Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Πριν ένα μήνα είχα εξυπηρετηθεί κανονικά από το κατάστημά της ΤτΕ στα Χανιά, όπως επίσης κ φίλος στη Θεσσαλονίκη.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Πριν ένα μήνα είχα εξυπηρετηθεί κανονικά από το κατάστημά της ΤτΕ στα Χανιά, όπως επίσης κ φίλος στη Θεσσαλονίκη.
Ναι αυτά εξυπηρετούν, της Αθήνας δεν εξυπηρετεί.

Γενικά μην έχετε μόνο μετρητά !
Να έχετε οπωσδήποτε μαζί σας μια κάρτα.. Εμείς όταν είχαμε πάει είχαμε κάνει συνάλλαγμα από την Εθνική και ήταν όλα σε χαρτονομίσματα των 20 εκτός νομίζω από δυο που ήταν των 50. Φτάσαμε Παρασκευή βράδυ δυο κοπέλες μόνες μας και δεν έπαιρνε κανείς τα λεφτά. Όλοι μας είπαν πως τα είχαν αποσύρει 6 μήνες πριν και είχαν βγάλει καινούρια.... Με το ένα 50άρικο είχαμε πληρώσει το ταξί οπότε... do the math!!
Άπειροι τηλεφωνικοί τσακωμοί με Εθνική Ελλάδας και υπομονή μέχρι την Δευτέρα όπου βρήκαμε στο Λονδίνο τα κεντρικά και μας τα αλλάξανε αφού αντέδρασαν αρκετά.. Έστειλαν φυσικά και στο υποκατάστημα της Ελλάδας ένα ωραιότατο πρόστιμο γι αυτο που έκαναν.. Να μη σας τύχει!!!
Ωχ :bash:
Λοιπόν εδώ http://www.bankofengland.co.uk/banknotes/Pages/current/default.aspx έχει αυτά που ισχύουν αυτή τη στιγμή. Έχει αποσυρθεί πρόσφατα το 50λιρο που έχει πίσω τον Sir John Houblon, οπότε αν τυχόν κάνετε συνάλλαγμα εδώ έχετε το νου σας μην είναι και αυτό το χαρτονόμισμα μέσα για να μην τρέχετε μετά στην Bank of England ή όσες τράπεζες το δέχονται για να το αλλάξετε.
 
Last edited by a moderator:

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Ωχ :bash:
Λοιπόν εδώ http://www.bankofengland.co.uk/banknotes/Pages/current/default.aspx έχει αυτά που ισχύουν αυτή τη στιγμή. Έχει αποσυρθεί πρόσφατα το 50λιρο που έχει πίσω τον Sir John Houblon, οπότε αν τυχόν κάνετε συνάλλαγμα εδώ έχετε το νου σας μην είναι και αυτό το χαρτονόμισμα μέσα για να μην τρέχετε μετά στην Bank of England ή όσες τράπεζες το δέχονται για να το αλλάξετε.
Πολυυύ χρήσιμο! Μπράβο σου :)
Μακάρι να το είχα σκεφτεί κ εγώ... Αλλά που να το φανταστείς ότι ολόκληρη Τράπεζα της Ελλάδος θα σου δώσει λάθος χαρτονομίσματα !!!.......
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Πολυυύ χρήσιμο! Μπράβο σου :)
Μακάρι να το είχα σκεφτεί κ εγώ... Αλλά που να το φανταστείς ότι ολόκληρη Τράπεζα της Ελλάδος θα σου δώσει λάθος χαρτονομίσματα !!!.......
Δεν το είχα σκεφτεί ούτε εγώ. Λόγω του δικού σου ποστ το έψαξα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ο Kalspiros ακούει; Που έχει χαθεί αυτή η ψυχή; Μία γνώμη για το Hither Green θέλω σαν περιοχή.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
που σου ρθε αύτη η περιοχή? δεν την έχω περπατήσει αρκετά. τα κοντινά Lewisham και Catford δεν διεκδικούν τίποτα δάφνες. για την ακρίβεια, δεν είναι καλές περιοχές. Ανήκει στον δήμο του Lewisham όπου οι καλύτερες περιοχές του βρίσκονται στα πέριξ του Blackheath. Για το Lee που συνορεύει στα ανατολικά, μου έχουν πει καλά λόγια. όπως κι αν έχει, δεν έχω να σου δώσω τίποτα solid
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
που σου ρθε αύτη η περιοχή? δεν την έχω περπατήσει αρκετά. τα κοντινά Lewisham και Catford δεν διεκδικούν τίποτα δάφνες. για την ακρίβεια, δεν είναι καλές περιοχές. Ανήκει στον δήμο του Lewisham όπου οι καλύτερες περιοχές του βρίσκονται στα πέριξ του Blackheath. Για το Lee που συνορεύει στα ανατολικά, μου έχουν πει καλά λόγια. όπως κι αν έχει, δεν έχω να σου δώσω τίποτα solid
Λόγω μετακόμισης.
Καλά έκανα και 'γω την αναζήτηση μου στα διάφορα site που κατά καιρούς έχεις γράψει εδώ μέσα και γενικά στο ίντερνετ και λένε καλά λόγια για τα δυτικά από το σταθμό μέρη προς Blackheath( κοντά στο manor house park), απλά είπα αν είχες πάει προς τα εκεί ν΄ακούσω τη γνώμη σου.
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Γειά σας, ψήνομαι για Λονδίνο τα Χριστούγεννα και λέω να επιστρέψουμε πίσω στις 26/12. Για να πάω στο Gatwick θα έχω πρόβλημα με τα ΜΜΜ? Ξέρω ότι ανήμερα τα χριστούγεννα δεν κυκλοφορεί τίποτα, στις 26/12 τι γίνεται με μετρό/τρένα, λειτουργούν όλα κανονικά;
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ευχαριστώ kalspiros,
κατατοπιστικότατο το link που έδωσες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom