Οδηγός Κρουαζιέρας

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Η αλήθεια είναι ότι και ένα ζευγάρι που γνωρίζω εγω είναι απόλυτοι φαν της κρουαζιέρας και έχουν υιοθετήσει σταθερά αυτό τον τρόπο διάκοπων.Το καλοκαίρι ετοιμάζονται για βαλτική.......έχω αρχίσει να ζηλεύω τρελλά:D
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
τα επόμενα κεφάλαια (για να τα θυμάμαι κι εγώ.. ) θα είναι
3. Η Ζωή στο πλοίο
4. Πόσο κοστίζει
5. Αρνητικά
6. Πού να πάω και πώς (Εταιρεία, πλοίο, καμπίνα)
7. Τα καλύτερα του 2009
8. Links
υπομονή σε μερικές μέρες θα έχω τελειώσει..
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
αντε samion μας ανοιξες την ορεξη!!:clap::clap::pirates:
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
τα επόμενα κεφάλαια (για να τα θυμάμαι κι εγώ.. ) θα είναι
3. Η Ζωή στο πλοίο
4. Πόσο κοστίζει
5. Αρνητικά
6. Πού να πάω και πώς (Εταιρεία, πλοίο, καμπίνα)
7. Τα καλύτερα του 2009
8. Links
υπομονή σε μερικές μέρες θα έχω τελειώσει..
Σούπερ!!!!
 
Μηνύματα
776
Likes
618
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Προχώρα δυνατά σαν απόλυτος γνώστης και συμπληρώνουμε και οι υπόλοιποι
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προχώρα δυνατά σαν απόλυτος γνώστης και συμπληρώνουμε και οι υπόλοιποι
βεβαίως να συμπληρώνετε. ε όχι και απόλυτος γνώστης!..
να κάνω μια δυό διευκρινίσεις..ο οδηγός γράφεται με κύριο στόχο την πλειοψηφία, δηλαδή αυτούς που σκέφτονται μια εβδομαδιαία κρουαζιέρα σε μια από τις 3 μεγάλες "αγορές" Καραιβική, Μεσόγειος, Β. Ευρώπη. Οι συνθήκες στις 3ήμερες στο Αιγαίο είναι διαφορετικές, όπως και στα φορτηγά. υπάρχουν άλλα θεματα γι αυτές. και ότι γράφω είναι από 1. γραπτές πηγές, βιβλία του χώρου, 2. νετ, 3. προσωπικές εμπειρίες από 1 αξέχαστο καλοκαίρι που πέρασα εκ των έσω, δουλεύοντας σε ένα κρουαζιερόπλοιο, στις κρουαζιέρες που έχω κάνει (7 στην Καραιβική, 3 στη Μεσόγειο, 2 στη Σκανδιναβία και 2 στην Ελλάδα) και από τις λοιπές εμπειρίες μου στη στεριά. Τα σχετικά λινκς των πηγών θα αναφερθούν όλα μαζί στο τέλος.
Δεν περιαυτολογώ, όσοι με ξέρουν καταλαβαίνουν ότι δεν είμαι τέτοιος τύπος..απλά συζητάμε και ανταλάσσουμε εμπειρίες, ο σκοπός του φόρουμ.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Ασε τις ταπεινοφροσύνες Samion και συνέχισε να μας δίνεις τα φώτα σου.
Τέτοιο σκορ συμμετοχών σε κρουαζιέρες δεν νομίζω να έχει άλλος στο forum.
(σου το πα ,το θέμα με τις κρουαζιέρες θα γίνει best seller στο travelstories)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ασε τις ταπεινοφροσύνες Samion και συνέχισε να μας δίνεις τα φώτα σου.
Τέτοιο σκορ συμμετοχών σε κρουαζιέρες δεν νομίζω να έχει άλλος στο forum.
(σου το πα ,το θέμα με τις κρουαζιέρες θα γίνει best seller στο travelstories)
τις ανέφερα απλά για να πάρετε μια ιδέα που έχω πάει. η εμπειρία μου δηλαδή εστιάζεται στην Καραιβική. στη Βαλτική δεν έχω πάει πχ μόνο Νορβηγία και στην Ελλάδα μικρή εμπειρία έχω αλλά είναι πιο εύκολο να ακούσεις από πρώτο χέρι τι γίνεται.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.037
Η κρουαζιέρα είναι κάτι που έχω σκεφτεί για Καραϊβική για να γνωρίσω πολλά νησιά....αλλά θα τα γνωρίσω πραγματικά ή θα πάρω μόνο μια μικρή γεύση τελικά???
Φίλε samion ως γνώστης των κρουζιερών τι θα έλεγες πάνω σε συτό?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η κρουαζιέρα είναι κάτι που έχω σκεφτεί για Καραϊβική για να γνωρίσω πολλά νησιά....αλλά θα τα γνωρίσω πραγματικά ή θα πάρω μόνο μια μικρή γεύση τελικά???
Φίλε samion ως γνώστης των κρουζιερών τι θα έλεγες πάνω σε συτό?
να τη σκεφτείς πρώτα σαν τρόπο διακοπών και μετά σαν ένα μέσο να γνωρίσεις νησιά.
ένας ξένος σε ρωτάει: θα πάω 8 ώρες στην Ίο, 10 στην Πάτμο, 8 στη Σαντορίνη, 8 στη Μύκονο κλπ. θα τα γνωρίσω πραγματικά ή θα πάρω μια μικρή γεύση? τι θα έλεγες?
εγώ προσωπικά θα τα είχα γυρίσει αρκετά αυτά σε τόσες ώρες και θα είχα μια καλη ιδέα περί τίνος πρόκειται. κι έτσι διάλεξα όντως νησιά που επέστρεψα μετά για διακοπές όπως τα Barbados. νοικιάζεις ένα ΙΧ και σε λίγες ώρες έχεις κάνει το γύρο, κάνεις το μπάνιο και το σόπινκ στην πρωτεύουσα και βουρ για το σπα του πλοίου σου και δείπνο..
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.037
να τη σκεφτείς πρώτα σαν τρόπο διακοπών και μετά σαν ένα μέσο να γνωρίσεις νησιά.
ένας ξένος σε ρωτάει: θα πάω 8 ώρες στην Ίο, 10 στην Πάτμο, 8 στη Σαντορίνη, 8 στη Μύκονο κλπ. θα τα γνωρίσω πραγματικά ή θα πάρω μια μικρή γεύση? τι θα έλεγες?
εγώ προσωπικά θα τα είχα γυρίσει αρκετά αυτά σε τόσες ώρες και θα είχα μια καλη ιδέα περί τίνος πρόκειται. κι έτσι διάλεξα όντως νησιά που επέστρεψα μετά για διακοπές όπως τα Barbados. νοικιάζεις ένα ΙΧ και σε λίγες ώρες έχεις κάνει το γύρο, κάνεις το μπάνιο και το σόπινκ στην πρωτεύουσα και βουρ για το σπα του πλοίου σου και δείπνο..
Οπότε περιμένω τις πληροφορίες σου για τις σχετικές κρουαζιέρες!!! :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
3. Η ζωή στο πλοίο

Μπορώ να φάω ότι και όποτε θέλω?
πρακτικά ναι. σε ένα μέσο πλοίο το πρωινό ξεκινά στις 6.00-6.30 ως λίγο πριν το μεσημεριανο. Υπάρχει ο μπουφές πάντα (εταιρεία διαφημίζει ότι στο πρωινό υπάρχουν >60 items..) και στα εστιατόρια με σερβίρισμα στα τραπέζια. Το μεσημεριανό με casual ντύσιμο. Στις 16.00 συνήθως τσάι, μπισκότα κλπ σε μπουφέ και το δείπνο, το κύριο γεγονός της βραδιάς, μπορεί να είναι και με επίσημο ένδυμα. Την ώρα την επιλέγουμε με την κράτηση (για μας πάντα late seating..) και το τραπέζι μας το μαθαίνουμε στην επιβίβαση. Αν δεν μας αρέσει ζητάμε αλλαγή ή εναλλακτικά στο εστιατόριο με μπουφέ ή και εστιατόριο με κράτηση με έξτρα χρέωση, πολύ χαμηλότερη όμως από ένα εστιατόριο στη στεριά. Μετά το δείπνο ο μεταμεσονύχτιος μπουφές και τα σνακ που περιφέρονται σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους. Ποτέ κανείς δεν θα πεί ότι δεν βρήκε να φάει..η κοινωνία της αφθονίας..
το φαγητό παραδοσιακά είναι υψηλής ποιότητας. καμμία σχέση με το φαγητό των all inclusive ξενοδοχείων. Οι εταιρείες δίνουν τεράστια σημασία στο φαγητό που στους απέξω φαίνεται δυσανάλογα μεγάλη. Ο επιβάτης πρεπει να εντυπωσιαστεί με το φαγητό, αποτελεί ένα από τα σημεία κλειδιά κάθε κρουαζιερόπλοιου. Προσαρμόζεται εννοείται στην πελατεία που απευθύνεται. Άλλο φαγητό στην Carnival άλλο στην Costa που είναι γεματα ιταλούς. εκεί να περιμένετε άριστη pasta, pizza, gelato και κακά hamburger ως φυσικό..
Τι θα κανω το βράδυ?
πάλι εξαρτάται από το πλοίο. η ντίσκο υπάρχει πάντα με διαχωρισμό της νεολαίας <18 που δεν σερβίρεται αλκοόλ. Σχεδόν κάθε βράδυ υπάρχει show στο θέατρο του πλοίου χωρίς χρέωση και άλλα μπαρ με live, συνήθως ένα με χαλαρή μουσική, με latin ή με τύπου Julio Iglesias για τους μεγαλύτερους..Τα show ποικίλλουν. Η Celebrity είχε μέχρι πρότινος συνεργασία με το Cirque du Soleil, αν το γράφω καλά..Ανεπανάληπτο show..
Οι νυχτερινές δραστηριότητες σταματούν 03.00-04.00.
Από Σπορ?
Πολλά εχουν γήπεδα μπάσκετ, όλα πισίνες και σπα. Σάουνα, Υδρομασάζ, γυμναστήρια είναι πάντα χωρίς χρέωση. εννοείται ότι σε όλα αυτά υπάρχουν πετσέτες, μπουρνούζια και ότι άλλο χρειαστει σε αφθονία και δωρεάν. Οι πετσέτες χρησιμοποιούνται και για τις παραλίες των νησιών που επισκέπτεται το πλοίο (ή των ελληνικών νησιών μετά την επιστροφή μας στα πάτρια..)
Αν πάθω κάτι?
υπάρχει ιατρικό τημ, ως και σηπτικό χειρουργείο. ελικοδρόμιο παντα. χρειάζεται βέβαια να έχουμε ταξιδιωτική ασφάλεια γιατί το κόστος είναι μεγάλο, ειδικά της μεταφοράς. Για ναυτία δεν το συζητάμε. Τα μπουρίνια του Αιγαίου δεν συγκρίνονται με τίποτε..Τά κρουαζιερόπλοια, ειδικά τα καινούργια, έχουν την τελευταία λέξη των stabilizers, ακολουθούν ρότες χωρίς φουρτούνες και συγκεκριμένες εποχές πάντα με γνώμονα την άνεση του επιβάτη, κάτι που έρχεται τελευταίο στα ακτοπλοικά. Ακόμα κι αν τύχει θαλασσοταραχή το πλοίο θα επιβραδύνει, θα αλλάξει πορεία, θα κάνει ότι είναι δυνατόν γαι να μην διακοπούν οι δραστηριότητές του πράγμα αδιανόητο για τα ακτοπλοικά. Ποτέ δεν έχω ταλαιπωρηθεί σε κρουαζιερόπλοιο, στην Αδριατική και στο Αιγαίο πάμπολλες φορές. έπειτα αλλιώς αντιδρά ένα πλοίο των 90-100 χιλ τόνων και αλλιώς ένα των 30 που είναι σηνήθως τα ακτοπλοικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.257
Μέλη
38.916
Νεότερο μέλος
NioviG

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom