανηκαν ακριβα..προοπτικες για οτοστοπ υπαρχουν?σοβαρολογω φυσικα..

επισης κατι που πρεπει να γνωριζω για το περασμα απο πολονια προς ουκρανια,και απο ουκρανια προς μολδαβια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom