Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.147
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ξερει καποιος να μου πει ποσο κοστιζει ενα εισιτηριο του μετρο ή του λεωφορειου?
Λεωφορειο/τραμ 2.30 £ και 1.35 £ (με oyster), το 2013 2.40 £ και 1.40 £ αντιστοιχα

Tube/dlr/overground για το κεντρικο Λονδινο (ζωνη 1) 4.30 £ και 2.00 £ (με oyster), το 2013 4.50 £ και 2.10 £ αντιστοιχα
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Τι είναι αυτο; (edit: ά. το είδα)
Tube/dlr/overground για το κεντρικο Λονδινο (ζωνη 1) 4.30 £ και 2.00 £ (με oyster), το 2013 4.50 £ και 2.10 £ αντιστοιχα
γενικά το σύστημα είναι μπέρδεμα. παίζει με τα peak hours και με διάφορους άλλους παράγοντες που ποτέ δε νοιάστηκα να μάθω. το θέμα μας είναι ότι με tube υπάρχουν και διαδρομές του 1.40 (προχθές που γύρναγα 2300 από North Greenwich (σας είπα πόοοοσο γαμάτη ήταν η Florence + the machine? σας το λέω τώρα) σε Canada Water τόσο με χρέωσε (όχι, δεν ήταν σε cup)), άλλες φορές το Heathrow (ζώνη 6) μου το χρεώνει μόλις 2.70, το σπίτι- γραφείο (Ζώνη 2- Ζώνη 1- Ζώνη 2) στα 2.00 όποτε έχω κοιτάξει ενώ αν κάνεις το έγκλημα και ξεχάσεις να χτυπήσεις μηχάνημα μπαίνοντας ή βγαίνοντας (ναι, στο dlr και στον overground δεν υπάρχουν πάντα θύρες) θα σου καθίσει το υψηλότερο κόμιστρο (εδώ νομίζω ότι παίζει το 4.30, το tfl είναι down, δε μπορώ να μπω στο λογαριασμό να τα δω)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.147
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τι είναι αυτο; (edit: ά. το είδα)

γενικά το σύστημα είναι μπέρδεμα. παίζει με τα peak hours και με διάφορους άλλους παράγοντες που ποτέ δε νοιάστηκα να μάθω. το θέμα μας είναι ότι με tube υπάρχουν και διαδρομές του 1.40 (προχθές που γύρναγα 2300 από North Greenwich (σας είπα πόοοοσο γαμάτη ήταν η Florence + the machine? σας το λέω τώρα) σε Canada Water τόσο με χρέωσε (όχι, δεν ήταν σε cup)), άλλες φορές το Heathrow (ζώνη 6) μου το χρεώνει μόλις 2.70, το σπίτι- γραφείο (Ζώνη 2- Ζώνη 1- Ζώνη 2) στα 2.00 όποτε έχω κοιτάξει ενώ αν κάνεις το έγκλημα και ξεχάσεις να χτυπήσεις μηχάνημα μπαίνοντας ή βγαίνοντας (ναι, στο dlr και στον overground δεν υπάρχουν πάντα θύρες) θα σου καθίσει το υψηλότερο κόμιστρο (εδώ νομίζω ότι παίζει το 4.30, το tfl είναι down, δε μπορώ να μπω στο λογαριασμό να τα δω)
To North Greenwich - Canada Water τοσο κανει, καλα στο χρεωσε.

Το 4.30 αν δεν εγινε κατανοητο (εσυ το καταλαβες για αλλους λεω) ειναι το φθηνοτερο μεμονωμενο εισιτηριο αν δεν εχεις καρτα.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
446
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ο Traveler στο άρθρο του για την Travelpedia έχει εδώ αναφερθεί για το που μπορείς να μείνεις.
Προσπάθησα να μπω αλλα μου εβγαλε μηνυμα οτι δεν εχω δικαιωμα γιατι δεν εχω καποια προνομια...δεν καταλαβα τι πρεπει να εχω...οποιος μπορει ας με βοηθησει... Τι εστι travelpedia?
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.747
Likes
15.343
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ούτε και εγώ μπορώ να μπω,γιατί???
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Προσπάθησα να μπω αλλα μου εβγαλε μηνυμα οτι δεν εχω δικαιωμα γιατι δεν εχω καποια προνομια...δεν καταλαβα τι πρεπει να εχω...οποιος μπορει ας με βοηθησει... Τι εστι travelpedia?
ούτε και εγώ μπορώ να μπω,γιατί???

Το link είναι παλιό (από το 2008) και έχει πλέον αλλάξει, γι'αυτό δεν μπορείτε να μπείτε.

Το νέο είναι αυτό:Λονδίνο - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια
(το έδωσε και ο kalspiros)

Όλοι οι Ταξιδιωτικοί μας Οδηγοί (συμπεριλαμβάνεται το Λονδίνο) βρίσκονται στο πάνω μέρος της οθόνης σας, στη μπλε μπάρα, 6η επιλογή από αριστερά "Ταξιδιωτικοί Οδηγοί" :xmas_biggrin:
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Hello everybody! I'm back!:xmas_sad:
Τώρα καταλαβαίνω γιατί σχεδόν όλοι σ'αυτό το forum είστε ερωτευμένοι μ'αυτή την πόλη. Μόλις τελειώσει η στοίβα στο γραφείο μου, θα γραψω εντυπώσεις...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.022
Likes
6.401
Hello everybody! I'm back!:xmas_sad:
Τώρα καταλαβαίνω γιατί σχεδόν όλοι σ'αυτό το forum είστε ερωτευμένοι μ'αυτή την πόλη. Μόλις τελειώσει η στοίβα στο γραφείο μου, θα γραψω εντυπώσεις...
Ο κοσμος περιμενει να σε διαβασει με λαχταρα:xmas_smile:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
ειμαι εκτος και δε μπορω να το ψαξω. Για ριξτε μια ματια, το ραδιοφωνο λεει οτι ανακοινωθηκε απεργια στα ΜΜΜ στην boxing day
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.241
Μηνύματα
884.621
Μέλη
38.931
Νεότερο μέλος
sylvia Boufea

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom