Ολλανδία Οδηγίες για Άμστερνταμ

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Γίνεται χαμός με τα ποδήλατα. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΠΑΝΤΟΥ. Δεν ξέρω αν τα βάζου στο τραμ, εγώ όταν πήγα δεν είδα κανέναν μέσα με ποδήλατο.
 

tse_gevara

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φραντσισκο
Μα δεν εχει νοημα να βάλεις τα ποδήλατα στο τραμ.......με το ποδήλατο πας πολύ πιο γρήγορα εκεί που θες. Ανηφόρες δεν εχει οπότε αποκλείεται και να κουραστείς.
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Μα δεν εχει νοημα να βάλεις τα ποδήλατα στο τραμ.......με το ποδήλατο πας πολύ πιο γρήγορα εκεί που θες. Ανηφόρες δεν εχει οπότε αποκλείεται και να κουραστείς.
Aυτό ισχύει. Οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες και γενικά δεν έχει ανηφόρες.
 

The Newbie

Member
Μηνύματα
22
Likes
30
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Βόρειο Σέλας
Έχω να κανω ποδήλατο εδω και χρόνια. Εχετε δίκιο ότι οι αποστασεις δεν είναι μεγάλες απλα εκανα την σκέψη σε περίπτωση που τα βρω σκούρα αφού διάβασα οτι οι ποδηλάτες στο κέντρο της πόλης ειναι ολίγον καμικάζι και για να μην φάω καμια γιαγια και να μην με φάει κανένα τραμ να εχω ενναλακτικη (αν θελησω) να τις διανυσω με τραμ εχοντας μαζι το ποδήλατο και μολις κατεβαινω απο το σταθμο ποδηλαταδα..αλλα αυτο τελικα δεν παίζει.

Ανάλυψη μετρητών πώς κάνατε? Υπάρχει συμβεβλήμενη τράπεζα Ολλανδική ή υποκαταστημα Ελληνικής τράπεζας με διατραπεζικό σύστημα ΔΙΑΣ για να μπορω να χρησιμοποιω την κάρτα μου σε ΑΤΜ?

Gloriana σε τρεις μέρες βλέπω πας Ολλανδια....να περάσεις καλά

Thanks όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Έχω να κανω ποδήλατο εδω και χρόνια. Εχετε δίκιο ότι οι αποστασεις δεν είναι μεγάλες απλα εκανα την σκέψη σε περίπτωση που τα βρω σκούρα αφού διάβασα οτι οι ποδηλάτες στο κέντρο της πόλης ειναι ολίγον καμικάζι και για να μην φάω καμια γιαγια και να μην με φάει κανένα τραμ να εχω ενναλακτικη (αν θελησω) να τις διανυσω με τραμ εχοντας μαζι το ποδήλατο και μολις κατεβαινω απο το σταθμο ποδηλαταδα..αλλα αυτο τελικα δεν παίζει.

Ανάλυψη μετρητών πώς κάνατε? Υπάρχει συμβεβλήμενη τράπεζα Ολλανδική ή υποκαταστημα Ελληνικής τράπεζας με διατραπεζικό σύστημα ΔΙΑΣ για να μπορω να χρησιμοποιω την κάρτα μου σε ΑΤΜ?

Gloriana σε τρεις μέρες βλέπω πας Ολλανδια....να περάσεις καλά

Thanks όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες
newbie την Παρασκευή θα είμαι Άμστερνταμ και τη Δευτέρα. Τις υπόλοιπες μέρες θα αναλωθώ στο Ρόττερνταμ και την Μπρυζ.
Εγώ πάντως φίλε με το ποδηλατάκι θα κυκλοφορήσω αν έχει καλό καιρό.:)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ανάλυψη μετρητών πώς κάνατε? Υπάρχει συμβεβλήμενη τράπεζα Ολλανδική ή υποκαταστημα Ελληνικής τράπεζας με διατραπεζικό σύστημα ΔΙΑΣ για να μπορω να χρησιμοποιω την κάρτα μου σε ΑΤΜ?
Το ΔΙΑΣ αφορά στις τράπεζες εσωτερικού. Στο εξωτερικό μπορείς να κάνεις ανάληψη από οποιοδήποτε ΑΤΜ έχει την ένδειξη Maestro ή Cirrus (δες τα σηματάκια στην κάρτα αναλήψεών σου).

Δες και αυτό το θέμα http://www.travelstories.gr/%E3%E5%ED%E9%EA%DC-%F0%E5%F1%DF-%F4%E1%EE%E9%E4%E9%FE%ED/21623-%F7%F1%E5%F9%F3%E5%E9%F2-%E1%F4%EC.html#post206230
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Και με visa κάνεις έχω κάνει Γαλλία και Γερμανία.
 

The Newbie

Member
Μηνύματα
22
Likes
30
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Βόρειο Σέλας
Gloriana έχεις δίκιο, ρώτησα την τράπεζα μου, με Visa είμαι οκ παραθέτω και χρήσιμο link που δείχνει σε όλο τον κόσμο που εχει ATM Visa http://visa.via.infonow.net/locator/global/. Λογικα η προμήθεια αφορά όταν κάνεις ανάληψη μετρητών και όχι όταν απλα πληρωνεις με Visa Debit απευθειας σε μαγαζί

Σκέπτομαι να επισκεφτώ το μουσείο Van Gogh και ίσως το σπίτι της Anna Frank. Αν κλείσω εισιτήρια online θα γλιτώσω την αναμονή στην ουρά; please απαντήστε μόνο αν είστε σίγουροι γιατι μέτα απο ιντερνετικη έρευνα είδα οτι οι απόψεις διίστανται.

Έχεις κανείς παρακολουθήσει την διαδικασία κοπής επεξεργασίας διαμαντιών; Υπάρχουν αρκετά εργοστάσια που το επιτρέπουν αυτό απλά δεν ξέρω αν αξίζει, αν είναι χρονοβόρο και αν στο τέλος αναγκαστικά σου κάνουν καμιά βαρετή “διάλεξη” μπας και σε πείσουν να αγοράσεις, γιατί αλλιώς δεν μπορώ να υποθέσω τι κέρδος έχουν. Αν το Tour είναι κανένα μισάωρο τότε έχει καλώς αν όμως είναι κανένα 2ωρο δεν το σκεπτομαι

Τελικά χρειάζεται μετατροπέας για τις πρίζες στο Amsterdam ή όχι;
 
Last edited by a moderator:

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Μετατροπέας ΔΕ χρειάζεται. Και το κινητο φόρτισα και το λάπτοπ και το πιστολάκι. Μην ανησυχείς.
Για την Άννα Φρανκ. Οι ουρές είναι ατελείωτες. Αν ΒΓΑΛΕΙΣ εισιτήριο μέσω ίντερνετ, περνάς από μια άλλη πόρτα πολύ πιο γρήγορα. Αναμονή θα έχεις γιατί ο κόσμος είναι πολύς και το σπίτι της μικρό. Εγώ πάντως προτίμησα να πάω σε άλλα μουσεία πολύ σημαντικότερα. Το εθνικό μουσείο όπου θα δεις πίνακες του Ρέμπραντ (ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΠΕΡΙΠΟΛΟΣ) κλπ. και είναι κάτι συγκλονιστικό. Μη χάσεις το μουσείο Βαν Γκογκ είναι το καλύτερο ίσως του ζωγράφου που υπάρχει. Επίσης πήγα και στο σπίτι του Ρέμπραντ, είναι μια φοβερή εμπειρία.
Αυτή τη φορά σκέφτομαι σοβαρά να πάω στον Βοτανικό κήπο.
 

tse_gevara

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φραντσισκο
Οχι μετατροπεας δεν χρειαζεται, είναι το ιδιο με Ελλάδα. Το μουσειο Αννα Φρανκ για μενα ειναι πολυ βαρετό, καλύτερα να κανεις κατι άλλο. Αν θες ωραία θέα να ανέβεις στον τελευταιο όροφο της βιβλιοθήκης που είναι κοντά στον σταθμό. Έχει μια καφετέρια και φαινεται όλο το Αμστερνταμ.
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Αμάν ΤΣΕ, Δευτέρα πρωί πάω εκεί για καφέ και θα σε μακαρίζω!
 

tse_gevara

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φραντσισκο
Επίσης ενα αλλο ωραίο μέρος για καφέ με θέα είναι στην γωνία Leidsestraat και Keizersgracht. Μπάινεις στο μαγαζί Metz & Co και με το ασανσερ ανεβαίνεις στον 6ο που έχει μια καφετέρια με φανταστική θέα στα κανάλια και τις στέγες. Ακόμα και να μην κάτσεις αξίζει να ανέβεις 5 λεπτά για καμια φωτογραφία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom