Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

jimp

Member
Μηνύματα
5.022
Likes
6.401
Κάποια φορά που θα έχω χρόνο και θα είμαι ξεκούραστη, θυμήστε μου να σας γράψω τους 10 +1 λόγους για τους οποίους σιχαίνομαι το Covent Garden
Ξεκουρασου σήμερα και το σ.κ θα έχεις όσο χρόνο θες,φαντάζομαι!
 

skylaki

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
αργεντινη
Ταξίδι-Όνειρο
παταγονία
Τι λέτε για την οδική συμπεριφορά των κατοίκων του Λονδίνου?Βαίνει χειρότερη με τα χρόνια ή εμένα μου φαίνεται?Την τελευταία φορά που πηγα οι οδηγοί δεν έδιναν και τόση προσοχή στους πεζούς όπως παλιά.Έκανα τη σύγκριση με τις Βρυξέλλες που κοκκάλωναν μόλις έβλεπαν πεζό,ακόμα κι όταν δεν παιρνούσε από τη διάβαση,αλλά από όπου να 'ναι.Στεναχωρέθηκα για το αγαπημένο Λονδίνο.:xmas_sad: Έχει κανείς παρόμοια εντύπωση?

Έχοντας ζήσει για μερικά χρόνια Λονδίνο,έχω ακριβώς την ίδια άποψη.Ισχύει.Ειδικά βέβαια για την απροσεξία ως προς τους πεζούς που λες γιατί στο παρκαρίσμα και στα υπόλοιπα είναι σχετικά σωστοί.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.147
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τι λέτε για την οδική συμπεριφορά των κατοίκων του Λονδίνου?Βαίνει χειρότερη με τα χρόνια ή εμένα μου φαίνεται?Την τελευταία φορά που πηγα οι οδηγοί δεν έδιναν και τόση προσοχή στους πεζούς όπως παλιά.Έκανα τη σύγκριση με τις Βρυξέλλες που κοκκάλωναν μόλις έβλεπαν πεζό,ακόμα κι όταν δεν παιρνούσε από τη διάβαση,αλλά από όπου να 'ναι.Στεναχωρέθηκα για το αγαπημένο Λονδίνο.:xmas_sad: Έχει κανείς παρόμοια εντύπωση?
Δεν ξερω τι γινεται στις Βρυξελλες παντως στο Λονδινο δεν θυμαμαι ποτε οι οδηγοι να εδιναν ιδαιτερη προσοχη στους πεζους. Σεβονται απολυτα τον κοκ και θεωρουν πως το ιδιο κανουν και οι πεζοι. Αλλωστε αν παρατηρησεις και τους Λονδρεζους θα δεις πως δυσκολα κατεβαζουν το ποδι τους απο το πεζοδρομιο αν δεν αναψει το πρασινο γι αυτους. Ακομα κι αν ο δρομος ειναι φανερα αδειος.

Κάποια φορά που θα έχω χρόνο και θα είμαι ξεκούραστη, θυμήστε μου να σας γράψω τους 10 +1 λόγους για τους οποίους σιχαίνομαι το Covent Garden
Στο θυμιζω... Εχει ομως και πολυ περισσοτερους λογους για να το αγαπησει καποιος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.080
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κάποια φορά που θα έχω χρόνο και θα είμαι ξεκούραστη, θυμήστε μου να σας γράψω τους 10 +1 λόγους για τους οποίους σιχαίνομαι το Covent Garden
Τους 10 τους ξέρουμε. Ο +1 ποιός είναι?
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
445
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εψαξα στο φορουμ αλλα δεν μπορεσα να βρω λεπτομερειες για τα εξης:
Aπο που αγοραζω την Oystercard ?
Επισης οταν φτασουμε στο Gatwick τα τρενα της National rail σε ποιο τερμιναλ ειναι? Εχει σταση στο αεροδρομιο?
Α επισης βρηκα στο site τους οτι δινει επιλογη ως προορισμο London Blackfriers και επειδη το ξενοδοχειο που κλεισαμε ειναι στην οδο Blackfriers δεν πολυκαταλαβα εχει σταθμο τρενου σ αυτο το δρομο ή εννοει καποια περιοχη με το ονομα αυτο?

Ευχαριστω
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.022
Likes
6.401
Εψαξα στο φορουμ αλλα δεν μπορεσα να βρω λεπτομερειες για τα εξης:
Aπο που αγοραζω την Oystercard ?
Επισης οταν φτασουμε στο Gatwick τα τρενα της National rail σε ποιο τερμιναλ ειναι? Εχει σταση στο αεροδρομιο?
Α επισης βρηκα στο site τους οτι δινει επιλογη ως προορισμο London Blackfriers και επειδη το ξενοδοχειο που κλεισαμε ειναι στην οδο Blackfriers δεν πολυκαταλαβα εχει σταθμο τρενου σ αυτο το δρομο ή εννοει καποια περιοχη με το ονομα αυτο?

Ευχαριστω
Την κάρτα από σταθμό του μέτρο.
Τα τρένα στο south terminal.Με το που βγεις από τις αποσκευές,θα δεις πινακίδες,δεν θα χαθείς.
Υπάρχει σταθμός Blackfriars.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.147
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Α επισης βρηκα στο site τους οτι δινει επιλογη ως προορισμο London Blackfriers και επειδη το ξενοδοχειο που κλεισαμε ειναι στην οδο Blackfriers δεν πολυκαταλαβα εχει σταθμο τρενου σ αυτο το δρομο ή εννοει καποια περιοχη με το ονομα αυτο?

Ευχαριστω
Blackfriars ειναι και περιοχη και δρομος και σταθμος τραινου. Αν το ξενοδοχειο σου ειναι κοντα στο σταθμο κατεβα εκει. Μπορει ομως να απεχει ακομα και 20-30 λεπτα αποσταση με τα ποδια.

Τα αλλα στα ειπε ο jimp. Μονο προσεξε να δεις τους πινακες και να κατεβεις στη σωστη αποβαθρα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.736
Likes
15.143
παντως στο Λονδινο δεν θυμαμαι ποτε οι οδηγοι να εδιναν ιδαιτερη προσοχη στους πεζους.

Έχεις δίκιο απλώς την τελευταία φορά που πήγα ήταν πιο έντονο.Στο Λονδίνο ποτέ δεν κοκκάλωναν με το που πήγαινες να περάσεις.Ακόμα κι από διάβαση αν δεν είχε πράσινο δεν σταματούσαν.
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδιά sorry για το off topic, αλλά σε 3 μερούλες φεύγω για Λονδίνο και επειδή μέχρι τότε δεν θα έχω πρόσβαση στο διαδίκτυο, είπα να γράψω τώρα. Βασικά, θέλω να πω ευχαριστώ σε όλους όσους έγραψαν σε αυτό το θέμα και με βοηθήσατε να κατατοπιστώ για το πώς θα κινηθώ, πού θα φάω καλο φαγητό κλπ...οι πληροφορίες όλων σας ήταν πολύτιμες και το εννοώ. Στα προηγούμενα ταξίδια μου συνήθιζα να παίρνω μαζί μου τους οδηγούς explorer...τώρα παίρνω για οδηγό τις δικές σας συμβουλές και θέλω να πιστεύω πως θα τα καταφέρω μια χαρά...μόλις γυρίσω θα έχετε το πρώτο μου travelstory.
Και πάλι sorry για το off topic, αλλά ήταν κάτι που ήθελα να πω...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.147
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παιδιά sorry για το off topic, αλλά σε 3 μερούλες φεύγω για Λονδίνο και επειδή μέχρι τότε δεν θα έχω πρόσβαση στο διαδίκτυο, είπα να γράψω τώρα. Βασικά, θέλω να πω ευχαριστώ σε όλους όσους έγραψαν σε αυτό το θέμα και με βοηθήσατε να κατατοπιστώ για το πώς θα κινηθώ, πού θα φάω καλο φαγητό κλπ...οι πληροφορίες όλων σας ήταν πολύτιμες και το εννοώ. Στα προηγούμενα ταξίδια μου συνήθιζα να παίρνω μαζί μου τους οδηγούς explorer...τώρα παίρνω για οδηγό τις δικές σας συμβουλές και θέλω να πιστεύω πως θα τα καταφέρω μια χαρά...μόλις γυρίσω θα έχετε το πρώτο μου travelstory.
Και πάλι sorry για το off topic, αλλά ήταν κάτι που ήθελα να πω...
Οχι δεν καταλαβες, οχι ενα ευχαριστω για ολους. Θα τους ευχαριστησεις ολους προσωπικα εναν προς εναν. Σιγα, ποσοι γραψαν πια σ' αυτο το τοπικ;
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
tripakia... αρκέσου σε αυτό προς το παρόν και όταν γυρίσω με το καλό, βλέπουμε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.539
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom