Οδηγός Κρουαζιέρας

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
εξαιρετικά ενδιαφέρον και άγνωστο για τους περισσότερους (και για μένα) οπότε περιμένουμε την συνέχεια;)
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Σάμιον με έκανες να αναθεωρήσω τις απόψεις μου για την κρουαζιέρα. Πάντα το θεωρούσα χάσιμο χρόνου και όχι γνωριμία με τα μέρη που περνάς. Για συνέχισε. Κάνεις εξαιρετική δουλειά.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
εξαιρετικά τα γράφεις, αλλά έχω απορίες..μπορεί και ηλίθιες δεν ξέρω. Καταρχήν να σου πω ότι είναι παντελώς άσχετη με το είδος αυτό των διακοπών, και γενικά δεν είμαι καθόλου φαν των πλοίων.
ας ξεκινήσω με απλά πράγματα..
Μέχρι πόσες ώρες συνεχόμενες είσαι εκτός πλοίου?
Μέχρι πόσες ώρες συνεχόμενες είσαι εντός πλοίου?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εξαιρετικά τα γράφεις, αλλά έχω απορίες..μπορεί και ηλίθιες δεν ξέρω. Καταρχήν να σου πω ότι είναι παντελώς άσχετη με το είδος αυτό των διακοπών, και γενικά δεν είμαι καθόλου φαν των πλοίων.
ας ξεκινήσω με απλά πράγματα..
Μέχρι πόσες ώρες συνεχόμενες είσαι εκτός πλοίου?
Μέχρι πόσες ώρες συνεχόμενες είσαι εντός πλοίου?
μην έχεις πάντως στο μυαλό σου ακτοπλοικά. και το καλύτερο της Αδριατικής είναι σαν παντόφλα μπροστά σε ένα κρουαζιερόπλοιο. εκεί δεν μετράς ώρες βέβαια, ίσα ίσα που ξεχνιέσαι..κι αν αποκτήσεις συνήθειες όπως να ξυπνάς αργά για πρωινό ή να χαλαρώνεις κάθε πρωί στα υδρομασάζ μετά το γυμναστήριο, θα βγαίνεις όλο και πιο αργά έξω..
Στα λιμάνια από 8-12 ώρες. Παραπάνω σε ειδικούς προορισμούς τύπου Αγ. Πετρούπολη (ως και 36 ώρες). Σε νησιά της Καραιβικής 8-10 ώρες είναι υπεραρκετες για να πάρεις μια καλή ιδέα. Αλλά και σε χώρες όπως ο Παναμάς, Κόστα Ρίκα, Μεξικό και ευρωπαικές που έχω πάει, αν οργανώσεις καλά την εκδρομή σου θα δεις πολλά πράγματα.
Για τα shore excursions του πλοίου, αν αξίζουν στο επόμενο κεφάλαιο..
Εντός πλοίου λοιπόν συνήθως είσαι από 12-36 ώρες χωρίς λιμάνι αλλά πίστεψέ με σε ένα μεγαλο μετά το αρχικό σοκ που θα πάθεις με την καμπίνα, την πολυτέλεια, τους χώρους, τις δραστηριότητες, τις πισίνες, το εξαιρετικό φαγητό, το τελευταιο που θα σκεφτείς θα είναι πότε θα βγώ έξω...Σε μερικά λιμάνια όντως έβγαινα μόνος μια και η παρέα ήταν απασχολημένη σε δραστηριότητες στο πλοίο...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σάμιον με έκανες να αναθεωρήσω τις απόψεις μου για την κρουαζιέρα. Πάντα το θεωρούσα χάσιμο χρόνου και όχι γνωριμία με τα μέρη που περνάς. Για συνέχισε. Κάνεις εξαιρετική δουλειά.
χαιρομαι για τα καλα σου λόγια. Σίγουρα κάνεις γνωριμία με τα μερη που περνάς και αν σκεφτείς πόσο κοστίζει σε χρόνο και χρήμα να γνωρίσεις έστω επιφανειακά 7-8 νησιά στην καραιβική σε ένα ταξίδι, αντιλαμβάνεσαι το εξαιρετικό value/money της κρουαζιέρας και γιατί η καραιβική είναι ο ν.1 προορισμός στον κόσμο. και για άλλους λόγους βέβαια όπως κλίμα κλπ. Η κρουαζιέρα πάνω από όλα είναι διακοπές πρωτα και μετά περιήγηση.
 
Μηνύματα
776
Likes
618
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Ακριβώς αυτό! Δεν είναι για μεγάλη εξερεύνηση ή περιήγηση η κρουαζιέρα (εκτός βέβαια ειδικών περιπτώσεων πχ Αλάσκα, Γκαλαπάγκος κλπ). Πολύ περισσότερο είναι για χαλάρωση, πολύ φαγητό και καλοπέραση. Μιλάμε βέβαια για τα μεγάλα πλοία, γιατί στα μικρά (πχ ιστιοφόρα) είναι άλλες οι προτεραιότητες και άλλη η μαγεία του ταξιδιού.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
κοίτα να δεις που ενώ δεν είχε περάσει ποτέ από το μυαλό μου να πάω κρουαζιέρα, τώρα λεω λες??
για συνέχισε Samion..για συνέχισε...
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Λέγεται ότι οι εκδρομές που διοργανώνονται από το κρουαζιερόπλοιο, είναι εξαιρετικά ακριβές. Συγκεκριμένα έχω ακούσει, οτι για να γνωρίσεις τα μέρη που πας, ίσως και να σου κοστίσει ένα επί πλέον ποσό της τάξεως του ενός τετάρτου ακόμα του ταξιδιού σου.
Αληθεύει?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Λέγεται ότι οι εκδρομές που διοργανώνονται από το κρουαζιερόπλοιο, είναι εξαιρετικά ακριβές. Συγκεκριμένα έχω ακούσει, οτι για να γνωρίσεις τα μέρη που πας, ίσως και να σου κοστίσει ένα επί πλέον ποσό της τάξεως του ενός τετάρτου ακόμα του ταξιδιού σου.
Αληθεύει?
αληθεύει. αν και θα το γράψω στο επόμενο κεφάλαιο αναλυτικά τι πρέπει να κάνουμε, γενικά δεν αξίζουν. εκτός αν είσαι >70, ή θέλεις τη μέγιστη άνεση χωρίς να νοιάζεσαι για το οικονομικό κόστος.
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Σάμιον θενκσ! Μπορείς να μας βάλεις και φωτό από κρουαζιερόπλοια??? Κάπου εκεί το χάνω, γιατί το συγκρίνω με καίκια και με το Δημητρούλα μου γεια σου και μπλουμ στον πάτο.
Έχω απορίες αλλά θα περιμένω να το τελειώσεις γιατί μου καλύπτεις αρκετά όσο γράφεις..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
4. Πόσο κοστίζει?

είναι ακριβή η κρουαζιέρα?
όχι γι αυτά που προσφέρει. οι ίδιες υπηρεσιες στη στεριά κοστίζουν πολύ παραπάνω. Άνετα βρίσκεις μια κρουαζιέρα με <80Ε το άτομο την ημέρα, χρήματα που δεν φτάνουν για δικά μας ξενοδοχεία στην ακτή της Ηλείας, πόσο μάλλον όταν στο πακέτο παίρνεις τόσα πολλά από το 24ωρο σέρβις με καθαρισμό δωματίου δις ή και τρις ημερησίως ως το σκηνικό των διακοπών σου που εναλλάσσεται συνεχώς.
Εντελώς ενδεικτικά θα αναφέρω τιμές από την τελευταία κρουαζιέρα που αναζήτησα την περίοδο πριν τα Χριστουγεννα 2009, λίγο πριν . Celebrity Equinox (το νέο καμάρι της Celebrity) : 767 (11 ημέρες μπαλκόνι, 70Ε/ημέρα!!), Freedom of the Seas 622E(7ημ). Εσωτερικές στα 400-500Ε.
Πώς μπορώ να επιτύχω έκπτωση?
Τα πρακτορεία (τα κεντρικά ακόμα πιο ευέλικτα) παίρνουν προμήθεια που φτανει ως και το 15% οπότε έχουν περιθώριο να κάνουν μια μικρή έκπτωση ή να μας βρουν μια καμπίνα με καλύτερη τιμή. Αυτό γίνεται και κλείνοντάς μας μια καμπίνα guaranteed στην κατηγορία που θέλουμε εσωτερική, με μπαλκόνι αλλά χωρίς να μας δοθεί το νούμερό της με την κράτηση αλλά αργότερα όταν η εταιρεία συμπληρώσει αρκετό αριθμό για να κάνει την κατανομή. έτσι εξασφαλίζεται ένα -10% κατά μέσο όρο. Η τιμή καταλόγου λοιπόν είναι ενδεικτική.
Γιατί οι κρουαζιέρες κοστίζουν περισσότερο στην Ευρώπη?
Λόγω καυσίμων, λιμενικών τελών, προμηθειών. Τα τρόφιμα κοστίζουν περισσότερο στην Ευρώπη και έχουν περισσότερους περιορισμούς (λιγότερα χημικά κλπ.)
Πόσο inclusive είναι το all inclusive?
η απάντηση είναι αρκετά, όχι 100%. με την επιβίβαση και την επίδειξη της πιστωτικής σου, παίρνεις μία κάρτα σαν πιστωτική που εκεί χρεώνονται όλα τα έξοδα εντός πλοίου. Έξτρα είναι τα ποτά (στα 5 Ε περίπου), αναψυκτικά (1-3 Ε), τα ειδικά θεματικά εστιατόρια, τα παγωτά φίρμας (Haagen, Berrys κλπ), ειδικές υπηρεσίες (περιποιήσεις spa, ιατρικές, baby sitter). τα τιπς, συνήθως στα 10-15 δολ. την ημέρα ανά ατομο, χρεώνονται στη μαγνητική αυτή κάρτα και το τελευταίο βράδυ γίνεται η εξόφληση στο λογιστήριο. τότε μπορούμε να αρνηθούμε τα τιπς και αφαιρούνται από το λογαριασμό ή να αφήσουμε ότι εμείς νομίζουμε. Τα τιπς είναι σημαντική πηγή εισοδήματος για τους καμαρώτους και το ξενοδοχειακό προσωπικό εν γένει. αυτοί, οι χαμηλότερα αμειβόμενοι του πλοίου (300-400 δολ το μήνα), διπλασιάζουν το μισθό τους από τα τιπς.
Το τελευταίο βράδυ οι πληρωμές γίνονται cash. έχουμε τη δυνατότητα ανά πάσα στιγμή μέσω του ειδικού καναλιού του πλοίου να ελέγξουμε το υπόλοιπο του λογαριασμού ανά πάσα στιγμή.
Αξίζουν οι εκδρομές του πλοίου?
η γνώμη μου πάντα είναι όχι, λόγω κόστους. εκτός αν είσαι >70, με ειδικές ανάγκες ή απλα θέλεις τη μέγιστη άνεση. οι εκδρομές του πλοίου έχουν κάποια προνόμια όπως προτεραιότητα στην αποβίβαση και εγγυημένη επιστροφή στο πλοίο αλλά με καλή οργάνωση τα καλύπτεις. την εκδρομή την οργανώνεις ανάλογα με τον προορισμό. στα ευρωπαικά λιμάνια δεν νομίζω κανείς από το φόρουμ να μη μπορεί να βρεί πως να κινηθεί μόνος του. στην καραιβική ή κλείνεις με τοπικα πρακτορεία, παρακολουθώντας σχετικά φόρουμ (που μπορείς να βρεις μελλοντικούς συνεπιβατες σου και να κανονίσετε μαζί σαν γκρουπ εκδρομή) ή απλά με αναζήτηση στο νετ κινείσαι μόνος και οργανώνεις με το τοπικό πρακτορείο την εκδρομή. σε πολλά λιμανια δεν χρειάζεται τίποτε από όλα αυτά, κλείνεις ένα ΙΧ από μεγαλη εταιρεία και απλά κανεις το γύρο του νησιού μόνος και άρχοντας. ή βγαίνεις έξω και πας στο τέρμιναλ του λιμανιού ή αμέσως απέξω και σίγουρα θα περιμένουν ταξί, πρακτορεία. διαπραγματεύεσαι και πας εκεί που θέλεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.285
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom