Ουκρανία ΟΥΚΡΑΝΙΑ

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
To Κίεβο είναι αρκετά ακριβή πόλη. Για να φας στο εστιατόριο (όχι στο φαστ φουντ) χρειάζεσαι τουλάχιστον 10 ευρώ το άτομο. Τα ταξί είναι επίσης ακριβά (5 ευρώ το λιγότερο).
Αλλά αξιοθέατα είναι δωρεάν! )
κάπου 30 ευρώ δύο άτομα φάγαμε προχθές στο walters, λόγω του οτι ήταν κοντά σε κάτι ενδιαφέροντα μας, αξιοπρεπέστατο είναι έτσι κι αλλιώς. Έχω φάει πιο μακρυα από το κέντρο, ουκρανική κουζίνα με 60 ευρώ, 2 άτομα. Το ταξί στην Ουκρανία, ποτέ δε με προβλημάτισε ως ακριβό. Ειδικά στην επαρχία, έχω κάνει διαδρομή 300 χλμ, πόλη σε πόλη με αναμονή του ταξιτζή 6 ώρες, 750 γρύβνια, 75 ευρω
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
να ρωτησω κατι, μονο διαβατηριο δεν χρειαζομαστε για να ταξιδεψουμε ΟΥΚΡΑΝΙΑ?
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Γεια σας παιδες και παλι...

Εκλεισα εισητηρια για 14-18 Δεκεμβριου για το Κιεβο...
Η 15η και 16η Δεκεμβρη ειναι δεσμευμενες μερες καθως γινεται ενα Event υπολογιστων οποτε δεν θα μπορω να κανω τιποτα γιατι θα ειμαι εκει...

14 ομως και 17 θα ειναι Full μερες...
Που μου προτεινετε να παω... οχι τρελα πραγματα...
Φαγητο? Ποτακι?
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Γεια σας παιδες και παλι...

Εκλεισα εισητηρια για 14-18 Δεκεμβριου για το Κιεβο...
Η 15η και 16η Δεκεμβρη ειναι δεσμευμενες μερες καθως γινεται ενα Event υπολογιστων οποτε δεν θα μπορω να κανω τιποτα γιατι θα ειμαι εκει...

14 ομως και 17 θα ειναι Full μερες...
Που μου προτεινετε να παω... οχι τρελα πραγματα...
Φαγητο? Ποτακι?
Δεν υπάρχουν τρελά πράγματα, ποιότητας της κλασικής ευρώπης.

Εκμεταλλεύσου την ευκαιρία, αν δεν πηγαίνεις τακτικά στο Κίεβο, ζητώντας μια οργανωμένη ημερήσια ξενάγηση αξιοθεάτων, από το ξενοδοχείο και διαπραγματεύσου την τιμή.

Την εναπομείνασα ελεύθερη ημέρα οργάνωσε τη μόνος σου, με τα υπόλοιπα αξιοθέατα, συμπεριλαμβάνοντας-περαν των πληροφοριών του Θανάση- την pinchuk art gallery, αίθουσα σύγχρονης τέχνης με διαφορετικές εκθέσεις κάθε φορά, Ουκρανών καλλιτεχνών κυρίως, νομίζω εξαιρετική. Το βράδυ σου 7:35-9:35 πήγαινε στην όπερα http://www.opera.com.ua/en/afisha/?date=2012-12. Έτσι κι αλλιώς θα περάσεις μπροστά από την όμορφη όπερα του Κιέβου, βγάλε εισιτήριο επιτόπου. Οι καλύτερες θέσεις, πλατεία 180 γρυβνια, περίπου 16 ευρώ. Ευκαιρία να δει κανείς με αστεία χρήματα, το προϊόν του ταλαντούχου καλλιτεχνικού κόσμου μιας φτωχής χώρας, που για μικρές αμοιβές κοπιάζει και δίνεται ολοκληρωτικά στην τέχνη... σε μια μεγαλούπολη που ακριβαίνει και αλλοιώνεται άτσαλα κυνηγώντας τη δυτικοποίηση της με ακριβοπληρωμένα στελέχη, σε ένα peak αντιθέσεων.

Μετά πήγαινε για φαγητό στο mafia, κοντά είναι. Χαρουμενο, 24ωρο, νέος κόσμος, πολύ καλό φαγητό. Χάζεψε στην Khreschatyk, στέκια και hapenings, αγόρασε μια Khortytsa vodka που ίσως δεν τη βρίσκεις πάντα στο duty (την platinum, ευκολόπιοτη, soft, elegant).

Με σεβασμό στο βλέμμα και την ψυχή, (το εννοώ απολύτως), όμορφες εκπλήξεις..http://www.travelersdigest.com/228-beautiful-women/2/.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μετά πήγαινε για φαγητό στο mafia, κοντά είναι. Χαρουμενο, 24ωρο, νέος κόσμος, πολύ καλό φαγητό.
μεναμε σχεδον διπλα. κοσμος ναι, πολυ νεος κιολας, για κανα ποτό και χαζι ναι αλλά για φαγητό εκει? για φεικ πίτσα και σουσι στο Κιεβο, σε πλαστικ μαγαζι κιόλας? κριμα δεν είναι? υπαρχουν εξαιρετικά ιταλικα για οποιου του λειψει η πιτσα..
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
μεναμε σχεδον διπλα. κοσμος ναι, πολυ νεος κιολας, για κανα ποτό και χαζι ναι αλλά για φαγητό εκει? για φεικ πίτσα και σουσι στο Κιεβο, σε πλαστικ μαγαζι κιόλας? κριμα δεν είναι? υπαρχουν εξαιρετικά ιταλικα για οποιου του λειψει η πιτσα..

Το θεώρησα βολικό για το πρόγραμμα του και ευχάριστο, στο κέντρο, δεν σκέφτηκα καθόλου για ιταλικό εκεί, παρότι θεωρείται τέτοιο. Μόνο κρεατικά έφαγα στο mafia και μια φορά στο walters, pizza κλπ, αρκετά ικανοποιητικό, αλλά αποφεύγω ιταλικό φαγητό εκτός ιταλίας.
Γενικά στο Κίεβο έχω φάει καλά είτε σε εστιατόρια από 80 ευρώ και άνω για ζευγάρι ή πολύ μακρυά από το κέντρο πολύ φθηνά και καλά.
Value fοr money για φαγητό στο Κίεβο δεν έχω βρει ακόμη. Ποια εξαιρετικά είχες ανακαλύψει?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Vasileti said:
Το θεώρησα βολικό για το πρόγραμμα του και ευχάριστο, στο κέντρο, δεν σκέφτηκα καθόλου για ιταλικό εκεί, παρότι θεωρείται τέτοιο. Μόνο κρεατικά έφαγα στο mafia και μια φορά στο walters, pizza κλπ, αρκετά ικανοποιητικό, αλλά αποφεύγω ιταλικό φαγητό εκτός ιταλίας.
Γενικά στο Κίεβο έχω φάει καλά είτε σε εστιατόρια από 80 ευρώ και άνω για ζευγάρι ή πολύ μακρυά από το κέντρο πολύ φθηνά και καλά.
Value fοr money για φαγητό στο Κίεβο δεν έχω βρει ακόμη. Ποια εξαιρετικά είχες ανακαλύψει?
σωστα, κι εγω αποφευγω ιταλικα.εκτος Ιταλιας. σιγουρα ομως αναμεσα στα 40+ που εχει το Κιεβο υπαρχουν καλυτερα απο το Mafia, στο οποιο δεν μπηκα μια κ δεν μ'αρεσε το περιβαλλον. κ ειχε κ στριπ σοου το σαββατοβραδο...ενταξει, στη διπλα πορτα αλλα...
φαγαμε αρκετα καλα σε αξιοπρεπεστατο περιβαλλον κ καλες τιμες στο O'Panas.
τα αλλα δυο θα τα θυμηθω..θελει ψαξιμο οντως.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Κίεβο, ενδιαφέροντα ξενοδοχεία & ενδιαφέροντα εστιατόρια

Στο αγαπημένο Κίεβο έχω μείνει κατα καιρούς στα παλιά γνωστά ξενοδοχεία, από Khreschatik και Ukraina μέχρι Premier και σε διάφορα ενοικιαζόμενα.

Το ερώτημα αφορά κατά προτίμηση συμφορουμίτες που τυχόν έχουν μείνει σε κάποιο από τα minihotels που εμφανίστηκαν την τελευταία 10ετία, κεντρικά, ή κάποιο διαφορετικού στυλ ξενοδοχείου.

Επίσης εστιατόρια ενδιαφέροντα που πήγατε, όχι στυλ hata.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Το ερώτημα αφορά κατά προτίμηση συμφορουμίτες που τυχόν έχουν μείνει σε κάποιο από τα minihotels που εμφανίστηκαν την τελευταία 10ετία, κεντρικά, ή κάποιο διαφορετικού στυλ ξενοδοχείου.

http://www.kozatskiy.kiev.ua/cont.htm/?lang=en


Επίσης εστιατόρια ενδιαφέροντα που πήγατε, όχι στυλ hata.
CCCP δίπλα στο άγαλμα της μητέρας Ουκρανίας
είχαμε φάει εκεί στην κλήρωση του Euro 2012, αρκετά καλό φαγητό Ουκρανικό-Ρωσικό, εστιατόριο σε στυλ ρετρό και τιμές από 10$ το πιάτο

Kureni: Parkova 4 μετά την κλήρωση φάγαμε εκεί με τους Vip, 4 άτομα πληρώσαμε κοντά στα 120 ευρώ με μεγάλη ποικιλία ορεκτικών, σαλατών, σούπας 2 πιάτο, γλυκό και βότκα μπουκάλι

Mimino: Spaska καταπληκτικό γεωργιανό εστιατόριο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.222
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom