Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Καλησπέρα και πάλι παιδιά...
Καταλαβαίνω ότι γίνεται κανεις σπαστικός να αναγκάζει κάποιον να γράφει τα ίδια και τα ίδια αλλά είναι επίσης κουραστικό να ψάχνει σε 150 σελίδες να βρει αυτό που θέλει.
Λοιπόν Σάββατο 2/3 φτάνουμε με Easyjet στο Gatwick. Απόγευμα 17:30 νομίζω. Μένουμε στο Maida Vale στο Quality Hotel Maitrise. Μένουμε 5 βράδυα 7/3 Φεύγουμε με Aegean απο Heathrow.

  • Τι μέσο να χρησιμοποιήσουμε; Είμαστε 4 άτομα. Ταξι, τραίνο, λεωφορείο από αεροδρόμιο προς ξενοδοχείο;
Θα κινηθούμε μόνο στο κέντρο η κάπου κοντά αν προτείνετε.

  • Ποια μουσεία είναι δωρεάν; Ποια αξίζει να δει κανεις σε 5-6 μέρες που θαμαστε; Που τρώει κανεις σχετικά φτηνα;

  • Πόση ώρα θέλουμε να φτάσουμε στο Heathrow και πως;
Σας ευχαριστώ και ζητώ συγγνώμη...Φαντάζομαι ότι θα έχει χιλιοαπαντηθεί το θέμα.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
http://www.travelstories.gr/%E3%F1%...EA%E1-%F4%EF%F5-%EB%EF%ED%E4%DF%ED%EF%F5.html
http://www.travelstories.gr/%E3%F1%...F%ED%EF-%F4%FE%F1%E1-%F0%EF%F5-%F0%DC%F9.html
http://www.travelstories.gr/%E3%F1%...%EF%DC%F3%F4%E9%E1-%EB%EF%ED%E4%DF%ED%EF.html
http://www.travelstories.gr/%E3%F1%...60-%EB%EF%ED%E4%DF%ED%EF%ED-%DC%F3%F4%F5.html
αύτα είναι τα δικά μου και στα βάζω γιατί δε μετράει το καθένα τους πάνω από 2-3 σελίδες (και όπου να ναι ποστάρω post πακτωλό για Marylebone και Mayfair. stay tuned).
Δωρεάν μουσεία? χμ. όλα?:
British Museum, TATE Modern, National Gallery, Natural History, V&A, Science Museum (αυτά είναι και τα συνήθη που συνιστώνται με την πρώτη σου επίσκεψη. από κει και πέρα, δωρεάν είναι και τα παρακάτω: Museum of London, Wallace Collection, Wellcome Collection, RIBA, Grant Museum of Zoology, Petrie Museum of Egyptian Archaeology, Hunterian Museum, Royal academy of Music Museum, Royal Opera House Collection, Marlborough House, Institute of Contemporary art, Royal Geographical society, Docklands Museum, Clockmakers' Museum, Saatchi gallery, Royal college of Physicians, Pollock's toy museum, ,,, (βαρέθηκα...)
ΠΡΟΣΟΧΗ! όλα τα παραπάνω δεν ενδείκνυνται για πρώτη επίσκεψη στην πόλη. τα έβαλα όμως γιατί μπορεί κάτι να σου κάνει κλικ ανάλογα τα ενδιαφέροντά σου.
Heathrow ή Piccadilly ή Heathrow Express από Paddington (αν ανοίξεις τον χάρτη του tube, βγάζει μάτι.)
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Σε ευχαριστώ...
Αυτό που τελικά δεν κατάλαβα από Gatwick δηλαδή με τα Southern με καλύπτει η Travelcard; η πληρώνω ξεχωριστά; Αν δεν, που αγοράζω την χάρτινη;....Το ίδιο και για την αναχώρηση στο Heathrow...
Για φαγητό καμμια καλή ιδέα; Προς τις δικές μας κουζίνες; Οικονομικά θα έλεγα καθώς και πολλά λεφτά δεν περισεύουν.
Για ψώνια λέει τίποτα αυτές τις μέρες; η κανα παζάρι για χάζεμα και ότι προκύψει;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Σε ευχαριστώ...
Αυτό που τελικά δεν κατάλαβα από Gatwick δηλαδή με τα Southern με καλύπτει η Travelcard; η πληρώνω ξεχωριστά; Αν δεν, που αγοράζω την χάρτινη;....Το ίδιο και για την αναχώρηση στο Heathrow...
Για φαγητό καμμια καλή ιδέα; Προς τις δικές μας κουζίνες; Οικονομικά θα έλεγα καθώς και πολλά λεφτά δεν περισεύουν.
Για ψώνια λέει τίποτα αυτές τις μέρες; η κανα παζάρι για χάζεμα και ότι προκύψει;
Αυτος που θα κανεις ειναι το εξης.
Φτανεις στο αεροδρομιο και βγαζεις εισιτηριο με οποιο τρενο φευγει εκεινη την ωρα.Προσοχη αν εχει αλλαγη στο east croydon.Αυτα που εχουν αλλαγη ειναι κατα 1.20 λιρες φθηνοτερα και κανουν ενα τεταρτο παραπανω σε σχεση με τα first capital connect που εχουν 10 λιρες.

Οποτε για εμενα βγαζεις με 10 λιρες και σε μιση ωρα ειναι στο London Bridge.

Εκει βγαζεις μια ''χαρτινη'' travelcard για τις ζωνες 1-2.Εκτος και αν πας καπου παραεξω.

Στη συνεχεια ανεβαινεις στην jubilee και πας baker street οπου αλλαζεις με bakerloo μεχρι τη σταση που θες!!

Δεν ειναι τιποτα,καμια ωρα θα σου παρει.Εδω το ταξιδι Session Expired

Τωρα για την επιστροφη μπορεις να παρεις ειτε https://www.heathrowconnect.com/engineeringwork.asp?SID={2C33F475-2234-44F5-BA0B-E11311A055B9} απο τον σταθμο του paddington που ειναι και διπλα,σχεδον,απο το μερος που θα μεινετε,και το εισιτηριο εχει 9.50 λιρες.

Απο τον ιδιο σταθμο υπαρχει και το heatrow express αλλα ειναι ακριβοτερο και απλα κανει ενα τεταρτο λιγοτερο.

Ενας ακομη τροπος ειναι να παρεις το μετρο piccadilly.Αλλα και η travelcard για εκει παλι ειναι ακριβη,οποτε καλυτερα να βγαλεις απλο εισιτηριο ή τις ημερες που δεν θα εχεις εβδομαδιαια travelcard να βγαλεις μια Oyster.

Τωρα για φαγητο,παζαρια και ολα τα σχετικα παρε μετρο,κατεβα chalk farm,κατεβα με τα ποδια τον δρομο μεχρι camden town.Πριν φτασεις εκει,στα δεξια σου οπψς κατεβαινεις θα δεις να λεει με μεγαλα γραμματα stables market.Μπες,φαε,κανε παζαρια και οτι αλλο θες.

Αν θες ικανοποιηθεις,μπορεις να συνεχισεις,που θα συνεχισεις και αφου περασεις το καναλι,θα δεις στο αριστερο σου χερι,την The camden market.Εκει δεν εχει φαγητο αλλα εχει επισης παζαρια και πολυ καλες τιμες,οπως παραπανω.
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Είσαι σαφέστατος...Έβαλα αφετηρία το αεροδρόμιο και τέλος τη διεύθυνση του ξενοδοχείου και δεν με πάει...ζητά επιλογή από λίστα..που δεν ξέρω τι να του βάλω...έβαλα στο maps.google.com και μου βγαλε αυτό.
Άλλο...αξίζει να αγοράσω καμμια κάρτα oxygene για internet στο κινητό; Η με το wifi θα εξυπηρετηθώ;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Είσαι σαφέστατος...Έβαλα αφετηρία το αεροδρόμιο και τέλος τη διεύθυνση του ξενοδοχείου και δεν με πάει...ζητά επιλογή από λίστα..που δεν ξέρω τι να του βάλω...έβαλα στο maps.google.com και μου βγαλε αυτό.
Άλλο...αξίζει να αγοράσω καμμια κάρτα oxygene για internet στο κινητό; Η με το wifi θα εξυπηρετηθώ;
Βασικα καλο θα ειναι να βαλεις τη σταση του underground που σε βολευει,που στην περιπτωση σου ειναι η το Killburn Park της bakerloo line.

Οποτε καλα στα εβγαλε το google map!

Τωρα για την καρτα του internet δεν ξερω καθολου.
 

Jobous

Member
Μηνύματα
85
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Άλλο...αξίζει να αγοράσω καμμια κάρτα oxygene για internet στο κινητό; Η με το wifi θα εξυπηρετηθώ;
Παιδιά πραγματικά έχει κάποιος εμπειρία , γιατί απο ότι είδα αν δεν παίζει δωρεάν στο ξενοδοχείο και έχουν εξωφρενικές τιμές για χρήση internet. Πάντως μέχρις στιγμή έχω τσεκάρει την giffgaff , αλλά δεν ξέρω πως μπορώ να την παραγγείλω (εκτός απο το ebay) ή μπορώ να την πάρω απο Λονδίνο. Έχει κανείς γνώμη για τα άλλα δίκτυα ή κάποιο κατάστημα για να προμηθευτούμε κάποια κάρτα pay as you go ??? για να έχω τουλάχιστον ιντερνετ στο κινητό???
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
Θα βγαλεις μια oyster στο αεροδρομιο και θα περασεις μεσα μια εβδομαδιαια travelcard (zones 1-2) και 5£ για καθε διαδρομη απο ή προς αεροδρομιο αν ειναι μεταξυ 6:30-9:30 και 16:00 με 19:00 απο Δευτερα - Παρασκευη (εκτος αργιων) ή 3£ για καθε διαδρομη ολες τις αλλες ωρες και μερες.
Δηλαδη 5£ για την oyster + 30.40£ για την travelcard + 6 εως 10£ για τα εισιτηρια απο και προς το αεροδρομιο = 41.40 εως 45.40£

Αυτο αν μετακινηθεις στις ζωνες 1-2 κατα τη διαρκεια του ταξιδιου σου και για τις διαδρομες σου απο και προς το αεροδρομιο με tube. Αν βγεις καποια μερα παραεξω ή χρησιμοποιησειςαλλο μεσο για το αεροδρομιο, τα πραγματα αλλαζουν.

να ρωτησω κ γω...για να παρω την travelcard θα πρεπει να παρω κ την oyster κ να την βαλω μεσα?δηλαδη δεν μπορουμε να παρουμε σκετα μια travelcard για 7 μερες?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Φυσικα και μπορεις.Απλα για να τη βγαλεις και να εχεις τη δυνατοτητα να χρησιμοποιησεις τις προσφορες 2 for 1 θα πρεπει να βγαλεις τη χαρτινη την οποια μπορεις να τη βγαλεις απο σταθμους του national rail.

Επισης να ξερεις οτι για την εβδομαδιαια χρειαζεται και μια φωτογραφια.
 

adam20dj

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΛΕΝΘΙΑ
Καλησπέρα,θα ήθελα λιγο να μου πείτε πως σας φαινεται το προγραμμα για ένα 3ημερο Λονδινο(είναι η 2η φορα που παω),το ξενοδοχειο μας ειναι 2 λεπτα απο tower of london
Παρασκευή: Φτάνουμε στο αεροδρόμιο του Gatwick στις 14:15,οπότε ξενοδοχειο κτλ λογικα 4 ειμαστε τελειωμενοι κ ετοιμη για κεντρο.Παιρνουμε το μετρο για Westminster.Βολτα σε ολο το κεντρο,
Σαββάτο: Πρωινό εγερτήριο και γραμμή για Borough Market και πρωινο.Περνουμε μετρο και παμε Camden (5 στασεις ..),regent’s park κατεβαινοντας προς το μετρο tou regent’s park.
με προορισμο piccadily(2 στασεις ) και κατευθυνομαστε προς covent garden με τα ποδια(βγαινει η αποσταση η μπα?)
Αν Εχουμε χρονο μετα παμε south Kensington για μουσεια..Ολα είναι μεχρι τις 6..
Αν δεν εχουμε χρονο,βολτα στα μαγαζια
Κυριακη
Ξυπνημα ιδια ωρα,και κατευθυνομαστε στο south Kensington για τα μουσεια σε περιπτωση που δεν τα εχουμε δει ηδη,Μετα διασχιζουμε το Hyde park κτλ..Επειτα παιρνουμε
το πλοιο για Greenwich..Μετα τη βολτα παιρναμε τη συρραγγα παρινουμε το DLR μεχρι το τερμα και επιστρεφουμε στο καθεδρικο..
Μπορουμε μετα τον καθεδρικο να περασουμε απεναντι Tate modern..
Τι αλλο μου προτεινετε?Σκεφτομαι για μουζικαλ κυριακη βραδυ αλλα κολλαω λιγο γιατι δεν το εχω με το αγγλικο και πολυ και φοβαμαι μν δν καταλαβω τπτ..
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ρώτας αν βγαίνει το regents-covent garden? Ναι, βγαίνει. Σήμερα στο θέμα μου "Λονδινον αστυ" θα ποσταρω προτεινόμενη διαδρομή για μεγάλο κομμάτι αυτής της πορείας. Δες τι ς ενδιαφέρει και πρόσθεσε το
Να διασχισεις το hyde park? Γιατί?
Το dlr κάνει τέρμα bank όχι st pauls. Βγείτε city και περπατηστε προς εκει
Ποια σήραγγα? Το foot tunnel που βγάζει island gardens? Μαζί σας, καντε το
 

adam20dj

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΛΕΝΘΙΑ
kalspiros ευχαριστω που ασχοληθηκες με το θεμα μου.
το hyde park ισα ισα μια βολτα θα κανουμε να το δουμε,δεν θα το διασχισουμε.
εχεις να προτεινεις κατι αλλο εκτος απ αυτα που γραφω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.175
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom