Ολλανδία Οδηγίες για Άμστερνταμ

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Να σαι καλά. Για πες σε ποια περίπου περιοχή βρίκεται?
 

The Newbie

Member
Μηνύματα
22
Likes
30
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Βόρειο Σέλας
Gloriana

Θα κάτσω Αμστερνταμ μόνο 4 ημέρες (και των οποίων η μία εκτός Αμστερνταμ) και δεν θελω να αναλωθω πολύ στα μουσεία ειδικα αν ο καιρός ειναι καλός θελώ να ευχαριστηθω βολτούλες, ποδηλαταδα, καφεδακια χαλαρα και οτι οτι θελήσω εκεινη την στιγμή αλλα τους πίνακες του Rembrandt θα ήθελα να τους δω, Το εθνικό μουσείο είναι το Rijksmuseum; Στο σπίτι του Rembrandt έχει και έργα του;

Tse Gevara θα πάω σίγουρα για καφεδακι εκει που πρότεινες έστω και για την θέα, το προσθεσα στα must
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Gloriana

Θα κάτσω Αμστερνταμ μόνο 4 ημέρες (και των οποίων η μία εκτός Αμστερνταμ) και δεν θελω να αναλωθω πολύ στα μουσεία ειδικα αν ο καιρός ειναι καλός θελώ να ευχαριστηθω βολτούλες, ποδηλαταδα, καφεδακια χαλαρα και οτι οτι θελήσω εκεινη την στιγμή αλλα τους πίνακες του Rembrandt θα ήθελα να τους δω, Το εθνικό μουσείο είναι το Rijksmuseum; Στο σπίτι του Rembrandt έχει και έργα του;

Tse Gevara θα πάω σίγουρα για καφεδακι εκει που πρότεινες έστω και για την θέα, το προσθεσα στα must
Ναι το εθνικό μουσείο είναι αυτό που αναφέρεις, αξίζει να πας. Το σπίτι του Ρέμπραντ δεν έχει έργα του, αλλά αρχιτεκτονικά είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Αν βολτάρεις στην περιοχή αξίζει να το δεις, θα κάνεις καν'α μισάωρο.
 

tse_gevara

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φραντσισκο
H Leidsestraat ειναι κεντρικός δρόμος που ξενκινάει από Leidseplein και το Keizersgracht είναι ένα από τα τρια γνωστά κνάλια του Αμστερνταμ. Newbie μιας και εσυ απολαμβάνεις το Αμστερνταμ όταν κάθεσαι για καφε και χαζευεις τον κόσμο να σου προτείνω βεβαίως και το πασίγνωστο De Jaren καφέ που είναι στέκι φοιτητών και έχει θέα στα κανάλια . Επίσης η κλασική συμβουλή για όσους κάνουν πρώτη φορά ποδήλατο στο Αμστερνταμ: ποτέ κοντά και παράλληλα στις γραμμές του τραμ γιατί αν σφηνώσει η ρόδα στις γραμμές έχεις φάει απίστευτη τούμπα (το έχω δει πολλές φορές) και ποτέ ζιγκ ζαγκ στο Vondelpark γιατί θα φας πολύ βρίσιμο (αυτό το έχω πάθει εγώ)
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Σας χαιρετώ από το αεροδρόμιο της Βιέννης. Πίνω μπυρίτσα και σερφάρω-ναι κατάφερα μετά από δυσκολίες να συνδεθώ στο δίκτυο τους.
Σε μια ώρα πετάω για Άμστερνταμ.
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Μόλις έφτασα Άμστερνταμ και δείπνησα σε ένα εξαιρετικό μαγαζί που θέλω να σας το συστήσω.
aimg221.imageshack.us_img221_9770_dscn5096r.jpg

cafe NASSAU, δίπλα στο ομώνυμο κανάλι.
De wittenkade 105-a
tel. 0206843562



aimg87.imageshack.us_img87_8592_dscn5101.jpg


'Έχει τραπεζάκια και μπορεί κάποιος να κάτσει και έξω. Θα το επισκεφθώ ξανά μάλλον για να δοκιμάσω και το πρωινό του.

Συνοδέψτε το γεύμα σας οπωσδήποτε με μια βαρελίσια μπύρα la chouffe, σε βαρέλι δε θα τη βρείτε στην Ελλάδα.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
βιαστικά, αν και δεν ξέρω αν θα έχετε ήδη πάρει απάντηση
περι ποδήλατου σε τραμ: δεν επιτρέπεται, εκτός από το τραμ 26 για Ijburg(το οποιο γινεται για πρακτικούς λόγους, μιας και το τραμ περνά κάτω από "θάλασσα")

περι μουσείων: για το Βαν Γκογκ ξέρω με σιγουριά ότι αν κόψεις εισητήριο από οποιοδήποτε τουριστικό γραφείο (ακομα και αυτά που γράφουν για εκδρομές) από αυτά που βρίσκονται στην Damrak, έχεις κάποια έκπτωση και επίσης όταν πας στο μουσείο δεν περιμένεις στην ατελείωτη ουρά, αλλά μπαινεις κατευθείαν μέσα από άλλη είσοδο.

σας λυπάμαι μόνο εσάς που έρχεστε τώρα. Έχει τόσο σκατόκαιρο εδώ... Βρέχει ασταμάτητα εδώ και μέρες. Δεν έχουμε Ιούνιο, αλλά Οκτώβρη μήνα!
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Καλά δεν υπάρχει ο καιρός λεμε. Αλλά τα ίδια είδα σήμερα και στο Βέλγιο.
Μέσα σε ένα 10'΄μπορεί να βρέξει με μαύρα σύννεφα και να βγει μετά ήλιος! Κάτι δεν πάει καλά.
 

The Newbie

Member
Μηνύματα
22
Likes
30
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Βόρειο Σέλας
Gloriana δώσε και άλλες Photos στο λαό σου....στα υπόψιν και το μέρος που φάγατε (τσιπουρίτσα το ψαράκι) Εγώ ταξιδεύω το Σάββατο και ελπίζω να έχει βελτιωθεί ο καιρός
Καμιά τοπική σπεσιάλιτε που δεν πρέπει να χάσω;

Tita αξίζει να επισκεφτούμε το Ijburg, μου άρεσε η ιδεα που υποθαλάσσιου τούνελ
 
Last edited by a moderator:

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
το τουνελ δεν ειναι τπτ ιδιαιτερο. αν παρεις το τραμ 26 για ijburg ομως, αναποφευκτα θα περασετε κατω απο αυτο. Δεν έχει κάτι να δεις, απλά περναει το τραμ από το τούνελ;)

στο ijburg διπλα εμενα πέρυσι. εχει "παραλία" beach bar για ποτό κλπ. Όταν λέω "παραλια" εννοώ μέρος της "θάλασσας" όπου επιτρεπεται το κολύμπι, αλλά είναι πολύ ρηχά. Έχει ωραία αμμουδιά όμως,και ωραιο μπαρακι.
Παιρνεις το 26 απο το σταθμο και σε κανα 15-20λεπτο εισαι στο τερμα του. μετά το παιρνεις ποδαρατα ακολουθωντας τις πινακιδες για strand(παραλια)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γιατί να πάρεις το τούνελ, όταν μπορείς να πάρεις το - δωρεάν - καραβάκι από την πίσω πλευρά του σταθμού (όπου επιτρέπονται και τα ποδήλατα)?
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Μόλις έφτασα Άμστερνταμ και δείπνησα σε ένα εξαιρετικό μαγαζί που θέλω να σας το συστήσω.
aimg221.imageshack.us_img221_9770_dscn5096r.jpg

cafe NASSAU, δίπλα στο ομώνυμο κανάλι.
De wittenkade 105-a
tel. 0206843562



aimg87.imageshack.us_img87_8592_dscn5101.jpg


'Έχει τραπεζάκια και μπορεί κάποιος να κάτσει και έξω. Θα το επισκεφθώ ξανά μάλλον για να δοκιμάσω και το πρωινό του.

Συνοδέψτε το γεύμα σας οπωσδήποτε με μια βαρελίσια μπύρα la chouffe, σε βαρέλι δε θα τη βρείτε στην Ελλάδα.

Σκασατε στο φαι,βλεπω...:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom