Ταϊλάνδη Οδήγηση στα νησιά της Ταϊλάνδης (κο Σαμούι)

air

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν στα νησιά της Ταϊλάνδης η οδήγηση είναι ασφαλής;Το ελληνικό δίπλωμα μας καλύπτει σε περίπτωση στραβής;(μακριά από μας)!:shock:
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Σε περιπτωση στραβης αγνοω, παντως για να σου νοικιασουν το μηχανακι βασιζονται στον λογο σου πως ξερεις να το οδηγας. Σου ζητανε διαβατηριο και στο κρατανε ως εγγυηση.
Αν συμβει κατι, πληρωνεις το μηχανακι, ετσι και αλλιως ολα ανασφαλιστα ειναι, καθως και το νοσοκομειο, οπου με μια ταξιδιωτικη ασφαλιση εισαι καλυμμενος.
 

zou-zou

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ελληνικά νησιά λέω..
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Εμείς είχαμε νοικιάσει μηχανάκι στο Πουκετ χωρίς δίπλωμα μόνο με το διαβατήριο.Ο φίλος μου δεν είχε δίπλωμα και όταν μας σταμάτησαν μας έγραψαν έναντι του ποσού 6,5€ (το 2006).Πληρώσαμε το πρόστιμο στην αστυνομία την ίδια μέρα και μας έδωσαν απόδειξη.Για κακή μας τύχη σε δύο μέρες μας ξανασταματάνε :mad: αλλά ευτυχώς όταν τους δείξαμε την αποδειξη μας άφησαν να φυγουμε λέγοντας οτι αφού πληρώσαμε μία φορά.. είμαστε εντάξει!!!:D
 

air

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σας ευχαριστώ για τις οδηγίες σας...λεω να κινηθώ με ταξί!
Εκδρομές κάνατε και διάφορες δραστηριότητες στα νησιά;Αξίζουν ή είναι απάτη οπότε καλύτερα να ψαχτείς μόνος;
 

DART

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Phuket - Bangkok
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Μπόρα Μπόρα
Εμεις στο Σαμούι νοικιασαμε μηχανακι...Τις εκδρομουλες μας τις καναμε με αυτο...Το νησι το γυρνας πολυ ευκολα με μηχανακι αρκει να εισαι πολυ προσεκτικος.Κ... ο Θεος βοηθος!
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Σιγουρα το μηχανακι θα σου βγει πιο οικονομικο απο τα ταξι που ζητανε ο,τι τους κατεβει.
Στο Samui to νοικιασαμε με 200 baht την μερα.
Στο Phangan μας εγραψαν για κρανος με προστιμο 200 baht.
 

air

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Βλέπω την πρόβλεψη του καιρού για τις 12-21/08 στο κο σαμούι και στην Βκκ και οφείλω να σας ομολογήσω πως είναι αποκαρδιοτική!Βροχές-καταιγίδες-ισχυροί άνεμοι σχεδόν καθόλη την διάρκεια της ημεράς.Φοβάμαι πως θα την πατήσουμε.Ας με ενημερώσει κάποιος που έκανε το ταξίδι τέτοια περίοδο.Με τη γκαντεμιά που μας κυνηγάει πιστεύω ότι θα είμαστε όλη μέρα στο ξενοδοχείο.:(
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Ισχυροί άνεμοι δεν νομίζω να υπάρχουν στο νησί εκείνη την εποχή όσο για τις βροχές να φανταστείς εγώ πήγα Ιανουάριο και πάλι έβρεχε, αλλά μη φανταστείς όλη μέρα καμία ωρίτσα το πολύ και μετά ήλιος ξανά.. Για μηχανάκι δεν ξέρω εμείς νοικιάσαμε ταξί και τον είχαμε όλη μέρα όπου θέλαμε σταματούσαμε και για μπάνιο και παντού και αυτός περίμενε.. Οι τιμές τους είναι χαμηλές και διαπραγματεύσιμες!!
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Είχαμε πάει Σαμούι Ιανουάριο και έβρεχε και τότε. Έτσι είναι το τροπικό κλίμα, πάντως οι βροχές δεν κρατάνε πολύ ώρα οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Εμείς νοικιάσαμε μηχανάκι στην Τσαγουένγκ στο Κο Σαμούι. Δεν μας ζήτησαν τίποτα, ούτε καν διαβατήριο!!! Μας είπαν μόνο να τους πούμε σε ποιο ξενοδοχείο μένουμε. Ούτε δίπλωμα μας ζήτησαν και δεν μας σταμάτησε κανένας αστυνομικός. Κάναμε πολλές βόλτες με το μηχανάκι που άξιζε πάρα πολύ γιατί χωρίς αυτό θα βλέπαμε πολύ λίγα πράγματα και είναι ωραίο πράγμα η ανεξαρτησία. Ωστόσο οι οδηγοί οδηγούν τρελλά και επίσης οδηγούν ανάποδα και ορισμένες φορές κινδυνεύσαμε. Αλλά γενικώς θα έλεγα ότι ήταν ευχάριστη και ωραία εμπειρία. Ανακαλύψαμε κι ένα πανέμορφο ψαροχώρι, ένα μουσουλμανικό χωριό κοντά στην Τσαγουένγκ με πολύ φιλικούς ανθρώπους και κάναμε βόλτες εκεί. Πάντως τώρα που το σκέφτομαι ήμασταν ηλίθιοι που δεν κάναμε ταξιδιωτική ασφάλιση.
 

air

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σας ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές σας.Καλή διάθεση υπάρχει και με λίγη τύχη δε θα αφήσουμε τίποτα να μας χαλάσει ένα ταξιδί που το περιμένουμε πως και πως.:clap:
 

air

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και κάτι ακόμη στο οποίο θα χρειαστώ την βοήθεια σας.Στν Βκκ έκλεισα στο imperial queens park και απ'ότι διάβασα βρίσκεται κοντά στο σταθμό του skytrain.Βολεύει αυτό το μέσο για να επισκεφτείς μόνος σου τα κυριότερα αξιοθέτατης πόλης όπως παλάτια,ναούς,κανάλια,φάρμες,εμπορικά,φαγητό και διασκέδαση ή θα πρέπει να κλείσω κάποιες εκδρομές και να κινηθώ και με ταξί;Έψαξα να βρω και ένα χάρτι του skytrain που να περιλαμβάνει τα κυριότερα αξιοθέτα αλλά δεν τα κατάφερα.Αν έχει κάποιος ας μου στείλει!
 

christinad

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Στο Σαμουι, καναμε διακοπες τον περασμενο Αυγουστο. Το αυτοκινητο το νοικιασαμε απο εναν ελληνα που ζει στο Σαμουι κ εχει γραφειο τουρισμου. Δεν ειχαμε απολυτως κανενα προβλημα.Γυρισαμε σχεδον ολο το νησι, χωρις να ταλαιπωρηθούμε καθόλου. Το μονο "θεμα", είναι να μπορεις να οδηγησεις δεξιοτιμονο...

Στην βκκ, δεν ειχαμε και εμεις κανενα τετοιο χάρτη...Θα κοιταξω παντως μηπως βρω κατι να σε βοηθησω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.855
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom