Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

Triplover

Member
Μηνύματα
1.186
Likes
4.039
Η περιοχή μου άρεσε από μια 2-3ωρη βόλτα που έκανα. Δεν ένιωσα σε καμία φάση ότι δεν ήμουν ασφαλής. Ωστόσο πιο έγκυρη απάντηση μπορεί να δωθεί από κάποιον που έχει μείνει εκεί ή στην πόλη.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
κάποιος που μπορεί να βοηθήσει;;
Ναι μια χαρά θα είσαι. Απ' όσα έχω δει δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Σε κανένα 20λεπτο το πολύ με το DLR θα είσαι στο Tower Gateway( δηλαδή δίπλα στον πύργο του Λονδίνου). Το ίδιο αλλά με αλλαγή σε Canning Town και μετεπιβίβαση στην Jubilee είσαι σε Westminster.
Μην ξεχάσεις ν' ανέβεις και στο Emirates και αν περάσεις στην απέναντι μεριά στο North Greenwich,έχει ωραία θέα.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Κάπου πιο πάνω είχα γράψει ότι η Eurobank παίρνει 3 ευρώ προμήθεια για συνάλλαγμα. Δεν ισχύει, είναι 8 ευρώ (τουλάχιστον μέχρι το ποσό των 2000 ευρώ).
Επίσης τους ρώτησα πόσα θέλουν μαζί με την προμήθεια για 700 λίρες και μου είπαν 893 ευρώ (σημερινή τιμή).
Ανταλλακτήριο eurochange ζήτησε 880 ευρώ.
Δεν ξέρω αν με συμφέρει να έχω λεφτά στην κάρτα (έχω χρεωστική mastercard της eurobank) και να τραβήξω 700 λίρες από εκεί (πχ από το Heathrow). Η eurobank σε αυτή την περίπτωση χρεώνει 0,50% επί του συνολικού ποσού που βγάζεις συν 1,50 ευρώ προμήθεια συναλλάγματος. Το θέμα είναι με τι ισοτιμία θα βγουν τα χρήματα από το αγγλικό atm?
Btw το yahoo finance σήμερα δίνει 700 λίρες=861 ευρώ.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
το eurochange σου δίνει αυτήν την τιμή αλλά στο τέλος σου χρεώνει κι ένα fee συναλλαγής το οποίο δεν το περιλαμβάνει στο αρχικό quote
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
χμμμμ πρωτη φορα το 2007 δευτερη το 2008 τριτη το 2013 .... σκεφτομαι πως ισως ηρθε η ωρα για την 4η το σκεφτομαι ακομα βεβαια αλλα το νιωθω δεν απεχω πολυ απο την κρατηση.

Τα πλανα ειναι για την Πρωτοχρονια... Θελω αλλαγη του χρονου στους δρομους με το πιοτι στο χερι (ειμαι καλα γιατρε ; )

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι υπαρχει καμια εκδρομη που να ενδεικνυται για εκεινη την εποχη;
Επισης κανενα παραξενο μερος στο Λονδινο; Ολα ευπροσδεκτα!!!

@kalspiros πουθε θα εισαι μπρε;
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Εδω δεν ξέρω αν θα πάρω την άδεια της επόμενης βδομάδας και με ρωτάς για πρωτοχρονιά? όρισε το "παράξενο". Παράξενο είναι και το Hunterian Museum ή το Sir John Soane Museum, παράξενοι είναι και οι κήποι του St Dunstan in the East ή το Postman's Park (για συγκεκριμένο λόγο) και οι δυο στο κέντρο του City, παράξενα είναι και τα στενάκια γύρω από το Ely Place με την St Etheldreda ως απόλυτο Must αλλά και τα κοντινά London Silver Vaults. Τέλος, κοντά στο μέρος που θα μένεις, πολύ ιδιαίτερο είναι και το Ragged School ειδικά αν το πετύχεις 1η ή 3η Κυριακή του μήνα όπου θα έχει και μάθημα για τα μικρα...
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Να κατσεις σπίτι σου (αγγλικό) την πρωτοχρονιά Λονδίνο χωρίς ανέκδοτα δεν παλεύεται :p :D
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Καλησπέρα! Θα επισκεφτώ το Λονδίνο 1-6 Δεκεμβρίου. Η πτήση της επιστροφής είναι από το Gatwick πολύ πρωινή (7:25 αν δεν κάνω λάθος). Προτείνετε να κλείσω ξενοδοχείο για 1-5 και να περάσω το τελευταίο βράδυ στο αεροδρόμιο ή να κλείσω για 1-6 και να φύγω ξημερώματα από το ξενοδοχείο? Επιπλέον, κατέληξα εν τέλει στα παρακάτω 4 ξενοδοχεία:
Ποιο θα μου προτείνατε? Υπόψιν ότι ψάχνω για ένα ξενοδοχείο πολύ οικονομικό (φοιτητής :)) που ωστόσο να μην είναι καταθλιπτικό.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.186
Likes
4.039
Προτείνετε να κλείσω ξενοδοχείο για 1-5 και να περάσω το τελευταίο βράδυ στο αεροδρόμιο ή να κλείσω για 1-6 και να φύγω ξημερώματα από το ξενοδοχείο? Υπόψιν ότι ψάχνω για ένα ξενοδοχείο πολύ οικονομικό (φοιτητής :)) που ωστόσο να μην είναι καταθλιπτικό.
Καθώς η πτήση είναι κατά τις 7:00, εσείς λογικά θα πρέπει να φύγετε κατά τις 3:30-4:00. Οπότε στη θέση σας αν το ξενοδοχείο δεν είναι πολύ ακριβό θα επέλεγα να μείνω για να μπορώ να γυρίσω μέχρι αργά. Θα πρέπει να δείτε αν το ξενοδοχείο που θα επιλέξετε προσφέρει τη δυνατότητα να αφήσετε τα πράγματά σας. Αν σας το επιτρέπουν και με την πτήση τελειώνει η εκδρομή σας, τότε δεν είναι άσχημη ιδέα να κοιμηθείτε μερικές ωρίτσες στο αεροδρόμιο. Τέλος, για πιο οικονομική διαμονή ίσως θα μπορούσατε να στραφείτε σε hostel.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλησπέρα! Θα επισκεφτώ το Λονδίνο 1-6 Δεκεμβρίου. Η πτήση της επιστροφής είναι από το Gatwick πολύ πρωινή (7:25 αν δεν κάνω λάθος). Προτείνετε να κλείσω ξενοδοχείο για 1-5 και να περάσω το τελευταίο βράδυ στο αεροδρόμιο ή να κλείσω για 1-6 και να φύγω ξημερώματα από το ξενοδοχείο? Επιπλέον, κατέληξα εν τέλει στα παρακάτω 4 ξενοδοχεία:
Ποιο θα μου προτείνατε? Υπόψιν ότι ψάχνω για ένα ξενοδοχείο πολύ οικονομικό (φοιτητής :)) που ωστόσο να μην είναι καταθλιπτικό.
Κοίτα και στα Easyhotel ή σε κάποιο χόστελ.
Αυτό που θέλω να σου πω εγώ είναι πως το φθηνότερο εισιτήριο με τρένο απευθείας για Gatwick εκείνη την ώρα, δηλαδή να φύγεις αργά το βράδυ, είναι από Blackfriars και κοστίζει 7.40, νομίζω αν το κλείσει ς και λίγο νωρίτερα.
Αυτό σου το λέω για να το ξέρεις ώστε τ ξενοδοχείο σου να είναι κάπου εκεί κοντά ή να δεις τα βραδινά λεωφορεία που θα σε βολεύουν για να πας στο σταθμό.
Επίσης μία επιλογή φθηνή είναι και η easybus η οποία έχει τέρμα το earls court αλλά πλέον και το waterloo. Γι'αυτή όσο νωρίτερα κλείνεις τόσο καλύτερα, σκέψου πως μπορείς να πετύχεις εισιτήρια πήγαινε έλα και με 4 λίρες το άτομο.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Καλημέρα. Στο Camden αξίζει να πάω καθημερινή; Επιπλέον, έχετε να προτείνετε κάποιο μέρος για afternoon tea;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.820
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom