Οδηγός Κρουαζιέρας

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα ξεκινήσω ένα οδηγό συνοπτικό, από τα πιο απλά μια και το έχω συζητήσει με μέλη. Ελπίζω να βοηθήσει κάποιον που έχει σκεφτεί την κρουαζιέρα αλλά έχει απορίες στα βασικά..θα τον συμπληρώνω εγώ και όποιος άλλος θελει εν καιρώ... Λοιπόν ν.1,

1. Τι είναι η κρουαζιέρα?
είναι απλά διακοπές, δεν είναι ταξίδι από το ένα σημείο στο άλλο ούτε μόνο ευκαιρία να δεις 10 μέρη με τη μία. είναι μια ευκαιρία για ρηλάξ σε άνετο περιβάλλον με 24ωρη περιποίηση υψηλής ποιότητας, all inclusive, καλό φαγητό και με το πλοίο να αλλάζει το σκηνικό για σένα. Διακοπές χωρίς άγχος, εγκληματικότητα και λοιπούς μπελάδες. Το value/money των διακοπών σε κρουαζιερόπλοιο ειναι άριστο.
Τα κρουαζιερόπλοια που διασχίζουν ωκεανούς σήμερα είναι πάνω από 350 με χωρητικότητες επιβατών από 50-6000, σε >2000 προορισμούς στον κόσμο, τονάζ που φτάνει ως και τους 220000 τόνους σε κρουαζιέρες από 3 ημέρες ως πάνω από 180 στο γύρο του κόσμου με πιο δημοφιλή την εβδομάδα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Βρηκα τυχαια αυτο το site. Προκειται για μια εταιρεια που ειδικευεται στις κρουαζιερες και προσφερει πολλες εκδρομες για ολα τα γουστα. Σε καποιες απο αυτες θα δειτε και τις τιμες οι οποιες δεν ειναι καθολου απαγορευτικες.
http://www.navihellas.gr/gr/index.php
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Βρηκα τυχαια αυτο το site. Προκειται για μια εταιρεια που ειδικευεται στις κρουαζιερες και προσφερει πολλες εκδρομες για ολα τα γουστα. Σε καποιες απο αυτες θα δειτε και τις τιμες οι οποιες δεν ειναι καθολου απαγορευτικες.
http://www.navihellas.gr/gr/index.php
σωστά Ευαγγελία. να προσθέσω εδώ ότι τα πρσκτορεία πολλές φορές έχουν τη δυνατότητα εκπτώσεων όπως και στα ακτοπλοικά. καλό είναι να βρούμε πρώτα την κρουαζιέρα που μας ενδιαφέρει (ή και με τη βοήθεια του forum..) και να περάσουμε και από ένα πρακτορείο για τυχόν έκπτωση.
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Καλό πρακτορείο και εξειδικευμένο στις κρουαζιέρες (δοκιμασμένο προσωπικά αλλά και από φίλους) είναι και το CRUISESINTERNATIONAL. Δεν το λέω ως διαφήμιση, αλλά οι καλοί επαγγελματίες πρέπει να επιβραβεύονται.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εμεις σκεφτομασταν περυσι το καλοκαιρι να κανουμε μια κρουαζιερα στη Σκανδιναβια. Πραγματικα απιθανες τιμες και ξεκουραστο ταξιδι, αλλα δεν τα καταφεραμε...
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Επίσης, πολύ καλό site με σχόλια, νέα, συγκρίσεις κλπ, το πιο εξειδικευμένο στην κρουαζιέρα διεθνώς είναι το cruisecritic.com.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
2. Ποιος πάει κρουαζιέρα?

Ηλικιωμένοι?
Σαφώς όχι μόνο.Η μέση ηλικία των first-timers τα τελευταία χρόνια είναι αρκετά κάτω των 40 ετών. Βέβαια οι ηλικιωμένοι βρίσκουν το habitat τους στο κρουαζιερόπλοιο, ένα άνετο και προπάντων ασφαλή τρόπο διακοπών. Η μέση ηλικία εξαρτάται πολύ και από την εταιρεία, το πλοίο και το δρομολόγιο.Ενδεικτικά η Holland America έχει μεγαλύτερες ηλικίες και η Disney, P&O, Princess μικρότερες.
Θα βαρεθώ?
Σε καμμία περίπτωση αρκεί να διαλέξεις το σωστό πλοίο για τους σωστούς λόγους...Στα σημερινά μεγαθήρια συνήθως υπάρχουν πιο πολλά πράγματα να κάνεις πάνω στο πλοίο παρά στα λιμάνια που επισκέπτονται. και για να μην χάσει κανείς την επαφή τα μεσαίου μεγεθους και άνω, προσφέρουν pay per view ταινίες στην καμπίνα, πρόσβαση στο νετ ή και wi fi.
Με παιδιά?
Ασφαλές περιβάλλον, χωρίς εγκληματικότητα. Για άνω των 2 ετών λειτουργεί όλη μέρα παιδικός σταθμός στα μεσαία και άνω πλοία. Δραστηριότητες υπάρχουν και για παιδιά πάντα καθώς και κρουαζιερόπλοια, εταιρείες πιο εξειδικευμένες στην οικογενειακή κρουαζιέρα (πχ Disney) με πλοία child friendly (υπάρχουν και child-free...)
Μόνος?
Σχεδόν 25% όλων των επιβατών ταξιδεύουν μόνοι (> 4 εκατομμύρια ετησίως). Τα νέα κρουαζιερόπλοια έχουν καμπίνες για singles, άλλα έχουν ειδικα δρομολόγια μόνο για singles. Υπάρχουν βέβαια κι εδώ single-friendly εταιρείες που χρεώνουν ελάχιστα παραπάνω τις single καμπίνες (Crystal, Ocean,Voyages of Discovery)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
εχεις δικιο samion,εχω παει κρουαζιερα ,οχι βεβαια στα μεγαθηρια που παραθετονται εδω και περασα super!! ειχα την ευκαιρια να γνωρισω πολλα ατομα απο ολο τον κοσμο που προτιμουν αυτο το ειδος ταξιδιου και ολοι μου μιλουσαν με τα καλυτερα λογια!!
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Πολύ ωραίο το θέμα που διαχειρίζεσαι Samion και το εξελίσεις εξαιρετικά. Έχει αρχίσει (απ' όσα έχω διαβάσει στο φορουμ για κρουαζιέρες και κυρίως από εσένα) να ανατρέπεται μια 'στρεβλή' λογική που είχα αποκτήσει για τις κρουαζιέρες. Είναι φοβερό πως μια παραπληροφόρηση μπορεί να σου αφαιρέσει μια τέτοια επιλογή όπως μας την παρουσιάζεις εσύ. Ήταν να μη γίνει το κλικ.
Σε ευχαριστώ. Περιμένω να διαβάσω τη συνέχεια του οδηγού..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επίσης, πολύ καλό site με σχόλια, νέα, συγκρίσεις κλπ, το πιο εξειδικευμένο στην κρουαζιέρα διεθνώς είναι το cruisecritic.com.
πολύ σωστά! θα αναφέρω στο τέλος μερικά σαιτ για να κάνει κανείς αναζήτηση μόνος του.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εχεις δικιο samion,εχω παει κρουαζιερα ,οχι βεβαια στα μεγαθηρια που παραθετονται εδω και περασα super!! ειχα την ευκαιρια να γνωρισω πολλα ατομα απο ολο τον κοσμο που προτιμουν αυτο το ειδος ταξιδιου και ολοι μου μιλουσαν με τα καλυτερα λογια!!
πες τα!:clap::clap:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πολύ ωραίο το θέμα που διαχειρίζεσαι Samion και το εξελίσεις εξαιρετικά. Έχει αρχίσει (απ' όσα έχω διαβάσει στο φορουμ για κρουαζιέρες και κυρίως από εσένα) να ανατρέπεται μια 'στρεβλή' λογική που είχα αποκτήσει για τις κρουαζιέρες. Είναι φοβερό πως μια παραπληροφόρηση μπορεί να σου αφαιρέσει μια τέτοια επιλογή όπως μας την παρουσιάζεις εσύ. Ήταν να μη γίνει το κλικ.
Σε ευχαριστώ. Περιμένω να διαβάσω τη συνέχεια του οδηγού..
ευχαριστώ για τα σχόλια, νόμιζα ότι δεν τον διάβαζε κανείς πέρα από 1-2 που το είχαμε συζητήσει με πμ. μου δίνεις κίνητρο να συνεχίσω. στα τελευταία μερη θα γράψω συγκεντρωμένα, συνοπτικά σχόλια για τις εταιρείες και σχετικα λινκς. και μου προτάθηκε να γράψω και μία ταξιδιωτική ιστορία με προσωπικές εμπειρίες που νομίζω θα ήταν το πιο ενδιαφερον. θα γίνει κι αυτό, χρόνος μου χρειάζεται..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom